Android-д зориулсан програмууд - Хөтөч. Антивирусууд. Харилцаа холбоо. Оффис
  • гэр
  • Оффис
  • Ахлах гр зараа дахь загварчлалын талаархи тойм. "зараа". Ахлах бүлгийн GCD-ийн тойм. "Уран сайхны бүтээлч байдал" боловсролын чиглэл (загварчлал). Үе мөчний дасгал "Зохих"

Ахлах гр зараа дахь загварчлалын талаархи тойм. "зараа". Ахлах бүлгийн GCD-ийн тойм. "Уран сайхны бүтээлч байдал" боловсролын чиглэл (загварчлал). Үе мөчний дасгал "Зохих"

Зорилтот:тестопластикийн тусламжтайгаар зараа дүрслэх.

Даалгаварууд:

  1. Боловсролын:зэрлэг амьтдын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх; -аас амьтны баримал урлаж сурсаар давстай зуурмаг; ашиглах чадварыг хөгжүүлэх байгалийн материалгар урлалын хувьд.
  2. Хөгжиж байна:хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадвар, уран сайхны - Бүтээлч ур чадварАжлаа авчрах чадвар нь эцэс хүртэл эхэлсэн.
  3. Боловсролын:хүрээлэн буй орчны гоо үзэсгэлэнг харах, түүнийг хүндэтгэх чадварыг төлөвшүүлэх.
  4. Эрүүл мэнд:ширээн дээр ажиллахдаа зөв байрлалыг бий болгох нөхцлийг бүрдүүлэх.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:

  • танин мэдэхүйн,
  • яриа,
  • урлаг, гоо зүй,
  • нийгмийн болон харилцааны,
  • бие бялдрын хөгжил.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

  • давстай зуурмаг,
  • загварчлах зориулалттай тосон даавуу,
  • нэг удаагийн хавтан,
  • усны сав,
  • гогцоо,
  • гацуур зүү бүхий сав,
  • дэвтэр,
  • телевиз,
  • power point танилцуулга.

"Зараанд туслах" бэлтгэл бүлгийн намрын хичээлийн хураангуй

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Эргэн тойрноо хар,
Бүлэг бол бидний гэр
Илүү үзэсгэлэнтэй, илүү гэрэл гэгээтэй болсон
Мөн өнгөт илүү хөгжилтэй

Навч байна, навчис байна,
Зүгээр л толгойгоо эргүүлж байна
Байгаль бол алтаар ...
Энэ жилийн аль цаг вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, та таамаглаж байна. Намрын шинж тэмдгийг хэн нэрлэж чадах вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт:(навч шар болж, навчис унаж, эрт харанхуйлж, өдөр богиносч, шөнө уртасч, хүйтэн болж, ихэвчлэн бороо орно).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв шүү, сайн байна! Та намрын ойгоор алхаж байсан уу?
Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та тэнд юу харсан бэ?
Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Би бас саяхан намрын ойд очиж, оршин суугчидтай нь уулзсан. Та тэдэнтэй танилцахыг хүсч байна уу?
Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:За тэгвэл би чамайг намрын ойгоор зугаалахыг урьж байна. Ойд хэрхэн биеэ авч явахаа санацгаая?
Хүүхдүүдийн хариулт:(дуу чимээ гаргахгүй байх, мод хугалахгүй байх, шоргоолжны үүр устгахгүй байх, амьтныг айлгахгүй байх гэх мэт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Таныг ойд зан үйлийн дүрмийг маш сайн сурсандаа баяртай байна, үүнийг дагаж мөрдөнө гэдэгт би үнэхээр найдаж байна. Чи амлаж байна уу?
Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дараа нь бид аялалд гарна. Энэ талаар шидэт дэлгэц бидэнд туслах болно. Намрын ойд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай!
Слайд 1 - намрын байгаль.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Мод нь олон өнгийн хувцастай.
Слайд 2 - модны ойрын зураг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөвхөн зул сарын гацуур мод, нарс л ногоон хэвээр байна.
Слайд 3 - шилмүүст мод.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Үнэн, би ойн оршин суугчдыг хардаггүй. Залуус та нар тэднийг харж байна уу?
Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэд нуугдаж байсан байх. Тэднийг харахын тулд бид оньсого тайлах хэрэгтэй. Бэлэн үү?
Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Энэ ямар ойн амьтан бэ?
Нарийн замаар давхина
Маш хурдан, маш ухаалаг
Тэр өдрийн хоолондоо лууван идэх дуртай.

Хүүхдүүдийн хариулт:Туулай.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, хараарай, тэр энд байна. (Слайд 4 - туулай)Намар туулайд ямар өөрчлөлт гарахыг хэн хэлэх вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, дараагийн оньсого сонсоорой.

Салбараас салбар руу үсрэх
Тэр чихэр иддэггүй
Бүх самар цуглуулдаг
Тийм ээ, тэр мөөг нөөцөлж байна.

Хүүхдүүдийн хариулт:Хэрэм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм шүү, хэрэм минь. Хараач, ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! (Слайд 5 - хэрэм)Хэрэм намрын улиралд юу хийдэг вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дараагийн оньсого.

Зуны улиралд тэр ой дундуур тэнүүчилж,
Тэр ихэвчлэн бөөрөлзгөнө рүү явдаг,
Мөн өвлийн улиралд тэр үүрэнд унтдаг
Зуны тухай мөрөөдөл нь харагдаж байна.

Хүүхдүүдийн хариулт:Баавгай.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, та энэ оньсого тааварлав. Энд тэр - тайгын эзэн - баавгай .... (Слайд 6 - баавгай)Сүүлийн оньсого хэвээр байна:

Чоноос ч айдаггүй
Түүний нуруун дээр зүү байдаг.

