Android-д зориулсан програмууд - Хөтөч. Антивирусууд. Харилцаа холбоо. Оффис
  • гэр
  • Навигаторууд
  • Нутгийн түүхийн бага бүлгийн хичээлийн тэмдэглэл “Умка ээжийгээ хайж байна. Нэгдүгээр бага бүлгийн орон нутгийн түүхийн хичээл “Зэрлэг амьтад. Хоёрдугаар бага бүлгийн орон нутгийн түүхийн баавгайн хичээл

Нутгийн түүхийн бага бүлгийн хичээлийн тэмдэглэл “Умка ээжийгээ хайж байна. Нэгдүгээр бага бүлгийн орон нутгийн түүхийн хичээл “Зэрлэг амьтад. Хоёрдугаар бага бүлгийн орон нутгийн түүхийн баавгайн хичээл

Лидия Харченко
Хоёрдугаар бага бүлгийн орон нутгийн түүхийн ажлын төлөвлөгөө

ХОЁРДУГААР БАГА СУРГАЛТЫН ОРОН СУДЛАЛЫН АЖЛЫН ТӨЛӨВЛӨГӨӨ

БҮЛЭГ.

1 долоо хоног 2 долоо хоног 3 долоо хоног 4 долоо хоног

9 САР Хотын тухай яриа, түүний нэр.

Зуны амралтын тухай яриа: бид хаана амарсан, юу харсан, юу мордсон. Хотын тухай яриа. Нэр нь юу вэ. Хүүхдүүд ч гэсэн хотын оршин суугчид.

Хүүхдүүдийн зуны амралт, сэтгэгдлийн тухай яриа. \

Яриа: "Хотын байшингийн тохь тух"

тухай хүүхдүүдтэй хийсэн яриа

Байшингийн ойролцоо зугаалах цэцэрлэгт хүрээлэн. -тай хийсэн яриа хүүхдүүд:

"Бидний амьдардаг гудамжийг юу гэж нэрлэдэг вэ?".

Зорилтот: Хотод олон янзын гудамж байдгийг ойлгоход тусална уу.

10 САРЫН Эцэг эхтэй ажиллах: Гудамжны нэр, байшингийн дугаарыг мэдэж аваарай. Тайлбар хэрэгтэй байна

даалгаврын чадвар. Мэдлэгийг нэгтгэх

Гэрийн хаягууд.

Р.н. тоглоом "Карусель". Зорилтот алхах

"Сайжруулалт

Хотын гудамж, үзэсгэлэнт талбайг дүрсэлсэн ил захидлуудыг хараад,

усан оргилуурууд. Ажилгэрийн хаягийг санах тухай

Номын буланд ажилла:

“My Go-” цомгийг үзэж байна.

11 САР Барилгачинтай тоглоно

материал:

Гудамж барих

Нэрийг нь өгөөч.

Номын дэлгүүрт ажиллах

булан байхгүй: Унших

шүлэг бичих

С.Маршак "Усан сангийн гудамжнаас тараагдсан"

Хийсэн. Тоглоом:"Зураг цуглуул"

Зорилтот:Хүүхдүүдэд гудамжны бүхэл бүтэн дүр төрхийг цаг нараас авахыг заа.

Тэй, үүн дээр юу дүрслэгдсэнийг надад хэлээч

Төрөлх хотын тухай яриа: "Яасан Их Британи-

Манай хотыг сүйтгэж байна,

гоё болгодог

Ашигласан тоглоомууд

гудамжны зохион байгуулалтыг өөрчлөх

tsy, үүнийг тохижуулж байна

тоглоомын мод. Номын буланд ажилла: "Төрсөн хотын цэцэрлэгт хүрээлэн".

Анхаарах зүйл

өнгөт дүрслэлүүд

нөхдүүд, цэцэрлэгчид болон

талбар. Тэднийг нэрээр нь танилцуулж,

анхаарал хандуулах

тэдний гоо үзэсгэлэн.

12 САР Бүүвэйн дуу сонсож байна. Хэн гаргаж ирэв

Ийм дуу

Тэд хэнд дуулж байна вэ?

Ямар хүүхэлдэйгээр тоглож байсныг харуул

эмээгийн бага нас.

Тоглоом: Охид-ээж-

Ри" Номын дэлгүүрт ажиллах

Булан Бид өмнө нь тоглож байсан хүүхэлдэйг харж байна.

Тэд юугаар хийгдсэн бэ?

Тэд хэрхэн хувцасласан, яагаад өнөөдрийг хүртэл амьд үлдсэн бэ?

Шүлэг сурах

Ворениа А. Барто

"Би морьдоо хайртай"

Энэ сэдвээр хүүхдүүдтэй ярилцах: "Шинэ жилийн мод хаанаас бидэнд ирдэг вэ?" Түүнийг хэн өсгөсөн бэ? Хаана?

Ийм ойн нэр юу вэ?

Зул сарын гацуур модыг хэрхэн яаж туслах вэ

Ойд ургасаар байх уу?

Яриа: "Миний хайр-

ялах тоглоом"

Зорилтот:Надад хүсэлт өгөөч

хамгийн том төлөөлөл

хөдөлмөрийн хайр

үйлдвэрлэлд

Тоглоомын судалгааны хүрээлэн

-д сурч байна

Тэшки: "Өө, Ваня энгийн байдал ..."

Шинэ жилийн тухай яриа

Тэдний амралт,

Шинэ жилийн хүүхдүүдийн сэтгэгдэл

тэднийг зул сарын гацуур мод, хотыг тойрон алхдаг.

Зул сарын гацуур мод, өвлийн тухай шүлэг унших, Д.Мо-

Гар ажиллагаа: -аас

тоглоом бэлтгэх

хогноос авсан ки

зориулсан материал

Шинэ жилийн мод.

Яриа:"Юу хулгайлсан бэ?

гэртээ зул сарын гацуур мод хийх,

Ингэснээр тэр эмэгтэй болно

дэгжин."

Зорилтот: хүмүүжүүлэх

болгоомжтой хандлага

тоглоомтой холбох,

насанд хүрэгчдийн хөдөлмөр.

ХОЁРДУГААР САР Зорилтот гудамжаар алхах. Өвлийн байгалийн байдлыг ажиглах.

Номын дэлгүүрт ажиллах

булан: Рассмат-

дүрслэл

өвлийн агуулгатай рация, зураг дээр суурилсан яриа

Кам. Баярын тухай түүх

"Батлан ​​хамгаалах өдөр" хоч

Эх орны хоч"

Номын булан:

iil-ийн шалгалт

цэргийн зураглал

технологи, түүний зорилгын тухай яриа. Эх орноо хамгаалагчдын тухай түүх

va, Танилцуулга өгнө үү

манай оршин суугчдын олон үндэстний тухай санаа

Номын булан: Зураглалыг харж байна

цэргийн ямар ч салбар. Шүлэг сурах

Маршак "Хоёрдугаар сар".

Анхаарах зүйл

хүүхдийн гар урлалын урлаг.

бүлгүүдтанд баяр хүргэе

тэдний аав, өвөө нар.

ГУРАВДУГААР САР Загвар сурах нь

жингийн талаархи хүсэл

Эхний хаварыг танилцуулъя

цэцэг - "цасан ширхэг"

Өргөдөл. Өнгө

ээжид зориулсан одоогийн. Төрөлх хотын тухай яриа

Мод. Сэдэв: "Амьтны хүрээлэн".

Анхаарна уу

амьдралын олон талт байдлын тухай хүүхдүүд

манай бүс нутгийн сахил ертөнцийн .

