Android-д зориулсан програмууд - Хөтөч. Антивирусууд. Харилцаа холбоо. Оффис
  • гэр
  • Интернет
  • Тоглоомын хичээлийн тойм - ахмад бүлгийн туршилт. Ахлах бүлгийн туршилтын талаархи хичээлийн хураангуй. Шидэт ус Ахлах бүлгийн туршилтын хуралдаан

Тоглоомын хичээлийн тойм - ахмад бүлгийн туршилт. Ахлах бүлгийн туршилтын талаархи хичээлийн хураангуй. Шидэт ус Ахлах бүлгийн туршилтын хуралдаан

MBDOU16-р цэцэрлэг

Хичээлийн хураангуй

туршилтын дагуу

дахь үйл ажиллагаа ахлах бүлэг

Гайхамшигт ус.

асран хамгаалагчIкв. ангилал

Жарова Л.А.

Рязань, 2017 он

Зорилго:

Усны зарим шинж чанарыг хүүхдүүдэд танилцуулах;

Амьгүй байгалийн талаархи дүн шинжилгээ хийх ойлголтыг хөгжүүлэх;

Төсөөлөл, энгийн туршилт хийх чадварыг хөгжүүлэх;

Шингэнтэй туршилт хийх явцад сониуч зан, танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Даалгаврууд:

Анхаарал, харааны үр дүнтэй сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

Эргэн тойрон дахь ертөнцийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх;

Хүүхдийн харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэх;

Усанд хүндэтгэлтэй хандахыг төлөвшүүлэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил:Ус, шингэн, өнгөгүй, амтгүй, тунгалаг, судлаачид, туршлага.

Тоног төхөөрөмж: аяга, таваг, халбага, сүрэл, элсэн чихэр, давс, тосон даавуу.

Хичээлийн явц.

асран хамгаалагч: - Гар гараасаа хөтлөлцөн бие бие рүүгээ инээмсэглэж сайхан сэтгэл санааг бий болгоцгооё.

Өнөөдрийн хичээл дээр маш их зүйлийг сурахын тулд та анхааралтай байх хэрэгтэй, хашгирах биш, бие биенээ сонсох хэрэгтэй.

Би оньсого тааварлах болно, үүнийг тайлж үзээрэй

Тэр нууранд байна

Тэр шалбаагт байна

Тэр цайны саванд байна

Бид буцалж байна.

Тэр голд байна

Гүйж, шуугиж байна"

(Хүүхдүүд ширээн дээр сууна). (Ус).

Өнөөдөр бид усны тухай ярих болно.

Таны бодлоор ус юунд зориулагдсан вэ?

Хүүхдүүд:

Хүмүүс өдөр бүр ус ууж, шөл хийж, хувцсаа угааж, нүүрээ угаадаг; ургамал ус хэрэгтэй, загас хэрэгтэй; Дэлхий дээрх бүх амьд амьтан ус хэрэгтэй.

асран хамгаалагч:

Өнөөдөр би та бүхнийг судлаач байж, ус гэж юу болох, түүний шинж чанарыг судлахыг урьж байна.

Бүх судлаач эрдэмтдийн дуртай үйл ажиллагааны нэг бол туршилт, туршилт хийх явдал юм.

Ингээд эхэлцгээе!

Туршлага №1: "Ус-шингэн".

Хүүхдүүдэд хоёр аяга өг: нэг нь устай, нөгөө нь хоосон.

Нэг шилнээс нөгөө шил рүү болгоомжтой ус асгахийг санал болго.

асран хамгаалагч:

Усанд юу тохиолдох вэ?

Хүүхдүүд:

Тэр цутгаж байна.

асран хамгаалагч:

Тэр яагаад цутгаж байгаа юм бэ?

(Хүүхдийн таамаглал).

Ус нь шингэн учраас урсдаг.

Эрхэм судлаачид аа, шингэнд бөөмс хэрхэн байрлаж, бие биенээ яаж барьж байдаг талаар бодоод үз дээ?

(Хүүхдийн хариулт).

Хэрэв хүүхдүүд хүндрэлтэй байвалбагш тайлбарлаж байна:

Усны хэсгүүдийн хооронд маш их зай байдаг бөгөөд тэд бие биенээ чөлөөтэй барьдаг.Тэгэхээр ус гэж юу вэ?

Хүүхдүүд:

- Шингэн.

асран хамгаалагч:

Учир нь усшингэн, урсаж болно, үүнийг шингэн гэж нэрлэдэг.

Туршлага №2: "Ус ямар ч хэлбэргүй".

асран хамгаалагч:

Эдгээр объектуудыг хар (шоо, бөмбөгийг харуулав). Тэдний хэлбэр ямар байна вэ?

Хүүхдүүд:- Энэ бол шоо. Энэ бол бөмбөг.

асран хамгаалагч:

байцгааятогшъёширээн дээрх шоо, бөмбөгийг өнхрүүл. Тэд хэлбэрээ өөрчилсөн үү?

Хүүхдүүд:

Үгүй Тэд шоо, бөмбөг хэвээр үлджээ.

асран хамгаалагч:

Одоо би дугуй саванд ус хийнэ. Түүнд юу тохиолдсон бэ?

Хүүхдүүд:

Дугуй савны доторх ус бөөрөнхий болсон.

асран хамгаалагч:

Өөрөөр хэлбэл, энэ савны хэлбэрийг авсан.

Хэрэв би ижил усыг энэ саванд (шоо хэлбэрээр) асгавал юу болсон бэ?

Хүүхдүүд:

Тэр шоо болжээ.

асран хамгаалагч:

Тэр хэлбэрээ авлаашоо.

Ус ч бас тиймөөрийн хэлбэр?

Хүүхдүүд:

Үгүй ээ,ус ямар ч хэлбэргүй.

Туршлагын дугаар 3: Багш хүүхдүүдийг усны үнэрийг үнэрлэхийг урьж байна.

асран хамгаалагч:

Хүүхдүүд ээ, ус ямар үнэртэй вэ? Энэ нь зөв, энэ нь огт үнэртэхгүй. Ус үнэртдэг гэж та бодож байна уу?

( Хүүхдүүдийн хариулт:хэрэв ус нь жимстэй бол энэ нь тодорхой жимсний үнэртэй адил үнэртэй байдаг).

- Цэвэр ус үнэргүй байдаг.

асран хамгаалагч:

Одоо би чамд завсарлага авахыг санал болгож байна.

Биеийн тамирын минут Бороо .

Бороо дуу дуулдаг: Дуслаарай, дуслаарай ... (хүүхдүүд сойзоо чөлөөтэй сэгсэрнэ)

Зөвхөн хэн үүнийг ойлгох вэ - дуслах, дуслах ...? (итгэлгүйхэн гараа хоёр тийш нь дэлгэх)

Би ойлгохгүй, чи ч, тийм ээ, гэхдээ цэцэг ойлгох болно (өөрсдөө, хөрш рүүгээ зааж, цэцэг хэрхэн цэцэглэж байгааг хуруугаараа дүрсэл)

Хаврын навчис, ногоон өвс хоёулаа ... (гараа урд нь бариад, хоёр гараа хоёр тийш нь сунгаж, өвсийг илбэж буй мэт хуруугаа хөдөлгө)

Үр тариа хамгийн сайн ойлгох болно: (тараагаа гартаа хэрхэн барихаа харуул)

Энэ нь өсч эхэлнэ. (доороос дээш гараараа могой шиг хөдөлгөөн хийх).

асран хамгаалагч:

Сайн байна, жаахан амарлаа, одоо бид үргэлжлүүлж болно.

Туршлага №4: "Ус амтгүй."

Хүүхдүүдийг дэрсээр дамжуулан усыг амтлахад урь.

асран хамгаалагч:

Ус амттай эсэхийг хэлж чадах уу?

(Хүүхдийн хариулт).

Зөв, цэвэр ус ямар ч амтгүй. Гэтэл хүн маш их цангасан үедээ ус ууж, баярлаж байгаагаа илэрхийлэхийн тулд: "Ямар амттай ус вэ!"

Туршлагын дугаар 5: "Ус тунгалаг."

Хүүхдүүдийн өмнө хоёр аяга байдаг: нэг нь устай, нөгөө нь сүүтэй, цагаан цаастай.

асран хамгаалагч:

Цаас, сүү ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд:

Цагаан.

асран хамгаалагч:

Ус яах вэ? Бид ус гэж хэлж болно цагаан өнгө?

Хүүхдүүд:

Үгүй ээ, өнгөгүй.

асран хамгаалагч:

Одоо бид үүнийг шалгах болно. (Тэр хоёр аяганд халбага хийнэ.)

асран хамгаалагч:

Халбага ямар шилэнд харагддаг вэ? Яг нэг аяга усанд хийнэ.

Энэ аяганд халбага яагаад харагддаг гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:

- Ус нь тунгалаггэхдээ сүү байхгүй.