Хүүхдүүдийн хариулт:Зараа.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, та таамаглаж байна. Тэгээд тэр энд гарч ирэв. (Слайд 7 - зараа)Зараа үнэхээр бидний тусламж хэрэгтэй байна. Аль нь болохыг мэдмээр байна уу?
Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зараа ойд ганцаараа амьдардаг, тэр уйддаг, учир нь түүнд найз нөхөд байдаггүй. Түүнд тоглох хүн ч байхгүй. Та найз нөхөдгүйгээр амьдармаар байна уу?
Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Би ч бас дургүй байх байсан. Бид зараад тусалж чадах уу?
Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид түүнд хэрхэн тусалж чадах вэ? (Бид асуултаар асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгодог)
Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Би чамайг давстай зуурмагаас зараа найз нөхөдтэй болохыг санал болгож байна. Эдгээр нь. (слайд 8 дээр гар урлалын дээж)Бэлэн үү?
Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гэхдээ бид ажилдаа орохын өмнө хуруугаа сунгах шаардлагатай бөгөөд удахгүй ноцтой ажил хийх болно.

Барьсан хурууны гимнастик:

Зараа, зул сарын гацуур мод байдаг
Маш хурц зүү:
Нэг хоёр гурав дөрөв тав…
Та бүгдийг нь тоолж чадахгүй нь харамсалтай!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо бид ширээн дээр очоод ажилдаа орлоо. (Хүүхдүүд байрандаа суугаад багшийн аман зааврыг дагаж ажлаа тогтмол хийдэг). Нэгдүгээрт, бид зараа авахын тулд найзуудаа байрлуулах талбайг хаадаг. Зуурсан гурилыг аваад бөмбөг болгон өнхрүүл. Бид бөмбөгөө бялуу болгон хувиргаж, далдуу модны хооронд тэгшлэв. Зараа болон түүний найзууд тоглох, зугаацах газартай болохын тулд бид илүү том бялуу хийдэг. Болсон уу? Сайн хийлээ! Бялууг тавган дээр тавь.

Одоо бид найзуудын зараа баримал хийх болно. Бид зуурсан гурилаа аваад бөмбөгийг өнхрүүлээрэй. Бөмбөг зараа шиг харагдаж байна уу?
Хүүхдүүдийн хариулт:Үгүй!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Юу хийх ёстой вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт:Хамраа сугалж ав. (Хэрэв тийм хариулт байхгүй бол багш өөрөө зараа хамрыг нь татахыг санал болгодог)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь зөв, хурууны үзүүрээр бид зараа хамарыг сунгадаг. Бүгд зөв ойлгосон уу? Сайн хийлээ! (Хэрэв бэрхшээлтэй хүүхдүүд байгаа бол багш загварчлах арга техникийг тус тусад нь харуулдаг). Одоо таны зараа ойн зараа шиг харагдаж байна уу?
Хүүхдүүдийн хариулт:Үгүй!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Яагаад? Юу дутагдаж байна вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт:Зүү.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, зүүгүй бол таны зараа ойд маш хэцүү байх болно, хэн ч тэднийг гомдоож болно. Мөн та зараадаа юу зүү хийж чадах вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, хичнээн олон арга зам гарч ирэв. Мөн би танд гацуур зүү ашиглахыг санал болгож байна. Хуруугаа хатгахгүйн тулд тэдэнтэй харьцахдаа болгоомжтой байгаарай. Бид зүү авч, зараа арын хэсэгт оруулна. Таны зараа ойд өөрсдийгөө хамгаалахын тулд зүгээр л зузаан зүү оруулаарай. (Бие даасан ажилхүүхдүүд)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та удирдаж чадсан уу? Та ямар гайхалтай зараатай вэ, одоохондоо хараагүй. Юу хийх ёстой вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт:Нүднүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв. Тусламжийн тусламжтайгаар нүд хийх нь загварлаг юм урвуу талсойз. Сойз аваад ийм завсарлага аваарай (Нүдээ хэрхэн яаж чимэглэхийг харуулах). Одоо зараа цоорхойд хийцгээе. Тэд чанга барьж, унахгүйн тулд сойзоо усанд дүрж, зараа суух газрыг чийгшүүлнэ. Болсон уу? Сайн хийлээ! Манай ойн зарааБи ч гэсэн түүний шинэ найзуудад дуртай. Тэр маш их баяртай байсан тул тоглохыг санал болгов. Та санал нийлж байна уу?

Физик минут болж байна:

Зараа зам дагуу гишгэв
Тэгээд тэр нуруун дээрээ мөөг барьчихсан, (бөглөө)

Зараа аажуухан гишгэв
Навчны чимээгүй чимээ (алгаа алган дээр үрэх)

Тэгээд туулай руу үсэрч байна
Урт чихтэй үсрэлт (үсрэлт).

Хэн нэгний цэцэрлэгт ухаантай
Ташуу лууван авлаа! (Хоёр хөл дээрээ үсрэх)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тоглоом таалагдсан уу?
Хүүхдүүдийн хариулт:

Гэхдээ бид ажлаа дуусгаагүй байна. Бид цэвэрлэгээг чимэглэх ёстой. Бид клиринг цэцэг, мөөгөөр чимэглэх болно. Та мөөгийг хэрхэн хөгц мөөгөнцөр болгох вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та яаж цэцэг хийх вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бүх зүйл бүгдэд ойлгомжтой байна уу? Тэгээд ажилдаа орцгооё.

Хүүхдийн бие даасан ажил.

Хөгжимөөр дамжуулан эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох. Шаардлагатай бол хүүхдийн загварчлал, байрлалын дарааллыг хянах. Уран баримал, найруулга бүтээхэд хувь хүний ​​туслалцаа үзүүлэх.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ойн зараа бидэнд ямар сайхан найзууд байгааг хараарай.

- Хамгийн том зараа ол. Түүнийг хэн сийлсэн бэ? Магадгүй хамгийн эртний зараа.
Одоо анхааралтай ажиглаад хамгийн жижигийг нь олоорой. Түүнийг хэн сийлсэн бэ?
- Тэгээд хэн хамгийн их өргөст зараа авсан бэ?
- Мөн клиринг дээр хэн хамгийн олон мөөгтэй вэ?

