Android-д зориулсан програмууд - Хөтөч. Антивирусууд. Харилцаа холбоо. Оффис
  • гэр
  • Харилцаа холбоо
  • Шилний талаархи мэдлэгийн зангилааны конспект. Ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан “Танин мэдэхүйн болон судалгааны хөгжил” ОД-ын тойм “Энэ бол шидэт шил. Сэдвийн хичээлийн хураангуй

Шилний талаархи мэдлэгийн зангилааны конспект. Ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан “Танин мэдэхүйн болон судалгааны хөгжил” ОД-ын тойм “Энэ бол шидэт шил. Сэдвийн хичээлийн хураангуй

Зорилтот:Хүүхдүүдийг шил авах аргатай танилцуулах.

Даалгаварууд:

1. Хүүхдэд танин мэдэхүйн сонирхол, сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх: үндэслэл, дүгнэлт хийх чадвартай байх;

2. Шилэн дээр анхан шатны туршилт, туршилт хийж сурах;

3. Хүүхдийн үгсийн санг өргөжүүлэх;

4. Шилтэй ажиллахдаа нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц.

Залуус аа, миний оньсогонуудыг сонсож, тааж үз, тэгвэл өнөөдөр бид юу хийхээ мэдэх болно.

Дуу чимээтэй, ил тод,

Би уснаас айдаггүй

Тэгээд цохих - би эвдэх болно.

Маш эмзэг, ил тод

Хүмүүсийн тусын тулд бүтээгдсэн

Цонхнууд нь энгийн,

Мөн өнгөт лонхтой.

Битгий гүй, бүү асга,

Тэгээд цохичихвол тасарна.

Сайн байна гэж таамаглаж байна.

Багш хүүхдүүдийг ширээн дээр авчирч, жижиг шилэн эд зүйлсийг байрлуулж, тэдгээрийг нэрлэхийг хүснэ. (Хүүхдүүд дуудаж, багш объектуудыг ерөнхийд нь шилээр хийсэн, өөрөөр хэлбэл тэдгээрийг нэг үгээр яаж дуудаж болохыг хэлж өгдөг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнгөт, тунгалаг шилээр хийсэн ямар эд зүйлсийг та мэдэх вэ? Одоо би шилийг хэрхэн яаж хийдэгийг танд хэлэх болно.

Хүн шилээр эд зүйл хийж сурсан. Шилийг олон жилийн өмнө зохион бүтээсэн. Элс, үнс, бага зэрэг будгийг шавар саванд хийж, гайхалтай "зуурмаг" авах хүртэл гал дээр удаан хугацаанд буцалгана. Шавар саваа мастер шиллэгээ хийхэд их тусалсан. Савааны нэг үзүүрээр тэр хайлсан массыг хусаад, нөгөө үзүүрийн нүх рүү үлээж, та савангийн хөөс үлээж байгаа шиг шилэн хөөс үлээв. Бөмбөлөг үлээж, мастер тэдэнд янз бүрийн хэлбэрийг өгсөн (ваар, сав, флакон, бөмбөлгүүдийг авсан). Эрт дээр үед цонхны шил хараахан хийгдээгүй байсан. Байшин, цайз, тэр байтугай хааны ордон хүртэл жижиг цонхтой байв. Шилний оронд тэд лав эсвэл тосоор шингээсэн цаасыг бороонд норгохгүйн тулд оруулав. Орос улсад бухын бөмбөлөгний хальсыг цонхон дээр нь сунгажээ. Гэтэл нэг өдөр шилний мастер том үлээв шилэн аяга, хоёр талдаа төгсгөлийг нь тасдаж, хоолой үүсч, дулаахан байхад нь зүсэж, ширээн дээр буулгав. Үр дүн нь шилэн хуудас юм. Эхний шил нь жигд бус, үүлэрхэг байсан ч энэ нь бас маш их үнэлэгдсэн. Эхлээд шилэн цонх нь зөвхөн чинээлэг хүмүүсийн гэрт байсан. Цаг хугацаа өнгөрч, хүмүүс хайлуулах зуухнаас шингэн шилний массыг өргөн тууз хэлбэрээр гаргаж авдаг машин гаргаж ирэв. Хөлдөөсөн, хатуурсан шилэн туузыг хэсэг болгон хувааж, шилний хуудас авав. Одоо шил үйлдвэрлэх орчин үеийн үйлдвэрүүд баригдсан. Хүснэгт рүү дахин харж, дуртай зүйлээ нэрлээрэй. .

Залуус аа, манай бүлгийн ширээн дээр байхгүй шилэн эдлэлүүдийг нэрлэ. (цонх, гэрлийн чийдэн). За, одоо лабораторидоо очиж, шилний шинж чанарын талаар илүү ихийг мэдэхийн тулд бага зэрэг туршилт хийцгээе. Гэхдээ эхлээд бид шилтэй харьцах хамгийн чухал дүрмүүдийн нэгийг санаж, сурах ёстой.

Шилэн дээр болгоомжтой байгаарай

Эцсийн эцэст энэ нь эвдэрч магадгүй юм.

Энэ нь сүйрсэн - энэ хамаагүй,

Эцсийн эцэст жинхэнэ найзууд байдаг:

Хурдан шүүр, ах - утгуур

Мөн хогийн сав

Хэсэг хугацааны дараа хэсгүүдийг цуглуулах болно,

Бидний гар аврагдах болно.

Энэ дүрэм зөв эсэхийг шалгацгаая. (Тусгай хайрцагт хийсэн багш шилэн аягыг унагахад тэр нь хагардаг.) ​​Шил хагарвал хэврэг байна гэсэн үг. Шилийг болгоомжтой, болгоомжтой харьцах ёстой гэдгийг санаарай. Одоо суудалдаа суу.

Туршлага №1

Хүүхдүүд өнгөт хайрга чулууг тунгалаг шилэнд хийж, шил нь тунгалаг шинж чанартай болохыг харуулдаг.

Туршилт №2

Багш нь ширээн дээр хэвтэж буй шилэн зүйлсийг авч, тэдэнд хүрэхийг санал болгодог. Ямар төрлийн мэдрэгчтэй шилэн эд зүйлсийг асууна. (Хүүхдүүд | гөлгөр, хүйтэн, хавиргатай гэж хариулдаг.)

Туршилт №3

Хүүхдүүд багшийн хамт шилний усны эсэргүүцлийг харуулж, шилэнд ус асгаж, шил нь ус нэвтрүүлэхгүй байхыг анхаарна уу. энэ нь ус нэвтэрдэггүй.