асран хамгаалагч:

Эрхэм судлаачид аа, хэрвээ голын ус тунгалаг болвол юу болох байсан талаар бодохыг санал болгож байна. Үлгэрт гардаг шиг вазелинтай сүүн гол. Ийм гол мөрөнд загас болон бусад амьтад амьдарч болох уу?

Хүүхдүүд:

Тунгалаг ус нь нарны цацрагийг нэвтрүүлэхгүй бөгөөд үүнгүйгээр ургамал гол мөрөн, нууранд амьдрах боломжгүй юм. Хэрэв ургамал байхгүй бол загас, амьтан байхгүй болно, учир нь олон амьтад ургамал иддэг.Бүх амьд биетүүдэд тунгалаг, цэвэр ус хэрэгтэй.

Энэ нь усан сангууд гэсэн үг юмбохирдуулж болохгүй.

Туршлага No6: "Ус бол уусгагч".

асран хамгаалагч:

Залуус аа, миний ширээн дээр амны алчуураар хучсан хоёр таваг байна. Тэнд юу байгааг олж мэдэхийн тулд та оньсого тайлах хэрэгтэй.

Цагаан чулуу нь усанд хайлдаг” гэж хэлжээ. (элсэн чихэр)

Усанд төрнө

Тэр уснаас айдаггүй." (давс)

Яагаад давс, элсэн чихэр уснаас айдаг гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:

Учир нь тэд тэнд алга болдог.

асран хамгаалагч:

Үзүүлсэн бодисуудын аль нэгийг (давс, элсэн чихэр) нэг аяга усанд хийж сайтар байрлуулна. Юу болсон бэ?

Хүүхдүүд:

Тэд ууссан.

асран хамгаалагч:

Нэг сүрэл аваад усыг амтлаарай. Ямар ус вэ? (чихэрлэг, давслаг)

Та юу гэж бодож байна, ямар бодисууд (элсэн чихэр, давс) ууссан бэ?

Туршлагын дугаар 7: "Ус - цавуу."

асран хамгаалагч:

Ус нааж чадна гэж та бодож байна уу?

Хүүхдүүд:
- Үгүй.

асран хамгаалагч:

Энэ нь тодорхой объектуудыг нааж чаддаг болох нь харагдаж байна.

Багш хоёр CD авдаг. Нэг нь усаар норгож, нөгөө нь түүнийг чанга дардаг. Салахыг оролдоно уу. Ажиллахгүй байна?

Хүүхдүүд:

Үгүй Ус нь дискийг "сохолсон".

асран хамгаалагч:

Ус ууршиж, диск нь хатах үед дискүүд сална.

асран хамгаалагч:

За, эрхэм судлаачид минь, бидний устай хийсэн туршилт дууслаа. Өнөөдөр бид усны ямар шинж чанартай танилцсан бэ? Санаж үзье.

Хүүхдүүд дүгнэж байна:

Ус бол ямар ч хэлбэр, өнгө, үнэр, амтгүй шингэн юм.

Ус нь тодорхой бодисыг уусгагч бөгөөд тодорхой объектуудыг хооронд нь наалдуулах хандлагатай байдаг.

асран хамгаалагч:

Тэгээд одоо би чамд устай нэг мэх үзүүлмээр байна. Гэхдээ үүний тулд та шидэт үгсийг хэлэх хэрэгтэй: "Амуля-куля-жуля-бряк! Хавчны тэсрэлт!"

(Багш нь амсар хүртэл усаар дүүргэсэн 2 ижил шилтэй. Усан будгийн дугуйланг таглаан дээр наасан байна. өөр өөр өнгө. Багш лонхыг сэгсэрч, ус нь тодорхой өнгө болж хувирдаг).

асран хамгаалагч:

Энэ заль мэхийг шийдэж үзээрэй, дараа нь надад хэлээрэй.

Хичээлийнхээ төгсгөлд би танд уншиж өгөхийг хүсч байнаусны тухай шүлэг.

Та усны тухай сонссон уу?

Тэд үүнийг хаа сайгүй гэж хэлдэг!

Шалбагт, далайд, далайд

Мөн усны цорго дээр.

Мөс хөлддөг шиг

Манантай ой руу мөлхөж,

Зуухан дээр буцалгана

Данхны уур исгэрнэ.

Бид түүнгүйгээр угааж чадахгүй

Битгий ид, бүү уу.

Би чамд хэлж зүрхлэх юм:

Бид түүнгүйгээр амьдарч чадахгүй.

(Н. Рыжова)

Ус хаанаас ирдгийг хэн мэдэх вэ?

Магадгүй цаснаас үү?

Магадгүй мөснөөс үү?

Эсвэл газар доорх рашаанаас цохидог ч юм уу

Тэр бүгдэд амьдрал, цэцэглэлтийг өгдөг үү?

Ингэснээр бид усны тухай, бүх зүйлийн талаар мэддэг.

Мөн төрөл бүрийн сэтгүүл, ном,

Тиймээс түүний бүх нууц

Бидний өмнө нээгдсэн.

(С. Олегова)

Людмила Зинган
"Гайхамшиг ба өөрчлөлтүүд" улс руу аялах" ахлах бүлгийн туршилтын хичээлийн хураангуй.

Ахлах бүлгийн туршилтын талаархи хичээлийн хураангуй

« Улс руу аялах« ГАЙХАМШИГ БА ӨӨРЧЛӨЛТҮҮД» лабораторийн профессоруудад"

Хүүхдүүдийн агаарын шинж чанарын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх (үл үзэгдэх, өнгөгүй, үнэргүй, халах үед өргөсдөг, хөргөх үед агшдаг); усны шинж чанарын тухай (үнэргүй, ил тод, байнгын хэлбэргүй, зарим бодисын уусгагч); соронз ба түүний шинж чанарын талаархи санаа бодлыг бий болгох (металл объектыг татах, соронзны шинж чанарыг хүн ашиглах талаархи хүүхдийн мэдлэгийг шинэчлэх.

Сурах чадварыг хөгжүүлэх соронзоор туршилт хийж байна.

Сонсгол, хараа, үнэрлэх эрхтнүүдийн хөгжил.

Энэ үйл явцад хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх туршилт.

"Харилцаа холбоо"

Насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдтэй чөлөөтэй харилцах харилцааг хөгжүүлэх.

Хүүхдийн яриаг идэвхжүүлж, үгсийн санг баяжуулах.

"Нийгэмшил"

Ухаалаг байдлыг хөгжүүлэх, асуудлыг бие даан шийдвэрлэх чадвар.

Процессын явцад дүгнэлт хийж сур туршилт.

Найз нөхөрлөлийг төлөвшүүлэх.

"Аюулгүй байдал"

Аюулгүй ажиллагааны дүрмийг дагаж мөрдөх туршилтууд.

"Ажил"

Шинжлэх ухааны хүмүүсийн төлөө ажиллах хүндэтгэлтэй хандлагыг төлөвшүүлэх.

урьдчилсан ажил:

Хичээлүүдмини лабораторид байгаа хүүхдүүд. Ус, агаар, соронз, элс, шавар болон бусад материалтай туршилт.

Тоног төхөөрөмж:

Бөмбөлөг саваа эсвэл гелитэй;

Аюулгүй байдлын дүрэм бүхий зураг;

- ус, шилтэй сав;

- хүйтэн, халуун устай хүчин чадал;

хуванцар сав;

Аяга тоогоор. цэвэр устай хүүхдүүд;

Нэг аяга сүү, нэг аяга ус, зураг зурах;

Шилэн ус, давс эсвэл элсэн чихэр, халбага;

- янз бүрийн хэлбэрийн савнууд;

Металл болон хуванцар эд зүйлс, ялтсууд дээрх үр тариа. хүүхдүүд;

Ус, цаасны хавчаар бүхий шилэн аяга;

Хүүхдийн тоогоор соронз;

Картон ба товчлуурууд

Профессоруудад зориулсан халат

Тоогоор нь хормогч. det.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулах цаг: "Мэндчилгээ"

асран хамгаалагч: Хараач, бид өнөөдөр зочидтой байна!

Зочид болон биднийг хүрээлж буй бүх зүйлд мэндчилгээ дэвшүүлье.

сайн уу тэнгэр (гараа өргө)

сайн уу дэлхий (хөлсөх)

Сайн уу найзуудаа (гар урд)

1,2,3,4,5 (хуруугаа нугалах)

Бид хамтдаа тоглох болно. (гар гараасаа барилцаад)

асран хамгаалагч: - Залуус аа, өнөөдөр өглөө цэцэрлэгтээ ирээд энэ дугтуйг оллоо. Мөн дээр нь бичсэн байдаг "Хүүхдэд зориулсан бүлгийн дугаар 2» . (нээлттэй)

"Залуус аа, бид профессорууд улс орнууд« ГАЙХАМШИГ БА ӨӨРЧЛӨЛТҮҮД» мөн таныг манай лабораторид урьж байна. Гэхдээ эхлээд та даалгавраа дуусгах хэрэгтэй.