Номын булан.

Оньсого хийх

амьтдын тухай Номын буланд ажилла

Төрөлх хотын дурсгалт газар. "Хотын эко цэцэрлэгт хүрээлэн".

Видео үзэж байна. Нэрийг нь засаарай

хүмүүсийн амьдардаг гудамжууд

энд хүүхдүүд байна. Сануулагч

Энэ хотод олон гудамж байдаг бөгөөд тэдгээр нь өөрийн гэсэн нэртэй байдаг

ниа. Маяков гэж хэн болохыг бидэнд хэлээч

Шүлэг уншиж байна "Юу нь сайн, юу нь муу вэ"

Дөрөвдүгээр сард Зорилтот алхалт

Маяковскийн гудамж дагуу.

Сургуулийн хүүхдүүдийн ажлыг ажиглах

ков болон насанд хүрэгчид

тохижилт

Хүүхдүүдэд үзүүл

Эхний хавар

Тосгоны нутаг дэвсгэр дээрх цэцэг.

Колтсфут.

Тэднийг анхаарч үзээрэй. Төрөлх хотын тухай яриа

Мод. Та хаана байсан бэ?

Та ямар сонирхолтой зүйлийг харсан бэ? Хайртай газар

Тайвшир, хөгжилтэй байх уу?

Эцэг эхчүүдэд үзүүлэхийг санал болго

Хүүхдүүдийн хувьд ажиглалтын тавцангаас хот ки: түүний гоо үзэсгэлэн, сүр жавхлан. Газар харуулах ажил - асар том үйлдвэр. Тосгоны талбайн эргэн тойронд зорьсон алхалт.

Ургамал, модны нэрс, тэдний амьдралын утга учрыг танилцуулах

Драмжуулах

үлгэрүүд "Теремок". Анхаарах зүйл

театр дахь хүүхэлдэй

булан байхгүй. Тэд юугаар хийгдсэн бэ?

Тэднийг хэн бүтээсэн бэ?

Тэд юунд хэрэгтэй вэ?

Багш үлгэр үзүүлж байна "Маша ба баавгай"

Барилгачинтай MAY тоглоомууд

материал:

гудамж барих ба

чимээрэй.

Төрөлх хотынхоо тухай яриа, хаана байгаа гудамжны нэрийг санаарай

хүүхдүүд амьдардаг.

Нэрийг нь санаарай

хаврын цэцэгсийн цэцэглэлт

tov, санаж болон

Та тэднийг хаанаас харж болохыг надад хэлээрэй

Зорилтот алхах

Талбай дээрх дөрвөлжин

"Ялалт"

Багшийн түүх

Талбайн төвд байрлах хөшөөний ач холбогдлын тухай.

Хөшөөнд цэцэг өргөхийг хараарай.

Насанд хүрэгчид яагаад ингэж байдгийг тайлбарла.. Ажлын тухай багшийн түүх

Хотын оршин суугчид

Дайны жилүүдэд үйлдвэрт .

"Хотын музей" цомгийн гэрэл зургуудыг үзэж байна.

Магнитогорск." Тэднийг татдаг анхны шавжнууд сайт дээр гарч ирэхийг ажиглаж байна.

Ямар шавжнууд

Тэд илүү нийтлэг байдаг уу?

Шүлэг сурах

"Dandelion"

I. Тайлбар тэмдэглэлХүүхэд нас бол дэлхийг өдөр бүр олж нээдэг. Энэ нээлт нь юуны түрүүнд хүн ба эх орны тухай мэдлэг болж хувирах ёстой бөгөөд ингэснээр жинхэнэ хүний ​​гоо үзэсгэлэн, эх орны агуу байдал, зүйрлэшгүй гоо үзэсгэлэн нь хүүхдийн оюун ухаан, зүрх сэтгэлд ороход чухал үе шат юм хувь хүн, түүний ёс суртахууны хүрээг төлөвшүүлэх. Цаг тухайд нь бий болгосон сурган хүмүүжүүлэх таатай орчин нь хүүхдүүдэд эх оронч үзэл, иргэншлийн үндсийг төлөвшүүлэхэд тусалдаг. Төслийг татаж авахЭх оронч үзлийн тухай ойлголт нь агуулгын хувьд олон янз байдаг - энэ нь эх орныхоо соёлыг хүндэтгэх, гадаад ертөнцтэй залгамж холбоо, ард түмэн, эх орноороо бахархах мэдрэмж юм төрөлх нутаг, соёл урлагийг сэтгэл зүрхээрээ мэдэрч, "эх орондоо үндэс суурьших" хэмээх үндэстний бахархлын мэдрэмжийг мэдэрдэг. Сургуулийн өмнөх нас бол бяцхан эх орноо хайрлах хамгийн сайхан үе гэж сэтгэл судлаачид үздэг. тэр. 1. Хөтөлбөрийн хамаарлын үндэслэлЭх орон, өв соёлоо эргүүлэх нь амьдарч буй газар нутгаа хүндэтгэх, бахархах сэтгэлийг төлөвшүүлдэг тул хүүхдийг ард түмнийхээ соёлтой танилцуулах нь чухал гэж олон зүйл бичсэн. Тиймээс хүүхдүүд өвөг дээдсийнхээ соёлыг мэдэж, судлах хэрэгтэй. Ард түмний түүх, соёлыг танин мэдэхэд анхаарах нь ирээдүйд бусад ард түмний соёлын уламжлалд хүндэтгэлтэй хандах, сонирхоход тусална ... энэ нь хүүхдэд хандах хандлагаас эхэлдэг гэр бүл, хамгийн ойр дотны хүмүүст - ээж, аав, эмээ, өвөө. Энэ бол түүнийг гэр орон, ойрын орчинтой нь холбосон язгуур үндэс юм. Эх орны мэдрэмж нь нялх хүүхдийн өмнө юу харж, юуг гайхшруулж, сэтгэлд нь ямар хариу үйлдэл үзүүлэхийг биширснээс эхэлдэг. Түүний олон сэтгэгдлийг хараахан гүнзгийрүүлж амжаагүй, хүүхдүүдийн ойлголтоор дамжуулж, эх оронч хүний ​​​​хувьд төлөвшилд асар их үүрэг гүйцэтгэдэг бөгөөд ойрын орчин нь хүүхдүүдийн сонирхол, эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэхэд ихээхэн ач холбогдолтой юм . Хүүхэд бага багаар цэцэрлэг, гэр бүл, гудамж, хоттойгоо танилцаж, дараа нь эх орон, нийслэл, бэлэг тэмдэгтэйгээ танилцаж эхэлдэг , хөшөө дурсгал, шилдэг хүмүүс иргэн байхын тулд эх оронч байхын тулд интернационалч байна. Тиймээс эх орноо хайрлах, эх орноороо бахархах сэтгэлийг төлөвшүүлэх нь арьсны өнгө, шашин шүтлэгээс үл хамааран бусад ард түмний соёлд ээлтэй хандлагыг бий болгохтой хослуулах ёстой. 2. Хөтөлбөрийн зорилго, зорилтЗорилтот:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд төрөлх нутгийнхаа түүх, байгалийн онцлогт тулгуурлан гэр бүл, хот, байгаль, соёл урлагтаа эх оронч үзэл, сэтгэлгээг төлөвшүүлэх. Өөрийгөө ард түмний төлөөлөл болгон үнэлэх, эх орныхоо өнгөрсөн, одоо, ирээдүйг хүндэтгэх, бусад үндэстний төлөөлөгчдөд хүлээцтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх. Даалгаврууд:

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд төрөлх хоттойгоо танилцах замаар ёс суртахууны зан чанарыг төлөвшүүлэх. Эх орныхоо өнгөрсөн, одоо, ирээдүйн төлөөх иргэний байр суурь, эх оронч сэтгэлгээг төлөвшүүлэх, бяцхан эх орноороо бахархах сэтгэлийг төлөвшүүлэх. Хүүхдэд гэр бүл, гэр орон, төрсөн газар шороогоо хайрлах, хайрлах сэтгэлийг өсгөх. Ард түмэн, тэдний ёс заншил, уламжлалыг хайрлах, хүндэтгэх. Экологийн соёлын үндэс, бүх амьд зүйлд хүмүүнлэг хандах хандлагыг бүрдүүлэх. Уран сайхны амт, гоо үзэсгэлэнг хайрлах чадварыг бий болгох, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд Эх орон хамгаалагчдыг хүндэтгэх, халамжлах мэдрэмжийг бий болгох. Эрүүл амьдралын хэв маягийг төлөвшүүлэх Насанд хүрэгчдийн мэргэжил, хөдөлмөрийг хүндэтгэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

II. Програмын бүтэцХөтөлбөрийг насны ангиллаар зохион байгуулдаг. Энэ нь хүүхдийн хөгжлийн дөрвөн насны үеийг хамардаг: бага нас (3-4 нас, хоёр дахь бага бүлэг), дунд нас (4-5 нас, дунд бүлэг), сургуулийн өмнөх насны ахлах нас (5-7 нас, ахлах болон бэлтгэл сургуулийн бүлэг). Хөтөлбөр нь "Хамтдаа найрсаг гэр бүл" (гэр бүл, цэцэрлэг) гэсэн 1-р бүлгээр тодорхойлогддог багц ажлуудыг шийдвэрлэх дарааллыг тодорхойлдог.
2-р хэсэг "Энэ гудамж, энэ байшин."
3-р хэсэг "Миний амьдардаг хот."
4-р хэсэг "Манай агуулах". 1 хэсэг "Хамтдаа найрсаг гэр бүл."Гэр бүл, цэцэрлэг бол хүүхдийн анхны баг бөгөөд үүндээ тэрээр өдөр бүр гэр бүлийн бизнест өөрийн гэсэн хувь нэмрээ оруулж, эрх тэгш гишүүн гэдгээ мэдрэх ёстой. Энэ хэсэгт хүүхдүүд гэр бүлийнхээ түүхтэй танилцаж, хүүхдийн өвөө, эмээ, элэнц өвөө нь хаана төрж, амьдарч байсан, хэнд ажиллаж байсан, ямар хоббитой байсан, ямар бэрхшээлтэй тулгарсан тухай өгүүлдэг. Зорилтот: Гэр бүл, хамаатан садан, найз нөхөддөө хайр хүндэтгэлийг төлөвшүүлэх. Даалгаврууд:
    "Гэр бүл" гэсэн ойлголтыг танилцуулна уу. Хүүхдүүдэд гэр бүлийн гишүүдийг нэрлэхийг заах; хүүхдүүдэд гэр бүлээрээ бахархах мэдрэмжийг бий болгох; өндөр настай хамаатан садандаа хүндэтгэлтэй, халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх. Удам угсаагаа сонирхох сонирхлыг бий болго. Хүүхдүүдийг цэцэрлэгт явах, найз нөхөдтэйгээ уулзах хүсэлд нь урамшуул. Хүүхдэд цэцэрлэгийн ажилчдыг хүндэтгэх, насанд хүрэгчдийн хөдөлмөрийг хүндэтгэх, бүх талын туслалцаа үзүүлэх хүслийг төлөвшүүлэх. Хүүхдүүдийг цэцэрлэгийн түүхтэй танилцуулах.
2-р хэсэг "Энэ гудамж, энэ байшин."Жижиг эх орныхоо талаар мэдлэгтэй байх замаар түүнд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх шаардлагатай байна. Энэ хэсгийн материалын агуулга нь хотын байршил, цаг уур, байгаль, ашигт малтмал, уугуул нутгийн бэлгэдэл зэрэг сэдвүүдийг илтгэнэ. Даалгаврууд:
    Жижиг эх орныхоо газар зүй, цаг уур, нийгэм-эдийн засгийн онцлог, төрөлх нутгийнхаа бэлгэдлийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох. Сахалин нутаг, ялангуяа хотын байгалийн нөөцийн талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх: ургамал, амьтны аймаг; ашигт малтмал. Төрөлх нутгийнхаа байгалийг хайрлах, түүнийг хамгаалахад оролцох мэдрэмжийг төлөвшүүлэх. Байгалийн нөөцийн тухай ойлголтыг өг.
3-р хэсэг "Миний амьдардаг хот."Зорилтот: Түүх, анхдагчид, хөдөлмөрийн баатрууд, Аугаа их эх орны дайны тухай, эх орноо хамгаалагчид, хотын үзвэрүүд, хотын нийгэм, эдийн засгийн ач холбогдлын талаар үндсэн санаа өгөх. Даалгаврууд:
    Хотын түүхэн язгуурын талаархи ойлголтыг бий болгох. Хотын үзэмж, нийгэм эдийн засгийн ач холбогдлын талаарх ойлголтоо өргөжүүлээрэй. Анхдагчид, хөдөлмөрийн баатрууд, Аугаа эх орны дайн, эх орноо хамгаалагчид байсан хүмүүсийг хүндэтгэх.
4-р хэсэг "Манай агуулах".Зорилтот: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд хотод амьдардаг ард түмэн, тэдний төлөөлдөг соёлын талаархи ойлголт өгөх. Даалгаврууд:
    Хотын оршин суугчдын үндсэн мэргэжлүүдийн талаархи ойлголтыг бий болгох. Дүүргийн янз бүрийн үндэстэн, уугуул хүмүүсийн амьдрал, тэдний амьдрал, ахуй, соёл, хэл, уламжлалыг сонирхох. Жижигхэн эх орныхоо талаар аль болох ихийг мэдэх сонирхол, хүслийг төлөвшүүл.
III. Хөтөлбөрийн хэрэгжилтээс хүлээгдэж буй үр дүнХүүхдүүд хотын түүх, түүний үзэсгэлэнт газрууд, байгалийн баялаг, нийгэм-эдийн засгийн ач холбогдол, төрөлх нутгийнхаа бэлгэдлийн талаархи мэдлэгтэй; Төрөлх хотынхоо өнгөрсөн, одоо, ирээдүйг сонирхох, хариуцлага хүлээх, бахархах, хайрлах, эх оронч үзлийг бий болгох. Хүүхдийн эх оронч хүмүүжилд гэр бүлийг татан оролцуулах. Эцэг эхтэй харилцахЭх оронч хүмүүжлийн асуудлыг шийдвэрлэхэд сурагчийн гэр бүлтэй ойр дотно харилцах нь онцгой ач холбогдолтой юм. Эцэг эхчүүд цэцэрлэгийн амьдралд маш их туслалцаа үзүүлж, бүтээлч байдал, төсөөлөл, урам зоригийг харуулдаг. Тэдний оролцоотойгоор дараахь ажлуудыг гүйцэтгэдэг.
    Зураг, гар урлалын үзэсгэлэн: "Миний ээж хамгийн шилдэг нь", "Миний гэр бүл" гэх мэт. Бүлгийн өрөөнүүдийн чимэглэл. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудыг сайжруулах. Байгаль дахь өрхийн хөдөлмөр. Мартин, амралт, аялал, тэмцээн. Байгаль орчны кампанит ажил "Цэцэг тарих", "Тэжээгч хийх" гэх мэт.
Эх оронч хүмүүжил нь хүүхэдтэй ажиллах бүх чиглэлээр явагддаг: хүрээлэн буй орчин, уран зохиол, ярианы хөгжил, хөгжим, дүрслэх урлагтай танилцах, танин мэдэхүйн мэдлэг, ур чадвар, чадварыг судлах чиглэлээр олон ажил хийдэг , сурагчдын нийгэм, ёс суртахууны хөгжил. Оношлогооны үзлэг (хичээлийн жилийн эхэн, төгсгөл). Ашигласан номууд