Туршилт №4

Багш нь шилэн зүйлийг харандаагаар хөнгөн цохиж, хэрхэн сонсогдож байгааг сонсох өдрүүдийг санал болгодог. (Шил нь дуугарах чимээ гаргадаг.) ​​Тэд энгийн шил, болор хоёрыг харьцуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна залуусаа, тэд ажлаа хийлээ. Тэгвэл бид өнөөдөр юу хийсэн бэ? (Хүүхдийн хариулт.) Шилтэй ажиллахдаа юуг үргэлж санаж байх ёстой вэ? (Хүүхдийн хариулт.) Энэ дүрэм бусад олон хүмүүсийн нэгэн адил манай лабораторид үргэлж байх болно. Та бүхний ажилд баярлалаа.

сурган хүмүүжүүлэгч Гридина Надежда Михайловна d / s No 130 "Хавар"
ANO DO "Хүүхэд насны гараг" Лада "Тольятти.
Хөтөлбөрийн агуулга:
1. Хүүхдийг хүний ​​гараар хийсэн материалтай танилцуулах - шил;
2. Шилний зарим шинж чанар, чанарын талаархи мэдлэгийг бүрдүүлэх;
3. Олж авсан мэдлэг дээрээ үндэслэн шилэн эд зүйлтэй аюулгүй харьцах дүрмийг боловсруулах.
Материал ба тоног төхөөрөмж: төрөл бүрийн шилэн эдлэл: шил, зул сарын гацуур чимэглэл, гэрлийн чийдэн, ваар, шил, шил, шил, бөмбөлгүүдийг, хуванцар эд зүйлс. (янз бүрийн зузаан, өнгө, ил тод байдлыг сонгосон), хүүхэд бүрт - жижиг шилэн лонх, хуванцар дугуй, ширээний театр, (элс, хайрга, шохой)
Хичээлийн явц:
Сурган хүмүүжүүлэгч - Залуус аа, эргэн тойрноо хараарай, өнөөдөр бид ид шидийн өрөөнд байна. Мөн манай ид шидийн өрөөнд шилээр хийсэн эд зүйлс байдаг. Хэн олсон ч над дээр ирээд чихэнд минь шивнэх болтугай. Хамгийн их шилэн зүйл хараад над руу залгасан хүн ялна. Гэхдээ нэг дүрэм байдаг: гараараа объектод хүрч болохгүй, нүдээрээ харж, нэрлэж болохгүй.
- Женя хамгийн анхааралтай байсан, та хэдэн шилэн объект харсан бэ?
Хүүхэд - Би шилээр хийсэн 5 зүйл харсан.
Сурган хүмүүжүүлэгч - Хэн бага нэрлэсэн нь илүү анхааралтай байх ёстой.
Залуус аа, өнөөдөр бид шил, түүний шинж чанар, чанарын талаар маш их зүйлийг сурч, шилтэй туршилт хийх болно.
- Хүүхдүүд ээ, та "шил" гэдэг үгийг сонсоод юу төсөөлдөг вэ?
- цонх, ваар
- Катя, таны санаанд юу орж ирдэг вэ?
- нүдний шил, банк.
Хүн шил гэж юу байдгийг мэддэггүй үе байсан гэдгийг багш цааш нь хүүхдүүдэд хэлж байна.(Ширээний театрын үзүүлбэр бүхий импровизаци)
-Би чамд санамсаргүй шил олсон тухай домог ярьж өгье. Нэгэн цагт далайчид харийн эрэг дээр бууж байжээ. Тэд газар дээр гарч, элсэн дээр гал түлж, ярилцаж эхлэв. Гал унтрахгүйн тулд бөөн содоор хүрээлэгдсэн байв. Шөнө ба ядаргаа нь ихээхэн хохирол амссан: далайчид тайван нойронд автав. Өглөө нь тэд унтарсан галын эргэн тойронд гялалзсан хайрга, элс, содын хайлшаас үүссэн дуслуудыг олж хараад гайхсан гэж төсөөлөөд үз дээ. Шилний гарал үүслийн тухай ийм домог энд байна, залуусаа.
- Одоо бид шилтэй илүү сайн танилцах болно (багш хүүхдүүдийг ширээн дээр очихыг урьж, хүүхэд бүрийн өмнө шил, шил байдаг. өөр өнгө: ил тод, хар, ногоон, царцсан; хуванцар хэсэг).
Сурган хүмүүжүүлэгч - Залуус аа, лонхыг гартаа аваад, шалгаж үз, лонхыг гэрэлд аваач, та юу хэлэх вэ? (хэрэв хүүхдүүд хариулахад хэцүү байвал багш нь: "Надад тунгалаг шил байна", харин чамд Саша байна уу? - Надад харанхуй шил байна.
- Танд Лера байгаа юу?
- Надад хөнгөн ваар байна.
- Ямар төрлийн залуус Лера савтай, өөр аргаар яаж хэлэх вэ, гэрэл биш, гэхдээ .. зөв Ksyusha, ил тод! Хүн бүр өөр өөр өнгийн шилтэй байсан. Бид яаж мэдсэн бэ? - зөв Игорь, бид шилийг гэрэлд авчирч, олж мэдсэн.
- Одоо дарж, лонхыг гараараа шахаж үзээрэй. Та юу хэлж чадах вэ?
- Тийм ээ, Евочка, лонх хүчтэй, хэлбэрээ өөрчилдөггүй. Никита яагаад?
Учир нь лонх хатуу байдаг.
- Шилний талаар юу хэлэх вэ, ямархуу байна вэ? Лонхыг дахин түлхэж үзнэ үү. Тийм шүү Данила, шил хатуу байна. Артур ямар шил вэ?
- хатуу
-Ямар шил вэ, Галя?
- Шилэн хатуу
Дараа нь багш хуванцар дугуйлан тарааж, хуванцарыг нугалахыг санал болгодог.
- Хүүхдүүд хуванцарыг нугалахыг хичээдэг (багш хүүхдүүдтэй хамт үзүүлбэр үзүүлдэг, үзүүлбэр үзүүлдэг). Бид юу харж байна вэ?
- Катя, танай тойрогт юу тохиолдсон бэ?
- тэр бөхийв
- Никита, таны хуванцар юу болсон бэ?
- Миний хуванцар нугалж байна
- Тэгээд бид нугалж, шилийг шахах гэж оролдоход юу болсон бэ? Тийм ээ, залуусаа, нугараагүй. Хуванцар яах вэ? Тэгэхээр бид ямар дүгнэлт хийж чадах вэ, Ваня?
- Тиймээ, шил үрчлээтдэггүй, нугардаггүй, хуванцар нь шахагдахад нугардаг. Тийм шүү, Данил, хуванцар нь зөөлөн, шил нь хатуу.
Физминутка
Гараа өргөж, сэгсрэв - эдгээр нь ойд байгаа моднууд,
Гараа бөхийлгөж, сойз сэгсэрнэ - салхи шүүдэрийг унагав.
Гараа хажуу тийш нь зөөлөн даллаж, бидэн рүү нисч буй шувууд юм
Бид мөн тэд хэрхэн сууж байгааг харуулах болно - далавчнууд нь нугалж байна
- Залуус аа, би ваар эсвэл ваар унагавал яах вэ. Түүнд юу тохиолдох вэ? Ваня, чи юу гэж бодож байна вэ?
- банк эвдэрнэ
- Цонхны дэргэд бөмбөгөөр тоглох боломжтой юу? Арина, чи юу гэж бодож байна?
-Үгүй, чи чадахгүй, чи бөмбөгөөр шилийг цохиж болно, тэр нь хагарна.
- Одоо бид шилний өөр нэг шинж чанарын талаар олж мэдсэн - энэ нь хагардаг. Хэрэв та хагарсан шил эсвэл хагарсан шил авбал шил дээр гишгэх үү? Юу тохиолдож болох вэ? Элнар, чи юу гэж бодож байна?
- Өөрийгөө зүсээд цус алдаж болно.
- Тийм ээ, залуус аа, шилтэй болгоомжтой харьцах ёстой, шилэн эд зүйлсийг болгоомжтой ашиглах, бүү хая, хагарч болно. Одоо лонхыг унагаалгүйгээр ширээн дээрээс болгоомжтой гарч, над дээр ирээрэй (багш савангийн хөөсний жишээг ашиглан шилэн эдлэл хийх "үйл явцыг" харуулж байна).
Залуус аа, шил биш байгалийн материал, энэ бол хүний ​​ажил. Энэ мэргэжлийг шилэн үлээгч гэж нэрлэдэг. Тэр том хоолой авч, шингэн гаргаж авдаг (шил нь эдгээр савангийн хөөс шиг шингэн юм). Энэ нь таны өрөөний тавиурыг чимдэг зааны тугалын ваар эсвэл баримал болж, хатуурч, хатуурч, дүрс эсвэл хөлөг онгоц болж хувирдаг.
- Өөрийгөө шилэн үлээгч гэж төсөөлөөд, өөрийн гэсэн объект эсвэл тоглоом бүтээхийг хичээгээрэй (хүүхдүүд савангийн хөөс үлээж, багш шалгадаг).
- Катя, гэртээ ямар шилэн эдлэл байдаг вэ?
- шил, дарсны шил, ваар.
- Женя, чи яах вэ?
- Цонх, лааны суурь, банкууд.
- Бүгдээрээ шилтэй харьцах дүрмийг давтан хэлцгээе (цохиж, шидэж болохгүй, шилэн эд зүйлийг болгоомжтой ашиглах)
- Залуус аа, бид өнөөдөр юутай уулзсан бэ? Та шилний талаар юу сурсан бэ? Шил яаж хийдгийг санаж байна уу? Шилэн эдлэлийн үзэсгэлэнгээ сайтар ажиглаж, сонирхоцгооё.