Даалгавар 1. Карт дээрх бүх зүйлийг зөв нэрлэ (колбо, туршилтын хоолой, термометр, пипетк, микроскоп гэх мэт).

Залуус аа, эдгээр бүх зүйл юунд зориулагдсан бэ? Хайртай юу туршилт, туршлага? Туршилтууд хаана явагддаг вэ?

Даалгавар 2. Туршилтын явцад лабораторид зан үйлийн зуршлыг санаж, туршилтууд.

Түлхэж болохгүй, хашгирахгүй, гараараа бүү хүр, амандаа юу ч авч, ууж болохгүй, лабораторид тусгай хувцастай орж болохгүй.

За, одоо бид очиж болно улс« ГАЙХАМШИГ БА ӨӨРЧЛӨЛТҮҮД» лабораторид.

Гэхдээ үүний тулд бидэнд хэрэгтэй шидэт бөмбөг. (тавиур эсвэл гелий дээрх бөмбөлөг). Миний эргэн тойронд тойрог болж зогсоод гар барь. (дугуйгаар алхаж, үгсийг хэл)

Шууд дотогш гайхалтай улс, алтан бөмбөг.

Хаана ид шидийн гайхамшгууд, хаана сонирхолтой өөрчлөлтүүд.

Биднийг тойруулан авч яваарай биднийг улс руу аваач.

Залуус аа, хараарай, бид энд байна улс« ГАЙХАМШИГ БА ӨӨРЧЛӨЛТҮҮД» жинхэнэ лабораторид.

Залуус аа, бид лабораторид орохын тулд эхлээд юу хийх ёстой вэ? (тусгай хувцас өмсөх). Хүүхдүүд хормогч, ханцуйгаа өмсдөг

Одоо би танд оньсого өгөх болно, бид яагаад туршилт хийхээ олж мэдэх болно.

Түүний тухай оньсого хэлбэрээр ярьдаг:

Хамараар дамжин цээж рүү дамждаг

Мөн нуруу нь замаа хадгалдаг

Тэр үл үзэгдэх, тэгсэн ч гэсэн

Бид түүнгүйгээр амьдарч чадахгүй. (агаар)

асран хамгаалагч: Агаар хаа сайгүй байна. Эргэн тойрноо хар. Агаарыг хэн харсан бэ? (хүүхдийн хариулт). Тийм ээ, агаар нь үл үзэгдэх боловч бидний эргэн тойронд үргэлж байдаг. Үүнгүйгээр бид амьдрах боломжгүй, учир нь амьсгалах зүйл байхгүй болно.

Би одоо бидэнд үзүүлье агаартай туршилт хийх.

Туршилт №1:

асран хамгаалагч: Үүний тулд туршилттанд нэг сав ус, хоосон шил хэрэгтэй.

Шил нь хүзүүг нь доошлуулж устай саванд хийнэ. Ус шилэнд ордог уу? Яагаад үгүй ​​гэж? (хүүхдийн хариулт)

Дүгнэлт: Шилэн дотор агаар байгаа, ус оруулахгүй.

Туршилт №2:

Бөмбөлөг гарч ирэхийн тулд шилийг хазайлгана.

асран хамгаалагч: Чи юу харж байна? (бөмбөлөг)Тэд хаанаас ирсэн бэ? (хүүхдийн хариулт)Шилэнд юу тохиолдох вэ? (энэ нь усаар дүүрдэг). Үүнээс ямар дүгнэлт гарч байна туршилт?

Дүгнэлт: Агаар шилнээс гарч, ус байраа эзэлдэг.

Одоо би өөр туршлага харуулах болно. Энэ туршлага нь маш аюултай, учир нь танд халуун ус хэрэгтэй болно. Буцаж зогс.

Туршилт №3: (багш гүйцэтгэсэн)

асран хамгаалагч: Үүний тулд туршилтбидэнд хоосон бөмбөлөг, хуванцар сав хэрэгтэй.

Бөмбөгийг лонхны хүзүүнд хийж, 1 минут байлгана. in халуун ус. - Чи юу харж байна? (бөмбөлөг хийлдэг)Тэр яагаад бувтнасан гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн таамаглал)

Дүгнэлт: Халах үед лонхны агаар томорч, бөмбөлгийг дүүргэж, хийлдэг.

Дараа нь багш бөмбөгтэй лонхыг хүйтэн усанд хийнэ.

Бөмбөг юу болох вэ? (бөмбөлөг унтардаг)Бөмбөлөг яагаад унтарсан бэ? (хүүхдийн таамаглал)

Дүгнэлт: Агаар хөргөхөд энэ нь шахаж, бөмбөлөгөөс гардаг - энэ нь унтардаг.

асран хамгаалагч: - Залуус энэ бүгдийг хэлж байна бидний хийсэн туршилтууд? (агаартай)Бид өөр яаж агаарыг юугаар харах вэ? (багц, бөмбөлөг, дугуй, сэнс гэх мэт)

Харааны гимнастик

Залуус аа, Дашаг сонсоорой, тэр шүлгийг уншиж, бид юутай болохыг та мэдэх болно туршилт. (шүлгийг уншина)

Та усны тухай сонссон уу?

Тэд түүнийг хаа сайгүй байна гэж хэлдэг!

Шалбагар, далай, далайд

Мөн усны цорго.

Яг л мөсөн бүрхүүл шиг хөлддөг

Манантай ой руу мөлхөж,

Зуухан дээр буцалгана

Данхны уур исгэрч,

Цайнд элсэн чихэр уусгана.

Бид үүнийг анзаардаггүй.

Бид ус гэдэг зүйлд дассан

Бидний хамтрагч үргэлж!

Бид усгүйгээр угааж чадахгүй

Битгий ид, бүү уу.

Би чамд хэлж зүрхлэх -

Бид усгүйгээр амьдарч чадахгүй!

асран хамгаалагч: Усгүйгээр амьдралыг төсөөлөхөд бэрх гэдэг нь үнэн.

Одоо та усны шинж чанарын талаар мэдэх болно. Энэ ширээн дээр ирээрэй. Усаар нэг удаа үнэрлэнэ.

Туршилт №4:

Нэг аяга цэвэр ус аваад үнэрлээрэй.

асран хамгаалагчА: Ус нь үнэртэй юу? (Үгүй ээ, ус үнэргүй.)Тэгэхээр бид үүнээс ямар дүгнэлт хийх вэ? туршилт?

Дүгнэлт: Ус ямар ч үнэргүй.

Юу нь ус шиг амттай болохыг та яаж хэлэх вэ? (оролдох)Ороод үз, ямар амттайг хэлж өгөөч? (амтгүй)

Дүгнэлт: Ус ямар ч амтгүй.

Ус ямар өнгөтэй вэ? (ил тод). Тэгээд яг тунгалаг эсэхийг шалгаад нэг аяга сүүтэй харьцуулж үзье? Нэг аяга ус сүүний ард зургаа тавья, за юу харагдаж байна?

Дүгнэлт: Ус нь өнгөгүй, тунгалаг.

Таны дараагийн даалгавар энд байна.

Туршилт №5:

асран хамгаалагч: Одоо бидэнд дахиад нэг аяга ус, давс, элсэн чихэр, халбага хэрэгтэй болно. Шилэн аяганд нэг халбага давс эсвэл элсэн чихэр хийж хутгах хэрэгтэй.

асран хамгаалагч: юу болов (давс, элсэн чихэр ууссан)

Бид дараах дүгнэлтийг хийж байна.

Дүгнэлт: Ус нь зарим бодисын уусгагч юм.

Одоо бид ус хэлбэртэй эсэхийг олж мэдэх болно.

Туршилт №6:

Өөр өөр саванд ус хийнэ.

асран хамгаалагчУс ямар хэлбэртэй болсон бэ? (Үүнийг цутгасан аяганы хэлбэр)

Дүгнэлт: Ус нь байнгын хэлбэртэй байдаггүй, цутгаж буй савны хэлбэрийг авдаг.

Залуус аа, бид шаргуу ажилласан, одоо амрах цаг боллоо

биеийн тамирын минутын тухай "Бороо"

Нэг, хоёрыг хая.

Эхэндээ маш удаан

Тэгээд дараа нь, дараа нь, дараа нь

Бүгд гүй, гүй, гүй.

Бид шүхрээ нээв

Борооноос хамгаалагдсан.

Залуус над руу ойртоорой. Одоо би танд нэг сэдвийг танилцуулах болно. Гэхдээ юугаар, чи таахыг хичээ.

Би одоо танд хэлье оньсого:

“Энэ шуналтай зүйлд бүх зүйл дутуу байна.