- Сайн байна залуусаа! Одоо манай ойн зараа огт уйдахгүй. Бүтээлээ түүнд ойртуулъя, нөхөрлүүлье. Мөн бид гайхалтай аялалаасаа буцаж ирэх цаг болжээ.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Хүүхдүүдийн зараа (гадаад төрх, амьдралын хэв маяг, хоол тэжээл, зуршил) тухай мэдлэгийг өргөжүүлэх. Байгалийн харилцааг ойлгохыг хүүхдүүдэд заа.
Дууг дуурайх дасгал хийх.
Артикуляторын аппарат, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
Зэрлэг ан амьтдын сонирхол, хүндэтгэлийг нэмэгдүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Зараа, зараа дүрстэй зургууд. Алим бол жинхэнэ бөгөөд өнгөт картоноор хайчилж, дээр нь асуулт бичсэн.
Пластилин, морины хүрэн хальс, загварчлалын тоног төхөөрөмж.

Хичээлийн явц:

Залуус аа, өнөөдөр бид ойн бяцхан амьтан ирж байна.

Үслэг цув - зүү,
Тэр бөхийх болно - өргөст,
Та үүнийг гараар авч чадахгүй.
Энэ хэн бэ?
(зараа)

Зараа танд ойн амьдралынхаа талаар ярихыг хүсч байна. ("зараа" тоглоом эсвэл хайчилж авсан зургийг үзүүлэх).

Зараагийн амьдралын тухай түүх.

Залуус аа, би хавар төрсөн. Бид хоёр ах, гурван эгч байсан. Хэд нь, чи мэдэх үү? Таван иднэ. Бид жижигхэн байсан бөгөөд зараа эхийн хэвлий дор үргэлж хэвтдэг. Мөн түүний гэдэс дулаахан, зөөлөн, сүүний үнэртэй. Ингээд бид 5-уулаа ээжийн сүүг нэгэн зэрэг сорж, уруулаа цохив. Үүн шиг. (Ономатопея).
Та давтаж чадах уу?

Үе мөчний дасгал "Зохих"

Эхлээд зараа бид бүрэн нүцгэн, хараагүй байсан. Тэгээд бидний нүд нээгдэж, жижиг зөөлөн зүү ургаж эхлэв. Бидний зүү ургаж, бүрэн хатууртал хатуурсан. Дараа нь эх зараа биднийг ой дундуур хөтөлж, зааж, юу болохыг харуулж эхлэв. Бид түүний ард тэргэнцэртэй галт тэрэг шиг байна.

Та нар юу гэж бодож байна вэ, яагаад ээж зараа, зүү ургах хүртэл биднийг гаргаагүй юм бэ? (Хүүхдийн хариулт). Зүүгүй бол бид хамгаалалтгүй, амархан олз болно.

Удалгүй бид өөрсдөө хоолоо хайж эхлэв. Та зараа юу идэх дуртайг мэдэх үү? Могой, шувууны өндөг, царцаа, алим лийр, эмгэн хумс, зөгий, өт, шороон үндэс, жимс, гүрвэл, хулгана гээд л тааралдана. Харанхуй болоход бид нүхнээс мөлхөж, хоол хайж эхэлдэг. Тэр шөнөжингөө гишгэдэг, бид навч бүрийн доор харж, мөчрүүдийг эргүүлдэг. Бид мэдрэмтгий хамар, чихтэй.Бид хүмүүстэй адил олон өнгийг ялгадаг. Үлдсэн амьтад ертөнцийг зөвхөн хар цагаан өнгөөр ​​хардаг.

Яагаад биднийг шөнийн анчид гэж нэрлэдэг вэ? (Хүүхдийн хариулт). Бид ан хийдэг учраас шөнөдөө хоол хайдаг.

"Заа" амьсгал ба симуляцийн дасгал

Зараа хэрхэн хоол хайж, хамраа үрчийлгэж, хурхирч байгааг харуул.
Хүүхдүүд багшийг дуурайж, хамраа үрчийлгэж, доод уруулаа хазаж, "ffff" гэж дууддаг.

Зараа хэрхэн уурлаж байгааг харуул, хөөргөө.
Хүүхдүүд хөмсөг зангидаж, дууны хослолыг "хөөвөрлөх, хөөрөх" гэж хэлдэг.

Зараа нь хацраа хийлж, хийсгэдэг.
Хүүхдүүд хацараа хийсгэж, дараа нь "поо-оо" гэж чанга дуугаар амьсгалаа гаргадаг.

Зараа ядарсан үед...
"Ха-ах-аа" гэж хоолойгоор амьсгалаа гарга.

Хэл нь цухуйдаг...
Доод уруул дээр өргөн хэлийг тавьж, энэ байрлалд 5 секундын турш барина.

Зараа гэнэт эвшээж эхлэв...
Эвшээхийг дуурай.

Түүнтэй тоглох цаг болоогүй гэж үү?

"Ой руу аялах" динамик завсарлага

Сайн уу ой, сайхан ой,
(Гараа өргөн сунгах)

Үлгэр, гайхамшгуудаар дүүрэн!
(Гараа сунган зүүнээс баруун тийш эргэх)

Таны аглаг буйдад хэн нуугдаж байна вэ? Ямар амьтан бэ? Ямар шувуу?
(Хүүхдүүд хөмсөгнийхөө дээгүүр бөөрөнхий алгаа барьж, зүүн, баруун тийш эргэлдэж, алсад харна)

Салхи бидний нүүрэн дээр үлээж байна -
(гараа нүүрэн дээрээ даллах)

Мод ганхав.
(Гараа дээш өргөв. Зүүн, баруун тийш дүүжин)

Чимээгүй салхи, нам гүм, нам гүм -
(Хел тавих, гараа урагшлуулах)

Мод улам өндөр болж байна.
(Аажмаар дээшлэх, гараа дээш өргөх, хөлийн хуруун дээр зогсох)

Нэг удаа - тангараг,
(Суух)

Хоёр - үсрэх.
(дээш үсэрч)

Энэ бол туулайн ачаа юм.
(Толгой дээрх алга - "дээд талд чих")

Үнэгүүд сэрэхдээ
(нүдээрээ нударгаар арчих)

Тэд удаан хугацаагаар сунгах дуртай.
(Гараа татан балгах)

Эвшихээ мартуузай
(эвшээх, амаа гараараа таглах)

За, сүүлээ сэгсэрээрэй.
(Ташаагаа хажуу тийш эргүүлэх)

Мөн бамбарууш - нуруугаа нугалав
(Урагшаа нугалах)

Мөн хөнгөн үсэр.
(Гэрлэн үсрэх)

Цэнэглэх нь хангалтгүй байгаа хүмүүст -
(Гараа хажуу тийш нь сунгаж, алгаа дээш өргө)

Бүгдийг дахин эхлүүлцгээе!