Волчкова В.Н., Степанова Н.В. “Цэцэрлэгийн хоёрдугаар бүлгийн хичээлийн тэмдэглэл”, Воронеж: ТЦ “Багш”, 2007. Дерягина Л.Б. Миний эх орон Орос. "Эх орныхоо тухай хүүхдүүдэд зориулсан" цуврал Санкт-Петербург: Литера хэвлэлийн газар, 2007. Дибина О.Б. Хүүхэд ба түүний эргэн тойрон дахь ертөнц. М: Мозаик - Синтез, 2005. Евтушенко С., Веселова Л. Оросын агуу иргэнийг өсгөх нь. // Сургуулийн өмнөх боловсрол 2007 оны No6, 118-121-р хуудас. Игушенцева А.Цэргийн алдар музей // Сургуулийн өмнөх боловсрол 2006 оны №5, 11-13-р хуудас. Комарова Т. Урлаг нь эх нутгаа хайрлах хүмүүжлийн хүчин зүйл болох // Сургуулийн өмнөх боловсрол 2006 оны № 2, 3-8 хуудас. Комратова Н. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн иргэний боловсролын тухай // Сургуулийн өмнөх боловсрол 2006 оны № 5, 3-10-р хуудас. Казакова Н.В.Том гол нь фонтанелаас эхэлдэг, цэцэрлэгээс эх орноо хайрлах хайр // Сургуулийн өмнөх боловсролын багш 2008 оны №12, 31-36-р тал.

Надежда Корнева
Нэгдүгээр бага бүлгийн орон нутгийн түүхийн хичээл “Зэрлэг амьтад. Баавгай"

Танин мэдэхүйн ажил мэргэжил мл. гр

"Зэрлэг амьтад. Баавгай"

Зорилтот: Гаднах тэмдгүүдийг танилцуулах баавгай, түүний биеийн хэсгүүдийн нэр, оршин суух газар; Энэ сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүлнэ үү.

Даалгаврууд: - Хүүхдийн танин мэдэх, ялгах чадварыг хөгжүүлэх зэрлэг амьтад ба тэдний төл, тэдгээрийн нэрийг зөв уялдуулах;

Хүүхдүүдийн гадаад төрх байдлын талаархи санаа бодлыг тодруулах зэрлэг амьтад, тэдний амьдралын үйл ажиллагаа;

Харилцан уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх, анхаарал, санах ой, сэтгэлгээ, моторт чадварыг хөгжүүлэх;

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг ойлгох, оршин суугчдад нь анхаарал халамж тавих сонирхлыг төлөвшүүл ан амьтан.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ороорой, ороорой, Кемеровочууд аа, ая тухтай байгаарай. Залуус аа, би яагаад чамайг ингэж дуудсаныг та мэдэх үү? Бидний амьдарч буй хотын нэр юу вэ? (Кемерово.)Тиймээс биднийг Кемеровогийн оршин суугчид гэж нэрлэдэг. Өнөөдөр бид ярих болно амьтадКемерово хотын ойд амьдардаг хүмүүс.

Нэр нь юу вэ амьтадойд хэн амьдардаг вэ?

Хүүхдүүд: Зэрлэг амьтад.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Зэрлэг амьтад. Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: Учир нь эдгээр ойд амьтад амьдардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр амьтадТэд өөрсдөдөө анхаарал тавьдаг, хоол хүнсээ өөрсдөө авдаг.

Мотортыг хар.

Бутны дор, бутны дор,

Улаан сүүлтэй хүн -

Хүүхдүүд: Үнэг (Хавсралт No1-ийг үзнэ үү)

(Үнгэн дээр үнэгний зураг харагдана)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Саарал, аймшигтай, шүдтэй

Үймээн самуун хийлээ

Бүх амьтад зугтав

Тэр бүх амьтдыг айлгасан.

Хүүхдүүд: Энэ бол чоно (Хавсралт No2-ыг үзнэ үү)

(Тонгон дээр чонын зураг харагдана)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Жижиг, цагаан, сэвсгэр. Тэр урт чихтэй. Энэ.

Хүүхдүүд: Туулай (Хавсралт No3-ыг үзнэ үү)

(Туулайн зураг монхорт дээр харагдана)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та ямар амьтныг дүрсэлсэн мольберт дээр өөр ямар зураг гарч ирэхийг мэдэхээсээ өмнө та таах хэрэгтэй. оньсого:

Жилийн турш үслэг дээл өмсдөг

Амтат зөгийн бал дуртай!

Тэр бас унтах дуртай.

Тэр хэр чанга архирах вэ?: Ry-s-s.

Түүний том сарвуу нь хөл шиг алхдаг.

Түүний тухай ном унш

Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд: Баавгай (Хавсралт No4-ийг үзнэ үү)

(Дүрсэлсэн машин дээр зураг гарч ирнэ баавгай)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, баавгайманай үзэсгэлэнт газар Кузбасс, Кемерово хотын ойд амьдардаг. (Хавсралт No5-ыг үзнэ үү)

(Кузбасс ба ой модны зураг монборт дээр гарч ирнэ)

алхдаг баавгайой дундуур тэнүүчилдэг, болхи, хөлгүй.

(Хүүхдүүдийг үг хэлэхийг урамшуулан, хүүхдүүдийг алхаж, сэлэхийг хүс. баавгай)

Залуус аа надад хэлээч баавгай, тэр ямархуу хүн бэ?

Тэр ямар сарвуутай вэ?

- Баавгай. (том,. (хүчтэй,. (бор,..)

Түүнд урт нь бий. (сарвуу, хүчтэй. (савуу)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, тэр хаана амьдардаг вэ? баавгай?.

Хүүхдүүд: Ойд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хотын ойд.

Хүүхдүүд: Кемерово

Сурган хүмүүжүүлэгч: Байшингийн нэр юу вэ? баавгай?

Хүүхдүүд: Дэн

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та хэрхэн өвөлжиж байгааг хармаар байна уу? үүрэнд баавгай?

(Нүхэнд унтаж байгаа хүнтэй зураг моберт дээр гарч ирнэ баавгай) (Хавсралт No6-г үзнэ үү)

Үүн шиг баавгайүүрэндээ унтдаг.

Та түүнийг дулаахан эсвэл хүйтэн гэж бодож байна уу?

Үслэг. (дулаан). Салбартай орц. (дарагдсан). Дээрээс нь цас. (цасан дээр).

(Хүүхдүүд хариулахад хэцүү байвал багш тусалдаг)

Өвөлжингөө унтдаг үүрэнд баавгай. Зөвхөн хавар л тэр сэрэх болно.