Түүний хувьд ямар ч хэм хэмжээ байхгүй, наалддаг зовлон»

Энэ нь яг л соронз юм. (шоу)

асран хамгаалагч: Залуус аа, соронз гэж юу вэ?

Тиймээ "Төмөр бол жижиг хэсэг, энгийн, саарал баар".

Тэр маш их нууцыг хадгалдаг.

Одоо бид эхний нууцыг задлах болно.

Туршилт №7Соронз бүх зүйлийг өөртөө татдаг уу?

Объектууд ширээн дээр тасархай хэвтэж, зөвхөн соронзонд татагдсан тавиур дээрх объектуудыг сонго. Одоо соронзоор шалгацгаая.

Дүгнэлт: Соронз нь метал эд зүйлсийг татдаг.

Одоо бид соронзон картоноор ажиллаж байгаа эсэхийг шалгах болно.

Туршилт №8"Товчнуудын бүжиг"

Картонон дээр товчлуур, картон доор соронз тавь. Соронзны хөдөлгөөн нь товчлуурыг хөдөлгөхөд хүргэдэг. (хүүхэд бүрт)

Дүгнэлт: соронзон нь цаасаар дамжин ажилладаг.

Одоо бид соронз шилээр ажиллаж байгаа эсэхийг шалгах болно. Соронзоо аваад цаасны хавчаарыг буулгасан шилэн аяга руу очоод гараа норгохгүйгээр цаасны хавчаарыг авахыг хичээ. Шилэн хананы дагуу, доороос дээш шудар.

Туршилт №9"Гараа бүү нор"

Хүүхэд бүр нэг аяга устай байдаг. Хүүхэд цаасны хавчаарыг аягатай ус руу буулгаж, соронз нь шилний гадна талыг доороос дээш чиглүүлдэг. Клип "сунгах"соронзны ард.

Дүгнэлт: Соронз нь шилэн дундуур ажилладаг.

асран хамгаалагч: Залуус аа, та соронзонг хаана ашигладаг гэж бодож байна вэ? Хүмүүс соронз ашиглан усан доор барьж, засварладаг байгууламж: Соронзтой бол багажийг барихад тохиромжтой. Соронзны тусламжтайгаар та тархай бутархай зүү, товчлуурыг амархан, хурдан цуглуулж чадна. Мөн соронзоор хийсэн. чимэглэл: ээмэг, бугуйвч, бөгж, бөмбөлгүүдийг.

За, бид бүх туршилтыг хийсэн ба туршилтуудпрофессорууд бидэнд юу бэлдсэн бэ. Одоо бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ. Бөмбөлөг эргэн тойронд дахин зогсоод гэртээ харьцгаая.

Та бидэнд бөмбөг, алтан бөмбөг авч явдаг.

Цэцэрлэг рүүгээ буцна уу, хонгор минь

Тоглоом, хүүхэлдэй, баавгай биднийг хүлээж байгаа газар.

Бөмбөлөг бидний эргэн тойронд эргүүлж, алтан бөмбөлөг биднийг гэртээ аваач.

Үр дүн хичээлүүд.

Ахлах бүлгийн туршилтын үйл ажиллагааны нээлттэй хичээл

"Шидэт давс"

Зорилтот:Давс ба түүний шинж чанарын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг системчлэх.

Даалгаварууд:Эргэн тойрон дахь ертөнцийн сонирхлыг хөгжүүлж, танил болсон шинэ зүйлийг олж мэдээрэй. Төрөл бүрийн мэдрэхүйн тусламжтайгаар объектыг шалгах, түүний шинж чанар, шинж чанарыг нэрлэх чадварыг нэгтгэх. Туршилтын явцад ажиглалт, танин мэдэхүйн сонирхол, харьцуулах, дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх. Ажилдаа үнэн зөвийг төлөвшүүлэх, аюулгүй байдлын дүрмийг дагаж мөрдөх, туршилт хийх, танил талдаа шинэ зүйлийг нээх баяр баясгаланг мэдрэх.

Урьдчилсан ажил:зураг, гэрэл зураг үзэх. Давсны уурхайн яриа, Унших уран зохиолдавсны тухай, оньсого. Давсны уусмалаас "талст" ургах. Давстай уснаас давсны ууршилт.

Хоёр хэлний бүрэлдэхүүн хэсэг:туз - давс

Тоног төхөөрөмж:давсны хавтан, томруулдаг шил, түүхий тахианы өндөг, халбага, нэг удаагийн аяга, салфетка, пипетк.

Хичээлийн явц:

Эргэн тойрон харвал би бүх найзуудаа боссон.

Бид одоо баруун тийш, одоо зүүн тийшээ явна.

Бид тойргийн төвд цугларч, бүгдээрээ газар руугаа буцна.

Инээмсэглэж, нүд ирмээд зочдод очиж мэндчилье!

Залуус аа, манайд хичнээн зочин байгааг хараарай. Тэдэнтэй мэндчилж, зочдод очиж, алгаа алгаа хавчуулъя. Зочид дулаан гартай юу? Манай зочид эелдэг хүмүүс бөгөөд бидэнтэй халуун дулаан сэтгэлээ хуваалцсан.

Залуус аа, манай бүлэг янз бүрийн туршилт, туршилт хийдэг шинжлэх ухааны лаборатори болсон гэж төсөөлөөд үз дээ. Лабораторид хэн ажилладаг вэ? (эрдэмтэд).

Тиймээс өнөөдөр бид эдгээр туршилтуудыг хийдэг эрдэмтэд болно. Гэхдээ бид ямар материалаар туршилт хийхийг та таах хэрэгтэй. Давсны тухай оньсого хийдэг:

Үргэлж ширээн дээр

Гаднах төрхөөрөө тэр цагаан өнгөтэй.

Мөн амт нь амттай биш юм:

Гэхдээ хоолны хувьд хүн бүрт хэрэгтэй.

Тийм шүү, давс. Та ямар давс мэддэг вэ? (далайн, том, жижиг). Өнөөдөр бид нарийн давстай туршилт хийх болно.

Суудал дээр очоод аяга давс ав, давс нь үнэртэй эсэхийг тодорхойлъё? Үнэрлэх (үнэргүй). Тэр ямар амттай вэ? (давстай). Саванд бага зэрэг давс хийнэ. Та юу хийсэн бэ, цутгасан эсвэл цутгасан уу? (цутгасан). Тэгэхээр ямар төрлийн давс (сул, үйрмэг). Давсыг томруулдаг шилээр шалгана уу, давс ямар харагддаг вэ? (үр тариа, талст, үр тариа). Пипеткийг аваад давс дээр дусаана. Юу болсон бэ? (давс нь усыг шингээдэг). Яагаад давс нь уснаас уусдаггүй, харин түүнийг шингээсэн гэж та бодож байна вэ? (их давс, бага ус). Нэг савтай ус аваад нэг халбага давс хийнэ, хутгана, давс нь юу болсон бэ? (ууссан). Усны өнгө өөрчлөгдсөн үү? (Үгүй). Таны бодлоор ус ямар амттай вэ? (давстай). Сайн хийлээ. Одоо давсны талаар юу сурснаа дахин хэлье. (Чөлөөт урсгалтай, үйрмэг, үнэргүй, давслаг, бага зэрэг ус шингээж, усанд уусдаг, усны амтыг өөрчилдөг). Залуус аа, надад хэлээч, хүмүүст давс хэрэгтэй юу? Үүнийг хаана хэрэглэдэг вэ (давстай хоол, өвлийн бэлтгэлд та аяга таваг цэвэрлэж, хамар, хоолойгоо эмээр зайлж, өвдөхгүй байх боломжтой). Залуус аа, давс бол өвлийн улиралд мөсөн дээрх зайлшгүй туслах юм. Энэ нь хэрхэн тусалдаг болохыг бид одоо олж мэдье. Таны өмнө байгаа таваг дээр мөсөн хэсгүүд байгаа бөгөөд давс цацаж, юу болсныг сонсоорой (давс нь хагарч эхэлдэг). Тиймээс давс нь мөс хайлж эхэлдэг. Бид таваг тавиад амарч байхад та нартай хамт байна. Амьсгалын замын цочмог халдвараас урьдчилан сэргийлэх зорилгоор давстай зам дээр алхах.

Физминутка

Бид нэг, хоёр, нэг, хоёр замаар алхдаг.

Бид хамтдаа нэг, хоёр, нэг, хоёр хөлөө өргөдөг.

Одоо бид бүгд дэвсэж, дэвсэж,

Дахин нэг удаа бид дэвсдэг, бид дэвсдэг.

Бид бүгд гоолиг, эрүүл байхыг хүсдэг.

Дэлхийг бүхэлд нь тэврэх эелдэг, хүчтэй.

Залуус аа, одоо би та нарт үлгэр - оньсого хэлэхийг хүсч байна, та нар сонсож, санаж байгаарай.