Бидний дотор хатуу зүү ургахад нохой ч, чоно ч, баавгай, үнэг ч биднээс айдаггүй. "Тиймээс нохой хазахгүйн тулд зараа сойз өгдөг" гэсэн зүйр үг ч байдаг. Хэдийгээр зараа бид үнэгнээс айдаг хэвээр байна. Тэр биднийг хуурдаг. Энэ нь түүнийг шалбааг руу түлхэх болно, гэхдээ бид усанд дургүй бөгөөд тэр даруй эргэж ирдэг. Дараа нь үнэг зараа зөөлөн гэдэснээс нь барьж иднэ, зөвхөн зүү үлддэг. Эсвэл тэр үүнийг аваад дээрээс нь зараа дээр бичнэ, зараа бас нээгдэж, алга болно. Үнэг бол зальтай, зальтай амьтан юм. Үлгэрт хамгийн зальтай, зальтай, бултдаг, зальтай нь хэн бэ? Мэдээж үнэг.

Зөвхөн зүү биднийг дайснуудаас авардаг. Бид богино хөлтэй, хурдан гүйж чадахгүй. Зүү нь толгой ба хэвлийг эс тооцвол зараа бүхэлд нь хамардаг. Тиймээс бид тэднийг бөмбөгөнд ороож хамгаалдаг. Бид бага зэрэг аюулыг мэдэрч, бид тэр даруй бөмбөг болж, жижиг мотоцикль шиг чимээ шуугиантай болж, чимээгүй болно. Үүн шиг. Та давтаж чадах уу?

Үе мөчний дасгал "зараа"

(амаа аниад уруулаараа “тогших-тогших” гэх мэт чимээ гаргах)

Намрын төгсгөлд зараа бөмбөг хэлбэртэй болж, өвс, хөвд, навчаар бүрхэгдсэн дулаан усны булга зэрэг үүрэнд унтдаг. Мөн зараа бүхэл бүтэн өвөл унтдаг тул жишээлбэл хэрэм шиг хангамж хийх шаардлагагүй болно. Бид ичээнээс өмнө их хэмжээний хоол идэх хэрэгтэй. Эцсийн эцэст, хэрэв та өвлийн улиралд таргалахгүй бол туранхай хэвтэж, нартай өдрүүдийг хүлээхгүйгээр үхэх болно. Мөн бид зөвхөн хавар, нэлээд дулаарах үед л сэрдэг.

Та зараа хэрэм шиг өвлийн хангамж хэрэгтэй гэж бодож байна уу?
Яагаад? (Хүүхдийн хариулт). Үгүй ээ, тэд шаардлагагүй, учир нь бид бүх өвөл унтдаг.

Залуус аа, хэрэв та зараатай тааралдвал би танаас гуйж байна - түүнийг гэртээ бүү аваач. Зараа байшинд амьдардаггүй, тэд өвдөж, үхдэг. Бид танай байшинд биш, өөрсдийн ойд амьдрах дуртай. Хэрэв та зараатай таарвал түүнийг айхгүйгээр чимээгүйхэн шинжээд цааш яв. Мөн зараа ойн зараа бизнестээ цааш явах болно. Шүлэг сонс. Энэ нь ойгоос байшин руу аваачсан нэг зараагийн тухай өгүүлдэг. Аз болоход энэ зарааны хувьд бүх зүйл сайхан болж, түүнийг ой руу буцааж авав.

Хэрэв зараа сүү уухгүй бол
Тэгэхээр ойн хаа нэгтээ хол байна
Бутны дор, навчны үүрэнд,
Зараа нь хүү эсвэл охинтой.
Тиймээс, та зараа авах хэрэгтэй
Тэгээд ой руу буцааж ав.
(Ю. Щербаков)

За залуусаа, миний түүх таалагдсан уу? (Хүүхдийн хариулт). Та зараагийн талаар юу сурсан бэ? (Хүүхдийн хариулт).

Тэгээд одоо өрсөлдөөн! Би чамаас зараа бидний талаар асуулт асуух болно.
Асуултуудыг цаасан алим дээр бичдэг. Асуултанд хэн хариулна, би тэр алимыг өгнө. Тэгээд би чамайг жинхэнэ алимаар дайлах болно.

Асуултууд:

1. Зараа хэрхэн төрдөг вэ?
2. Зараагийн бага насны тухай бидэнд ярина уу: тэд хэрхэн өсч, сурч, иддэг.
3. Хэзээ зараа зараа нүхнээс гаргаж эхэлдэг вэ? Яагаад? Юуны төлөө?
4. Насанд хүрсэн зараа юу иддэг вэ?
5. Яагаад зараа ойн анчид гэж нэрлэдэг вэ?
6. Зараа хэрхэн өвөлждөг вэ?
7. Зараагийн дайснуудыг нэрлэнэ үү?
8. Зараа ямар дуу чимээ гаргаж чадах вэ?
9. Хэрэв та амьд зараатай таарвал юу хийх вэ?

Сайн байна залуусаа! Эрүүл мэндийн төлөө алим идээрэй. Та одоо зарааны талаар маш их зүйлийг мэддэг болсон. Хамгийн гол нь та нарын хэн нь ч зараа гэмтээхгүй гэдэгт би итгэлтэй байна. Энд зараа бидний тухай номнууд байна. Тэднээс та зараа бидний талаар илүү олон сонирхолтой зүйлийг сурах болно. Тэгээд одоо баяртай гэж хэлэх цаг болжээ. Таны халамж, тусламжид баярлалаа. Баяртай!

Манай зараа алга болсон. Гэхдээ бид хуванцар болон туулайн бөөрний хальснаас өөрсдийгөө зараа хийж чадна. Таны бодлоор зарааны толгой, гэдэс хийх хамгийн сайн арга юу вэ? Тэгээд өргөс үү? (Хүүхдийн хариулт).

Хуруугаа сунгаж, ажилд бэлдээрэй.

