Android-д зориулсан програмууд - Хөтөч. Антивирусууд. Харилцаа холбоо. Оффис
  • гэр
  • Аудио тоглуулагч
  • Гар утасны тоглоом туулай саарал угаадаг. Биеийн тамирын хичээлийн тойм - "Цагаан туулай тоглоомын туулай зочлох гэж байна

Гар утасны тоглоом туулай саарал угаадаг. Биеийн тамирын хичээлийн тойм - "Цагаан туулай тоглоомын туулай зочлох гэж байна

СЭДЭВ: "БҮЖЭЭТЭЙ ТОГЛООМ".

Зорилтот:ерөнхий болон нарийн моторт ур чадварянз бүрийн үйл ажиллагаануудаар дамжуулан гар.

Хөтөлбөрийн агуулга:

1) хүүхдийн сонсголын анхаарал, фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх;

2) хүүхдүүдэд шүлгийн үгсийг хөдөлгөөнтэй уялдуулахыг заах;

3) ерөнхий моторт ур чадвар, гарны хөдөлгөөний үйл ажиллагааг сайжруулах;

5) хэмнэл, хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

6) үгсийн санг баяжуулах.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:хөгжилтэй, моторт, харилцах чадвартай.

Тоног төхөөрөмж:тоглоом - туулай, лууван, хувцасны хавчаар.

Хичээлийн явц.

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд хичнээн зочин байгааг хараарай. Бүгдээрээ инээмсэглэн мэндчилье.

Артикуляцийн дасгал. "Уруул" дасгал.

Манай хөвөн нь маш уян хатан байдаг

Ухаантай инээмсэглэн тэний.

Одоо харин эсрэгээр:

Хүүхдүүд уруулаа чанга шахаж, инээмсэглэн сунгана. (10 - 15 сек.)

Уруулыг нээхгүйгээр урагшаа татаж, энэ байрлалыг засаарай. (10 - 15 сек.)

(Дасгалыг 2-3 удаа давтана).

Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах.

Залуус аа, өнөөдөр бид дахин нэг зочинтой. Хэн гэдгийг нь таагаарай.

Саарал хүрэмтэй, урт чихтэй -

Тэр сайн сонсголтой.

Зүгээр л мөчрүүдийн чимээг сонсоорой

Энд тэр бутны дор нуугдаж байна.

Энд хулчгар хүн байна, тиймээс хулчгар!

Энэ ямар амьтан бэ? (Бүжин).

Тийм шүү, залуусаа, туулай өнөөдөр манайд ирлээ. Өө, тэр хаана байна. Залуус аа, туулай олъё. (Бүжин модны доорх хожуул дээр сууж байна) - Түүнтэй мэндчилье. (Хүүхдүүд бөжинтэй найрал дуугаар мэндэлдэг).

("Bunny" дуу сонсогдож байна)

Танд Bunny-ийн дуу таалагдсан уу? Түүнийг эрхлүүлцгээе, түүнд хүрцгээе. Одоо надад хэлээч, энэ юу вэ? (Цагаан, сэвсгэр).

Бүжинд хэрхэн зөв, ойлгомжтой ярьж чадахаа үзүүлцгээе.

Ярианы дасгал.

For - for - for - ямаа зүлгэн дээр зогсож байна. (чимээгүй)

For - for - for - одоо хашаанд аадар бороо орж байна. (чанга)

Зу - зу - зу - Би нэг ямаа амбаар руу аваачина. (чанга)

Зэ - зэ - зэ - ямаа аадар борооноос айдаггүй. (чимээгүй)

"Саарал туулай угаадаг" тоглоом.

Тэгээд одоо Бүүжинтэй тоглоцгооё.

Бүх тоглогчид тойрог үүсгэдэг. Сонгосон туулай дунд нь болно. Хүүхдүүд дууддаг:

Саарал туулай угаадаг

Тэр зочлох гэж байгаа бололтой.

Хамраа угаасан

Амаа угаасан

Чихээ угаасан

Хуурай арчсан.

Бөжин текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг. Дараа нь тэр хүүхдүүдийн нэг рүү үсэрнэ. Бүжин ойртож буй хүн тойргийн гол руу үсэрнэ. Тоглоом 3-4 удаа давтагдана. Хэд хэдэн бөжин нэгэн зэрэг тойрог дотор байж болно.


-

Бөжин бүжиглэхийг хүсч байна. Бид Bunny-тэй бүжиглэх үү?

"Бүжингийн бүжиг".

Ядарсан уу? Жаахан амарцгаая! (Тэд хивсэн дээр суугаад хурууны гимнастик хийдэг).

Бөжингийн цагаан цув

(цээжийг нь илбэх)
Зөөлөн сарвуу.
(Алгыг илбэх)
Чих нь урт цухуйдаг
(Гараа толгой руу нь тавь - "туулайн чих")
Бүжин дээр.
(Баруун "чих", дараа нь зүүн "чих"-ийг хөдөлгөнө)

Объектуудыг удирдах замаар нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх (хувцасны хавчаартай тоглоом).

Амралтаа авах? Тэгээд биднийг тоглож байхад бөжин өлсөж байлаа. Надад хэлээч, бөжин юу идэх дуртай вэ?

Тийм ээ, бөжин лууванд маш их дуртай. Надад хэдэн лууван байгааг хараарай, гэхдээ ногоон навчнууд хаа нэгтээ алга болжээ. Манай газар очиж туулайндаа лууван бэлдцгээе. (Хувцасны хавчаартай тоглоом).

Бүх лууваныг сагсанд хий, бид туулайнд өгнө.

Одоо Bunny хаана амьдарч байгаагаа хэлэхийг хүсч байна.

Бүүжин модны доорх цоорхойд амьдардаг. Зуны улиралд ойд ногоон өвс ургадаг, өвлийн улиралд цас ордог.

Ойд нэг удаа туулай анчинтай уулзав. Дараа нь юу болсныг мэдмээр байна уу? Дараа нь хуруугаа бэлдээрэй, чи надад тусална.

Хурууны гимнастик. Оросын ардын зугаа цэнгэл "Бүжин ба анчин".

Нэг хоёр гурав дөрөв тав…

Туулай зугаалахаар гарав.

Гэнэт анчин гарч гүйж,

Бүжин рүү шууд бууддаг:

Bang Bang! Өө - өө - өө!

Миний бөжин зугтаж байна.

Энэ бол бидэнд хурдан бөгөөд хөдөлгөөнтэй туулай юм. Бүгдээрээ түүнд алга ташъя. (чимээгүй, чанга).

Бид Bunny-тэй хамт тоглож байсан

Тэгээд жаахан бүжиглэв

Бид түүнд шүлэг уншдаг

Мөн лууван түүж байна.

Тэгээд одоо Bunny-ийн цаг болжээ

Ой руу буцах, гэртээ.

Хамтдаа: "Баяртай!"

Тэгээд баяртай гэж даллана.

(Буужин навчис).

Залуус аа, та туулайтай тоглох дуртай юу? (хүүхдийн хариулт).

Одоо шүлгээ сурцгаая, туулай дахин манайд ирэхэд бид түүнд өгөх болно.

Шүлэг сурах.

А.Барто "Бүжин".

Гэрийн эзэгтэй туулайг орхижээ.

Нэг туулай бороонд үлдэв.

Сэлгээнээс гарч чадсангүй

Арьсанд нойтон.

Энэ нь бидний хичээлийг дуусгаж байна.

ХОТЫН ТӨСВИЙН СУРГУУЛИЙН ӨМНӨХ БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА

"23-р ЦЭЦЭРЛЭГ "Cowberry"

Бүх насны ангилалд зориулсан гадаа тоглоомын картын файл

Эмхэтгэсэн:

Биеийн тамирын багш Репина Е.И.

Ханты - Мансийск

Гадна тоглоомуудын картын файл

мл. гр

"Над руу гүй" гар утасны тоглоом.

Зорилтот: хүүхдүүдийг дохиогоор ажиллах дасгал хийх, бүхэл бүтэн бүлгээр нэгэн зэрэг урагшлах чиглэлд гүйх.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүд бие биедээ саад болохгүйн тулд танхимын нэг талд зогсдог. Багш нь эсрэг талд байна. Тэр: "Над руу гүй, бүгдээрээ, бүгд над руу гүй!" Хүүхдүүд багш руу гүйж, тэдэнтэй эелдэг мэндчилж, гараа хоёр тийш нь дэлгэн, бүх хүүхдүүдийг тэврэхийг хүсч байгаа дүр үзүүлнэ. Хүүхдүүд багшийн дэргэд цугларсны дараа тэр тоглоомын талбайн нөгөө талд очоод: "Над руу гүй!" Гэж хэлэв. Тоглолт эхлэхээс өмнө багш "Над руу гүй!" Гэсэн үгийн дараа л гүйж болно гэдгийг сануулж байна, та бие биенээ түлхэж, саад болохгүй.

Тоглох хүсэлтэй хүмүүсийг хоёр жижиг бүлэгт хувааж болно: нэг хэсэг нь тоглож байхад нөгөө хэсэг нь харж, дараа нь дүрээ өөрчилдөг.

"Шувууд" хөдөлгөөнт тоглоом.