Хоёр илжиг шуудайтай ачаа зөөж гэр лүүгээ алхаж байв. Нэг нь шуудайтай давс, нөгөө нь шуудайтай хөөс зөөв. Нэг илжиг явахад маш хэцүү, нөгөөд нь амархан байсан. Гэрт хүрэх зам голын дундуур өнгөрч, илжигнүүд голын нөгөө эрэг рүү сэлж байв. Тэд усанд орж, сэлэв. Ачааны уутнууд норсон. Нэг илжиг усанд сэлэх нь амархан байсан бөгөөд тэр голыг хурдан сэлж, нөгөө нь живж, эрэг рүү сэлж болохгүй гэж маш их хүчин чармайлт гаргасан. Илжигнүүд гэртээ ирэхэд зөвхөн нэг илжиг бүх ачааг авчирсан байв. Харин ямар илжиг ачааг авчирсан, яагаад тэр бид хоёр л лабораторидоо олж мэдэх болно.

Нэг гартаа давстай уут, нөгөө гартаа хөөс резинийг ав. Юу нь илүү хялбар вэ? (хөөс резин). Тэгэхээр аль илжиг явахад хялбар байсан бэ? (хөөсөн резин, давс зөөж явсан хүн түүнд хэцүү байсан.

Давстай уутыг аваад усанд дүрнэ. Давс юу болох вэ? (тэр татан буугдсан). Одоо хөөс резинийг аваад энэ усанд дэвтээнэ. Одоо шалгаарай аль нь илүү хүнд уут эсвэл хөөсөн резин вэ? Аль илжиг усанд сэлэх нь амархан байсныг бодъё. Яагаад? (уутанд хийсэн давс ууссан). Аль илжиг усанд сэлж чадахгүй байсан бэ? Яагаад? (хөөс нь усыг шингээдэг).

Усанд давс уусвал ус давслаг болдог гэдгийг бид аль хэдийн мэддэг болсон. Тэгэхээр хөөс нь ямар усыг шингээдэг вэ? (давстай). Одоо бид давстай уснаас давс гаргаж авах эсэхээ бодъё. (хүүхдийн хариулт). Би давстай ус хийнэ, буцалгана. Колбоны ханан дээр юу харж байна вэ (Цагаан бүрээс). Энэ бол бидний давс. Би чамд оролдоод үз.

Лаборатори руугаа буцаж очоод давсны талстыг хэрхэн ургуулсан тухайгаа санацгаая. Хүүхдийн түүхүүд.

Одоо бидэнд хоёр том аяга ус, хоёр түүхий өндөг хэрэгтэй. Өндөгийг усанд хийвэл юу болохыг олж мэдэхийг хичээцгээе. Эхлээд өндөгийг цэвэр (давстай биш) усанд хийнэ. Өндөг юу болсон бэ? (энэ нь ёроол руу живсэн).

Хоёр дахь шилэнд давс нэмээд хутгана. Энэ шилэнд өндөг дусаацгаая. Өндөг юу болсон бэ (гадаргуу дээр хөвж байна). Давс нь усны нягтыг нэмэгдүүлдэг тул олон объект давстай усанд живдэггүй.

Залуус аа, манайд нэг сэтгүүлч ирсэн (багш хурдан сэтгүүлч болж хувирдаг)

Микрофон ашиглан хүүхдүүдээс асуулт асуудаг. Танд үйл ажиллагаа таалагдсан уу? Та өнөөдөр хичээл дээр юу ярьсан бэ? Та давсны талаар юу сурсан бэ? Хичээлийн талаар та юу санаж байна вэ? Хүүхдийн түүхүүд. Сайн байна, өнөөдөр хэрхэн ажилласан чинь надад үнэхээр таалагдлаа тиймээс би чамд нэг заль мэхийг үзүүлмээр байна. Би ижил хэмжээний усаар хоёр аяга авч, эхний аяганд хоёр хоолны халбага давс, хоёр дахь аяганд тав (давсны хэмжээ нь шилний усны эзэлхүүнээс хамаарна) аяганд будаг нэмнэ (илүү зохимжтой нэг аяга) бараан өнгө, мөн өөр гэрэлд) ба бага хэмжээний давстай шилийг их хэмжээний давстай шилэнд болгоомжтой хийнэ. Илүү эгц шийдэл нь доод хэсэгт, сул шийдэл нь дээд талд үлдэх болно. Хамгийн гол нь будгийг холихгүй байх явдал юм.

ХОТЫН ТӨР

СУРГУУЛИЙН ӨМНӨХ БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА

ЕРГЭНИЙ ЦЭЦЭРЛЭГ

Туршилтын үйл ажиллагааны хичээлийн тойм

ахлах бүлэгт

"Саван бол бидний найдвартай найз."

Бэлтгэсэн: ахлах бүлгийн багш

Овкаджиева Д.Т.

Эргенинский, 2017 он

Энэ сэдвээр ахлах бүлгийн туршилтын үйл ажиллагааны хичээлийн тойм:

"Саван бол бидний найдвартай найз"

"Саван бол бидний найдвартай найз" ахлах бүлгийн GCD-ийн тойм.

Эмхэтгэсэн, удирдсан: ахлах бүлгийн багш

Овкаджиева Д.Т.

Зорилго: хүүхдүүдэд саван, түүний сортуудын шинж чанарыг танилцуулах үйл явцад танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Хүмүүс савангаа юунд ашигладаг тухай хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх, тодруулах;

Мэдрэхүйн чадвар, харааны мэдрэмж, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх;

Өнгө, хэлбэр, хэмжээсийн талаархи үндсэн мэдлэгийг нэгтгэх;

Хүүхдүүдийн судалгааны чадварыг хөгжүүлэх, КП-ыг сургах, бусад хүүхдүүдтэй харилцах чадварыг хөгжүүлэх.

Арга, техник: нууц лабораторид туршилт хийх, багаар ажиллах (бүх бүлэгтэй).

Мэдээллийн эх сурвалж:

1. Эцэг эхчүүдтэй хийсэн яриа "Савангийн гайхалтай шинж чанарууд".

2. Мэдээлэл хайхдаа нэвтэрхий толь ашиглах.

3. Саван, савангийн хөөсний тухай шүлэг унших.

4. Савангийн хөөс хийх жорыг интернетээр хайж олох.

Материал ба тоног төхөөрөмж: янз бүрийн хэлбэр, өнгө, төрөл, хэмжээтэй саван; хуванцар хавтан; хуванцар аяга, сүрэл; нойтон салфетка; юүлүүр; савангийн хөөс үржүүлэх зориулалттай аяга; дагина; глицерин.

GCD-ийн явц:

асран хамгаалагч"Мойдодыра" дуунд багтаж, мэндчилгээ дэвшүүлэв.

Мэндвт, алтан нар!

Мандвт, тэнгэр цэнхэр байна!

Mendwt, чөлөөт сэвшээ салхи!

Бид төрөлх нутагтаа амьдардаг

Та бүхнийг урьж байна!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа! Энэ оньсого таавар.

Энэ нь цагаан гаатай талх шиг харагдаж байна, өөр өөр өнгөтэй,
Дэлхийн өнцөг булан бүрээс ургамлын үнэрийг өөртөө цуглуулсан.
Залуус дуртайяа гараа угааж,
Зөвхөн нохой, муур л түүнд дургүй байдаг.

Хүүхдүүд:Энэ бол саван!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь зөв, энэ бол саван юм. Өнөөдөр бид түүний тухай ярьж, түүнд хүрч, үнэрлэж, бүр хийх болно хөөстүүнээс. Үүний тулд бид нууц лабораторид очих ёстой. Чи бэлэн? Дугуйлан зогсоод гараа нийлүүлж, шидэт үгс хэлцгээе (багшийн араас үг, хөдөлгөөнийг давт):

Бүх бичил биетэн ба нян

Саван галаас яаж айдаг вэ.

Та гараа савангаар угаах хэрэгтэй,

Эрүүл байхын тулд.

Хүүхдүүд эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг мэддэг:

Саван бол бидний найдвартай найз!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Эргэн тойрноо хар, эргэн тойрноо хар! Та эргэн тойронд юу харж байна вэ? Энд бид нууц лабораторид байна. Эхний ширээ рүү явцгаая.

Эхний ширээн дээр саван доторх хатуу савангийн хэсгүүд байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та саван дээр хүрч, үнэртэж болно. Ямар үнэртэй вэ?

Хүүхдүүд саван дээр хүрч, үнэрлэж, бие биедээ дамжуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та юу гэж бодож байна, яагаад хүнд саван хэрэгтэй вэ?

Деля:Нян устгахын тулд.

Алдар:Цэвэр гартай байх.

Даяана: Гар үнэрлэх.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хувцас угаах саван байдаг гэдгийг та мэдэх үү. Мөн үүнийг бизнес гэж нэрлэдэг. Түүнийг хар. Энэ нь ямар өнгө байна?