Хурууны гимнастик "зараа өргөст"

зараа, өргөст зараа,
(Хоёр гарын хуруунууд шилтгээнд орооцолдсон)

Надад зүүг үзүүл.
(Сойзыг зүүн, баруун тийш шилжүүлэх)

Тэд энд байна. Тэд энд байна. Тэд энд байна.
(Хуруунууд шулуун, гараа цоож болгон эвхдэг)

зараа, өргөст зараа,
(Сойзыг хуруугаараа баруун, зүүн тийш хөдөлгөх)

Зүүгээ нуу.
Нэг удаа, ямар ч зүү байхгүй.
(хуруунууд нь түгжигдэх)

Ирина Сусликова

Зорилтот: хүүхдүүдэд техниктэй танилцуулах зараа загварчлах.

Даалгаврууд: хүүхдүүдэд баримал урлахыг заах зараа бүтээлч байдлаархуванцартай ажиллах ур чадвар, чадварыг ашиглах - өнхрөх, сунгах. Хүүхдүүдэд бие даан төлөвлөхийг үргэлжлүүлэн сур ажил: дүрсийг төсөөлөх, материалыг янз бүрийн хэмжээтэй шаардлагатай тооны хэсгүүдэд хуваах, хэсгүүдийн хэлбэр, пропорциональ харьцааг дамжуулах; хүүхдүүдийн оньсого таах чадварыг нэгтгэх; зэрлэг амьтдын амьдралыг сонирхох. Бүтээлч төсөөлөл, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл - үлгэрийн дүрийг өрөвдөх чадварыг хөгжүүлэх. "Манай ойн зэрлэг амьтад" сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүлэх: туулай, сэвсгэр, бүдүүн (сүүл, болгоомжтой, хууран мэхлэлт гэх мэт; гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх. Тэвчээртэй байх, сонирхох чадварыг хөгжүүлэх. загварчлал.

Тоног төхөөрөмж, материал: хуванцар, хавтан загварчлал, стек; цаасан салфетка, зэрлэг амьтдын зураг, бөмбөлгүүдийг, хуванцар модоор хийсэн ойн найрлага, үзүүлэхэд зориулж урьдчилан сийлсэн зараа.

Арга зүйн техник: оньсого таавар; зараа тухай яриа, хүүхдүүдийг үйлдэл хийхийг урамшуулан дэмжих - "сохор зарааба үлгэрийн ойд суурьших", хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагаа, бие махбодийн минут, хурууны гимнастик, дүгнэлт хийх.

урьдчилсан ажил: орос хэл унших ардын үлгэр; зураг үзэх; манай ойн амьтдын амьдралын тухай үлгэр уншиж, тэдний биеийн бүрхүүлийн онцлог шинж чанаруудын талаар ярилцах (ноос, нуруу); хуванцар бөмбөлгүүдийг өнхрүүлэн гаргах.

I. Урам зориг, урамшуулал

AT: Залуус аа, зочид бидэн дээр ирлээ, зочдод мэндчилгээ дэвшүүлэв үү?

Д: Сайн уу! Сайн байна уу алтан нар, сайн уу хөх тэнгэр, өглөөний мэнд, өдрийн мэнд, бид сайн уу гэж залхуурахгүй!

асран хамгаалагч: - Анхаар! Би танд сонирхолтой аялал хийхийг санал болгож байна! Бид хаашаа явж байгааг та таамаглавал мэдэх болно оньсого:

1. Энэ хот энгийн биш, нягт, нягт. (Ой)

2. Тэр тэнгэрийн хана мэт босож,

Бидний өмнө гайхамшиг байна. (Ой)

Тийм ээ, бид ойд байх болно. Гэхдээ ойд ер бусын, гэхдээ гайхалтай.

Үүнийг хийхийн тулд бид нүдээ аних хэрэгтэй ба хэлэх: "Эргэн тойрон эргэлдэж, эргэлдэж, өөрийгөө үлгэрийн ойд олоорой"

(Хүүхдүүд нүдээ аниад хөдөлгөөн хийдэг, хүүхдүүд нүдээ нээхэд багш хүүхдүүдийн анхаарлыг хуванцар модны ойн урьдчилан бэлтгэсэн найрлагад хандуулдаг)

(Хүүхдүүд ширээн дээр сууна)

Оньсого тааж, тэнд хэн амьдардагийг олж мэдээрэй ой:

1. Сэвсгэр сүүл, алтан үслэг, ойд амьдардаг, тосгонд тахиа хулгайлдаг.

(Багш хуванцараар хийсэн үнэгийг ойд оруулав)

2. Тэр хоньчин нохой шиг харагдаж байна:

Шүд бүр хурц хутга!

Тэр амаа ангайж гүйж,

Хонь руу дайрахад бэлэн байна. (Чоно)

(Багш хуванцараар хийсэн чоныг ойд оруулав)

3. Тэр өвлийн улиралд үүрэнд унтдаг

Том нарс модны доор.

Тэгээд хавар ирэхэд

Нойрноосоо сэрдэг. (Баавгай)

(Багш хуванцараар цутгасан баавгайг ойд тавьдаг)

4. Бөмбөлөг хөвсгөр, урт чихтэй, овсгоотой үсэрч, лууванд дуртай. (Туулай)

(Багш урьдчилж сийлсэн туулайг харуулж байна)

5. Ууртай мэдрэмжтэй

Цөлд амьдардаг

Хэт их зүү

Мөн ганц утас ч биш. (зараа)

(Багш хуванцараар цутгасан зараа ойд тавьдаг)

2. Зохион байгуулалт, эрэл хайгуул

AT: Манайх ямар харагддаг вэ? зараа? Бөмбөг дээр. Тэгээд өөр юу зараа байдаг? Хошуу, зараа сунасан хошуу. Мөн түүнчлэн зараахурц зүүгээр хучигдсан байдаг. Одоо бид Полина зараагийн талаар юу мэддэгийг сонсох болно

Зараа бүрэн нүцгэн, сохор төрдөг. Тэгээд нүд нь нээгдэж, жижиг зөөлөн зүү ургадаг. Зүү нь ургаж, бүрэн хатууртал хатуурдаг. Дараа нь эх зараа ой дундуур жолоодож, зааж, юу болохыг харуулж эхэлдэг. Мөн түүний ард зараа тэрэгтэй галт тэрэг шиг.

