Android-д зориулсан програмууд - Хөтөч. Антивирусууд. Харилцаа холбоо. Оффис
  • гэр
  • Редакторууд
  • Ахлах гр зараа дахь загварчлалын талаархи тойм. Дунд бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй “Ойн зараа. "Ой руу аялах" динамик завсарлага

Ахлах гр зараа дахь загварчлалын талаархи тойм. Дунд бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй “Ойн зараа. "Ой руу аялах" динамик завсарлага

"Заа" загварчлалын хичээлийн хураангуй

Дунд бүлэг.

Зорилтот:Хүүхдүүдийн алгаа хооронд хуванцар бөмбөлөг өнхрүүлж, хоёр хуруугаараа хуванцарыг сугалж, ажилдаа өвөрмөц дүр төрх өгөх, нарийн ширийн зүйлийг (чих, нүд) нэмж өгөх чадварыг нэгтгэхийн тулд зараа дүрсийг дүрсээр дамжуулж сур. үрийн тусламж, багшийн үгийг сонсох, түүний зааврын дагуу ажиллах чадварыг нэгтгэх, хүүхдийн төсөөлөл, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх, сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмж, дүрслэлийн яриаг хөгжүүлэх, харилцан туслалцах, байгалийг хайрлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Материал:Сагс, резинэн зараа тоглоом, загварчлалын самбар, plasticine, наранцэцгийн үр.

Хичээлийн явц:

Багш ороолтоор хучсан жижиг сагсыг бүлэгт авчирдаг.

Q. Залуус аа, манай бүлэгт ер бусын зочин ирлээ. Энэ нь хэн болохыг олж мэдэхийн тулд та оньсого таах хэрэгтэй:

Модны дор хэвтэж байна Зүүтэй дэр. хэвтэх, хэвтэх, Тийм ээ, тэр гүйсэн.

Q. Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд: Зараа!

B. Тийм ээ, зараа.

V. Алчуураа өргөж, зараа гаргаж авдаг. Энэ бол зараа. Түүний нэр Эрофэй. Зарааг харцгаая. Тэр ямархуу харагддаг вэ? Яг бөмбөгөн дээр. Зөвхөн энгийн бөмбөг биш, харин зүүтэй. Чи юу гэж бодож байна. Зараа яагаад зүү хэрэгтэй вэ?

D. Зараа дайснуудаас өөрийгөө хамгаалдаг.

B. Зөв, зараа дайснуудаас өөрийгөө хамгаалахын тулд зүү хэрэгтэй. Манай зараа өөр юутай вэ?

D. Нүд, хамар, чих.

V. Залуус аа, хар даа, манай зараа Эрофэйгунигтай. Тэр надад нууцаар ямар нэг юм хэлэхийг хүсч байна. Тэгээд тэр надад юу хэлснийг та мэдэх үү? Тэр ойд огт найзгүй. Пластилин зараа хийцгээе, дараа нь ойн дагина тэднийг амилуулна.

Зараа хийхийн тулд бид хуванцараас бөмбөгийг өнхрүүлж, гурван хуруугаараа хошууг нь гаргаж авдаг. Хэн ч манай зараа гомдоохгүйн тулд түүнд өргөс хэрэгтэй. Бид үрнээс өргөс хийж, үрийг нь хурц үзүүртэй хуванцар саванд хийж, өргөс их байх тусам бидний зараа илүү сайн байх болно. Одоо бид илүү олон нүд, хамар нэмнэ. Бидэнд ямар хөөрхөн зараа вэ!

Одоо бид бага зэрэг тоглох болно.

Q. Одоо бидний хуруунууд зараа туслахад бэлэн байна.

Хүүхдийн бие даасан ажил. Хувь хүний ​​тусламж.

Q. Та ямар гайхалтай зараатай вэ? Одоо Эрофэйочиж уулз. B. Зараатай хүүхэд болгонд ойртож, зарааныхаа нэрийг асууна. Энд Эрофэйбас найзуудтайгаа уулзлаа. Эхлээд зараа үзэсгэлэнд очиж, дараа нь ойд очиж, ойн дагина тэднийг амьд зараа болгон хувиргах болно.

Одоо бид зараатайгаа тоглох болно.

Зараа Эрофэй сэрлээГараараа дээш өргө.. Сунгаж, инээмсэглэв. Тэр сарвуугаа дээш өргөдөгГараа хажуу тийш нь дээшлүүл ГЭХДЭЭдараа нь тэдгээрийг бууруулдагДоошоо. Дахин нэг удаа өсгөж, дахин буулгана.

Елена Юрьева

Загварын нэгдсэн хичээл« Зараа» (дунд бүлэг)

1. Зорилго: хүүхдүүдэд объектыг бүхэлд нь баримал болгох, зарим онцлог шинж чанаруудыг дамжуулахыг заах. (цухуйсан хамар, сарвуу, зүү) .