Зорилтот:хүүхдүүдийг багшийн дохиогоор ажиллах дасгал хийх, бүхэл бүтэн бүлгээр нэгэн зэрэг янз бүрийн чиглэлд гүйх, танхимын талбайг бүхэлд нь ашиглах.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүд дулаан цаг агаар руу нисэхээр бэлтгэж буй шувуудыг дүрслэх болно гэж багш тайлбарлав. Багшийн дуут дохиогоор бүх хүүхдүүд гараа өргөөд (далавчуудыг хажуу тийш нь тарааж, танхимд тараана (тархина). "Шувууд амарч байна" гэсэн дохиогоор хүүхдүүд зогсоод сууна.

Л.И.Пензулаева “Биеийн тамирын бэлтгэл цэцэрлэг» (хоёр дахь бага бүлэг), М., 2009

"Муур ба бор шувуу" хөдөлгөөнт тоглоом (1 сонголт).

Зорилтот:Хүүхдэд шүлгийн текстийн дагуу ажиллах дасгал хийх, бүхэл бүтэн багаараа нэгэн зэрэг урагшаа гүйх, танхимын талбайг бүхэлд нь ашиглах.



Тоглоомын явц:"Муур" нь танхимын нэг талд (тавцан), хүүхдүүд - "бор шувуу" - нөгөө талд байрладаг. Хүүхдүүд - "бор шувуу" багшийн хамт "муур" руу ойртож, тэр хэлэхдээ: Котя, зулзага, муур, Котя - бага зэрэг хар сүүлтэй, тэр гуалин дээр хэвтэж, унтаж байгаа дүр үзүүлэв. "Унтаж байгаа юм шиг" гэсэн үгэнд "муур" "Мяав!" Гэж хэлэв. - мөн түүнээс зугтаж гэр лүүгээ (шугамын цаана) "бор шувуу"-г барьж эхлэв.

Л.И.Пензулаева "Цэцэрлэгийн биеийн тамирын боловсрол" (хоёрдугаар бага бүлэг), М., 2009 он.

"Муур ба бор шувуу" гар утасны тоглоом (2 сонголт).

Зорилтот:хүүхдүүдийг өндрөөс үсэрч сургах.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүд тоглоомын талбайн нэг талд шалан дээр тавьсан том шоо дээр вандан сандал дээр зогсдог. Эдгээр нь дээвэр дээрх бор шувуу юм. Хажуу талд нь муур (багш эсвэл хүүхдүүдийн аль нэг нь) сууж байна. Муур унтаж байна. "Бор шувуу нисэв" гэж багш хэлэв. Бор шувуунууд дээвэр дээрээс үсэрч, далавчаа дэлгэж, бүх чиглэлд тархдаг. Гэтэл муур сэрдэг. Тэр "мяу-мяу" гэж хэлээд дээвэр дээр нуугдаж буй бор шувууг барихаар гүйдэг. Муур баригдсан бор шувууг гэрт нь хүргэж өгдөг.

Чиглэл.Хүүхдүүд зөөлөн газардаж, хөлийн хуруугаараа үсэрч, өвдгөө нугалж байгаа эсэхийг шалгаарай.

Т.И.Осокина "Цэцэрлэгийн биеийн тамирын боловсрол" (хоёрдугаар бага бүлэг)

"Гэртээ хурдан" гар утасны тоглоом.

Зорилтот:Хүүхдүүдэд багшийн дохиогоор ажиллах, янз бүрийн чиглэлд бүх чиглэлд шилжих, бүхэл бүтэн багаар нэгэн зэрэг гүйх, танхимын талбайг бүхэлд нь ашиглах дасгал хийх.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүд "байшин" (гимнастикийн вандан сандал эсвэл сандал дээр) байрладаг. Багш тэднийг нуга руу явахыг урьж - цэцэгсийг биширч, эрвээхэйг харахыг - бүх чиглэлд, янз бүрийн чиглэлд алхахыг урьж байна. Дохио руу: "Хурдан байшин руу, бороо орж байна!" - хүүхдүүд "байшин" (ямар ч газар) байр авахаар гүйдэг.

Л.И.Пензулаева "Цэцэрлэгийн биеийн тамирын боловсрол" (хоёрдугаар бага бүлэг), М., 2009 он.

"Нимбл жолооч" гар утасны тоглоом.

Зорилтот:хүүхдүүдийг өнгөт дохиогоор ажиллах, янз бүрийн чиглэлд бүх чиглэлд хөдөлж, танхимын талбайг бүхэлд нь ашиглах дасгал хий. Замын дүрмийг эргэн харах.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүд танхимд санамсаргүй байдлаар байрладаг бөгөөд хүүхэд бүрийн гарт жолооны хүрд (цагираг) байдаг. Багшийн дохиогоор: "Явцгаая!" - хүүхдүүд - "машинууд" бие биедээ саад учруулахгүй байхыг хичээдэг янз бүрийн чиглэлд танхимыг тойрон эргэлддэг. Хэрэв багш улаан туг өргөвөл бүх машин зогсдог. Хэрэв ногоон бол хөдөлж байгаарай.

Л.И.Пензулаева "Цэцэрлэгийн биеийн тамирын боловсрол" (хоёрдугаар бага бүлэг), М., 2009 он.

"Хурдан бөмбөг" хөдөлгөөнт тоглоом.

Зорилтот:хүүхдүүдэд бөмбөгийг урагш чиглүүлж, багшийн дохиогоор ажиллах дасгал хийх.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүд шугам эсвэл утсаар заасан гарааны шугам дээр зогсож байна. Хүүхэд бүрийн гарт бөмбөг (том диаметртэй) байдаг. Багшийн дохиогоор хүүхдүүд гарааны байрлалаа авдаг - хөлийг мөрний өргөн, цээжиндээ бөхийлгөсөн гараараа бөмбөг. Дараагийн тушаалд хүүхдүүд бөхийж, эрч хүчтэй хөдөлгөөнөөр бөмбөгийг түлхэж, урагш гүйлгэж, дараа нь гүйдэг. Алхам алхмаар эхлэлийн шугам руу буцна уу.

Л.И.Пензулаева "Цэцэрлэгийн биеийн тамирын боловсрол" (хоёрдугаар бага бүлэг), М., 2009 он.

"Саарал туулай угаадаг" гар утасны тоглоом.

Зорилтот:хүүхдүүдийг шүлгийн текстийн дагуу үйлдэл хийх дасгал хийх, урагшлах хоёр хөл дээр үсрэх, танхимын талбайг бүхэлд нь ашиглах.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүд багшийн өмнө хагас тойрог хэлбэрээр зогсоод бүгдээрээ: "Саарал туулай угааж байна, туулай зочлох гэж байна. Би хамраа угааж, сүүлээ угааж, чихээ угааж, хуурай арчсан! Шүлгийн текстийн дагуу хүүхдүүд хөдөлгөөн хийж, хоёр хөл дээрээ үсэрч, урагш хөдөлдөг - "зочлох"

Л.И.Пензулаева "Цэцэрлэгийн биеийн тамирын боловсрол" (хоёрдугаар бага бүлэг), М., 2009 он.

p / болон "Явцгаая"

Зорилтот:Анхаарал, анхаарал төвлөрүүлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Тоглоомын явц:Багш эхний бүлгийн хүүхдүүдэд ойртож, тэднийг босож, түүнтэй хамт "зочлох" -ыг урив. Хоёр дахь бүлгийн хүүхдүүд рүү ойртож, хүүхдүүд мэндчилж, гараа харуулав. "Бороо орж байна!" - хүүхдүүд "гэрүүд" рүүгээ гүйж, ямар ч газар авдаг.

p / ба "Над руу гүй

Зорилтот:Хүүхдүүдийн багшийн дохиогоор ажиллах чадварыг хөгжүүлэх, бүхэл бүтэн бүлгийн нэгэн зэрэг урагшлах чиглэлд гүйх.

Тоглоомын явц:Багш хүүхдүүдийг танхимын нэг талд зогсохыг урьж байна. Тиймээс бие биедээ саад учруулахгүйн тулд тэр өөрөө танхимын эсрэг талд очоод: "Шалбагууд хатсан, над руу гүй, бүгд гүй!" Хүүхдүүд гүйж, багш тэднийг халуун дотноор угтаж, гараа өргөн. Хүүхдүүд цугларахад багш танхимын нөгөө талд очоод: "Над руу гүй!" Гэж хэлэв.

p / болон "Муур ба бор шувуу"

Зорилтот:Хурд, авхаалж самбаагаа хөгжүүл.

Тоглоомын явц:"Муур" нь танхимын нэг талд (тавцан), хүүхдүүд - "бор шувуу" - нөгөө талд байрладаг.

Хүүхдүүд - "бор шувуу" багшийн хамт "муур" руу ойртож, тэр хэлэв:

Kitty, Kitty, мөсөн гулгуурын талбай,

Муурын зулзага - хар сүүл

Тэр модон дээр хэвтэж байна

Тэр унтаж байгаа дүр үзүүлэв.