Гадаад ертөнцтэй танилцах TRIZ технологийн элементүүдтэй хичээл
"Шилний шинж чанарын танилцуулга"

Ахлах бүлэг

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Хүүхдүүдэд янз бүрийн зүйлийг хийдэг материалтай танилцуулах; шилний шинж чанарыг илрүүлэхэд туслах (тунгалаг байдал, ус нэвтрүүлэх чанар, гөлгөр байдал, зузаан, температур, хэврэг байдал гэх мэт); ой санамж, төсөөлөл, сэтгэлгээ, яриаг хөгжүүлэх.

Материал: шилэн эдлэл, орны даавуу, жетон, ажлын схем.

Даалгаврын явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, та тоглох дуртай юу? Чамтай тоглоцгооё. Хүсч байна? Хагас тойрог хэлбэрээр зогс.

Сайн уу тэнгэр (гараа өргө)

Сайн уу Дэлхий (хөхөлгөөн)

Сайн байна уу найзуудаа (гар урагш)

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав / хуруугаа гатлав

Бид хамтдаа дахин тойрогт байна (Гараа нийлүүл)

Бид хамтдаа тоглох болно

Бид дахин аялахыг хүсч байна (тэд тойрог замаар алхдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Чамд гэнэтийн бэлэг байна, бид хоёрыг шилэн оронд урьж захидал илгээсэн. Энэ захидал нь ер бусын бөгөөд үүнийг Шилэн улсын хатан хаан өөрөө илгээсэн боловч шилэн оронд очихын тулд та эхлээд биднийг тэнд очиход туслах даалгавруудыг биелүүлэх ёстой.

Сайн байна уу эрхэм залуусаа!

Шилэн орны хатан хаан танд захидал бичиж байна.

Миний эх орны оршин суугчид бүгд шилээр хийгдсэн байдаг. Тэгээд би чамайг тэдэнтэй танилцуулахыг хүсч байна. Хэрэв та анхааралтай, идэвхтэй байвал олон сонирхолтой, шинэ зүйлийг сурах болно. Үүний тулд бидний танилыг эхлүүлэхийн тулд та нэг ажлыг гүйцэтгэх ёстой.

Эелдэг үг хэлээрэй.

асран хамгаалагч . Шилэн орны оршин суугчидтай уулзмаар байна уу?

За тэгвэл Хатан хааны даалгаврыг хийцгээе.

Хүүхдүүд эелдэг үгсийг дууддаг бөгөөд үг бүрт тэд чип авдаг.

асран хамгаалагч . Та маш олон эелдэг үг хэлсэн тул хатан хаан биднийг эх орондоо оруулахыг зөвшөөрөх нь гарцаагүй. (Багш шилэн эд зүйлсийг салфеткаар бүрхсэн ширээнд ойртоно.) "Нэг, хоёр, гурав!" Гэж хэлье, салфетка нээ (хүүхдүүд багштай ярьдаг).

Багш нь салфетка авч, хүүхдүүд янз бүрийн шилэн объектуудыг хардаг: нимгэн, нүүртэй шил, ваар, салатны аяга, янз бүрийн шил гэх мэт. Багш эдгээр бүх зүйлийг анхаарч үзэхийг санал болгож, нэрлэхийг хүсдэг. Бүх зүйл хамаатан садан учраас бие биентэйгээ төстэй байдгийг анхаарч үздэг.

асран хамгаалагч . Маш олон бүтээгдэхүүнийг шилээр хийдэг. Яагаад гэж гайхаж байна? Шилний шинж чанарыг олж мэдье. (Шилэнд өнгөт чип дүрнэ.) Хүүхдүүд ээ, шилэнд юу байгаа вэ? Шилэн дотор өнгөт чип байгааг яаж мэдсэн бэ? Тийм ээ, шил нь тунгалаг. Энэ үгийг санаарай. Одоо ширээн дээр очоод шилний ил тод байдлыг шалгана уу (хүүхдүүд шилэн аяганд өнгөт чипс хийж, шилээр бие биенээ хараарай).