асран хамгаалагч:

Та нар яагаад зараа эх нь зүү ургах хүртэл зараа гаргадаггүй гэж бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт). Зүүгүй бол зараа нь хамгаалалтгүй, махчин амьтдад амархан олз болдог.

асран хамгаалагч:

Удалгүй зараа өөрсдөө хоол хайж эхэлдэг. Мөн зараа юу идэх дуртайг Вова бидэнд хэлэх болно

Гарч ирсэн бүх зүйл: могой, шувууны өндөг, царцаа, алим, лийр, дун, зөгий, өт, шороон үндэс, жимс, гүрвэл, хулгана. Харанхуй болоход зараа нүхнээсээ мөлхөж, хоол хайж эхэлдэг. Тэд шөнөжин гишгэж, навч бүрийн доор харж, мөчрийг эргүүлнэ. Тэд хурц хамар, чихтэй. Зараа нь хүмүүстэй адил олон өнгийг ялгадаг. Үлдсэн амьтад ертөнцийг зөвхөн хар цагаан өнгөөр ​​хардаг.

асран хамгаалагч:

Яагаад зараа шөнийн анчид гэж нэрлэдэг вэ? (хүүхдийн хариулт).

Надад нэг зараа бий. Тэр ойд ганцаараа айх болно. Юу хийх вэ (баримал)

Ажлын байрны тайлбар: бөмбөгийг өнхрүүлж, хошууг нь гарга. Бөмбөлгүүдийг, нарс зүү нь юунд зориулагдсан вэ?

Бид хошууг нь стекээр тэмдэглэдэг, үүн дээр зүү байхгүй, ар тал, хажуу тал дээр зүү байдаг. Ажилдаа хуруугаа бэлдэж, баримал хийж эхэлцгээе.


Хурууны гимнастик:

Бид массажны бөмбөгийг аваад алган дээрээ өнхрүүлэв.

Хатуу юм шиг байна зараа, хоёр алган дээр хүрнэ.

Дээш, доошоо, баруун тийш, зүүн тийшээ бид бөмбөгийг чадварлаг өнхрүүлдэг.

Хуруугаа сунгахын тулд бид үүнийг шахах болно.

Бид хуруу бүрийг зуурч, нударгаараа шахаж ав.

Хийцгээе хуруугаараа зараа. (Алга нийлүүлж, хуруунууд хоорондоо холбогдсон, дээр баруун гартом хуруунаас бусад хуруугаа доош буулгаж, зүүн хуруугаа дээш өргөв. Хоёр эрхий хуруу холбогдсон - зараа хамар.)

Хүүхдийн бие даасан ажил.

Хувь хүний ​​тусламж.

Биеийн тамирын минут: "Ойд алхах"- Нэг хоёр гурав дөрөв тав (алга таших)

Ойд зугаалахаар явлаа (ердийн алхах)

Ороомог зам дагуу

Бид аажмаар явах болно (хөлийн хуруун дээр алхах)

Магадгүй навчны дор

Бид гэнэт мөөг оллоо (доошоо бөхийх)

Хүүхдүүд хөлийнхөө хуруун дээр бослоо (босоорой)

Зам дагуу гүй (хөлийн хуруун дээр гүйх)

Тэгээд өсгийтэй гуталтай явцгаая

Шалбаг дундуур явцгаая (өсгий дээр алхах)

За амарцгаая (суух)

За, сайн! - Сайн хийлээ! Одоо манай зараасайхан нүд, өргөст зүү. Тэгээд бид зараагаа үлгэрийн ойдоо байрлуулна.

Бид цэцэрлэгтээ буцаж очих хэрэгтэй. Бэлэн үү? Нүдээ аниад ид шид хэлээрэй үг:

"Эргэх, эргэх ...

цэцэрлэгт байгаарай!"

III. Тусгал-засах

Бид хаана байсан, юу хийсэн бэ? Та юу сурсан бэ?

(Багш хүүхдүүдийг хэрхэн, юугаар сийлсэнээ санахыг урьж байна зараа).

Холбогдох хэвлэлүүд:

Бэлтгэл бүлгийн нэгдсэн хичээлийн конспект Сэдэв: "Ялалтын 70 жил" Бэлтгэсэн: багш Дроздова Светлана Александровна.

Хөтөлбөрийн даалгавар: - Хүүхдүүдтэй шинэ ойлголтыг нэгтгэх: талх нарийн боов, зуурмаг, талх бүтээгдэхүүн, мэргэжил - нарийн боов, нарийн боов, нарийн боов.

Загварын хичээлүүдийн хураангуй. Сэдэв: "Амьтдад зориулж хашаа барьцгаая"Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага"Хүүхдийн хөгжлийн төв - 50-р цэцэрлэг "Непоседа", Новочебоксарск, Чувашская.

"Хөгжилтэй цасан хүн" бэлтгэл бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуйМэргэжил. "Хөгжилтэй цасан хүн"-ийн загварчлал Даалгавар 1. Янз бүрийн хэмжээтэй элементүүдээс цасан хүнийг загварчлах замаар хүрэлцэх хөдөлгөөн-хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

"Заа" загварчлалын хичээлийн хураангуй

Дунд бүлэг.

Зорилтот: Хүүхдүүдийн алгаа хооронд хуванцар бөмбөлөг өнхрүүлж, хоёр хуруугаараа хуванцарыг сугалж, ажилдаа өвөрмөц дүр төрх өгөх, нарийн ширийн зүйлийг (чих, нүд) нэмж өгөх чадварыг бэхжүүлэхийн тулд зараа дүрсийг дүрсээр дамжуулж сур. үрийн тусламж, багшийн үгийг сонсож, түүний зааврын дагуу ажиллах чадварыг нэгтгэх, хүүхдийн төсөөлөл, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх, сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмж, дүрслэлийн яриаг хөгжүүлэх, харилцан туслалцах, байгалийг хайрлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Материал: Сагс, резинэн зараа тоглоом, загварчлалын самбар, plasticine, наранцэцгийн үр.