"Унтаж байгаа юм шиг" гэсэн үгэнд "муур" "Мяав!" Гэж хэлэв. - мөн түүнээс зугтаж гэр рүүгээ (шугамын цаана) "бор шувуу" барьж эхэлдэг.

p / ба "Гэртээ хурдан

Зорилтот:Уулнаас үсрэх техникийг засах.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүд "байшин" (гимнастикийн вандан сандал эсвэл сандал дээр) байрладаг. Багш тэднийг нуга руу явахыг урьж - цэцгийг биширч, эрвээхэйг харахыг - янз бүрийн чиглэлд чөлөөтэй алхахыг урьж байна. Дохиогоор: "Хурдан байшин руу, бороо орж байна!" - хүүхдүүд "байшин" (ямар ч газар) байр авахаар гүйдэг.

p / ба "Шувууд үүр рүү"

Зорилтот:Анхаарал, авхаалж самбаа хөгжүүлэх.

Тоглоомын явц:Талбай эсвэл багууд өөр өөр төгсгөлд 3-4 үүр (төмөр зам эсвэл барилгын материал ашиглан) зохион байгуулдаг. "Шувууд" (хүүхдүүд) үүрэнд байрлуулна.

Дохиогоор тэд үүрнээсээ нисч (саад тотгорыг давж), сайтын бүх хэсэгт тараана. Багш шувууг нэгээр нь тэжээдэг. Дараа нь сайтын нөгөө талд: хүүхдүүд доош тонгойж, өвдгөө хурууны үзүүрээр цохино (хоолыг ховхлох). Тэд бага зэрэг гүйж, дараа нь багш: "Шувууд, үүрэндээ!" Гэж хэлэв. Хүүхдүүд гүйж, үүрээ дахин гишгэдэг.

p / ба "Бөмбөгийг барих"

Зорилтот:Хүүхдүүдэд бөөгнөрөлгүй, харин тоглоомын талбайг тойрон гүйхийг заа.

Тоглоомын явц: Багш хүүхдүүдэд сагстай бөмбөг үзүүлэв. Хүүхдүүд тоглоомын талбайн нэг талд зогсож байна. Багш сагснаас бөмбөг (хүүхдийн тоогоор) шиддэг. Хүүхдүүд бөмбөгний араас гүйж, бөмбөг тус бүрийг аваад багш руу авч яваад сагсанд хийнэ. Тоглоом давтагдана.

p / ба "Нимбл жолооч"

Зорилтот:Хүүхдэд дохиогоор хөдөлгөөн хийх, янз бүрийн чиглэлд гүйх дасгал хийх чадварыг хөгжүүлэх.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүд танхимд санамсаргүй байдлаар байрладаг бөгөөд хүүхэд бүрийн гарт жолооны хүрд (цагираг) байдаг. Багшийн дохиогоор: "Явцгаая!" - хүүхдүүд - "машинууд" бие биедээ саад учруулахгүй байхыг хичээдэг янз бүрийн чиглэлд танхимыг тойрон эргэлддэг. Хэрэв багш улаан туг өргөвөл бүх машин зогсдог. Хэрэв ногоон бол - хөдөлж байна.

p / болон "Саарал туулай угаадаг"

Зорилтот:Текстийг сонсож, текстийн дагуу хөдөлгөөн хийхийг хүүхдүүдэд заа.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүд хагас тойрог хэлбэрээр багшийн өмнө зогсож, бүгд хамтдаа:

Саарал туулай угаадаг

Тэр зочлох гэж байгаа бололтой.

Би хамраа угаасан, би сүүлээ угаасан,

Vymol чих, хуурай арчиж.

Шүлгийн текстийн дагуу хүүхдүүд хөдөлгөөн хийж, хоёр хөл дээрээ үсэрч, урагш хөдөлдөг - "зочлох".

p / болон "Шагги нохой"

Тоглоомын зорилго:Хүүхдүүдэд текстийн дагуу хөдөлж, чиглэлээ хурдан өөрчлөхийг заа.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүдийн нэг нь нохойг дүрсэлсэн; тэр хивсэн дээр хэвтэж, толгойгоо сунгасан гар дээрээ тавьдаг. Бусад хүүхдүүд чимээгүйхэн түүн рүү ойртож:

Энд сэгсгэр нохой хэвтэж байна,

Сарвуунд хамраа булж,

Чимээгүйхэн, чимээгүйхэн худлаа хэлдэг,

Унтахгүй, унтдаггүй.

Түүн дээр очоод сэрээцгээе

Тэгээд ямар нэг зүйл тохиолдсон эсэхийг харцгаая.

Нохой үсэрч, хуцаж эхэлдэг. Хүүхдүүд зугтдаг. Нохой түүнийг хөөж байна.

p / ба "Ауглуур дахь хулгана"

Зорилтот:Объектуудын доор аюулгүй авирах.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүд - "хулгана" нь "булга зэрэг" - танхимын нэг хана дагуу байрлуулсан вандан сандал дээр суудаг. Танхимын эсрэг талд шалны түвшнээс 50 см өндөрт олс сунасан, ард нь "хоолны агуулах" байдаг.

Тоглогчдын хажууд багш суудаг - "муур". "Муур" унтаж, "хулгана" агуулах руу гүйдэг. Тэд агуулах руу нэвтэрч, олсонд хүрэхгүйн тулд бөхийлгөж байна. Тэнд тэд доош тонгойж, "жигнэмэг хаздаг". "Муур" сэрээд, мяулаад, "хулгана" араас гүйдэг. Тэд "нүх" рүү зугтдаг (муур нь хулганыг барьдаггүй, харин зөвхөн тэднийг барихыг хүсч байгаа дүр эсгэдэг). Тоглоом дахин эхэлсэн. Хэсэг хугацааны дараа тоглоом давтагдах үед муурны дүрд хамгийн бэлтгэлтэй хүүхэд тоглож болно.

m/p "Туулай олъё"

Зорилтот:

Тоглоомын явц:

p / ба “Хавтгай зам дээр

Зорилтот:Хүүхдэд хэмнэлтэй хөдөлгөөн хийх, хөдөлгөөнийг үгээр зохицуулах, байр сууриа олох чадварыг хөгжүүлэх. Алхах, гүйх, үсрэх дасгал хийх.

Тоглоомын явц:Багш хүүхдүүдийг тойрог хэлбэрээр хөтөлж, тоглохыг урьж байна. Шүлэг унших:

Хавтгай зам дээр

Хавтгай зам дээр

Бидний хөл алхаж байна

Нэг, хоёр, нэг, хоёр

Хайрга, хайрга …………

Нүхэнд - тэсрэлт!

Хүүхдүүд алхаж, "хайрга дээр, хайрга дээр" гэсэн үгсээр хоёр хөл дээрээ үсэрч, бага зэрэг урагшилж, "нүх рүү - цохих!" доош суух. "Бид нүхнээс гарлаа" гэж багш хэлэхэд хүүхдүүд босдог. Тоглоом давтагдана. Хүүхдүүдийн энэ болон бусад төрлийн хөдөлгөөнийг уртасгахын тулд багш шүлгийн мөр бүрийг хэд хэдэн удаа давтаж болно.

p / болон "Шумуул барих"

Зорилтот:Хурд, хүч чадлын чадварыг сайжруулах.

Тоглоомын явц:Тоглогчид гараараа хажуу тийшээ дээш өргөгдсөн зайд тойрог хэлбэрээр зогсдог. Багш нь тойргийн төвд байрладаг бөгөөд шалнаас 120 см-ийн зайд урт олс бүхий савааг хоёр чиглэлд эргүүлж, төгсгөлд нь шумуул (картононоор хайчилж авсан) хавсаргана. Шумуул ойртоход хүүхдүүд 2 хөл дээрээ үсэрч, шумуулд хүрэхийг (барих) оролддог.

p / болон "Цаасан шувуу ба дэгдээхэйнүүд"

Зорилтот:Урвалын хурдыг сайжруулах, моторын үйл ажиллагааны уялдаа холбоог бий болгох.

Тоглоомын явц:Хүүхдүүд - "дэгдээхэйнүүд" "үүр" (гимнастикийн вандан сандал эсвэл сандал дээр) суудаг. Удирдагч - "цаасан шувуу" нь тэднээс тодорхой зайд мод (сандал) дээр байрладаг. Багш нь "дэгдээхэйнүүд" -ийг нисэхийг санал болгож, үр тариаг нь цохино. Хүүхдүүд бие биенээ цохихгүйгээр сул алхаж, дараа нь гүйдэг. "Цаасан шувуу!" - "дэгдээхэйнүүд" хурдан "үүр" рүүгээ буцаж ирдэг (та ямар ч үнэгүй газар авч болно), "Цаасан шувуу" тэдний нэгийг нь барихыг оролддог.

m/p "Дэгдээхэйгээ олъё"

Зорилтот:Биеийн тамирын дасгал хийсний дараа амрах.

Тоглоомын явц:Тоглогчид нүдээ аниад багш энэ үед бөжингөө сайт дээр нуудаг. Дохионы дагуу хүүхдүүд нүдээ нээж, тоглоомын талбайг тойрон тайван алхаж, туулай хайж байна. Үүнийг олсон хүн дээш өргөхөд тоглоом дахин давтагдана.