Бид яагаад шилэн дотор байгаа зүйлийг хардаг вэ? (Учир нь шил нь тунгалаг байдаг.)

асран хамгаалагч . Залуус аа, тэд юу шилээр хийгдсэн бэ, энэ өмчийг өөр хаана ашигладаг вэ? (Машин, аквариум гэх мэт нүдний шил. Хүүхдүүд зөв хариултын хувьд чипс авдаг.)

асран хамгаалагч . Өөр ямар шилний өнгөтэй байна вэ? Ширээн дээр байгаа өнгөт шилэн зүйлсийг нэрлэж, өнгийг нь тодорхойлно уу (ногоон шил, цэнхэр декантер гэх мэт).

Физкультминутка.

Шилэн дэх тусгал

Толин тусгал дүрс байх

Миний хөдөлгөөнийг давт -

Нэг хоёр гурав-

Мөн дахин давт!

асран хамгаалагч . Залуус аа, ямар шилэнд хүрэхийг тодорхойлъё, танд юу мэдрэгдэж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт: гөлгөр, хүйтэн, гулгамтгай гэх мэт)

Багш өөр нэг өмчийг тодорхойлоход тусалдаг: шил рүү хар, одоо декантер руу хар, тэд юугаараа ялгаатай вэ? Тэд ямар зузаантай вэ? (Нимгэн шилээр хийсэн бүтээгдэхүүн байдаг, зарим нь маш зузаан шилээр хийгдсэн байдаг.)

асран хамгаалагч . Шилэн бүтээгдэхүүнийг унагавал яах вэ?

Хүүхдүүд . Энэ нь эвдэрнэ. Тиймээс шил нь хэврэг байдаг.

асран хамгаалагч . Бид туршилт хийх үү?

Хүүхдүүд. Үгүй

асран хамгаалагч . Мэдээжийн хэрэг үгүй, үзэсгэлэнтэй шилэн бүтээгдэхүүн хагарвал маш их урам хугарах, өрөвдмөөр байх болно. Залуус та нар гэртээ шил хагалсан уу?

Хүүхдүүд. Хариултууд.

асран хамгаалагч . Шилэн эдлэлтэй хэрхэн харьцах ёстой вэ?

Хүүхдүүд . Шилэн эдлэлийг шидэж болохгүй, чулуу, бөмбөгийг шилэн цонх руу хаяж болохгүй.

асран хамгаалагч . Хагарсан шилийг яаж цуглуулах вэ?

Хүүхдүүд . Утгуур дээр шүүрээр шүүрдэж, бээлийтэй цуглуул.

асран хамгаалагч . Тийм ээ, шилэн бүтээгдэхүүнтэй залуустай маш болгоомжтой харьцах ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Ус асгаж болох шилэн савыг нэрлэ. (Багш аяганд ус асгахыг санал болгож байна.) Шилэн ус урсдаг уу? Энэ нь шил нь ус нэвтэрдэггүй, өөрөөр хэлбэл бид ямар ч шилэн аяганд ус асгаж болно гэсэн үг юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хэрэв та шилэн таваг харандаагаар цохивол юу сонсох вэ? Зөв уянгалаг дуу. Та мөн нэг шилийг нөгөөд хүрч болно (хүүхдүүд туршлагаа давтдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хэрэв та шилэнд хүрвэл юу мэдрэх вэ? Ямар шил хүрэх вэ?

Хүүхдүүд . Энэ нь хүйтэн, гөлгөр юм.

асран хамгаалагч . Тийм ээ, залуусаа, одоо шил хүйтэн байна, гэхдээ бид халуун цай асгавал шилэн аяга халуун болно, энэ нь шил нь дулааныг сайн дамжуулдаг гэсэн үг юм.

асран хамгаалагч . Шилний бүх шинж чанарыг нэрлэе:

Шилэн ил тод;

Шилэн будсан (өнгөт);

Шил нь эмзэг;

Шилэн ус нэвтрүүлдэггүй, ус нэвтэрдэггүй;

Уянгалаг шил;

Шил хүйтэн боловч дулааныг дамжуулдаг;

Шил нь гөлгөр.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Зөв шүү, залуус аа, та агуу бөгөөд шилний шинж чанарыг сайн санаж байна. Шилний шинж чанарыг мэдэхийн тулд та оньсого тааж болно.

Дуу чимээтэй, ил тод,

Би уснаас айдаггүй

Тэгээд цохих - би эвдэх болно.

Хүүхдүүд. Шилэн.

  1. Цонхон дээрх шилэн байшин.

Тунгалаг усаар

Доод талд нь элс, хайргатай

Мөн алтан загастай. (Аквариум.)

2 . Энд шилэн сав байна

Мөн гэрэл дотор нь амьдардаг

Тэр өдөр унтаж, орой сэрдэг

Энэ нь тод дөлөөр дүрэлзэх болно. (Чийдэн.)

3 . Барбара эмээ

Тэднийг хаа сайгүй хайсан

Хоолойд ороогүй

Тэгээд тэд духан дээр олдсон. (нүдний шил.)

4 . Энд шилэн харандаа байна

Тэр бол бидний тусламж хэрэгтэй байгаа туслах юм.

Эмчгүйгээр тодорхойлно

Хэн нь өвчтэй, хэн нь эрүүл байна. (Термометр.)

5. Хөлтэй Синдерелла

Санамсаргүй унасан

Тэр амаргүй байсан

Мөн болор. (Гутал.)

6. Чих өвдөж байна

Хамар гоожиж байна

Нүд өвдөж байна

Бид үүнээс айхгүйгээр дусаана. (Пипетк.)

7. намайг хардаа

Наад зах нь өдөржингөө

Коль өөр дээрээ

Хэт залхуу биш байгаарай. (Толь.)

Сурган хүмүүжүүлэгч.

Одоо "Би юу харсан, юу санаж байна" тоглоомыг тоглоцгооё.

Багш хүүхдүүдийг объектуудыг анхааралтай харахыг урьж, гурав хүртэл тоолж, бүх зүйлийг хөшигөөр бүрхэв. Хүүхдүүд ээлжлэн санаж байгаа шилэн эд зүйлсийг нэрлэнэ. Зөв хариулт өгөхөд чипс олгоно.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүд энэ шилэн саванд юу байгааг харж байна уу?

Хүүхдүүд. Элс.

асран хамгаалагч . Бидэнд яагаад элс хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд. Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Шилний түүхийг танд хэлэхийг хүсч байна, яагаад элс хэрэгтэйг олж мэдэх болно. (Шил хийхэд содыг нэмдэг.)

асран хамгаалагч . Хүүхдүүд ээ, надад хэлээч, та Шилэн орны оршин суугчдын талаар ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

асран хамгаалагч . Одоо хэнд хэдэн чипс байгааг тоолъё? (Ялагчид медаль авдаг.)