Хичээлийн явц:

Багш ороолтоор хучсан жижиг сагсыг бүлэгт авчирдаг.

Q. Залуус аа, манай бүлэгт ер бусын зочин ирлээ. Энэ нь хэн болохыг олж мэдэхийн тулд та оньсого таах хэрэгтэй:

Модны дор хэвтэж байна
Зүүтэй дэр.
хэвтэх, хэвтэх,
Тийм ээ, тэр гүйсэн.

Q. Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд: Зараа!

B. Тийм ээ, зараа.

V. Алчуураа өргөж, зараа гаргаж авдаг. Энэ бол зараа. Түүний нэрЭрофэй . Зарааг харцгаая. Тэр ямархуу харагддаг вэ? Яг бөмбөгөн дээр. Зөвхөн энгийн бөмбөг биш, харин зүүтэй. Чи юу гэж бодож байна. Зараа яагаад зүү хэрэгтэй вэ?

D. Зараа дайснуудаас өөрийгөө хамгаалдаг.

B. Зөв, зараа дайснуудаас өөрийгөө хамгаалахын тулд зүү хэрэгтэй. Манай зараа өөр юутай вэ?

D. Нүд, хамар, чих.

V. Залуус аа, хар даа, манай зарааЭрофэй гунигтай. Тэр надад нууцаар ямар нэг юм хэлэхийг хүсч байна. Тэгээд тэр надад юу хэлснийг та мэдэх үү? Тэр ойд огт найзгүй. Пластилин зараа хийцгээе, дараа нь ойн дагина тэднийг амилуулна.

Зараа хийхийн тулд бид хуванцараас бөмбөгийг өнхрүүлж, гурван хуруугаараа хошууг нь гаргаж авдаг. Хэн ч манай зараа гомдоохгүйн тулд түүнд өргөс хэрэгтэй. Бид үрнээс өргөс хийж, үрийг нь хурц үзүүртэй хуванцар саванд хийж, өргөс их байх тусам бидний зараа илүү сайн байх болно. Одоо бид илүү олон нүд, хамар нэмнэ. Бидэнд ямар хөөрхөн зараа вэ!

Одоо бид бага зэрэг тоглох болно.

Q. Одоо бидний хуруунууд зараа туслахад бэлэн байна.

Хүүхдийн бие даасан ажил. Хувь хүний ​​тусламж.

Q. Та ямар гайхалтай зараатай вэ? ОдооЭрофэй очиж уулз. B. Зараатай хүүхэд болгонд ойртож, зарааныхаа нэрийг асууна. ЭндЭрофэй бас найзуудтайгаа уулзлаа. Эхлээд зараа үзэсгэлэнд очиж, дараа нь ойд очиж, ойн дагина тэднийг амьд зараа болгон хувиргах болно.

Одоо бид зараатайгаа тоглох болно.

Зараа Эрофэй сэрлээГараараа дээш өргө..Сунгаж, инээмсэглэв. Тэр сарвуугаа дээш өргөдөгГараа хажуу тийш нь дээшлүүлТэгээд тэднийг доошлуулдагДоошоо. Дахин нэг удаа өсгөж, дахин буулгана.

Урагшаа бөхийлгөхНалуу. Шулуун, босдог.

Зараа дасгалаа үргэлжлүүлж, тэр бөхийж эхлэв.Хел тавих. Энд тэр бөмбөлөг дотор муруйсан бөгөөд одоо тэр эргэж харав.

Өө, ямар сайхан өдөр вэ, Hedgehog үсрэхээс залхуурдаггүй!Хоёр хөл дээрээ байрандаа үсрэх.


Сэдвийн талаар: арга зүйн боловсруулалт, танилцуулга, тэмдэглэл

Багшийн ярианы эмчилгээний хичээлийн тойм - ярианы эмч Туровская С.В. "У" дууны хичээлийн хураангуй.

Сэдэв. Дууны U. Зорилго. Дууг тодорхой дуудах чадварыг бэхжүүлэх. Боловсролын даалгавар: 1. Хүүхдэд дуу авианы ...

Математикийн хичээлийн хураангуй Дунд бүлгийн математикийн хичээлийн хураангуй Сэдэв: Төлөвлөгөө (аялалын газрын зураг) Хөтөлбөрийн даалгавар: Анхан шатны төлөвлөгөөний дагуу жолоодох чадварыг бий болгох, төслийн объектын харьцангуй байрлалыг зөв тодорхойлох.

Математикийн хичээлүүдийн хураангуй Математикийн хичээлүүдийн хураангуй дунд бүлэгСэдэв: Төлөвлөгөө (аялалын газрын зураг) Хөтөлбөрийн даалгавар: Анхан шатны төлөвлөгөөний дагуу зөв чиглүүлэх чадварыг бүрдүүлэх ...

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан аюулгүй байдлын үндэс хичээлийн хураангуй: "Замын захидал". Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан аюулгүй байдлын үндэс хичээлийн хураангуй: "Замын захидал".

Тэмдэглэл Бид бүгд - эцэг эхчүүд, сурган хүмүүжүүлэгчид "Аюулгүй байдал, аюулгүй байдлыг хэрхэн хангах вэ" гэсэн асуултанд хариулахыг хичээж байна. эрүүл амьдралын хэв маягбидний хүүхдүүдийн амьдрал? хүүхэд поп...

Хичээлийн тэмдэглэл Яриа хөгжүүлэх хичээлүүд "Эмээгээ зочлох" яриаг хөгжүүлэх эцсийн хичээлийн хураангуй

Хичээлийн тэмдэглэл Яриа хөгжүүлэх хичээлүүд "Эмээгээ зочлох" яриаг хөгжүүлэх эцсийн хичээлийн хураангуй ...

Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй Сонсголын бэрхшээлтэй хүүхдүүдтэй багш-сэтгэл зүйчийн бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй

Огноо: 2012.02.21 Оролцогчид: хүүхдүүд бэлтгэл бүлэгГүйцэтгэсэн: багш-сэтгэл зүйч Панова М.М. Зорилго: төлөвшихөд хувь нэмэр оруулах ...