Ирина Рохина
Бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан гадаа тоглоом, дасгалууд

Бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан гадаа тоглоомууд

гар утасны тоглоом"Над руу гүй"

Энэ тоглоом нь ур чадварыг хөгжүүлдэг хүүхдүүдбагшийн дохиогоор ажиллах, нэгэн зэрэг урагшлах чиглэлд гүйх бүлэг. Багш хүүхдүүдийг бие биедээ саад учруулахгүйн тулд танхимын нэг талд зогсохыг урьж, өөрөө танхимын эсрэг талд очиж, Тэр ярьдаг: "Над руу гүй!"Хүүхдүүд гүйж, багш тэднийг халуун дотноор угтаж, гараа өргөн. Хүүхдүүд цугларахад багш заалны нөгөө талд дахин очдог Тэр ярьдаг: "Над руу гүй!"Тоглоом 3-4 удаа давтагдана. Эхлэхийн өмнө тоглоомуудБагш нь зөвхөн дараа нь гүйж чадна гэдгийг хүүхдүүдэд сануулдаг үгс: "Над руу гүй!"

гар утасны тоглоом"Шувууд"

Хүүхдүүд дулаан цаг агаар руу нисэхээр бэлтгэж буй шувуудыг дүрслэх болно гэж багш тайлбарлав. Багшийн дуут дохиогоор бүх хүүхдүүд гараа өргөдөг (далавч)хажуу тийш, зугт (тарсан)танхим даяар. Дээр дохио: "Шувууд амарч байна", хүүхдүүд зогсоод тонгойдог. Тоглоомыг 2-3 удаа давтана.

гар утасны тоглоом"Бор шувуу ба муур"

"Муур"танхимын нэг талд байрладаг (тавцан ба хүүхдүүд "бор шувуу"- өөр.

Хүүхдүүд- "бор шувуу"ойртож байна "муур"багшийн хамт хэн гэж хэлдэг:

Kitty, Kitty, Kitty,

Муурын зулзага - хар сүүл

Тэр модон дээр хэвтэж байна

Тэр унтаж байгаа дүр үзүүлэв.

үгээр илэрхийлнэ "Унтаж байгаа юм шиг", "муур" гэж хашгирав: "Мяаа!"- тэгээд барьж эхэлдэг "бор шувуу"түүнээс зугтаж гэр лүүгээ очдог хүмүүс (шугамын ард).

гар утасны тоглоом"Гэртээ хурдан"

Хүүхдүүд байрладаг "байшин" . Багш тэднийг нуга руу явахыг урьж - цэцэгсийг биширч, эрвээхэйг харахыг - бүх чиглэлд, янз бүрийн чиглэлд алхахыг урьж байна. Дээр дохио: "Хурдан гэр рүүгээ яв, бороо орж байна!"- Хүүхдүүд байр авах гэж гүйдэг "байшин" (Хаа нэгэн газар).

гар утасны тоглоом"Ухаалаг жолооч"

Хүүхдүүд танхимд санамсаргүй байдлаар байрладаг бөгөөд хүүхэд бүр гартаа жолооны хүрдтэй байдаг. Дохиотой сурган хүмүүжүүлэгч: "Яв!"- хүүхдүүд- "машин"танхимд янз бүрийн чиглэлд тарааж, бие биедээ саад учруулахгүй байхыг хичээ. Хэрэв багш улаан туг өргөвөл бүх машин зогсдог. Хэрэв ногоон бол хөдөлж байгаарай.

гар утасны тоглоом"Саарал туулай угаадаг"

Хүүхдүүд багшийн өмнө хагас тойрог болж, бүгд хамтдаа зогсож байна дуудах:

Саарал туулай угааж байна

Бөжин зочлох гэж байна.

Би хамраа угаасан, би сүүлээ угаасан,

Тэр чихээ угааж, хуурай арчив.

Шүлгийн текстийн дагуу хүүхдүүд хөдөлгөөн хийж, хоёр хөл дээрээ үсэрч, урагш хөдөлдөг - "зочлох гэж байна".

гар утасны тоглоом"Агуун доторх хулгана"

Хүүхдүүд- "хулгана"сууж байна "булга"- танхимын нэг хана дагуу байрлуулсан вандан сандал дээр. Танхимын эсрэг талд шалны түвшнээс 50 см өндөрт олс татсан, ард нь "Агуулах".

Багш тоглогчдын талд сууна - "муур". "Муур"унтдаг ба "хулгана"шүүгээ рүү гүй. Тэд агуулах руу нэвтэрч, олсонд хүрэхгүйн тулд бөхийлгөж байна. Тэнд тэд доош сууна "хазуулсан жигнэмэг". "Муур"сэрж, мяулаад араас нь гүйдэг "хулгана". Тэд зугтдаг "булга" (муур хулгана барьдаггүй, харин тэднийг барихыг хүссэн дүр эсгэдэг). Тоглоом дахин эхэлсэн. Хэсэг хугацааны дараа давтан хийнэ тоглоомуудмуурны үүргийг хамгийн бэлтгэлтэй хүүхэд гүйцэтгэдэг.

гар утасны тоглоом"Хавтгай зам дээр"

Багш асдаг хүүхдүүдтойрог болон тоглохыг санал болгож байна. Уншиж байна шүлэг: Хавтгай зам дээр,

Хавтгай зам дээр

Бидний хөл алхаж байна:

Нэг, хоёр, нэг, хоёр

Чулуу, чулуу ...

Нүхэнд - тэсрэлт!

Хүүхдүүд алхдаг, гэхдээ үг хэллэгээр хийдэг "чулуун дээр, чулуун дээр"хоёр хөл дээрээ үсрэх, бага зэрэг урагшлах, үг хэллэг "Нүхэнд - bang!"доош суух. "Нүхнээс гар"- гэж багш хэлэхдээ хүүхдүүд босдог. Тоглоом давтагдана. Энэ болон бусад төрлийн хөдөлгөөнийг уртасгахын тулд хүүхдүүд, багш шүлгийн мөр бүрийг хэд хэдэн удаа давтаж болно.

гар утасны тоглоом"Шумуул барих"

Тоглогчид гараараа хажуу тийшээ дээш өргөгдсөн зайд тойрог хэлбэрээр зогсдог. Багш тойргийн төвд байрлаж, шалнаас ойролцоогоор 120 см зайд урт олс бүхий саваа хоёр чиглэлд эргүүлж, төгсгөлд нь шумуул бэхлэв. (картоноос хайчилж авсан). Хүүхдүүд шумуул ойртох тусам хоёр хөл дээрээ үсэрч, хүрэхийг хичээдэг (барих)шумуул.

гар утасны тоглоом"Мэлхий - үсрэх"

Танхимын нэг талд шалан дээр утас байдаг - энэ "намаг". Хүүхдүүд- "үсрэх мэлхий"заалны нөгөө талд гарааны шугам хүртэл нэг мөрөнд зогсоно. Багш хэлж байна текст:

Энд мэлхий зам дагуу үсэрч байна,

хөлөө сунгах,

Ква-ква, ква-ква, тэд үсэрч,

Хөлийг сунгах.

Шүлгийн хэмнэлийн дагуу хүүхдүүд хоёр хөл дээрээ үсрэлт хийж, урагш хөдөлдөг (ойролцоогоор 16 үсрэлт)өмнө "намаг"мөн утсан дээр үсрэх дуудах: "Шарших!"Түр зогссоны дараа тоглоом давтагдана. Хэрвээ том бүлэг, дараа нь формацийг хоёр мөрөнд хийж, гэмтэл бэртлээс зайлсхийхийн тулд шугам хоорондын зай ойролцоогоор 1.5-2 м байна.Хоёр дахь эгнээний хүүхдүүд бага зэрэг хожимдож, зөвхөн багшийн дохиогоор тоглоомд ордог. .

гар утасны тоглоом"Бор шувуу ба Хэрээ"

Хүүхдүүд- "бор шувуу"сууж байна "үүр" (гимнастикийн сандал эсвэл сандал дээр). Тэргүүлэх - "хэрээ"модон дээр сууна (сандал)тэднээс тодорхой зайд. Багш санал болгож байна "бор шувуу"ялаа, үр тариа. Хүүхдүүд бие биенээ цохихгүйгээр бүх чиглэлд алхаж, дараа нь гүйдэг. By дохио: "Хэрээ!" - "бор шувуу"хурдан буцах "үүр"(та ямар ч үнэгүй газар авч болно, хэрээ нэгийг нь барихыг оролддог.

гар утасны тоглоом"Шувуу ба дэгдээхэйнүүд"

"Би шувуу болно, харин та нар дэгдээхэй болно"- гэж багш хэлээд хүүхдүүдийг том тойрог руу харахыг урив (мөрөөс)- энэ бол бидний үүр бөгөөд дэгдээхэйгээ урьж байна. Хүүхдүүд тойрог руу орж, доош сууна. "Тэд ниссэн, дэгдээхэйнүүд үр тариа хайхаар ниссэн"гэж сурган хүмүүжүүлэгч хэлэв. Дэгдээхэйнүүд үүрнээсээ нисдэг. "Ээж шувуу"дэгдээхэйнүүдтэй хамт танхимыг тойрон нисдэг. By дохио: "Гэр рүүгээ үүр рүү нисье!"Бүх хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр гүйдэг. Тоглоом давтагдана.