Хүүхдүүд:Бор.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна залуусаа! Тэгээд анхны туршилтаа хийж, савангийн хэсгүүдийг усанд уусгаад үзээрэй.

Хүүхдүүд ээлжлэн савангаа хутгана хуванцар аягахоолой.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, усанд юу болсон бэ? Тэр ямар өнгөтэй болсон бэ? Саван юу болсон бэ? Одоо энэ уусмалаас савангийн хөөсийг үлээж үзээрэй. Энэ нь харагдаж байна уу?

Данзан:Би цагаан устай.

Эрдня:Миний саван бүрэн ууссангүй.

Милан:Зарим шалтгааны улмаас савангийн хөөс хийх боломжгүй юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, бид хөөс аваагүй. Одоо гараа хатаа нойтон салфеткаТэгээд хоёр дахь хүснэгт рүү шилжинэ. Та энэ ширээн дээр юу харж байна вэ?

Адян:тэр шингэн саван.

Диана О.:Үүнийг цутгаж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв, энэ нь бас саван, гэхдээ энэ нь шингэн юм. Одоо хоёр дахь туршилтаа хийцгээе: шингэн савангаа усанд уусгана. Одоо ус юу болсон бэ? Савангийн талаар юу хэлэх вэ?

Эрдэм М.:Энэ нь ууссан.

Батр:Ус цагаан болж хувирав.

Арслан:Тэгээд Алдарын ус нил ягаан болсон.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та яагаад Алдарын аяганд нил ягаан устай гэж бодож байна вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна залуусаа! Өө, хар даа, энд хайрцагт ямар нэгэн зүйл байна. Энэ юу болохыг надад хэн хэлэх вэ?

Деля:Энэ нь амьтны баримал шиг харагдаж байна.

Заян: Үлэг гүрвэл дээр.

Галсан: Энэ бас саван уу? Эсвэл тоглоом уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, залуус аа, энэ нь бас саван юм. Мөн энэ нь янз бүрийн хэлбэртэй байж болно. Мөн энэ саван юу вэ?

Даяана:Тэр далавчтай. Энэ нь сахиусан тэнгэр шиг харагдаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, би энэ савангаа гэртээ хийсэн. Чиний дуртай?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо энэ уусмалаас савангийн хөөсийг үлээж үзээрэй. Энэ нь харагдаж байна уу?

Хүүхдүүд:Тийм ээ, гэхдээ тэд хурдан эвдэрдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:За тэгвэл би чамайг гурав дахь ширээнд урьж байна.

Тэд савангийн хөөс хийхэд бүх зүйл бэлэн болсон ширээнд ойртож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо бид гурав дахь туршилтаа хийх болно. Гэхдээ эхлээд хийцгээе хурууны гимнастик"GNOME-УГААГЧ ЭМЭГТЭЙ"
Байшинд амьдардаг байсан (хүүхдүүд нударгаа зангидаж, тайлдаг)
Бяцхан гномууд:
Урсгал, оргил, гоожих,
Чикки, Мики. (баруун гархуруунууд нь эрхий хуруунаас эхлэн зүүн гараараа нугалж байна)
Нэг хоёр гурав дөрөв тав,
(баруун гараараа зүүн гарынхаа хурууг томоос нь эхлэн нугалах)
Гномууд угааж эхлэв (нударгаа бие бие рүүгээ үрэх)
Урсгал - цамц, Оргил - алчуур,
Гоожсон - дотуур өмд, Чикки - оймс, ( Томоос нь эхлээд зүүн гартаа хуруугаа дахин нугалах)
Мики ухаалаг байсан
Тэр хүн болгонд ус зөөв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та нар ямар сайн хүмүүс вэ! Миний гарт юу байгаа вэ? Энэ нь зөв, энэ бол аяга тавагны саван юм. Эхлээд аяганд бүлээн ус хийнэ, дараа нь аяга тавагны саван нэмнэ. Бөмбөлөг үлээж үзье. Энэ нь харагдаж байна уу? За тэгвэл глицерин нэмчихье, тэгэх үү?

Хүүхдүүд:Энэ юу вэ? Тэгээд юуны төлөө?

( 2 шил ус, 1 шил угаалгын нунтаг"Үлгэр" ба 1 tbsp. нэг халбага глицерин нь хөөсийг илүү бат бөх болгодог бөгөөд ямар ч эмийн санд зарагддаг. Дүгнэлт: хамгийн энгийн бөгөөд үр дүнтэй аргасавангийн бөмбөлгийн уусмал авах).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Глицерин бол өвөрмөц өнгө, үнэргүй бодис бөгөөд бага зэрэг чихэрлэг амттай байдаг. Гэхдээ би үүнийг туршиж үзэхийг зөвлөдөггүй. Мөн энэ нь бидний савангийн хөөс хүчтэй, удаан хугацаанд тэсрэлтгүй байх шаардлагатай.

Хүүхдүүд:Илүү их глицерин нэмье.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид үүнийг бага зэрэг нэмэх хэрэгтэй. Харж байна уу, би нэмж байна. Одоо ханцуйгаа шамлан, бидний уусмалыг хутгана.

Хүүхдүүд гараараа уусмалыг ээлжлэн хутгана.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо хоолойгоор бөмбөлөг үлээж үзээрэй. Одоо би юүлүүр аваад аяганы агуулгыг сайтар холино.

Би ямар гайхалтай бөмбөлөгтэй болохыг хараарай. Та оролдмоор байна уу?

Хүүхдүүд ээлжлэн савангийн хөөсийг юүлүүрээр үлээлгэдэг. (Хүүхдүүд маань бөмбөлөг үлээх дуртай байсан, тэд үнэхээр баяртай байсан).

Сурган хүмүүжүүлэгч:За, одоо амьсгалын дасгал хийх цаг болжээ - "Савангийн хөөс".

Хараач, хар

Бид бөмбөлөгүүдийг үлээв.

Маш хөнгөн, агаартай

Зүрх сэтгэлээсээ хөгжилтэй байгаарай!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, би та нарт тийм-үгүй тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

Би асуух болно, та миний асуултанд "Тийм" эсвэл "Үгүй" гэж хариулна уу.

Савангийн хөөс жүрж шиг харагддаг уу? (Тийм)

Тэр мандарин шиг харагдаж байна уу? (Тийм)

Цэцэрлэгт байгаа алимыг яах вэ? (Тийм)

Мөн цөөрөм дэх загас уу? (Үгүй)

Савангийн хөөс бөмбөрцөг шиг харагддаг уу? (Тийм)

Хийлдэг бөмбөгийг яах вэ? (Тийм)

Энэ утас шиг харагдаж байна уу? (Үгүй)

Дуу хураагуур яах вэ? (Үгүй)

Тэнгэрт байгаа нар шиг бөөрөнхий юм уу? (Тийм)

Мөн дугуйн дугуй ямар байна вэ? (Тийм)

Тэр бүр гэр шиг харагдаж байна уу? (Үгүй)

Цагаан цасан бөмбөгийг яах вэ? (Тийм)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, харамсалтай нь цэцэрлэгтээ буцаж очих цаг болжээ. Дахин тойрог дээр зогсоод шидэт үгсийг хэлцгээе.

Сурган хүмүүжүүлэгч:За, бид энд байна цэцэрлэг.

Тусгал:

Залуус аа, та өнөөдөр хаана байсан бэ?
- Тэд юу хийж байсан бэ? Чамд энэ таалагдсан уу?

Та ээж, аавдаа юу хэлэх вэ?

АХЛАХ БҮЛГИЙН "Агаар" сэдвээр хийсэн туршилтын хичээлийн хураангуй.

Зорилтот : Хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах замаар агаарын шинж чанарын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг системчлэх.

Даалгаварууд:
1. Анхан шатны туршилтаар дамжуулан хүүхдийн танин мэдэхүйн болон судалгааны үйл ажиллагааг дэмжих: туршилт хийх, өөрийн таамаглалыг илэрхийлэх, үр дүнг үйлдэл, үг хэллэгээр харуулах чадвар.

2. Хамтарсан үйл ажиллагаанд зориулж бүлгийн сэтгэл хөдлөлийн байдлыг бий болгох, хүүхдүүдэд бие биедээ найрсаг хандлагыг бий болгох.

3. Нэгдмэл ойлголтыг хөгжүүлэх, объектын цогц дүр төрхийг хуулбарлах, харилцааны чадварыг хөгжүүлэх.

4. Мэдрэмжтэй холбоо барих айдсыг даван туулах, хосоороо (бүлэгт) харилцан үйлчлэх туршлагыг бий болгох.

5. Эерэг сэтгэл хөдлөлийг нэгтгэхийн тулд хичээлийн бүх үе шатанд хүүхдүүдийн дотоод сэтгэл хөдлөл, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл хийх дасгал хийх.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх;

нийгэмшүүлэх ( Багийн ажил)

Харилцаа холбоо (бүтээмжтэй яриа хэлцэл)

Эрүүл мэнд (биеийн мин.)