Даалгаврууд:

Заль мэхийг нэгтгэх загварчлал: далдуу модны хооронд зуурсан гурилыг эргүүлэх;

Бүхэл бүтэн хэсгээс тусдаа хэсгүүдийг зурах чадварыг бий болгох;

Даралтын техникийг ашиглан дадлага хий жижиг зүйлсцутгасан баримлын гадаргуу руу;

Нийт үр дүнд эерэг сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

үгсийн сангийн ажил: зараа, зүү.

2. Арга зүйн техник: аман яриа (зарааны тухай оньсого таамаглах, дүрслэх (хүүхдүүдтэй танилцуулга үзэх, тайлбар (бие, толгой, сарвуу, бие даасан байдал ямар хэлбэртэй вэ) (хүүхдийн ажил, сурган хүмүүжүүлэгчид бие даасан тусламж үзүүлэх мөч); гэнэтийн мөч (алимны амттан) .

3. Материал ба тоног төхөөрөмж: давстай зуурмаг, хавтан, салфетка, үр (хоолой, шүдэнз, чинжүү - хүүхэд бүрт; урьдчилан бэлтгэсэн мөөг, алим - хүүхэд бүрт; су-жок бөмбөг - хүүхэд бүрт; танилцуулга ажил мэргэжил.

4. Хүүхдийн зохион байгуулалт дээр дэд бүлгийн хичээлүүд.

5. Урьдчилсан ажил. Зурган дээрх хүүхдүүдтэй хийсэн яриа "Заатай зараа"; номон дээрх зургуудыг үзэх; хүүхэлдэйн кино үзэж байна "Манан дахь зараа"; зараагийн тухай оньсого таамаглах; дуу сонсож байна "Хөөрхий зараа".

Хичээлийн явц.

(Хүүхдүүд ордог бүлэг, тэдэнтэй багш уулздаг).

асран хамгаалагч: Сайн уу залуусаа!

Хүүхдүүд: Сайн уу! (хөгжим тоглодог) .

асран хамгаалагч: Залуус аа, анхааралтай сонсоорой, би та нарт нэг хүсэл хэлмээр байна оньсого:

Энэ ямар мод вэ?

Энэ бол амьд мод юм

Өргөст хувцастай

Зам дагуу алхаж байна. (Зараа)

Энд зүү, зүү байна

Тэд вандан сандлын доороос мөлхөж гарч ирдэг.

Тэд над руу харж байна

Тэд сүү хүсч байна. (Зараа)

Хүүхдүүд: Зараа!

асран хамгаалагч: Зөв! Өнөөдөр бид зараагийн тухай ярих болно.

Зараа баавгай шиг өвөлжин унтдаг. Харин ичээнд орохоосоо өмнө зараасайн идэж, сайн хооллосон тарган хүн болох ёстой. Туранхай, туранхай зараа хавар хүртэл амьдрахгүй. Тиймээс зараа намар гүйж, илүү их идэхийг хичээдэг. Шөнийн цагаар зараа хооллодог, тиймээс үүнийг нэрлэдэг "шөнийн анчин". Мөн зараа юу иддэг вэ? Хорхой, цох, мэлхий, гүрвэл, эмгэн хумс, хулгана, шувууны өндөг. Хайртай хэвээрээ зараа ойн алим, жимс, мөөг. Намрын сүүлээр зараа өвс, навчнаас бүрдсэн булга зэрэг бүлээн үүрээ засаж, бөмбөг болж, унтдаг.

Залуус аа, зараагийн тухай шүлэг сонсоорой. (хүүхэд уншдаг)

Зараа бүгд зүүгээр өргөст

Зул сарын гацуур модноос бас өргөстөөр алхав.

Тэр байшинд агч модны навч авч явсан.

Шар баглааны нуруун дээр.

Навч, сүрэл, байшингийн бүх зүйл.

Би байшин бариад хаалгаа хаая.

Тиймээ, орондоо ороод сайхан унт.

Хавар л би хаалгаа онгойлгоно.

Зараа бүх амьтдын нэгэн адил дайсантай байдаг. Тэрээр хурц зүүгээр тэднээс өөрийгөө хамгаалдаг. Зараа хараа муутай ч сонсгол сайтай. Зараа сайн сэлж, хурдан гүйдэг. Тэгээд хурдан гүйхийн тулд та бид хоёр өдөр бүр юу хийх хэрэгтэй вэ? Цэнэглэж байна.

Биеийн тамирын минут "Заатай зараа".