гар утасны тоглоом"Цаасан шувуу ба тахиа"

Танхимын нэг талд утас байдаг - түүний ард байрладаг "тахиа"- энэ тэднийх "байшин". Байшингийн хажуу талд сандал дээр байрладаг "цаасан шувуу"- багшийн томилсон жолооч. Хүүхдүүд- "тахиа"танхимыг тойрон гүйж байна "хашаанд", суух - "үр тариа цуглуулах", даллах "далавч". Дохиотой сурган хүмүүжүүлэгч: "Цаасан шувууны ялаа!" - "тахиа"руу зугт "байшин"(утасны хувьд ба "цаасан шувуу"тэднийг барих гэж оролдож байна (хүрэх). Давтан дээр тоглоомуудцаасан шувууны дүрд өөр хүүхэд тоглодог (гэхдээ баригдсан хүмүүсийн дунд биш0.

гар утасны тоглоом"Өнгөө олоорой"

Цагирагуудыг тавцангийн гурван газарт байрлуулна (50 см, тэдгээр нь шоо агуулсан байдаг (шош) өөр өөр өнгө. Хүүхдүүд гурав хуваагдана бүлгүүд, мөн тус бүр Бүлэгтодорхой өнгийн шоо орчим зай эзэлдэг. Багш нь шооныхаа өнгийг санахыг санал болгосны дараа дохиогоор хүүхдүүд танхимд тархана. Дээр дохио: "Өнгээ олоорой!"- хүүхдүүд яг эргэн тойронд нь байсан ижил өнгийн шоо бүхий цагирагны ойролцоо газар авахыг хичээдэг. Тоглоом 3-4 удаа давтагдана.

гар утасны тоглоом"Сэгсэрхэг нохой"

Нэг хүүхэд нохой мэт дүр эсгэж байна. Энэ нь танхимын төвд байрладаг - шалан дээр байрладаг (зөөлөн дэвсгэр дээр байвал сайн)гээд сунгасан гар дээрээ толгойгоо тавьдаг. Үлдсэн тоглогчид танхимд байрладаг бөгөөд багшийн дохиогоор чимээгүйхэн ойртоно "нохой"чиний хэлснээр дараагийнх текст: Энд сэгсгэр нохой хэвтэж байна,

Сарвуугаараа хамраа булж байна.

Чимээгүй, тайван байдлаар тэр худлаа хэлдэг,

Унтахгүй, унтдаггүй.

Түүн дээр очоод түүнийг сэрээцгээе.

Тэгээд ямар нэг зүйл тохиолдсон эсэхийг харцгаая.

Хүүхдүүд сэрж эхэлдэг "нохой", түүн рүү бөхийж, түүний хочийг дууд "Бөмбөлөг", гараа алгадах, гараа даллах. Гэнэт "нохой"босч, чанга хуцаж байна. Хүүхдүүд гүйж байна "нохой"Тэдний араас хөөцөлдөж, хэн нэгнийг барьж авахыг оролддог (хүрэх). Бүх хүүхдүүд зугтах үед тэдний дотор нуугаарай "байшин"(шалан дээр тэмдэглэгдсэн шугамын хувьд, "нохой"байрандаа буцаж ирдэг. Тоглоом давтагдана.

гар утасны тоглоом"Бор шувуу үүрэндээ"

Хүүхдүүд- "бор шувуу"багшийн тусламжтайгаар тэд 3-4 хуваагдана бүлгүүдмөн дотогшоо ор "үүр" (том цагираг). Дохиотой сурган хүмүүжүүлэгч: "Нисье!" - "бор шувуу"-аас явах "үүр", цагираг дээгүүр гишгэж, танхимыг тойрон гүйх. Доошоо суух - "үр тариа". By дохио: "Шувууд, үүр!"- тэдэн рүү зугт "үүр". Тоглоом 3 удаа давтагдана.

гар утасны тоглоом"Өргөст хэмх, өргөст хэмх ..."

Танхимын нэг талд багш (хавх, нөгөө талд хүүхдүүд. Хоёр хөл дээрээ үсэрч хавханд ойртоно. Сурган хүмүүжүүлэгч. Тэр ярьдаг: Өргөст хэмх, өргөст хэмх,

Тэр төгсгөл рүү бүү яв

Хулгана тэнд амьдардаг

Таны сүүл хазах болно.

Хүүхдүүд нөхцөлт шугамыг давж гүйж, багш тэднийг гүйцэж ирдэг. Багш текстийг ийм хэмнэлээр дууддаг тул хүүхдүүд үг бүрт хоёр удаа үсрэх боломжтой.

гар утасны тоглоом"Машин"

Тоглогч бүр жолооны хүрдтэй болно. Багшийн дохиогоор (ногоон туг өргөв)хүүхдүүд бие биедээ саад учруулахгүйн тулд бүх чиглэлд тараана. Өөр дохио руу (улаан туг өргөв)машинууд зогсдог. Тоглоом давтагдана.

гар утасны тоглоом"Чимээгүй"

Баганаар нэг нэгээр нь багшийн араар талбайг тойрч, хамтдаа алхах Тэд хэлэхдээ: Цөөрмийн дэргэд нам гүм,

Өвс найгадаггүй.

Дуу чимээ гаргахгүй байх, зэгс,

Унтаарай, бяцхан үрс минь.

Шүлгийн төгсгөлд хүүхдүүд зогсоод бөхийж, толгойгоо бөхийлгөж, нүдээ анидаг. Хэдэн секундын дараа багш хэлэв чангаар: "Ква-ква-ква!"- мөн мэлхий залуусыг сэрээж, тэд сэрлээ гэж тайлбарлав. Тэд босоод сунгав. Тоглоомыг давтаж болно.

гар утасны тоглоом"Бид хөлөө дэвсдэг"

Багш нь хүүхдүүдтэй хамт гараа хажуу тийшээ чиглүүлсэн зайд тойрог болж хувирдаг. Ярианы текстийн дагуу хүүхдүүд тоглодог дасгалууд: Бид хөлөө дэвсдэг

Бид алгаа ташиж байна

Бид толгой дохилоо.

Бид гараа өргөдөг

Бид гараа доошлуул

Бид гараа өгдөг.

Эдгээр үгсээр хүүхдүүд бие биедээ гараа өгч, тойрог үүсгэж, үргэлжлүүл:

Тэгээд бид эргэн тойрон гүйдэг

Тэгээд бид эргэн тойрон гүйдэг.

Хэсэг хугацааны дараа багш Тэр ярьдаг: "Зогс!"Хүүхдүүд удааширч, зогсоо. Гүйх үед та хүүхдүүдийг гараа доошлуулахыг урьж болно.

Тоглоом бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан дасгалууд

"Унаад гүйцэх"

Хүүхдүүд сандал руу ойртож (том диаметртэй бөмбөлгүүдийг урьдчилан байрлуулсан вандан сандал дээр авч, утсаар заасан гарааны шугам дээр зогсоно. Тушаалаар) сурган хүмүүжүүлэгч: "Өнхрүүлье!", бөмбөгийг хоёр гараараа түлхэж, урагш чиглүүлж, гүйцэх. Хүүхдүүд алхам алхмаар гарааны шугам руу буцна. Дасгал давтагдана.

"Чижигнүүр рүү мөлхөх"

Нэгдүгээрт, багш нэг хүүхдийг хүйн ​​доор хэрхэн мөлхөж байгааг харуулахыг санал болгож, нэгэн зэрэг тайлбарлаж байна: "Лена утсанд ойртож, дөрвөн хөллөнө (алга, өвдөг дээр үндэслэсэн)гэх мэт мөлхөгчийг гүйцэтгэдэг "алдаа", утсанд хүрэхгүйн тулд толгойгоо хазайлгана. Тэр шажигнуур руу мөлхөж, босч, шажигнуурыг авч, шажигнав. Үзүүлж, тайлбарласны дараа багш хүүхдүүдийг анхны байрлалаа авч, дохиогоор даалгавраа гүйцэтгэж эхлэхийг урина. Дасгалыг 3 удаа давтана.

"Мөлх - битгий гэмтээ"

Эмийн бөмбөгийг бие биенээсээ 1.5 м зайд хоёр мөрөнд шалан дээр тавьдаг. (тус бүр 4-5 ширхэг). Хоёр баганад байгаа хүүхдүүд алга, өвдөг дээрээ тулгуурлан дөрвөн хөлөөрөө бөмбөгний хооронд мөлхөж байна (могой). Тэд босож, цагираг руу ойртож, цагираг руу орж, толгой дээрээ гараа алгадана. Давталтын хувьд дасгалуудхүүхдүүд бөмбөгийг гаднаас нь тойрон эргэлддэг.

"Матарууд"

Усан авиралт (өндөр - шалны шугамаас 50 см). Бүх хүүхдүүд үзүүлбэрт оролцох боломжтой байхаар утас бүхий тавиурыг байрлуулсан байна. дасгалууд. Эхлэх шугам нь утаснаас 1.5 метрийн зайд байрладаг. Хүүхдүүд "матрууд гэртээ орохын тулд саад бэрхшээлийг даван туулах ёстой (гол руу). Гарааны шугам дээр хүүхдүүд гар, өвдөг дээрээ тулгуурлан дөрвөн хөл дээрээ босч, хүйн ​​доогуур мөлхөж, түүнд хүрэхгүй байхыг хичээдэг. Дараа нь тэд босож, толгой дээрээ алгаа ташина. Дасгал 2-3 удаа давтана.