Зорилго: Шилний шинж чанарыг танилцуулах.
Даалгаварууд:
Заавар:
 Шилний шинж чанарыг тодруулах чадварыг бий болгохын тулд энэ материалаас эд зүйл хийхдээ бүх шинж чанарыг харгалзан үзэхэд хүүхдийн анхаарлыг хандуул.
 Шилэн эдлэл хэрэглэх дүрмийн талаарх мэдлэгээ нэгтгэх.
Хөгжиж байна:
 Анхаарал, ойлголт, ой тогтоолт, ажиглалт, дүн шинжилгээ хийх чадвар, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.
Боловсролын:
Хүүхдийн найрсаг харилцааг төлөвшүүлэх, найзынхаа үгийг сонсох чадварыг төлөвшүүлэх.
 Шилэн зүйлд болгоомжтой хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.
Урьдчилсан ажил:
 Төрөл бүрийн материалаар хийсэн эд зүйлсийг хүүхдүүдтэй хамт шалгах;
 Дүрслэх өгүүллэг бичих.
Демо материал:
 Шилэн бүтээгдэхүүн:
 Нимгэн ба хавиргатай шил;
 залгуур;
 ваар;
 шил;
 Салатны аяга;
 Төрөл бүрийн шил.
 Захидал.
Тараах материал:

 Нэг шил ус;
 шил;
Арга зүйн аргууд:
 Тоглоомын нөхцөл байдал;
 харилцан яриа-харилцан яриа;
 Туршилт;
 Хүүхдийн үр бүтээлтэй үйл ажиллагаа;
 шинжилгээ;
 Дүгнэж байна.

Боловсролын үйл ажиллагааны явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би та нарт гэнэтийн бэлэг барих гэж байна. Шилэн оронд урьж, захидал явуулсан. Энэ захидлыг "Шилэн газрын хатан" өөрөө илгээсэн нь ер бусын юм.
(Багш захидал бүхий дугтуйг үзүүлж, захидал гаргаж аваад уншина):
“Сайн уу, эрхэм залуус аа!
Танд "Шилэн орны хатан хаан. Миний эх орны оршин суугчид бүгд шилээр хийгдсэн байдаг. Тэгээд би чамайг тэдэнтэй танилцуулахыг хүсч байна. Хэрэв та анхааралтай, идэвхтэй байвал олон сонирхолтой, шинэ зүйлийг сурах болно. Бидний танилцаж эхлэхийн тулд та нэг даалгавар биелүүлэх ёстой: эелдэг үгсийг нэрлэ.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та шилэн орны оршин суугчидтай уулзахыг хүсч байна уу? Тэгвэл хатны даалгаврыг гүйцээцгээе.
Хүүхдүүд: "Баярлалаа", "Гуйя", " Өглөөний мэнд”, “Сайн уу”, “Баяртай”.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Та маш олон эелдэг үгсийг дурьдсан тул "Хатан" биднийг эх орондоо оруулахыг зөвшөөрөх нь гарцаагүй.
("Цэнхэр тэрэг" хөгжим сонсогдож, хүүхдүүд галт тэргээр баригдаж, шилэн орон руу явна. Багш ширээн дээр очив, дээр нь салфеткагаар хучигдсан шилэн зүйл байдаг.)
Сурган хүмүүжүүлэгч: "Нэг, хоёр, гурав!" Гэж хэлцгээе.
(Багш салфетка авч, хүүхдүүд янз бүрийн шилэн объектуудыг хардаг: нимгэн, нүүртэй шил, ваар, шил, салат аяга гэх мэт.
Багш эдгээр бүх зүйлийг авч үзэхийг санал болгож, тэдгээрийг нэрлэхийг хүсдэг ..)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бүх зүйл хоорондоо төстэй, бүгд "хамаатан садан" гэдгийг анхаарч үзээрэй. Яагаад?
Хүүхдүүд: Тэд бүгд шилээр хийгдсэн.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, тэд бүгд шилээр хийгдсэн. Маш олон шилэн эд зүйлс байдаг.
Багш: Би гайхаж байна, яагаад? Үүнийг олж мэдье.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид судлаачид гэж төсөөлөөд үз дээ. Мөн бидэнд дуусгах чухал ажил байна. Энэ нь Хатан хаан яагаад зөвхөн чамтай өвөл тоглож болохыг олж мэдэхэд нь туслах зорилготой юм.
Туршилт явуулж байна
(Багш хүүхдүүдийг ширээн дээр очихыг урьж байна, ширээн дээр шоколадан өндөгний тоглоом, тунгалаг шил, савтай ус байдаг).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тоглоомыг шилэн аяганд буулгая. Шилэн дотор юу байгааг харж байна уу?
Хүүхдүүд: Шилэн дотор тоглоом байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Тэгээд яаж таамагласан бэ?
Хүүхдүүд: Учир нь шил нь шилээр хийгдсэн, тунгалаг байдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Шилний энэ шинж чанарыг хаана ашигладаг вэ - ил тод байдал?
Хүүхдүүд: Барилгын цонх, нүдний шил, линз, аквариум, машин дахь шил, цаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Шил тунгалаг байж болох ч шил өөр юу байж болох вэ? Хүснэгтийг харцгаая.
(Хүүхдүүд ширээ рүү хараад өнгөт шилэн савыг хардаг).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнгөт шилэн бүтээгдэхүүнийг юунд ашигладаг вэ?
Хүүхдүүд: Цэнхэр гэрлийн чийдэн, бор шил, ногоон шил, цэнхэр ваар, хар нарны шил, өнгөлөг шилэн баримал.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Яагаад өнгөт шилэн бүтээгдэхүүн хийдэг вэ?
Хүүхдүүд: Өнгөт шилээр хийсэн объектууд нь үзэсгэлэнтэй, өнгөлөг байдаг. Тэд өрөөг тохижуулахад ашигладаг. Нүд хамгаалах зориулалттай. (Нарны шил).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Нарны гэрэл хар шилээр сайн нэвтэрч, эмийг муудуулдаггүй тул эмийн хадгалах хугацааг уртасгахын тулд бараан бөмбөлөгүүдийг хийдэг.
Багш: Одоо амарцгаая.
Биеийн тамирын минут
Охид, хөвгүүд:
алга таших, алга таших, алга таших,
(Хүүхдүүд алгаа ташина.)
Бөмбөг шиг үсрэх
Үсрэх - үсрэх, үсрэх - үсрэх.
(Тэд үсэрдэг.)
Тэд хөгжилтэй инээж:
Ха-ха-ха!
(Дуураймал хөдөлгөөн.)
анивчсан нүд,
(Нүдээ хэмнэлээр аних.)
Тэд амарсны дараа.
(Тэд сууна.)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, шилээ авцгаая. Энэ нь ямар санагдаж байна вэ?
Хүүхдүүд: Гөлгөр, хүйтэн, гулгамтгай, хавиргатай, овойлттой.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрэв та шилэн зүйл унагавал юу болох вэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид туршилт хийх үү?
Хүүхдүүд: Үгүй ээ.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Дахин таамаглав. Энд ухаалаг хүмүүс байна. Учир нь шил нь хэврэг байдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Ус асгаж болох шилэн бүтээгдэхүүнийг нэрлэнэ үү.
(Багш аяганд ус асгахыг санал болгож байна.)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Шилэн ус дамжуулдаг уу?
Хүүхдүүд: Үгүй ээ
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тиймээс шил нь ус нэвтэрдэггүй тул та ямар ч шилэн аяганд ус асгаж болно
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрэв та шилэн савыг харандаагаар цохивол юу сонсох вэ?
Хүүхдүүд: Дуу, хонх.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, уянгалаг дуу. оролдоод үзье
(Хүүхдүүд туршлагаа давтана.)
Үр дүнг засах
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, шилний бүх шинж чанарыг нэрлэе.
Хүүхдийн шил ил тод;
Шил нь өнгөгүй эсвэл өнгөтэй байж болно;
Шил нь эмзэг;
Шилэн ус нэвтрүүлэхгүй, нэвтэрдэггүй;
Товшвол уянгалаг дуугарна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, чи мундаг юм. Одоо тоглоом тоглоцгооё.
Тоглоом "Ямар объект?"
Объектуудыг зөвхөн шилээр бус бусад материалаар хийдэг гэж багш хэлдэг. "Ямар объект?" Тоглоом тоглохыг санал болгож байна.
Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, багш бөмбөгийг хүүхэд рүү шидэж, ямар нэгэн объект, түүнийг хийсэн материалыг нэрлэнэ. Бөмбөгийг буцааж өгөх хүүхэд ямар объектыг дууддаг. (Шилэн хөөс бол шил,)
Металлаар хийсэн халбага - металл.
Модоор хийсэн халбага - модон.
Шавар ваар - шавар сав.
Шилэн ваар - шил.
Хуванцар машин нь хуванцар юм.
Уян туузаас бөмбөг - - резин.
Цаасан завь бол цаас юм.
Шилэн линз - шил.
Металлаар хийсэн тавиур - металл.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид буцаж ирэх цаг болжээ Цэцэрлэг.
(Хүүхдүүд галт тэргээр баригдаж, цэцэрлэгтээ хөгжимд буцаж ирдэг).
Багш: Бидний аялал дууслаа.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид ямар шинэ, сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч: Ямар мөчүүд танд хамгийн их таалагдсан бэ, яагаад?