Тиймээ. Баавгай том чихэрлэг шүдтэй, маш их хайртай. (зөгийн бал)

(Харгалзах зураг нь мобайл дээр гарч ирнэ) (Хавсралт No7-г үзнэ үү)Тэгээд. (бөөрөлзгөнө) (Хавсралт No8-ыг үзнэ үү) (харгалзах зураг дэвсгэр дээр гарч ирнэ)

Баавгай зөгийн бал, бөөрөлзгөнө идэж байх хооронд бид тантай хамт "хөл" зурах болно баавгай"(Vo. Зурагтай хүүхдүүдэд цаас тараана баавгай, багс, гуаш. Хүүхдүүд цаасан дээр хэмнэлээр цус харвалт хийдэг энэ: "Дээд - дээд - дээд."

Биеийн тамирын минут.

Нүхнээс холд (тэд хуруугаа сэгсэрнэ)

Хөлөөсөө хурдан бос (гадаа гүйх)

Тэгэхгүй бол би уйлж эхэлнэ (гараа өргө)

Би зараа биш, гэхдээ баавгай. (хуруугаараа дохих нь хэрүүл мэт сонсогдож байна).

(Дахин дуу хоолой нь хүүхдүүдийн анхаарлыг мольберт рүү татав)

Залуус аа, шүлгийг сонсоод дуусгахад тусална уу санал болгох:

Зуны өдөр, энгийн зам

Амьтад ус руу явав:

Ээж туулайн араас үсрэв. (бяцхан туулай)(туулайн зураг (Хавсралт No9-ийг үзнэ үү)

Тэр эх чоныгаа дагаж явав. (чонын бамбарууш)(чонын бамбаруушны зураг (Хавсралт No10-ыг үзнэ үү)

Тэр үнэг болж ээжийнхээ араас сэмхэн явж байсан. (бяцхан үнэг)(үнэгний бамбаруушны зураг (Хавсралт No11-ийг үзнэ үү)

Ээжийн хувьд баавгай алхав. (Бяцхан баавгай) (зураг бамбарууш(Хавсралт No12-ыг үзнэ үү)

"Зэрлэг амьтад" анхны бага бүлгийн GCD-ийн хураангуйЗорилго: Танин мэдэхүйн хөгжил: Зэрлэг амьтдын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх, тодруулах. Сонсголын болон харааны анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.

Бага 2-р бүлгийн "Зэрлэг ба тэжээвэр амьтад" хичээлийн тэмдэглэл 2-р бага бүлгийн "Гэрийн болон зэрлэг амьтад" хураангуй

Зорилтот:Хүүхдүүдийн хотын талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх.

Хотоо хайрлах хайрыг бий болго.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

- Ярославль хотын үзэсгэлэнт газруудтай танилцуулъя

Боловсролын:

- сурагчдын төсөөллийг хөгжүүлэх;

- аман харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролынд:

- эх оронч сэтгэл, эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх;

- хүүхдүүдийн хоорондын найрсаг харилцааг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: том хэрэм тоглоом, ил захидал ба/эсвэл Ярославль хотыг харуулсан зураг, загвар "Автобус", "Усан автобус" гэсэн бичээс.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд хагас тойрогт зогсож байна.

- Залуус аа, та аялах дуртай юу? Та эцэг эхтэйгээ хаашаа явсан бэ?

(Хүүхдийн хариулт).

Хэрэм үүдэнд сандал дээр сууна.

БАГШ: Залуус аа, хар даа, хэн бидэн дээр ирсэн бэ? Хэрэм!

Хэрэм: Сайн байна уу залуусаа! Би чамтай уулзахаар ирсэн! Тэгээд би танай хотоос алс хол амьдардаг. Миний хаана амьдардагийг чи мэдэх үү? (ойд, нүхэнд) Тийм шүү, найзууд аа, би ойд амьдардаг, гэхдээ өнөөдөр би та нартай уулзахаар, танай хотын тухай сонсохоор ирлээ! Таны амьдарч буй хотын нэр юу вэ? (Ярославль) Та надад хотынхоо талаар ярихгүй юу?

БАГШ: Залуус аа, бид Белочкад үзэсгэлэнтэй хотынхоо тухай ярих уу?

Та манай хотын ямар үзэсгэлэнтэй, сонирхолтой газруудыг мэдэх вэ? (хүүхдүүдийн хариулт: цирк, музей, Ф.Г. Волковын нэрэмжит театр, планетариум, Волга мөрний далан гэх мэт) За найзуудаа, бид хотын аялалд явах гэж байна уу?

Хэрэм: Бид эхлээд хаашаа явах вэ?

БАГШ: Эхлээд бид бүх хүүхдүүдийн хамгийн хөгжилтэй, дуртай үзвэр болох цирк рүү явна! Тэгээд бид тийшээ автобусаар явах болно!

Хүүхдүүд түр автобусанд суудаг.

БАГШ: Энэ бол эхний зогсоол. Энэ бол Ярославлийн цирк юм. Энэ нь 1963 онд баригдсан. Түүний талбай дээр циркийн шилдэг жүжигчид тоглосон: алиалагч Олег Попов, Карандаш, дасгалжуулагч Юрий Дуров. Та бүхэн энэ сайхан барилгыг аль хэдийн үзсэн, эсвэл ээж аавтайгаа хамт байсан байх? Үргэлж ид шидтэнгүүд, акробатууд болон олон төрлийн амьтдын хөгжилтэй үзүүлбэрүүд байдаг!

(шаардлагагүй гүйцэтгэл: "Сармагчин" хайрцаг, шоо + нохой).

(Туслах багш "Автобус"-ыг буулгаж, "Усан автобус" зурагт хуудсыг сандлын хажуу талд наа. Хүүхдүүд сандал дээр сууна.)

БАГШ: Залуус аа, бидний сайхан Волга мөрний дагуу аялах нь ямар сайхан юм бэ. Волга бол Оросын агуу гол бөгөөд Валдай өндөрлөгөөс эх авч, усыг бүхэлд нь Орос даяар Каспийн тэнгист хүргэдэг. Тэгээд жолоо барьж байхдаа жаахан дулаацъя.

Биеийн тамирын хичээл "Охид, хөвгүүд"

Охид, хөвгүүд: алга таших, алга таших, алга таших, (алгаа таших)

Тэд бөмбөг шиг үсрэх: үсрэх-үсрэх, үсрэх-үсрэх. (алгыг өвдөг дээрээ тогших)

Тэд хөлөө дэвсдэг: дэвс, дэвс, дэвс! (хөл дэвсэх)

Тэд хөгжилтэй инээж: ха, ха, ха!

нүд анивчих (нүдээ хэмнэлээр аних,

Дараа нь тэд амарна (гар чөлөөтэй).

БАГШ: Чи ямар мундаг хүн бэ! Тэгээд бид дулаацаж байтал манай трамвай дараагийн зогсоол дээр ирлээ!

(Хүүхдүүд хөтлөлцөж, багшийг хоёр хосоороо дагадаг)

Багш: Бид хаашаа ирсэн бэ? Залуус аа, энэ ямар барилга болохыг та мэдэх үү?

Хүүхдүүд таамаглахыг хичээдэг. Багш тэдэнд тусалдаг.

БАГШ: Залуус аа, энэ бол нэрэмжит театр юм. Ф.Г.Волкова. Ярославль бол Оросын анхны театрын төрсөн газар юм. Үүнийг 1750 онд Федор Григорьевич Волков үүсгэн байгуулжээ. Одоо Ярославлийн театр түүний нэрийг авчээ.

Багш: Сайн байна, залуусаа! Бид ямар сайхан алхсан бэ, гэхдээ цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ.