Танин мэдэхүй (FTsKM, дизайн)

Хөдөлмөр (байрыг цэвэрлэх)

Урьдчилсан ажил:
агаарын температурыг ажиглах, агаарын оршихуй, шинж чанарыг тодорхойлох туршилт хийх, салхиар тоглох, ургамал, амьтан, хүний ​​амьдралд агаарын гүйцэтгэх үүргийн талаар ярих

Тоног төхөөрөмж:
туршилт хийх тоног төхөөрөмж: устай шил, хоолой, шүгэл, гялгар уут, Бөмбөлөг, хүүхдийн тоогоор савангийн хөөс, хүүхдийн тоогоор резинэн тоглоом, жүржийн хальс, хуудас цаас
Хичээлийн явц:

Зохион байгуулах цаг:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би танд манай хичээлийг эхлүүлэхийг санал болгож байна.

Үүнийг хийхийн тулд бид хивс рүү явах хэрэгтэй.

Одоо дугуйлан зогсоод бие биетэйгээ мэндчилье.

(Харилцааны тоглоом)

Зэрэгцэн, тойрог хэлбэрээр зогсоцгооё.
"Сайн уу!" Гэж хэлцгээе. бие биенээ.
Бид сайн уу гэж хэлэхээс залхуу биш:
Бүгдээрээ сайн уу!" болон "Өдрийн мэнд!";
Хэрэв бүгд инээмсэглэвэл -
Өглөөний мэнд эхэлнэ.
- ӨГЛӨӨНИЙ МЭНД!!!

AT: одоо дэрэн дээр суу.

Залуус аа, биднийг юу хүрээлж байгааг надад хэлээч? (байшин, мод, шувууд, амьтад)

Зөв! Амьдрал ба хүн, ургамал, амьтанд юу хэрэгтэй вэ? (хоол, ус, агаар)

Сайн хийлээ! Бидэнд яагаад агаар хэрэгтэй вэ? (Амьсгалах) Гүнзгий амьсгаа аваад амьсгалаа гарга.

Хүн хоолгүй, усгүйгээр хэр удаан амьдрахыг та мэдэх үү? (хэдэн өдөр) Агааргүй юу? (5 минутаас илүүгүй).

Өнөөдөр бид жинхэнэ эрдэмтэн-судлаачид шиг агаарын тухай ярих болно. Эрдэмтэд туршилт хийх олон багаж бүхий өрөөнд ажилладаг, гэхдээ энэ өрөөний нэр юу вэ? Лаборатори.
- Залуус аа, өнөөдөр би та нарт "Шинжлэх ухааны лаборатори" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Лаборатори гэж юу болохыг та мэдэх үү? Энэ бол янз бүрийн туршилт, судалгаа хийдэг өрөө юм. Лабораторид туршилт хийхэд шаардлагатай тоног төхөөрөмжийг ширээн дээр байрлуулсан болно.

Асуулт: Лаборатори руугаа явцгаая, туршилт хийцгээе (дугуйгаар алхаж, дараа нь ширээ рүү яв)

Байгальтай нөхөрлөхийн тулд

Түүний бүх нууцыг мэддэг

Бүх нууцыг тайл

Ажиглаж сур

Бид хамтдаа чанарыг хөгжүүлэх болно - ухамсар,

Мөн энэ нь танд мэдэхэд тусална

Бидний ажиглалт.

AT: Энд бид жинхэнэ шинжлэх ухааны лабораторид орлоо. Ширээнүүдэд суу. (хүүхдүүд сууна)

AT: Бид туршилт хийж эхэлдэг

Энд сонирхолтой байна

Бүх зүйлийг ойлгохыг хичээ

Эндээс мэдэх зүйл их байна

AT: Тиймээс туршилтуудаа эхэлцгээе:

Би хамгийн ахмад хүнийхээ хувьд лабораторийн эрхлэгчийн үүргийг гүйцэтгэж болох уу?
(халат, малгай, нүдний шил зүүдэг).

Та нар лабораторийн эрдэмтэн болно. Манай лабораторийн бүх ажилчид хэд хэдэн дүрмийг дагаж мөрдөх ёстой.

Дүрэм
Дүрмийн дугаар 1. Толгойн зөвшөөрөлгүйгээр ширээн дээр байгаа зүйлд хүрч болохгүй.

Дүрмийн дугаар 2. Дуугүй бай, бусдын ажилд бүү саад бол.

Дүрмийн дугаар 3. Савны агуулгыг амталж болохгүй.

Дүрмийн дугаар 4. Тоног төхөөрөмжтэй болгоомжтой харьц. Ажилласан - үүнийг хая.

Дүрмийн дугаар 5. Зарим туршилтыг зөвхөн насанд хүрэгчдийн дэргэд хийж болно гэдгийг санаарай.

AT: Тиймээс туршилтуудаа эхэлцгээе:

Тоглуулах: Агаарыг хамраараа цээжиндээ амьсгалж, уушгийг хэрхэн дүүргэж байгааг мэдэрч, одоо амаараа гаргацгаая. Бидний бие болон хүрээлэн буй орчны хоорондох хийн солилцоо ингэж явагддаг. Агаарт өөрийн гэсэн нууц байдаг гэж та бодож байна уу?

(хүүхдийн хариулт)
Vosp: Үнэн эсэхийг шалгацгаая! Та бүхнийг манай лабораторид хүрэлцэн ирэхийг урьж байна.

Туршилт №1 "Бид хоолой, устай савны тусламжтайгаар агаарыг хардаг"

Хүүхдүүд туршилт хийдэг - тэд хоолой авч, нэг үзүүрийг ус руу буулгаж, нөгөө рүү нь үлээлгэдэг. Та юу харсан бэ? (Агаарын бөмбөлөгүүд) Хоолой руу хүчтэй үлээнэ. Одоо сул байна. Хоёр тохиолдолд ижил тооны бөмбөлөгүүд байсан уу? (Үгүй яагаад?

Дүгнэлт: Бид маш их агаар гаргахад олон тооны бөмбөлөгүүд, бага агаар гаргахад цөөхөн бөмбөлөгүүд гарч ирдэг. Хоолой, устай савны тусламжтайгаар тэд агаарыг харав.

Тоглуулах: Агаар гэж юу вэ? (үүнээр хүмүүс болон бүх амьд биетүүд амьсгалдаг)

Тоглуулах: Эргэн тойрноо анхааралтай харцгаая - баруун, зүүн, дээш, доош. Би агаар харахгүй байна, харин чи агаар харж байна уу? (хүүхдийн хариулт - үгүй, бид харахгүй байна) Яагаад? (хүүхдийн хариулт - тэр харагдахгүй байгаа тул)

Тоглох : Бидэнд харагдахгүй ч агаар байдаг гэдгийг батлахыг хичээцгээе.

Э туршилт #2 "Агаарыг яаж барих вэ?"

Ширээн дээрээс гялгар уут аваад агаар оруулахыг хичээ.

Багцуудыг өнхрүүл. Багцуудад юу тохиолдсон бэ? Тэдний дотор юу байгаа вэ? Тэр юу вэ? Чи түүнийг харж байна уу?

Сайн байна! Шалгацгаая. Хурц саваа аваад цүнхийг сайтар цоол. Үүнийг нүүрэндээ авчирч, гараараа дар. Чи юу мэдэрч байна?

Дүгнэлт: агаар харагдахгүй ч мэдрэгдэж болно.

Мольберт дээр “Агаар өнгөгүй. Энэ нь ил тод байна."

Туршилт No3 "Бид агаарыг мэдэрдэг"

Сэнс ав. Тэднийг далла, чамд ямар санагдаж байна? (агаар, хүйтэн).

Одоо гараа үлэээч, танд ямар санагдаж байна вэ? (агаар, агаарын тийрэлтэт).

Дүгнэлт: агаарыг олсон - үүнийг мэдэрсэн

Хамт ажиллагсад аа, та нар агаарыг хэрхэн мэдрэх вэ гэсэн асуултын хариултыг олсон гэж бодож байна уу? (Тийм)

Тэгээд хэн өөрөөр боддог вэ?

Бид агаарыг хэрхэн мэдэрч сурсан бэ? (Сэнсний тусламжтайгаар тэд алган дээр үлээв).

гэсэн асуултын дараагийн хариултыг хайцгаая.

Дараах загварыг хар, "чих" зурсан, бид ямар асуултын хариултыг олох ёстой вэ? Агаарыг яаж сонсох вэ?

Туршилт No4 "Бид агаарыг сонсдог"

Хэрэв та лонх эсвэл лонх руу үлээж байвал эсгий үзэг, савны доороос таглаа эсвэл бөмбөлөг үлээлгээрэй.

Тэдгээр шил, тагийг аваад ирмэгээс нь үлээлгээрэй. Та юу сонсож байна вэ? Дуу, агаар.