GCD-ийн тойм ахлах бүлэгсэдвээр:

"Хүүхдэд шилний шинж чанарыг танилцуулах"

(TRIZ элементүүдийг ашиглан)

Боловсролын бүс:Танин мэдэхүйн хөгжил.

Интеграци боловсролын бүсүүд : нийгэм-харилцаа холбоо, хэл яриа, бие бялдрын хөгжил.

Зорилтот:Шилний шинж чанарыг хүүхдүүдэд танилцуулах.

Даалгаврууд

Боловсролын:

- Шилний шинж чанарыг хүүхдүүдэд танилцуулах: хатуу, эмзэг, барзгар, гөлгөр, гулгамтгай, хүнд, ил тод, хүйтэн, ус нэвтэрдэггүй, тогших үед уянгалаг дуу чимээ гаргадаг, өнгөт;

- Энэ материалаас янз бүрийн объект үйлдвэрлэхэд эдгээр бүх шинж чанарыг харгалзан үздэг тухай хүүхдүүдэд мэдлэгийг бий болгох;

Шилний шинэ бүтээлийн түүх, насанд хүрэгчдийн мэргэжилтэй танилцах: шилэн үлээгч.

Хөгжиж байна:

- Анхаарал, сониуч зан, объектыг судлах чадвар, ойлголт, санах ой, уялдаа холбоотой яриа, ажиглалт, сэтгэхүйг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

- Шилэн эд зүйлтэй болгоомжтой харьцаж сургах.

Найзынхаа үгийг сонсох чадварыг хөгжүүл.

Найз нөхөрлөлийг төлөвшүүлэх.

Насанд хүрэгчдийн хөдөлмөрийг хүндэтгэх.

Аюулгүй байдал:Аюулгүй байдлын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг бүрдүүлэхийн тулд: шилэн эд зүйлсийг болгоомжтой харьцах хэрэгтэй, тэдгээр нь маш эмзэг, шилний хэлтэрхий нь таныг гэмтээж болно, та үүнийг амандаа авч болохгүй.

Тайлбар толь бичгийн ажил:хатуу, хэврэг, гөлгөр, барзгар, хүнд, хүйтэн, гулгамтгай, овойлт, ил тод, өнгөт, ус нэвтэрдэггүй.

Урьдчилсан ажил:Хийсэн объектуудыг шалгаж байна янз бүрийн материал, үлгэр зохиох, ажлын тухай зүйр цэцэн үг цээжлэх, эд зүйлс, насанд хүрэгчдийн мэргэжлийн талаархи чимэглэлийг үзэх, шилний тухай шүлэг унших, шил үлээгчийн тухай, оньсого таавар.

Арга, техник: гэнэтийн мөч, тоглоом, харааны, хайлт, судалгааны үйл ажиллагаа.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Шилэн бүтээгдэхүүн: ваар, сарнай цэцэг, салат аяга, шил, шил,

шил, туршилтын хоолой, нүдний шил, термометр, гэрлийн чийдэн, лонхтой болон бусад шилэн эдлэл, товчлуур, мультимедиа суурилуулалт.

(Хүүхдүүд хивсэн дээр багшийг тойрон зогсдог)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бидэнд ер бусын хичээл байна. Би чамд зориулж шидэт хайрцаг бэлдсэн. Хараач, ямар царайлаг! Мөн үүнд ямар нэгэн зүйл нуугдаж байна. Энэ нь юу байж магадгүй гэж та бодож байна вэ? (хариултын сонголтууд)

"Тийм-үгүй" тоглоом нь нууцыг таахад тусална

(Хүүхдүүд багшаас нууцлаг зүйлийн талаар асуулт асууж, тийм, үгүй ​​гэсэн хоёр л хариулт авдаг)

(Хүүхдүүд объектыг тааварладаг - шил)

Багш объектыг гаргаж аваад хүүхдүүдэд үзүүлнэ. Энэ бол шил.

Би тунгалаг шил

Би нүүр царайтай шил юм.

Миний гарыг чанга атга

Намайг их хэврэг гэж ярьдаг.