Хүүхдүүд нэг нэгээр нь зогсож, багшийн хэлсэн үгийн дагуу байр сууриа эзэлдэг.

Бид явж байна, бид гэртээ харьж байна (жолоо эргүүлэх хөдөлгөөн)

Машинаар

Ууланд оров: алга таших, (гараа дээш, толгой дээрээ алгадах)

Дугуй хагарч: зогс. (гараа хажуу тийш нь доошлуулж, суух)

Багш: Тиймээс бид төрөлх цэцэрлэгтээ буцаж ирлээ!

(Багшийн туслах сандлыг хагас тойрог хэлбэрээр байрлуулахад тусалдаг. Бүгд сандал дээр сууна.)

БАГШ: Залуус аа, өнөөдөр бид хотынхоо ямар үзэсгэлэнт газруудаар “зосныг” санацгаая?

(Цирк, Волга мөрний дагуу "унах", Ф.Г. Волковын театр). Хэрэмээс хаана хамгийн их таалагдсан бэ гэж асууя?

Хэрэм: Ярославль хотод бүх зүйл ямар үзэсгэлэнтэй, хөгжилтэй байдаг вэ! Чамтай хамт алхах надад үнэхээр таалагдсан! Гэхдээ надад циркт хамгийн их таалагдсан, ойд надтай хамт амьдардаг олон янзын амьтад байсан. Би циркт үлдэж, амьдарч болох уу? Би энд маш их хайртай!

БАГШ: Белка, чи манай Ярославлийн амьтны хүрээлэнд амьдарч болно. Нээрээ залуусаа?

Хэрэм: Танай хотод өөрийн амьтны хүрээлэнтэй юу? Тэнд үлдэж, амьдрахдаа баяртай байх болно.

БАГШ: Үлдэж бай, дараагийн удаа залуус бид хоёр амьтны хүрээлэнд очиж тантай уулзах болно. Баяртай хэрэм минь, дахин уулзъя.

Гарчиг: "Миний хот" сэдэвт орон нутгийн түүхийн хичээлийн хураангуй

Албан тушаал: багш, албан тушаалд тохирох
Ажлын байр: МДБ "102-р цэцэрлэг"
Байршил: Ярославль, ст. Салтыкова-Щедрина, 29 настай

Хоёр дахь бага бүлгийн хичээлийн тэмдэглэл

орон нутгийн түүхэнд

Сэдвийн талаар: "Манайд зочлоорой."

Гүйцэтгэсэн

Бегунова Людмила Ивановна

MDOU дугаар 160

Тверь 2012

Хөтөлбөрийн агуулга:

1. Хүүхдэд самовар болон түүний бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг танилцуулах (цорго, таг,
үзэг).

Хүүхдүүдэд цай хийх үйл явцтай танилцуулах: хүүхдүүдийг дараа нь тоглоомын нөхцөл байдалд шилжүүлж болох үйлдлүүдийг үзүүлж, нэрлээрэй (цайны аяганд цай хийнэ, буцалж буй ус хийнэ, цайнд сүү эсвэл элсэн чихэр нэмнэ).

Цайны хэрэгсэл (аяга, таваг, цайны халбага, цайны аяга, чихрийн аяга, сүүний сав) болон тэдгээрийн зориулалттай хүүхдүүдийг үргэлжлүүлэн танилцуул.

Хүүхдүүдийн зургаан өнгө (улаан, шар, цэнхэр, ногоон, улбар шар, нил ягаан) тухай ойлголтыг бэхжүүлэх, хэв маягийг хослуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Хүүхдүүдийн хэмжээ (хамгийн том, жижиг, хамгийн жижиг), сонгох чадварын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

4. а) Хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах (самовар, цайны аяга, буцалсан ус,
цайны навч, чихрийн аяга, сүүний сав, анхилуун, анхилуун, амтат цай).

б) Хүүхдүүд болон багшийн ярианд үржүүлгийн шүлгийг ашигла: Бид бүгдээрээ талх, давстай мэндчилж, Самоварыг ширээн дээр авчирдаг. Цайгаа уухгүй, энэ тэр гээд л яриад байдаг.

Бид үүрлэсэн хүүхэлдэй, өнгө өнгийн хувцасанд үнэхээр дуртай. Бид өөрсдөө нэхэж, ээрдэг, бид өөрсдөө танайд ирэх болно.

Өө, савлуур, дүүжин, дүүжин! Хараач - уут, ороомог! Хараач - уут, ороомог! хоолой халуун, зуухнаас халуун! Халуунаас, зуухны халуунаас - Бүх зүйл ягаан, халуун байна.

За яахав!
_ Эмээ жигнэсэн хуушуур

тосоор мөлхөж,

Би хүүхдүүдэд өгсөн.

Настя хоёр, Максима хоёр,

Алена хоёртой, Родион хоёртой.

Хуушуур сайн байна
Манай эмээгийнд.

5. Хүүхдэд нөхөрсөг хандлагыг төлөвшүүлэх, үе тэнгийнхэн эсвэл насанд хүрэгчдэд үзүүлсэн тусламж, анхаарал халамжинд талархах чадварыг хөгжүүлэх; хүсэлтийг үгээр илэрхийлэх, тодорхой илэрхийлэх; үг ашиглах: баярлалаа, гуйя.

Урьдчилсан ажил:

"Матрёшка цэцэрлэгийн шүлэг" номыг уншиж, түүний чимэглэлийг үзэх; цайны сав суулга дүрсэлсэн сэдэв, сэдвийн зургийг шалгах; үүрлэсэн хүүхэлдэйтэй тоглоомууд; Брауни Кузятай уулзаж, түүнтэй тоглох;

"Ээж бид хоёр хэрхэн цай хийсэн бэ" сэдвээр гэрийн даалгавар, яриа;

өнгө, хэмжээг засах дидактик тоглоомууд.

Тоног төхөөрөмж:

Ширээний бүтээлгээр хучсан ширээ (аяга, таваг, цайны халбага, халбага, элсэн чихэртэй элсэн чихэр, сүүтэй сав, ваар, уут, хүүхдийн боодолтой хоол); салфетка, самовар, цайны аяга, цайны навчтай лонхтой, жижиг тавиур, халбага, цайны халаагуур бүхий хохлома ширээ; матрешка хүүхэлдэй, жигнэмэг Кузя, Хохлома ширээ, дээр нь "Өнгийг нь сонгох" дидактик тоглоом (аяга, аяга таваг).

Хичээлийн зохион байгуулалт:

Үнэгүй, ширээний дэргэд сууж, зогсож, ширээн дээр сууж байна.

хэсэг - 7 мин

хэсэг - 5 мин

байнга - 10 мин

Хичээлийг дэд бүлгүүдээр явуулдаг.

Хичээлийн явц.

Хөгжмийн хичээл дууссаны дараа багш бүлгийн хаалгыг нээж,
хүүхдүүдийг өөртэй нь уулзахыг урьж:

Би хаалгыг онгойлгоод залгана,
Хүүхдүүдийг зочлохыг урь!
Хүүхдүүд та нар хаана байна? Ороорой!
Би чамайг цайгаар дайлах болно
Тэгээд бид тоглох болно
Дуулах, бүжиглэх дуунууд!
- Сайн уу Настенка, Алёнушка нар!

Сайн уу Максимочка, Родион нар!

(Багш хүүхдүүдийн гараас хөтлөн нүд рүү нь харна)

Та дамжуулна уу.

Та над дээр ирсэнд маш сайн байна.

Баярлалаа, би чамайг харсандаа маш их баяртай байна.