"Чимээгүй гүй"

Объектуудын хооронд алхах, гүйх (5-6 ширхэгийг бие биенээсээ 50 см зайд нэг мөрөнд байрлуулна. Хүүхдүүд хоёр баганад зогсож, багшаар үзүүлж, тайлбарласны дараа гүйцэтгэдэг. дасгал: объектуудын хооронд алхах, дараа нь гүйх. Дасгал 2-3 удаа давтана.

"Зам дагуух ой руу"

Хоёр самбарыг шалан дээр бие биентэйгээ зэрэгцээ байрлуулна. (өргөн 25 см, урт 2-3 м)"ойд хүрэх замууд". Нэг замаар дунд зэргийн хурдтай алхаж, дараа нь хоёр дахь замаар, тэнцвэрээ хадгалахын тулд гараа тэнцвэржүүлнэ.

"Бяцхан туулайнууд"

Хүүхдүүд "бөжин"нэг мөрөнд байх. Багш санал болгож байна "бөжин"ирмэг хүртэл зөөлөн сарвуу дээр үсрэх. Багшийн дохиогоор хүүхдүүд ойн зах руу хоёр хөл дээрээ үсэрдэг. (зай 3-4 м). Эхлэх шугам руу буцаж, хүүхдүүд алхам алхмаар буцаж ирдэг.

"Чиний шоо"

Кубуудыг тойрог хэлбэрээр байрлуулсан (тоо хүүхдүүд) . Дугуйлан алхаж байна. Хүүхдүүд тойргийн хагасыг дуусгасны дараа багш өгдөг тушаал: "Шоо ав!"Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр нүүрээ эргүүлж, хүүхэд бүр өөрт ойр байгаа шоо авч, толгой дээрээ өргөв.

Дараагийн командын хувьд багш: "Тойрог!"- хүүхдүүд шоонуудыг байрлуулж, нөгөө чиглэлд тойрог хэлбэрээр алхдаг. Дасгал давтагдана. Алхсаны дараа эхлээд нэг чиглэлд, дараа нь нөгөө чиглэлд тойрог хэлбэрээр гүйдэг.

"Ирээрэй, бүү хүр"

Шоо шоо (6-8 ширхэг)бие биенээсээ 40 см-ийн зайд хоёр мөрөнд байрлуулсан. Хүүхдүүд хоёр багана дахь блокуудын хооронд алхаж, гар нь чөлөөтэй тэнцвэрждэг (2-3 удаа).

"Битгий алдаарай!"

Хонгилын хоёр талд шоо дөрвөлжин байрлуулсан байна (эмийн бөмбөг, шанага гэх мэт)Хажуу талдаа 5-6 ширхэг. Эд зүйлс нь бие биенээсээ 50-60 см зайд байрладаг. Үзүүлэн тайлбарласны дараа хүүхдүүд хоёр баганаар тоглодог дасгал: бөмбөгийг объектуудын хооронд өнхрүүлж, доороос хоёр гараараа түлхэж (гар "утгуур") мөн өөрөөсөө холдуулахгүй байхыг хичээдэг.

"Бүдэн дээрх алдаанууд"

хоёр самбар - "логууд"бие биенээсээ параллель богино зайд байрлуулна. Үзүүлж, тайлбарласны дараа (нэг хүүхдийн жишээн дээр)сурган хүмүүжүүлэгч, хүүхдүүд даалгаврыг хоёр баганад гүйцэтгэдэг. Хүүхдүүд- "алдаанууд"дал, өвдөг дээрээ тулгуурлан самбар дээр ээлжлэн мөлхөх.

Даалгавраа дуусгасны дараа тэд багана руугаа буцна (3-4 удаа).

"Нүхнээс нүх рүү"

Хавтгай цагирагуудыг хоёр эгнээнд зэрэгцээ байрлуулна (5-6 ширхэг, бие биенээсээ 40 см зайд)- энэ бол "нүх".

Хүүхдүүд хоёр баганад зогсож, нүхнээс нүх рүү хоёр хөл дээрээ үсэрдэг (нүхний өмнө хэсэг зогсолтгүй, хагас бөхийлгөсөн хөл дээрээ буух) (2-3 удаа).

"Туулай - харайгчид"

Багш 4-5 ширхэг шоо эсвэл чихмэл бөмбөгийг хоёр мөрөнд, бие биенээсээ 50 см зайд тавьдаг. "маалинган".

Хүүхдүүд- "бөжин"хоёр хөл дээр үсрэх "сарвуу"хооронд "хожуул", хөлөөрөө шалнаас хүчтэй түлхэж, гараа даллав. Багш нь гар, хөлний хөдөлгөөний зохицуулалтыг хянадаг (2-3 удаа).

"Зам дээр"

Хоёр самбар шалан дээр бие биентэйгээ зэрэгцээ хэвтэж байна. (өргөн 20 см) 1-1.5 м зайд.Хүүхдүүд хоёр баганаар самбар дагуу алхдаг - "замууд", гараа чөлөөтэй тэнцвэржүүлэх. Багш тэднийг нуруу, толгойгоо шулуун байлгахыг сануулдаг.

"Алхам алх - бүү алх"

5-6 утаснаас (сүлжих)шалан дээр хоёр бие биетэйгээ зэрэгцүүлэн байрлуулсан байна "замууд" (утас хоорондын зай 30 см.)Хүүхдүүд хоёр баганад баригдсан. Үзүүлж, тайлбарласны дараа дасгалуудбагш, залуус ээлжлэн утсыг баруун, зүүн хөлөөрөө гишгэдэг (гараа туузан дээр барьж, гишгэхгүй байхыг хичээ. Толгой, нуруугаа шулуун байлга. (алхалтын хурд дунд зэрэг). Дасгал 2-3 удаа гүйцэтгэнэ.

"Нум дор"

Нуманууд нь бие биенээсээ 1 м-ийн зайд хоёр зэрэгцээ шугамаар байрладаг. (тус бүр 3-4 нум). Багш даалгавраа тайлбарлаж, нэг жишээн дээр харуулав хүүхэд: "Эхний нуман дээр очоод суу, бүлэглэх"бөмбөг дотор"ба дээд ирмэгийг нь хүрэлгүйгээр нуман доор өнгөрнө. Шулуун, дараагийн нуман руу явна гэх мэт. Хүүхдүүд хоёр багананд жагсаж, даалгавраа гүйцэтгэнэ (2 удаа).

"Тэгш алхам"

Урт самбар нь шалан дээр, самбарын дунд хэсэгт байрладаг (0.5 м-ийн зайд)шалан дээр шоо байна (зүү)- лавлах цэг. Багш тайлбарлаж, харуулж байна дасгал хийх: "Хажуугийн гишгүүртэй, гараа туузан дээр тавиад, самбарын дагуу алхах; дундуур суугаад гараа урагш сунгаж, босч, самбарын төгсгөлд оч. Хүүхдүүд нэг нэгээр нь баганад зогсоод даалгавраа гүйцэтгэнэ (хэрэв жижиг бүлэг, олон тооны хамаарна бүлгүүдилүү их ашиг тусыг ашиглах боломжтой.

"Ховилоор"

Утаснаас (олсоор)шалан дээр тавьсан "ховил" (өргөн 15 см). Багш үзүүлж, тайлбарладаг дасгал хийх: "Ховилын ойролцоо зогсоод, хөлийг нь бага зэрэг холдуулж, өвдгөө бага зэрэг бөхийлгөж, хоёр хөл дээрээ бууж, үсрэх." Хүүхдүүд урд зогсож байна "ховил", гарааны байрлалыг авч, сурган хүмүүжүүлэгчийн тушаалаар үсрэн бууна "ховил". Эргэж, давт 8-10 удаа дасгал хийх.

"Шидэх - барих"

Тойрог хэлбэрээр барих. Багш үзүүлж, тайлбарладаг дасгал хийх: "Хөлийг мөрний өргөнөөс зайдуу, бөмбөг таны өмнө цээжиндээ бөхийлгөж байна. Бөмбөгийг хөлийнхөө хуруунд шидэж, хоёр гараараа барьж авах хэрэгтэй. Дасгалдагуу гүйцэтгэнэ дохио: "Унасан!", хүүхдүүд бөмбөгийг чадах чинээгээрээ барьж авдаг. Багш бөмбөг дахин хүн бүрийн гарт байгаа эсэхийг шалгасны дараа хүүхдүүд, тушаалыг дараагийн шидэлтэнд өгнө. Дасгалхэд хэдэн удаа давтана.

"Баавгай"

Багш хүүхдүүдэд санал болгодог "баавгай"бөөрөлзгөнө авахаар ой руу яв. Хүүхдүүд гарааны шугам дээр алга, хөлийн дэмжлэгтэйгээр дөрвөн хөл дээрээ босдог. By дохио: "Ойд!" - "баавгай"дөрвөн хөл дээрээ хурдан хөдөл "ой" (шоо, шанага, чихмэл бөмбөг). Зай 3 м.Хүүхдүүд алхам алхмаар гарааны шугам руу буцна. Дасгал давтагдана.