Үүнийг ямар материалаар хийсэн гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:Шилнээс.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв. Энэ зүйл нь шилээр хийгдсэн. Мөн би хүн бүрийг Шилэн музейг үзэхийг урьж байна.

(Хүүхдүүд аюулгүй зайд шилэн объектын ойролцоо хагас тойрог үүсгэдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид музейд ирлээ. Бусад хүмүүст музейн тухай ярихын тулд бүх зүйлийг үзэхийг хичээ, олж мэдээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, энд хичнээн сайхан объект байгааг анхааралтай ажиглаарай. Тэднийг нэрлэ. Хүүхдүүд ширээн дээрх объектуудыг нэрлэнэ.

Хүүхдүүд:Ваар, шил, лонх гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Манай музейд олон төрлийн эд зүйлс бий. Тэд бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ?

Хүүхдүүд:Эд зүйлс нь өнгө, хэлбэр, хэмжээ, зорилго гэх мэт өөр өөр байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, эдгээр объектууд ямар төстэй вэ, тэдгээрийн нийтлэг шинж чанар юу вэ? Тэд ямар материалаар хийгдсэн бэ?

Хүүхдүүд:Бүх эд зүйлсийг шилээр хийсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, бүх зүйл шилээр хийгдсэн байдаг. Хэрэв тэдгээр нь шилээр хийгдсэн бол аль объектыг яаж ялгах вэ?

Хүүхдүүд:Шилэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, тэд шилэн юм.

Шил яаж хийдгийг мэдмээр байна уу?

(Танилцуулга: хүүхдүүд дэлгэцийн урд талын сандал дээр хагас тойрог хэлбэрээр сууна)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Шилийг маш эрт дээр үеэс, таван мянган жилийн өмнө зохион бүтээсэн. Тэд үүнийг ингэж хийсэн: элс, үнс, содыг шавар саванд хийнэ (багш элс, үнс, содыг харуулдаг), будаг нэмж, зөөлөн, гялалзсан зуурсан гурил авах хүртэл удаан хугацаанд гал дээр буцалгана. Дараа нь шиллэгээчин дотроо хоосон шавар саваа авав. Нэг үзүүрт нь хайлсан шил аваад нөгөө үзүүрийг нь амандаа хийж, хүүхдүүдийн үлээдэг шиг шилэн бөмбөлөг болгон үлээнэ. савангийн хөөс. Шилийг үлээж, мастер бүтээгдэхүүнээ өгсөн сайхан хэлбэр, мөн гоёмсог ваар, олон өнгийн бөмбөлгүүдийг болон бусад бүтээгдэхүүнийг олж авсан. Шил үлээгч дарханыг дууддаг шил үлээгч.Нэгэн өдөр шил үлээгч хөгшин нэгэн том шилэн бөмбөлгийг үлээж, үзүүрийг нь хоёр талаас нь таслах санаа гарч ирэв. Энэ нь шулуун хоолой болж хувирсан. Тэр зөөлөн бөгөөд дулаахан шилэн хоолойг уртын дагуу зүсэж, ширээн дээр буулгав. Үр дүн нь шилэн хуудас байв. Эхний шил нь үүлэрхэг, жигд бус байв: нэг ирмэг нь зузаан, нөгөө нь нимгэн. Дараа нь зохион бүтээгчид хайлуулах зуухнаас шингэн шилний массыг өргөн, жигд соронзон хальс хэлбэрээр зурдаг машин зохион бүтээжээ. Шилэн туузыг хөргөхөд хэсэг хэсгээрээ тайрч, одоо цонхны шил бэлэн болсон байна. Шүүгээнд зориулсан шил. Шил үлээх нь эрчүүдийн хувьд хэцүү мэргэжил бөгөөд үүнийг эрэгтэй хүн бүр эзэмшиж чаддаггүй. Шил үйлдвэрлэдэг үйлдвэрийг - гэж нэрлэдэг шил.

Залуус аа, шилний түүх таалагдсан уу?

Шилийг юугаар хийдэг вэ?

Хүүхдүүд: элс, сод, үнсээс.

Шил, шилэн эдлэлийг хаана хийдэг вэ?

Хүүхдүүд: Шилний үйлдвэрт.

Шилэн бүтээгдэхүүн хийдэг хүнийг хэн гэдэг вэ?

Хүүхдүүд: шилэн үлээгч.

Шил үлээгч ямар багажаар шил үлээлгэдэг вэ?

Хүүхдүүд: шавар хоолой.

Шилний үйлдвэр юу үйлдвэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: шил.

(багш шүлэг уншдаг)

"Дэлхий дээр шил байхгүй!

Шилэн үйлдвэрлэл - бидэнд туслаач!

Мөн өөр өөр мастерууд байдаг

Мөн тэдэнтэй хамт ямар ч шөнө дунд нь аймшигтай биш юм!

Эцсийн эцэст бид байшингаа шилээр чимэглэдэг.

Мөн бид сахиус худалдаж авдаг!

Цонхоор гадаад ертөнцийг харж байна

Бид үүнийг нүдний шилгүйгээр төсөөлөхийн аргагүй"

(Биеийн тамирын боловсрол Пиноккио)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, одоо бид шилэн бүтээгдэхүүнийг илүү нарийвчлан авч үзэх болно. Манай "ЛАБОРАТОРИ"-д хүрэлцэн ирж ая тухтай суугаарай.

(тайван хөгжим тоглох)

(багш хүүхдүүдэд "лабораторид" аюулгүй байдлын талаар сануулдаг)

Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр та нар судлаач болно, шилний шинж чанарыг тодорхойлох болно. Ширээн дээр хэдэн зүйл байгааг хараарай. Тэдгээрийг ямар материалаар хийсэн гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:Шилнээс.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нэг зүйлийг аваарай. Үүнийг нугалж үзээрэй. Болсон уу?

Хүүхдүүд:Үгүй ээ, тэгээгүй.

асран хамгаалагч: Шилний талаар юу хэлэх вэ? Энэ юу вэ?

Хүүхдүүд:Энэ нь нугардаггүй, шил нь хатуу байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, шил хатуу байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, тавиураас товчлуурыг авч, шилэн аяганд хийнэ үү. Та шилэнд юу харж байна вэ?

Хүүхдүүд:Шилэн дээр бид товчлуурыг харж байна.

асран хамгаалагч: Товчлуур ямар өнгөтэй вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэрэв та шилний товчлуурыг харвал шилний талаар юу хэлэх вэ, энэ нь ямар байдаг вэ?

Хүүхдүүд:Ил тод.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тиймээс бид шил бол тунгалаг материал гэдгийг тогтоосон. Шилний энэ шинж чанарыг хаана ашиглаж байгааг та яаж ойлгох вэ?

Хүүхдүүд: Цонхны шил, аквариум, шил, гэрлийн чийдэн гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, одоо аяганд ус хийнэ. Шилэн дээрээс ус гоожиж байна уу?