Би чамайг хүлээж байсан - би гэрээ цэвэрлэж, цагаан ширээний бүтээлэгээр ширээг бүрхэж, янзалсан руу

цай сайхан цайны хэрэгсэл.

Та нар над дээр зочлох дуртай юу?

Үүдэн дээр зочид, ширээн дээр самовар.

Ороод ирээрэй, зочдоо тав тухтай суугаарай.

Хүүхдүүдийн хариулт.

Би самоварын тухай оньсого хийж байна: Фока дахь том хамарт

Гараа ташаандаа байнга тавьдаг.

Фока ус буцалгана

Мөн энэ нь толь шиг гэрэлтдэг.

Ямар самоварчид вэ?

Том, гялалзсан, үзэсгэлэнтэй, та үүнийг толинд байгаа мэт харж болно.

Самоварт юу байдаг вэ?

Ташаандаа ямар гар вэ? -Энэ бол самоварын бариул.

Тэд юунд хэрэгтэй вэ?

Түлэгдэхгүйн тулд. Самовар дахь ус нь халуун, буцалсан ус юм.

Самовар руу ус асгахын тулд эхлээд юуг арилгах хэрэгтэй вэ?

Самовар бол халуун шувуу юм!

Цорго нээгдэнэ -

Цай асгаж байна!

Самовар юу нээж өгдөг вэ? (Би хэд хэдэн хүүхдээс асууж байна).

Бидэнд самовар яагаад хэрэгтэй байна вэ?

Цай уух гэж.

Та ээж, аав, эмээгээ хэрхэн цай чанаж байсныг харсан уу? -Тийм ээ.

Тэд яаж үүнийг хийсэн бэ?

Хүүхдүүдийн мэдэгдэл.

Одоо би чамд цай чанаж өгье.

Би лонхтой цайны навч аваад асуув:

Чиний бодлоор саванд юу байгаа вэ?

Би савыг онгойлгож, цайны навчийг тавиур дээр асгаж, хүүхдүүдэд үзүүлэв.

Залуус цайны навчийг халбагаар нухаж оролдоно.

Ямар нэрэх вэ?

Хатуу, хуурай, жижиг.

Цай чанаж өгдөг тусгай данх байдаг.

Үүнийг цайны аяга гэж нэрлэдэг.

Энэ цайны аяга бас миний ширээн дээр байгаа биз дээ?

Настенка, тэр хаана байгааг надад зааж өгөөч?
Үзэсгэлэн ба нэрс.
Би хэд хэдэн хүүхдээс асууж байна.

Би цайны тагийг авч, хүүхдүүдийг тавиур дээрх цайны навчийг цайны халбагаар аяганд хийнэ.

Цайны навчинд юу хэрэглэдэг вэ?

Нэг халбага.

Цай бэлтгэхийн тулд өөр юу хийх хэрэгтэй вэ?

Данханд ус хийнэ.

Энэ нь зөв, ус. Мөн зөвхөн ус биш. Тэгвэл аль нь вэ?

Халуун, буцалж буй ус.
Би хэд хэдэн хүүхдээс асууж байна.

Манай буцалж буй ус хаана байна?

Самоварт...

Та самоварт хүрч чадахгүй, шатаж болно, учир нь энэ нь буцалж буй ус агуулдаг.

Би данхыг самовар руу ойртуулна.

Цорго нээгдэнэ -

Цай асгаж байна!

Одоо би цайны аяганы тагийг тавиад, цайны навчийг буцалгаж, хавдаж, анхилуун, анхилуун үнэртэй цай авахын тулд цайны аяган дээр ийм сайхан халаагуураар таглана.

Залуус аа, одоо цайгаа уугаарай. Харагтун, бидэн дээр өөр зочин ирлээ.

2-р хэсэг. Би үүрлэсэн хүүхэлдэйг гаргаж ирээд хүүхдүүдэд үзүүлдэг.

Матрешка.

Сайн уу залуусаа!

Сайн уу, матрешка

Бид хүүхэлдэй үүрлэх дуртай,

Олон өнгийн хувцас.

Бид өөрсдөө нэхэж, ээрдэг,

Бид өөрсдөө танайд ирэх болно

Матрёшка, та манайд ирсэнд бид маш их баяртай байна.

Нээрээ залуусаа? -Тийм ээ.

Залуус аа, үүрлэсэн хүүхэлдэй цай уух дуртай эсэхийг асуугаарай?

Би түүнд маш их хайртай, энэ нь маш анхилуун, анхилуун, амттай.

Залуус аа, би та нарт зориулж аяга, таваг бэлдсэн боловч хүүхэлдэй үүрлэх цаг надад байсангүй. Надад туслаач.

Хүүхдүүд янз бүрийн өнгөтэй, янз бүрийн хэмжээтэй хавтгай аяга, тавагтай ширээнд ойртоно.

Хараач. янз бүрийн өнгийн аяга, таваг.

Энэ аяга ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд бүх өнгийг нэрлэнэ.

Мөн ижил өнгийн тавагнууд.

Та тэдгээрийг аягатай тааруулахад л хангалттай.

Надад туслаач.

Залуус аяга, тавгийг өнгөөр ​​нь сонгодог.

Максим, аяга таваг чинь ямар өнгөтэй вэ?

Тэгээд чи?
Би бүх хүүхдүүдээс асууж байна.

Туслагч нартаа баярлалаа.

Манайд нэг матрешка байгаа ч аяга таваг олон бий.

ГэхдээМанай үүрлэсэн хүүхэлдэй ид шидтэй, хараарай.
Би үүрлэсэн хүүхэлдэйг онгойлгоод жижиг хүүхэлдэйг гаргаж ирээд угсардаг.

Ямар төрлийн матрешка хүүхэлдэй вэ?

Хамгийн том нь - Тэгээд энэ үү?
-Бага зэрэг бага

11 Тиймээс би бүх үүрлэсэн хүүхэлдэйг цуглуулж, тэд юу болохыг асуудаг (жижиг, бүр жижиг ...).

Мөн энэ үүрлэсэн хүүхэлдэй юу вэ?

Хамгийн жижиг нь.

Би хүүхдүүдэд үүрлэх хүүхэлдэй тарааж, тэднээс үүрлэх хүүхэлдэйг томоос жижиг хүртэл эмхлэхийг хүсдэг.

Хэн хамгийн том үүрлэсэн хүүхэлдэйтэй вэ?

Одоо хэний үүрлэсэн хүүхэлдэй дараагийнх нь жижиг хүүхэлдэй вэ?

Хүүхдүүд үүрлэсэн хүүхэлдэйг өндрөөр нь ангилж, хамгийн том, жижиг, бүр жижиг ..., хамгийн жижиг гэж хэлдэг.

Та ямар төрлийн матрешкатай вэ?

Хамгийн жижиг нь.

Залуус аа, аяга таваг нь ижил хэмжээтэй байна уу?

Зөвхөн өнгө төдийгүй хэмжээгээрээ ялгаатай.

Аль аяга нь хамгийн том вэ?

Ногоон. Хүүхдүүд үзүүлэв.

Хамгийн жижиг нь? Шар.

Хамгийн том үүрлэсэн хүүхэлдэй аль аяганаас уух вэ?

Хамгийн том ногоон аяганаас.

Тэгээд энэ матрешка?

Багш үүрлэсэн хүүхэлдэйг үзүүлж, хүүхдүүд хэмжээнээс нь хамааран аяга сонгож авдаг.

Сайн байна залуусаа. Одоо үүрлэсэн хүүхэлдэй бүр өөрийн гэсэн аягатай.