Мөн бид ширээн дээр байна хийлдэг бөмбөлөг, энэ бөмбөлөгөөр агаар сонсохын тулд юу хийж болох гэж та бодож байна вэ? Бид бөмбөлөгний нүхийг сунгаж, агаарыг аажмаар гаргах хэрэгтэй, бид юу сонсох вэ? Чичирхийлэл, агаар.

Хамт ажилладаг хүнийхээ агаарыг бид ямар тусламжтайгаар сонссон бэ? (Сав, шил, бөмбөг бидэнд тусалсан).

Дүгнэлт: агаарыг олон янзаар сонсож болно.

Тиймээс бид туршилтаа үргэлжлүүлсээр байна. Загвар дээр дараагийн дүрс нь юу вэ? "хамар". Агаар үнэртдэг гэж та бодож байна уу? Хэрхэн шалгах вэ?

Туршилт No5 "ҮНЭРЭЭР МЭДЭХ"

Агаар нь өөрөө үнэргүй боловч үнэрийг зөөвөрлөх чадвартай. Гал тогооны өрөөний үнэрээр тэд тэнд ямар хоол хийж байсныг бид таамаглаж байна.

Би чамайг хивсэнд урьж байна, эхлээд бид туршилтанд бэлтгэх ёстой, үүний тулд тусгай амьсгалын дасгал хийх шаардлагатай.

Би танд өд авч, алган дээрээ тавихыг санал болгож байна, юу хийх хэрэгтэй вэ? Цохилт. Гүнзгий амьсгаа аваад өд рүү хүчтэй үлээнэ. Таны өд хамгийн хол нисэхийн тулд яаж үлээх ёстой вэ? Хүчтэй.

Дасгал хийж байна.

Тэгээд одоо би чамайг өдөө тавиад султануудыг авахыг санал болгож байна. Таны султан хамгийн удаан хөдлөхийн тулд яаж үлээх ёстой гэж та бодож байна вэ? Та хэт хүчтэй үлээх хэрэгтэй байна уу? Үгүй ээ, та гүнзгий амьсгаа аваад султан руу аажмаар үлээх хэрэгтэй.

Дасгал хийж байна.

Тиймээс бид амьсгалын дасгал хийсэн, одоо тархины цусны эргэлт сайжирсан нь дараагийн туршилтанд анхааралтай хандах боломжтой гэсэн үг юм.

Би та бүхнийг нүдээ аниад миний санал болгож буй үнэрийг мэдэрч, энэ үнэр нь ямар мэргэжилтэй вэ, жишээлбэл, талх нарийн боовны тухай бодохыг урьж байна. Амтыг санал болгох: бензин, талх, цагаан хэрэглэл, үнэртэй ус, лак, амтлагч, чихэр, нунтаг гэх мэт. Хүүхдүүд энэ мэргэжлийг үнэрээр таах гэж оролддог.

Бензин жолооч эсвэл авто механикч;

Талх - талх нарийн боов;

Лион бол сантехникч эсвэл сантехникч;

Үнэртэй ус - үнэртэн;

Хумсны будаг - маникюрчин;

Амтлагч - тогооч;

Чихэр - чихэр;

Дэлхий - агрономич;

Нунтаг - угаагч;

Модны үртэс - мужаан, модчин.

Сайн байна, та үүнийг хийж чадсан, одоо би чамд хамгийн сүүлийн үнэрийг санал болгож байна, нүдээ аниад, хүн бүрт алимны үнэрийг санал болгож байна. Та гайхалтай ажил хийсэн, би чамд нэг ширхэг алим идэхийг санал болгож байна.

Биеийн тамирын минут

Салхи дээрээс үлээж байна

Өвс, бут сөөг (гар дээш, хазайсан)

Баруун - зүүн, зүүн - баруун

Цэцэг, ургамлууд бөхийх (бүсэндээ гараа бөхийлгөдөг)

Одоо хамтдаа уулзацгаая

Бүгдээрээ байрандаа үсэрцгээе (үсрэх)

Дээр! Сайхан амраарай! Үүн шиг!

Бүгдээрээ нэг алхам явцгаая (алхах)

Энд тоглоом дууслаа

Бидний хийх цаг боллоо (суу)

Хамтран ажиллагсад аа, би таныг лабораторид дахин урьж байна, хараарай, бидэнд "жин" гэсэн нэг загвар үлдсэн байна. Бид ямар асуултанд хариулах ёстой гэж та бодож байна вэ? Агаар жинтэй юу?

Та хэн гэж бодож байна вэ? Шалгацгаая?

Туршилт №6 "Агаарт жинтэй юу?" "Амьд хуванцар"

Хоёр аяга ус хийнэ. Эхний шилэнд - цэвэр ус, хоёр дахь шилэнд - карбонатлаг.

Шилэн болгонд 5 ширхэг plasticine (цагаан будааны хэмжээтэй) хийнэ. -Эхний шилэнд юу болдог вэ? Хоёр дахь шилэнд юу болдог вэ?

Эхний шил нь энгийн ус агуулдаг бөгөөд энэ нь их хэмжээний хүчилтөрөгч агуулдаг бөгөөд хуванцар нь ёроолд нь суурьшдаг.

Хоёр дахь шилэнд ус нь карбонатлаг, их хэмжээний нүүрстөрөгчийн давхар ислийг агуулдаг. Тиймээс, хуванцар хэсгүүд нь усны гадаргуу дээр гарч, эргэж, дахин ёроол руу очиж, бөмбөлгүүд дахин наалдаж эхэлдэг, гэхдээ илүү олон тоогоор).

Тийм шүү, хамт олон. Эхлээд хуванцар нь уснаас хүнд тул живдэг, дараа нь хийн бөмбөлгүүд хэсгүүдэд наалддаг (тэдгээр нь жижиг агаарын бөмбөлөгтэй төстэй).дбөмбөг) ба пластилин гадаргуу дээр хөвдөг.

Дүгнэлт: агаар нь жинтэй боловч уснаас хөнгөн.

Vosp: Мөн залуус аа, та агаарын тусламжтайгаар зурж болно! Оролдоод үзмээр байна уу? Би чамайг ширээний ард суухыг урьж байна. (Шингэрүүлсэн gouache бүхий палитрын ширээн дээр). Гуашийн дуслыг аваад цаасан дээр тавиад одоо хоолойгоор үлээж, ямар ч дүрсийг үүсгэ.

Тоглох : Та ямар гоё зураг авав. Тэдэнтэй хамт бүлгээ чимэглэцгээе!

доош буулгах өөрөөр хэлбэл нийт:

Өнөөдөр бид агаарын талаар ямар шинэ зүйл сурснаа хамтдаа санацгаая.
-Агаартай холбоотой туршилтууд танд таалагдсан уу? Энэ туршлага хэнд хамгийн их таалагдсан бэ?

Схемийн дагуу ажиллана:
-Өнөөдөр бид сурлаа
:

Агаарыг харсан

Устай хоолой, савны тусламжтайгаар.

Тэд шилийг хазайлгаж, ус руу буулгахад усны бөмбөлөгүүд гарч ирэв.

Агаарыг мэдрэх;

Бөмбөг, фенүүдийн тусламжтайгаар тэд далдуу модыг үлээж байв.

Агаарыг сонссон

Шил, лонхтой тусламжтайгаар.

Бөмбөгний тусламжтайгаар.

Агаарын жинтэй:

Оргилуун ус, plasticine-ийн тусламжтайгаар.

Агаар нь үнэрийг дагуулдаг

Нүдээ аниад, тэд анхилуун үнэрийг мэдэрч чадсан

Тиймээс, хамтран ажиллагсад аа, өнөөдөр бид агаартай олон туршилт хийсэн тул хосоороо ажиллаж, загвараа зургаар бөглөхийг санал болгож байна.

Эхний хос нь агаар хэрхэн харагдахыг зурдаг;

Хоёр дахь хос - агаарыг хэрхэн мэдрэх вэ?

Гурав дахь хос - агаарыг хэрхэн сонсох вэ?

Дөрөв дэх хос - агаар хэрхэн үнэрийг зөөдөг вэ?

Тав дахь хос - агаар жинтэй юу?

Хамтран ажиллагсад аа, би гарч ирээд хариултаа заасан дүрсний эсрэг талд байгаа загвар дээр наахыг санал болгож байна.

Загваруудыг хараарай: (нүд, гар, чих, хамар, данх) ба тэдгээрийг бөглөцгөөе.

асран хамгаалагч : - Сайн байна уу залуусаа! Та маш сайн ажиллаж, олон шинэ, сонирхолтой зүйлийг сурсан. Өнөөдөр би чамтай маш их хөгжилдөж байсан тул бидний уулзалтын дурсгалд зориулж бяцхан бэлэг дурсгалын зүйл өгч болох уу? Бэлэг - савангийн хөөс.



Шилдэг холбоотой нийтлэлүүд