Хүүхдүүд:Үгүй ээ, ус нь шилнээс урсдаггүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Шилэн дээрээс ус урсдаггүй. Тиймээс бид шил нь ус нэвтэрдэггүй гэж хэлж болно (хүүхдүүд энэ үгийг найрал дуугаар болон тус тусдаа давтдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, гараа шилэн зүйлээр гүйлгэ. Шилээс өөр ямар шинж чанарыг ялгаж болох вэ?

Хүүхдүүд:Шил нь гөлгөр, (гөлгөр биш), булцуутай, хавиргатай.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь зөв, шилээр хийсэн объектууд нь гөлгөр эсвэл барзгар байж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, ямар ч зүйлийг аваад хацар дээрээ тавь. Чи юу мэдэрч байна? Халуун эсвэл хүйтэн шил үү?

Хүүхдүүд:Шил хүйтэн байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Объектыг аваад гараараа цохи. Шилний талаар юу хэлэх вэ, энэ юу вэ?

Хүүхдүүд:Шилэн гулгамтгай.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд намайг шилний гарт харж байна Зул сарын гацуур модны тоглоом. Хэрэв би үүнийг гараасаа санамсаргүйгээр унагавал юу болох вэ?

Хүүхдүүд:Тоглоом эвдэрнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь зөв, тоглоом нь таныг гэмтээж болох хурц ирмэгтэй жижиг хэсгүүдэд хуваагдана. Тоглоом хаях уу?

Хүүхдүүд:Үгүй ээ, битгий хая, энэ нь эвдэрнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Шилэн эд зүйлс нь удаан эдэлгээтэй биш бөгөөд амархан эвдэрдэг. Шилний талаар юу хэлэх вэ, энэ юу вэ?

Хүүхдүүд:Шил хагардаг. Энэ нь эмзэг юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Шилэн эд зүйлс амархан хагардаг. Хэрэв шилэн зүйл санамсаргүй эвдэрсэн бол хэлтэрхийг хэрхэн арилгах вэ? Одоо бидэнд хэлэх болно Егор:

Шилэн дээр болгоомжтой байгаарай

Эцсийн эцэст энэ нь эвдэрч магадгүй юм.

Энэ нь сүйрсэн - энэ хамаагүй,

Эцсийн эцэст жинхэнэ найзууд байдаг:

Хурдан шүүр, дүү шүүр

Мөн хогийн сав.

Агшин зуурын хэлтэрхий цуглуулж, бидний гар аварна "

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв, гэмтээхгүйн тулд хэлтэрхийг шүүр, утгуураар цуглуулж, гартаа бээлий өмсөж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, шилэн эд зүйлс ямар өнгөтэй байж болох вэ?

Хүүхдүүд:Ногоон, шар, улаан гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тиймээ, шилэн эд зүйлс өөр өөр өнгөтэй байдаг. Одоо харандаа аваад шилэн объект дээр товш. Та юу сонсож байна вэ?

Хүүхдүүд:Бид дуугарах, уянгалаг дууг сонслоо.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв. Шил нь өөр шинж чанартай байдаг: хэрэв та түүнд хүрвэл уянгалаг дуу чимээ гаргадаг.

Яагаад ваар "бөгж" байгааг та мэдэх үү? Нөлөөллийн улмаас шил нь аажмаар чичирч эхэлдэг бөгөөд эдгээр чичиргээ нь ваарны эргэн тойронд агаарт дамждаг. Эцсийн эцэст, агаарын чичиргээ бидний чихэнд хүрч, бид сонсдог - "Динг"! Та сургуульд явахдаа энэ талаар илүү ихийг мэдэх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр хичээлээр бид шилний шинж чанаруудтай танилцлаа. Эдгээр шинж чанаруудыг дахин нэрлэе.

Хүүхдүүд:

    ил тод

  • Хүйтэн

  • Булцуутай

    гулгамтгай

  • Усны хамгаалалт

    Зөв шүү, залуус аа, та нар мундаг, шилний шинж чанарыг сайн санаж байна. Шилний шинж чанарыг мэдэхийн тулд бид шилний талаар ингэж хэлж болно.

Дуу чимээтэй, ил тод,

Би уснаас айдаггүй

Тэгээд цохих - би эвдэх болно.

Энэ юу вэ? Шилэн.

(хүүхдүүд хивс рүү явдаг)

асран хамгаалагч: Хүүхдүүд ээ, одоо "Сайн - муу" тоглоом тоглоцгооё.

(Хүүхдүүд шилэн доторх эерэг ба сөрөг чанарыг олж хардаг)

Эерэг:шилэн эд зүйлс: үзэсгэлэнтэй, ил тод, гялалзсан, хэрэглэхэд хялбар гэх мэт.

Сөрөг:шилэн эд зүйлс хэврэг байдаг - хэрэв та тэдгээрийг унагавал тэд эвдэрч, хэлтэрхийг нь арилгахад та гэмтэх боломжтой.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

« Дэлхийг шилгүйгээр төсөөлөхөд бэрх!

Шилний үйлдвэр бол маш чухал” хэмээн ярилаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Жинхэнэ мастер болохын тулд маш их хөдөлмөрлөх хэрэгтэй. Хүний хөдөлмөр, түүний ур чадварыг Оросын ард түмэн зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгээр алдаршуулдаг, заримыг нь хүүхдүүд та бүхэн мэднэ. Дугуйлан босож, шилэн ваарыг бие биедээ дамжуулж, бид ажлын тухай зүйр цэцэн үг хэлэх болно.

    Ажилчдын гарт ажил нь галд шатдаг.

    Ажил нь тэжээгддэг, залхуурал нь мууддаг.

    Зүгээр сууж болохгүй, уйдах зүйл байхгүй.

    Эхлэл гэж бүү онгир, төгсгөлд нь онгир.

    Мастерын ажил айж байна.

    Хагарахад амархан, хийхэд хэцүү.

    Зуух биш, харин гар тэжээдэг.

    Ажлаас бүү ай, тэр чамаас айсугай.

    Бизнес - цаг, хөгжилтэй цаг.

    Том дэмий явснаас жижиг үйлс дээр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидний хичээл дууслаа, танд хичээл таалагдсан, идэвхтэй байсан, сайн байна.

Та нарын дунд шил үлээгч болохыг хүсдэг хүн бий юу?

(багш хүүхдүүдэд савангийн хөөс тарааж өгдөг)

Бөмбөлөгөөс болгоомжил!

Өө юу!

Өө хар даа!

Хавдар байна!

Гэрэлт!

Буух!

Минийх чавга!

Минийх бол самар!

Минийх хамгийн удаан тэсрээгүй!



Шилдэг холбоотой нийтлэлүүд