"Шүхэрчид"

Хүүхдүүд- "шүхэрчид"хоёр эгнээнд тараасан. Гимнастикийн вандан сандал дээр нэг мөр гардаг - энэ бол "онгоц". Нөгөө шугамын хүүхдүүд болзолт шугамын ард хөлтэй байдаг. "нисэх онгоцны буудал дээр"завилан сууж байна. By баг: "Бэлэн!"- вандан сандал дээр байгаа хүүхдүүд эхлэх байрлалаа авдаг - хөл нь бага зэрэг салж, өвдөг нь бага зэрэг бөхийж, гараа хойш тавьдаг. By дохио: "Үсэрсэн!"- хагас бөхийлгөсөн хөл дээрээ буух замаар үсрэлт хийх. тоглоом дасгал 4-5 удаа дараалан давтана. Дараа нь хүүхдүүд байраа сольдог.

"Царцаа"

Эхлэх шугамаас 3 м-ийн зайд багш хэвтэнэ "ховил"утаснаас (өргөн 30 см). Нэг эгнээнд байгаа хүүхдүүд (эсвэл хоёр мөр, хэрэв том бүлэг) урагш хөдөлж, хоёр хөл дээрээ үсрэх "ховил", дараа нь үүн дээр үсрэх гэх мэт "царцаа". Эргэж, түр зогссоны дараа дахин үсрэх, гэх мэт "царцаа", хүйн ​​дундуур, дараа нь хоёр хөлөөрөө гарааны шугам руу үсэрнэ (2 удаа давтана).

3-4 урт утсыг 1 м-ийн зайд бие биенээсээ параллель шалан дээр тавьдаг.Хүүхдүүд нэг мөрөнд зогсож, анхны байрлалаа авдаг - хөлийг бага зэрэг салгаж, өвдөг дээрээ бөхийлгөж, гараа буцааж тавина. Багшийн тушаалаар хүүхдүүд хүйн ​​дээгүүр үсэрч, хагас бөхийлгөсөн хөл дээрээ бууж, дараагийн утас руу ойртож, бүх шугамын тушаалаар тэд үсрэх гэх мэт.

Бүх тоглогчид тойрог үүсгэдэг. Сонгосон туулай дунд нь болно. Хүүхдүүд дууддаг:
Саарал туулай угааж, амаа угааж,
Тэр зочлох гэж байгаа бололтой. Чихээ угаасан
Би хамраа угааж, хуурай арчсан!
Бөжин текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг. Дараа нь тэр хүүхдүүдийн нэг рүү хоёр хөл дээрээ үсрэв. Бүжин ойртож буй хүн тойргийн гол руу үсэрнэ. Тоглоом 5-6 удаа давтагдана.
Чиглэл. Тойрог дотор хэд хэдэн туулай байж болно - 4-5. Тэд нэгэн зэрэг тоглоомын ажлыг гүйцэтгэдэг.

ногооны чөмөг
Хүүхдүүд тойрог дээр гараа барьж зогсдог. Тойргийн голд хүүхэд сууж байна - "zucchini". Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхаж, найрал дуугаар хэлэв:
Цуккини, цуккини, хөл дээрээ тавь,
Нимгэн хөлтэй, бид чамайг бүжиглүүлнэ.
Бид чамайг хооллосон, хүссэнээрээ бүжиглэ,
Бид танд ус өгсөн, хүссэн хүнээ сонго!
"Zucchini" бүжиглэж, дараа нь "zucchini" болох өөр нэг хүүхдийг сонгодог. Тоглоом хэд хэдэн удаа давтагдана.

Үүргүй залгих
Тоглоомын оролцогчид - тэдний сондгой тоо байх ёстой - хараацайнуудын дүрд тоглодог.
Залгих нь үүрэндээ нисдэг - жижиг тойрог. Үүргүй үлдсэн хараацай тэргүүлдэг. Тушаал дээр: "Залгих, нис!" тоглогчид хараацайнуудын нислэгийг дуурайж, тоглоомын талбайг тойрон гүйдэг. "Гэртээ харих!" хараацайнууд үүрээ дахин эзлэх ёстой гэсэн үг (4-5 удаа)
Жич: хараацайнууд ямар ч үүрийг эзэлж чаддаг, тоглох хосууд тогтвортой байдаггүй.

Тахианы үүрэнд үнэг
Тахианы махыг тахианы үүрэнд суулгадаг (хүүхдүүд талбайн нэг талд байрлах вандан сандал дээр зогсдог). Сайтын эсрэг талд үнэгний нүх байдаг. Талбайн үлдсэн хэсэг нь хашаа юм. Үнэг нүхэнд сууж, тахиа алхаж, хашааны эргэн тойронд гүйж, чимээ шуугиантай, далавчаа дэвсэж, үр тариагаа ховхлодог. "Үнэг" багшийн дохиогоор тахианууд зугтаж, тахианы үүрэнд нуугдаж, алгана руу нисч, үнэг эргэлзсэн тахиагаа шүүрэн авч, чирэхийг оролддог (болгоомжтой, хөнгөн хүрч). Тэр баригдсан олзоо нүхэндээ оруулдаг. Үнэг тохиролцсон тооны тахиа барьснаар тоглоом дуусна. Тоглоом 4-5 удаа давтагдана.
Чиглэл. Төрөл бүрийн объектууд алгана болж чаддаг: сандал, шоо гэх мэт.

Хавх
Хүүхдүүд тоглоомын талбай дээр байна. Сонгосон урхи нь дунд болно. "Нэг, хоёр, гурав ... барих" гэсэн дохиогоор бүх тоглогчид талбайн эргэн тойронд тархаж, хүүхдүүдийнхээ аль нэгийг нь гүйцэж, гараараа хүрэхийг оролдож буй урхинаас бултаж, будна. Удирдагч гараараа хүрсэн хүн хажуу тийшээ алхана. 3-4 тоглогч харагдахад өөр жолооч сонгогдоно.
Чиглэл. Та тоглоомын бусад сонголтуудыг ашиглаж болно: "Гүйх хавх", "Хөлийг газраас буулгах", "Тойрог доторх урхи" гэх мэт.


морь
Хүүхдүүд хоёр тэнцүү бүлэгт хуваагдана. Зарим нь морьдыг дүрсэлсэн байдаг, бусад нь - уяачид. (Уяачдын гарт уяа байдаг). Талбайн нэг талд (энэ бол нуга) адууны байр, нөгөө талд нь уяачдын газар байрладаг. Багш: "Уяачид аа, хурдан босоод морио уяач!" Энэ дохиогоор уяачид жүчээ рүү гүйж, морь уядаг. (Хүн бүр өөрийн хүслээр эсвэл багшийн заавраар морь сонгодог.)
Уяатай морьд ар араасаа цуварч, дохиогоор чимээгүй давхиж, давхиж, давхина. Сурган хүмүүжүүлэгчийн хэлсэн үгэнд "Бид ирлээ, морио тайлаарай!" Уяачид морьдоо зогсоож, уяанаас нь салгаж, нугад бэлчээж, тэд өөрсдөө байрандаа буцдаг. Нугад адуу тайвширч, өвсөө бэлчээнэ. "Уяачид, морьдоо уяач" гэсэн дохиогоор уяач бүр морьдоо барьж, зугтаж, зугтдаг. Бүх морьдыг барьж, уяж дуусмагц хосууд ээлж дараалан жагсаж, тоглоом дахин үргэлжилнэ. Тоглоом 3-4 удаа давтагддаг бөгөөд үүний дараа багш: "Морьнуудыг жүчээнд аваач, амраа!" Уяачид морьдыг жүчээнд аваачиж, уяанаас нь салгадаг.
Чиглэл. Тоглоом нь гүйх, алхах хооронд ээлжлэн байх ёстой. янз бүрийн төрөлүсрэлт. Аялал жуулчлалын янз бүрийн сэдвүүдийг санал болгосноор тоглоомыг төрөлжүүлж болно: морин уралдаан, ойд түлээ бэлтгэх аялал гэх мэт. Уяач нь ямар ч морь барьж чадахгүй удаж байвал багш болон бусад уяачид түүнд тусалдаг.

Хаана нуугдаж байгааг нь олоорой
Хүүхдүүд өрөөний хананы дагуу зогсож байна. Багш туг далбаа харуулж, нууна гэж хэлдэг. Хүүхдүүд хана руу эргэж харна. Багш туг далбаагаа нууж, "Цаг нь боллоо" гэж хэлэв. Хүүхдүүд далд далбаа хайж байна. Тоглолт давтагдах үед туг далбаа олсон хүн эхлээд нуудаг. Тоглоом 3-4 удаа давтагдана.
Чиглэл. Хэрвээ хүүхдүүд удаан хугацаанд туг олдохгүй бол багш нуугдсан газар руу очиж, тэндээс харахыг санал болгодог. Хүүхэд туг далбаа нуух үед түүнд тусламж хэрэгтэй.
шувуудын нислэг
Тоглоомын талбайн нэг ирмэг дээр (хүүхдүүд тарсан), гимнастикийн хананы эсрэг талд хэд хэдэн зайтай шувуудын сүрэг цуглардаг. Сурган хүмүүжүүлэгчийн дохиогоор шувууд "нисч" талбайг тойрон тархаж, далавчаа дэлгэж, даллаж байв. "Шуурга" гэсэн дохиогоор шувууд мод руу нисдэг (хана руу авирч). Багш хэлэхдээ: "Шуурга өнгөрлөө!" - шувууд модноос тайван бууж, үргэлжлүүлэн нисдэг. Тоглоом 3-4 удаа давтагдана.
Чиглэл. Гимнастикийн хананаас буухдаа үсэрч чадахгүй. Хэрвээ хана нь цөөхөн зайтай бол бүх хүүхдийг нэг дор тоглоомд оруулах ёсгүй. Хананы оронд та вандан сандал, сандал болон бусад зүйлсийг ашиглаж болно.