Лексикийн эмгэгийг даван туулах ярианы эмчилгээний хичээлийн тойм. ONR-тэй хүүхдүүдэд зориулсан дунд бүлгийн ангиудын хураангуй (III үе)

Хүүхдүүдтэй пластилинографийн "Өргөст үлгэр" мастер анги сургуулийн өмнөх насны

Зохиогч: Власова Ирина Тимофеевна, дээд зэрэглэлийн багш.
Москва дахь GBOU гимнази №1409, сургуулийн өмнөх боловсролын бүтцийн нэгж "Амжилт".

Мастер анги нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд, багш нар, эцэг эхчүүдэд зориулагдсан болно.

Зорилго: бүлгийн чимэглэл цэцэрлэг, "Алтан намар" үзэсгэлэнд зориулсан гар урлал.

Өнгөт хуванцараас загварчлах нь сонирхолтой үйл ажиллагаасургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан. Мөн пластилинографи нь илүү сэтгэл татам байдаг. Эцсийн эцэст, хүүхэд хуванцараар зурж болно! Арын дэвсгэр ба дүрийг зүгээр л зураад зогсохгүй хуванцараар цутгаж болох бөгөөд энэ нь хавтгай биш, том, гүдгэр байж болно гэсэн үг юм. Үүнийг бас ашиглахыг зөвшөөрдөг нэмэлт мэдээлэл- бөмбөлгүүдийг, бөмбөлгүүдийг, байгалийн болон хаягдал материал.
Хичээлийн зорилго:
- боловсролын:Илэрхий дүр төрхийг бий болгох, ойн амьтан - зараа, онцлог шинж чанаруудын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх. Гадаад төрх, Хуванцараар ажиллах ур чадвар, ур чадвар - өнхрөх, тэгшлэх, стек ашиглан бүхэлд нь хэсэг болгон хуваах, гуашаар зурах ур чадварыг бататгах, хар хольж саарал өнгө авах зэрэг бие даасан хэсгүүдээс найрлагыг хэрхэн бүтээх талаар сурах. мөн цагаан,
- хөгжүүлж байна:хуванцар, харааны болон сонсголын анхаарал, бүтээлч төсөөллийг бий болгохдоо гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;
- боловсролын: plasticine болон gouache-тэй ажиллахдаа нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн материал:
Зузаан картон, Атираат цаас цагаан өнгө, цавуу мод, гуаш хар ба цагаан цэцэг, ус, палитр, сойз, зараа тоглоом, зараа бүхий чимэглэл, С.Я цаастай ном.

Урьдчилсан ажил:Э.Чарушин “Зараа”, М.Пришвиний “Зараа” өгүүллэгүүд, В.Росины “Зараа яагаад зүү хэрэгтэй вэ?” үлгэрүүдийг унших, “Зэрлэг амьтад” цувралын “Зараа” зургийг судлах .

1) Хүүхдүүдийг оньсого таахад урь.

Ууртай мэдрэмжтэй
Ойн цөлд амьдардаг;
Хэт их зүү
бас нэг утас биш. (зараа)


С.Я.Маршакийн "Чимээгүй үлгэр" үлгэрээс шүлгээр уншина уу.

Та энэ түүхийг унших болно
Чимээгүй, чимээгүй, чимээгүй ...
Нэгэн цагт саарал зараа байжээ
Мөн түүний зараа.
Саарал зараа маш чимээгүй байв
Мөн зараа.
Тэгээд тэд хүүхэдтэй болсон
Маш чимээгүй зараа.
Бүхэл бүтэн гэр бүл зугаалгаар явдаг
Шөнөдөө зам дагуу
Зараа-эцэг, зараа-ээж
Мөн зараа зулзага.
Сонсголгүй намрын зам дагуу
Тэд чимээгүйхэн алхаж байна: дээд-дээд-дээд ...

Жишээ болгон дүрслэл эсвэл тоглоом ашиглан зараа бүтцийг авч үзэхийг санал болго. Онцлогуудыг үгээр тайлбарла Гадаад төрх: бие нь бөөрөнхий, бага зэрэг сунасан, хошуу үзүүртэй, өргөст нуруутай.

"Өргөст үлгэр" хийхийг санал болго - намрын ойгоор алхаж буй зараа дүрслэх. Мөн зараа дайснуудаас өөрийгөө хамгаалах чадвартай байхын тулд хангалттай зүү байх ёстой. Бид зараа туслах хэрэгтэй болно - шүдний чигчлүүрээр өргөстэй цув хийх.

2) Зузаан картоныг чангал Атираат цаасцагаан, цаасны ирмэгийг наа буруу тал. Зараагийн биеийн загварыг голд нь наа.


3) Хүрэн хуванцараас хиамыг шууд хөдөлгөөнөөр өнхрүүлж, зараагийн биед наалдана.


4) Зараа зүү зурах материалыг бэлтгэ: гуаш, сойз, ус, шүдний оо.


5) Саарал өнгөтэй болгохын тулд палитрт хар ба цагаан гуашийг холино. Шүдний чигчлүүрийг будаж, жигд өнгөтэй болгоно.


6) Гуашийг хатаасны дараа өнгөт шүдний оог насанд хүрэгчдийн тусламжтайгаар хуванцараар хурц өнцгөөр наана. Нүд, зараа хамар хий.


7) Янз бүрийн хэмжээ, хэлбэрийн навчны загваруудыг ав. Шар, улаан, ногоон өнгийн жижиг хэсгүүдийг авч, бөмбөлөг болгон өнхрүүлэн, хуушуур болгон тэгшлээд, навчны загварт наалдаж, хуруугаараа тэгшлээд хурцлана. Стек эсвэл хуванцараар навчны судсыг тодруулна.




8) Эдгээр нь намрын тод навчнууд юм!


9) Зараа тойруулан картон гадаргуу дээр навчийг наа.

Зальтай зараа - хазгай
Өргөст хүрэм оёсон:
Цээжинд хэдэн зуун зүү
Ард нь зуун зүү.
Зараа цэцэрлэгт зүлгэн дээр алхаж байна,
Зүүгүүдэд наалддаг
Лийр, чавга - жимс бүр,
Модны доор юу олох вэ
Мөн баялаг бэлэгтэй
зараа руу буцах! (П. Воронко)



Шилдэг холбоотой нийтлэлүүд