Үүрлэсэн хүүхэлдэйдээ зориулж "матрешка" бүжиг үзүүлцгээе
\(Фсоёлын минутаас).

Бид үүрлэсэн хүүхэлдэй,

Эдгээр нь үйрмэгүүд юм. Бидэнд байгаа шиг

Цэвэр алга.

Бид үүрлэсэн хүүхэлдэй Бид бол матрешка хүүхэлдэй

Эдгээр нь үйрмэгүүд юм.

\- бидэн шиг, бидэн шиг бүжиглэ, бүжиглэ

Шинэ гутал Бид бага зэрэг гарлаа.

Гэнэтийн мөч - хаалгыг тогших үед жигнэмэг, ороомогтой Кузя гарч ирэв.

Энэ хэн бэ. залуусаа?

Сайн уу?

Сайн уу. Кузенка!

Би Кузенкаг гэртээ хаа нэгтээ нуугдаж байна гэж бодсон, би түүнийг хараагүй, гэхдээ тэр хаа нэгтээгээс ирж байсан.

Залуус аа, Кузягаас боов, боовтой хаанаас ирснийг нь асуугаарай. Хүүхдүүд асуудаг.

Дэлгүүрээс. Би тэндээс ороомог, боов худалдаж авсан.

Өө, дүүжин - дүүжин - дүүжин!

Хараач - уут, ороомог!

Хараач - уут, ороомог!

Зуухнаас халуун байна.

Зуухны халуунаас -

Бүх зүйл ягаан, халуун байна.

Хөөе Кузенка, сайн байна!

Залуус аа, Кузенкад бин жигнэцгээе.

За яахав!

Эмээ жигнэсэн бин.

Би хүүхдүүдэд өгсөн.

Би хүүхдүүдэд өгсөн.

Залуус аа, Кузенкад амттан өгөөрэй.

Куза хоёр, Настенка хоёр ...

Хуушуур сайн байна

Манай эмээгийнх!

Өө, ямар амттай бин! Баярлалаа!

Кузенка таны эрүүл мэндэд.

Кузенка, чи цай уух уу?

Мэдээжийн хэрэг, би чихэрлэг, анхилуун, анхилуун үнэртэй цайнд дуртай.

Залуус аа, Кузенка ямар цайнд дуртай вэ?

Амтат, анхилуун, анхилуун үнэртэй.

Би энэ цайг яаж хийхээ мэдэхгүй байна.

Битгий уурлаарай, Кузенка, хүүхдүүд чамд заах болно.

Кузяг самовартай ширээнд урь. Бид бүгд хамтдаа ширээн дээр ирдэг.

Манай цай аль хэдийн боловсорч гүйцсэн. Би данхнаас халаалтын дэвсгэрийг аваад тагийг нь нээнэ.

Залуус аа, Кузя, цайны навч хэрхэн хавдаж, цай ямар болсныг хараарай - харанхуй, анхилуун, анхилуун үнэртэй.

Хараач, Кузенка, бид ямар цай хийсэн бэ?

Одоо бид үүнийг хэрхэн исгэж байгааг сонсоорой!

И.Кузенка, самовар дахь буцалсан ус, энэ нь юу болох вэ, ямар залуус вэ?

Халуун, буцалж буй ус.

Тэгээд бид юу хийсэн бэ?

Цайны навчийг асгав Вданх.

Данхны нэр юу вэ? (шар айраг исгэх зориулалттай).

Бид самовар дахь цоргыг онгойлгож, буцалж буй ус буцалгахын тулд цайны саванд хийнэ. Тэд үүнийг хаасан
тагийг нь таглаад цайны аяганд зориулж дулаацуулагчаар (харуулж) ороосон бөгөөд ингэснээр исгэж болно.

Баярлалаа залуусаа, одоо би яаж амттай цай хийхийг мэддэг болсон.

Залуус аа, Кузенкаг ширээнд урьж, ая тухтай байгаарай (би хүүхдүүдэд тусалдаг).

Бид бүгдээрээ талх, давстай мэндчилж байна,

Бид самоварыг ширээн дээр авчирдаг

Бид цай уухгүй

Бид энэ тухай, тэр тухай ярьдаг.

Би самоварыг бариулаас нь барьж аваад ширээний голд тавьдаг. Ойролцоох цайны аяга тавив.

Залуус аа, би хаана цайгаа асгах вэ?

Эхлээд би......-аас цай хийнэ үү? Хүүхдүүд "цайны савнаас" гэж хэлж дуусгадаг.

Би цайны аяганаас цай асгаж, хүүхдүүдийг ямар төрлийн цай гэж хариулахыг уриалж байна - анхилуун үнэртэй.

Одоо би самовараас буцалж буй ус хийнэ.

Би хүүхдүүд болон Куза хоёрт аяга цай өгье.

Багель, ороомог хийхэд туслаарай.

Баярлалаа Кузенка!

Би богцоо тарааж, вааранд хийнэ. Би аяганаасаа цай амталж байна.

Цай нь чихэрлэг биш.

Цайг чихэрлэг болгоход юу хэрэгтэй вэ?

Элсэн чихэр хаана байна?

Элсэн чихрийн саванд. Би хэд хэдэн хүүхдээс асууж байна.

Миний ширээн дээр байгаа юу?

Хүүхдүүд үзүүлэв. Би чихрийн аяга аваад хүүхдүүдэд өргөдөг.

Хэнд илүү их элсэн чихэр хэрэгтэй вэ?

Та хэрхэн эелдэгээр асуух ёстой вэ?

Надад чихэр өгөөч.

Одоо би авъя......Эдгээр залуус юу вэ?

Цайны халбага.

Би бүгдэд нь цайны халбагаар элсэн чихэр нэмнэ, та аягандаа халбагаар зөөлөн хутгаж, элсэн чихэр хайлуулна.

Бид цайгаа уусаар л байна.

Ямар нэг зүйл халуун байсан, би өөрийгөө шатаах шахсан.

Миний ширээн дээр хаа нэгтээ сүүний сав байна. мөн дотор нь хүйтэн сүү байдаг.

Энд тэр саальчин юм. Би цайнд сүү нэмээд хүйтэн болно. Амттай!

Кузенка, чи надад юу хэлмээр байна?

Кузя миний чихэнд шивнэв:

Надад жаахан сүү өгөөч (би аягатай сүүнд нь нэмдэг).

Баярлалаа!

Кузенка эрүүл мэнддээ уугаарай.

Би залуусыг надтай эелдэгээр ярихыг уриалж байна.

Надад сүү өгөөч. Баярлалаа.

Хүүхдүүд боов, ороомогтой цай уудаг.

Амттай цай залуусаа? (Тийм)

Кузенка, чи цайнд дуртай.

Өөр ямар цай вэ?

Амтат, анхилуун, анхилуун, дулаан, сүүтэй.

Баярлалаа самовар. Би бүх зочдод цай өгсөн. Би ийм л хүн!

Та нар ямар самовар вэ (сайхан, том, гялалзсан, та үүнийг толинд харж болно).

Сайн байна залуусаа. Одоо та зочдыг хүлээн авч, цай ууж чадна гэдэгт итгэлтэй байна.

Одоо, эрхэм зочид, бид тоглож, дуулж, бүжиглэнэ. Кузенка руу явж, бидэнтэй зугааццгаая.

"Сүүдэр-сүүдэр-сүүдэр", "Гансгүй гай мэт", "Яншуй" шүлгийг тоглож байна.



Сэдвийн талаархи шилдэг нийтлэлүүд