Чичиргээгээ дараарай
Тоглоомын талбайн нэг талд эгнээний ард 5-6 хүүхэд зогсоно. Эсрэг талд, вандан сандал (лог) дээр чимээ шуугианыг бие биенээсээ ижил зайд (хүүхдийн тоогоор) тавьдаг. Багшийн "нэг, хоёр, гурав ... гүй" гэсэн дохиогоор хүүхдүүд чимээ шуугиан руу гүйж, толгой дээрээ өргөж, сэгсэрнэ. Үүнийг хамгийн түрүүнд хийсэн тоглогч тэмдэглэгдсэн байна. Дараа нь хүүхдүүд байрандаа буцаж, дараагийнх нь гарна.
Чиглэл. Та тоглоомыг улам хүндрүүлж болно: саад бэрхшээлийг даван туулах даалгаврыг асаана уу - олс дээгүүр алхах эсвэл түүний доор мөлхөж, цагираг руу авирч, зам дээр байрлуулсан гулдмайнуудыг тойрон гүйх гэх мэт.
шидэх-барих
Хүүхдүүд гэртээ эсвэл талбай дээр чөлөөтэй байрладаг бөгөөд тус бүр гартаа бөмбөг барьдаг. Багшийн "эхлэх" гэсэн дохиогоор хүүхдүүд бөмбөгийг дээш шидэж, барьж ав. Бөмбөгийг унагаалгүйгээр хэдэн удаа барьж чадахаа хүн бүр тоолдог.
Чиглэл. Хүүхдүүдийг хосоор нь хувааж, зарим нь бөмбөг шидэж, барьж, бусад нь тоолж, эсвэл бүгд тойрог болж, нэг эсвэл хоёр тоглогч тойргийн голд очиж бөмбөг шидэж болно. Ажлаа зөв хийж байгаа эсэхийг хүн бүр харж байна. Та мөн өрсөлдөөний элементийг танилцуулж болно: хэн бөмбөгийг илүү олон удаа шидэж, барьж авах вэ? Та мөн ийм хүндрэлүүдийг оруулж болно: бөмбөгийг дээш шидэж, газар цохих хүртэл хүлээгээд дараа нь барьж авах; бөмбөгийг газар цохиж, барьж авах; бөмбөгийг илүү өндөр шид, гараа алгадах, бөмбөгийг барих; Бөмбөгийг шидэж, хурдан эргэж, бөмбөг газраас унасны дараа түүнийг барьж ав.

Шувууд, муур
Газар дээр тойрог тэмдэглэгдсэн (5-6 м диаметртэй). багшийн сонгосон хүүхэд төв болдог - энэ бол муур. Үлдсэн хүүхдүүд тойргийн гадна байдаг - тэд шувууд юм. Муур унтаж байна. Шувууд тойрог руу нисч, үр тариагаа ховхордог. Муур сэрж, шувууг хараад тэднийг барьж эхэлдэг. Шувууд тойргоос нисэх гэж яарч байна. Тойрог доторх мууранд хүрсэн хүн баригдсанд тооцогдон тойргийн голд очно. Муур 2-3 шувуу барихад багш шинэ муур сонгоно. Баригдсан шувууд бүх тоглогчидтой нэгддэг. Тоглоом 4-5 удаа давтагдана.
Чиглэл. Муур шувууг болгоомжтой барьдаг (тэдгээрийн тоо хангалттай биш, гэхдээ зөвхөн бага зэрэг хүрдэг). Хэрэв муур удаан хугацаанд хэнийг ч барьж чадахгүй бол багш түүнд туслахын тулд өөр 1 муур сонгоно.

онгоцууд
Хөтлөгч хүүхдүүдийг хоёр багт хуваадаг: нэг нь онгоц, нөгөө нь үүл.
Том тойрог зурсан байна. Энэ бол нисэх онгоцны буудал юм.
Хөтлөгч хэлэхдээ:
Онгоцнууд нисч байна
Мөн тэд газардахыг хүсэхгүй байна.
Тэнгэрт тэд хөгжилтэйгээр гүйж,
Гэхдээ тэд хоорондоо мөргөлдөхгүй.
Хүүхдүүдийн дүрсэлсэн, гараа сунгасан онгоцууд тойргийн гадна нисч эхэлдэг. Хөтлөгч хэлэхдээ:
Гэнэт том үүл нисэв
Эргэн тойрон бүх зүйл харанхуй болов.
Нисэх онгоцууд - таны тойрогт!
Эдгээр үгээр үүлийг төлөөлдөг хүмүүс онгоцыг барьж авахыг оролдож байна. Нисэх онгоцны буудал руу нисч чадсан хүн түүнийг аварсан. Баригдсан хүн үүл болно. Тоглоом 1 онгоц үлдэх хүртэл үргэлжилнэ. Тэр бол ялагч.

шаналыг унагаах
Тоглогчид шугамын ард 2-3 м зайд зогсож, тус бүрийн өмнө зүү тавьдаг. Хүүхдүүд гартаа бөмбөг байна. Дохионы дагуу тоглогчид бөмбөгийг тээглүүр рүү өнхрүүлэн унагаахыг оролддог. Дараагийн дохиогоор хүүхдүүд бөмбөгний араас явж, унасан зүүг авдаг. Тоглоом давтагдана. Тоглогч бүр зүүг хэдэн удаа цохисныг санаж байна.
Чиглэл. Тоглоомын даалгаврыг төрөлжүүлэх шаардлагатай: бөмбөгийг баруун, зүүн, хоёр гар, хөлөөрөө өнхрүүл.

Ойд байгаа баавгай дээр
Талбайн нэг талд баавгайн үүрийг дүрсэлсэн байна. Нөгөө талаас - хүүхдүүдийн амьдардаг байшинг зааж өгсөн болно. Багш үүрэнд суух ёстой баавгайг сонгодог. Багш хэлэхдээ: "Хүүхдүүд ээ, алхаарай!" - хүүхдүүд гэрээсээ гарч ой руу явах, мөөг түүж, эрвээхэй барих гэх мэт. (нугалах, тэгшлэх, бусад дуураймал хөдөлгөөн хийх). Тэд нэгэн дуугаар:
Ойд байгаа баавгай дээр
Мөөг, би жимс авдаг,
Тэгээд баавгай сууж байна
Тэгээд бидэн рүү архирав.
"Архирах" гэсэн үгийн дараа баавгай гэрээсээ зугтаж буй хүүхдүүдийг барьж эхэлдэг. Баавгай хүрсэн хүн баригдсан гэж тооцогддог: баавгай түүнийг үүрэндээ аваачдаг. Гэрийн шугамын цаана хүүхдүүд баригдах боломжгүй.
Баавгай хэд хэдэн тоглогчийг барьсны дараа өөр нэг хүүхдийг энэ үүрэгт томилно. Тоглоом 3-4 удаа давтагдана.
Чиглэл. Тоглоомын өөр хувилбар байж магадгүй - хоёр баавгайтай.

Авах гэж яараарай
Хүүхэд бүр нэг шоотой, хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, шоо нь хүүхэд бүрийн дэргэд шалан дээр байна.
Дохиогоор хүүхдүүд ээлж дараалан тойрог хэлбэрээр гүйж, хоёр дахь дохиогоор тэд шоо авахыг оролддог, хэн завгүй байсан бол тоглоомыг орхино.
Хүүхдүүд гүйж байх үед удирдагч 1-2 шоо хасдаг.

өнгөт машинууд
Хүүхдүүд өрөөний хана дагуу зогсож байна. Эдгээр нь гаражид байгаа машинууд юм. Тоглогч бүр гартаа туг барьдаг (цагираг, цэнхэр, шар эсвэл ногоон өнгийн картон диск). Багш нь өрөөний голд тоглогчдын өмнө зогсож, гартаа тохирох өнгөт 3 туг байна. Тэрээр 1 туг өргөдөг (эсвэл 2 эсвэл бүгд 3 боломжтой), ийм өнгийн объекттой хүүхдүүд сайтын эргэн тойронд тархаж, машин жолоодохыг дуурайж, дохио өгдөг. Багш туг далбаагаа буулгахад машинууд зогсоод эргэж, гарааш руугаа явдаг. Тоглоомыг 4-6 ховилоор давтана.
Чиглэл. Багш нь бас улаан тугтай байж болно. Гэнэт тэр үүнийг босгов - бүх машинууд энэ дохиогоор зогсох ёстой.



Шилдэг холбоотой нийтлэлүүд