Асар том нарс модны дор

Ойн цэвэрлэгээнд

Зараатай зараа гүйж байна. (зараагийн хүүхдүүд зараа багшийн араас гүйдэг)

Бид эргэн тойрноо харах болно

Хожуул дээр сууцгаая. (Толгойг хажуу тийш нь эргүүлж, бөхийлгөх)

Тэгээд бид бүгд хамтдаа бүжиглэнэ,

Ингэж бид гараа даллаж байна.

Долгисон, дугуйлсан

Тэгээд гэр лүүгээ яарав. (Хүүхдүүд эргэлдэж, гараа даллана)

асран хамгаалагч: Хараач, залуусаа, биднийг дасгал хийж байхад зараа мөөг, алим хайхаар ой руу гүйв. Ээж ганцаардаж, тэр тэднийг дуудаж эхэлсэн боловч зараа хариу өгөхгүй байна. Ээж - зараа танаас зараа олоход туслахыг хүсч байна. Түүнд тусалцгаая! Бид түүнд яаж туслах вэ?

Хүүхдүүд (хариултын сонголтууд): ... чи сохорч болно ...

асран хамгаалагч: Мэдээжийн хэрэг, та зараа хийж болно! Гэхдээ эхлээд та нартай хамт ширээн дээр очоод жаахан тоглоцгооё.

"зараа" (сү-жок).

Өнхрөх нугастай зараа

Толгой, хөл байхгүй.

Алга дээр гүйдэг

Мөн хийсвэр, хийсвэр, хийсвэр. (алганы хоорондох бөмбөгний дугуй хөдөлгөөн).

Миний хуруунууд дээр гүйдэг

Мөн хийсвэр, хийсвэр, хийсвэр.

Нааш цааш гүйдэг

Би хачигдаж байна тийм, тийм, тийм. (хурууны хөдөлгөөн).

Зайл, өргөст зараа

Таны амьдардаг харанхуй ойд (ширээн дээр тавиад хурууны үзүүрээр барих)

асран хамгаалагч: Сайн хийлээ! Тэгээд одоо авч үзье зараа. Түүнд байгаа гэж үү?

Хүүхдүүд: Их бие, толгой.

асран хамгаалагч: Хараач, хүүхдүүд ээ, зараа толгой дээрээ юу байгаа вэ?

Хүүхдүүд: Хамар, нүд, чих.

асран хамгаалагч: Чи юу гэж бодож байна, энэ юу вэ?

Хүүхдүүд: Сарвуу, зүү.

асран хамгаалагч: Сайн хийлээ! Бид давстай зуурмагаас бүхэл бүтэн хэсгээс баримал хийх болно. Бид бүхэл бүтэн хэсгийг аваад, алган дээрээ тавиад, бөмбөгийг дугуй хөдөлгөөнөөр эргэлдүүлж, дараа нь төмсөг болгон хувиргана - урд нь нарийссан, ар тал нь өргөн. Бид хамраа сунгаж, хурцалж, бага зэрэг дээш өргөдөг зараа үнэрлэх. Мөөг хаана ургадаг вэ?

Бид хошууг гаргаж авдаг - нүд, хамараа хавсаргана (та Сагаган, чинжүү хэрэглэж болно)

Бид өргөст хүрэм хийдэг зараа - ар талд нь зөөгч"зүү" (бид зүүг өөрийнхөөрөө сонгодог хүсэл: үр, шүдэнз, хоолой).

Өмнө нь бидний урласан мөөг, алим нь бидний гар урлалыг нөхөх болно хичээл. Хэрэв бүх зүйл тодорхой бол ажилдаа ороорой. (Хөгжим сонсогдож, хүүхдүүд дуугарч эхэлдэг ажил мэргэжил) .

асран хамгаалагч: Манай эх зараа зараа хүлээж байна! (Хүүхдүүд ажлаа дуусгасан)

асран хамгаалагч: За залуусаа, явцгаая, бүх зараа ээжийн хажууд тавь. Ээж зараа ямар жаргалтай байгааг хараарай! Мөн зараа бас баяртай байна, тэд ээждээ буцаж ирэв! Хүн бүр хөгжилтэй байдаг, бид ч бас хөгжилтэй! Эцсийн эцэст бид сайн үйлс хийсэн. Мөн ээж - зараа зараагаар жигнэсэн жигнэмэг, тус бүр зараа дуртай зүйлтэй, та үүнийг зөвлөмжийг ашиглан олох болно (Гиен блокууд).

асран хамгаалагч: Залуус аа, энэ тухай дуу дуулъя зараа.

асран хамгаалагч: Сайн байна, та өнөөдөр маш сайн ажилласан! Бид чамтай юу хийсэн бэ? (Тэд оньсого тааж, зараа баримал хийж, бөмбөгөөр тоглож, жигнэмэг хайж, дуу дуулсан).

асран хамгаалагч: Та нар ямар сайн хүмүүс вэ! Мөн зараа ээж танд баярлалаа гэж хүсч байна! Тэр амттанг даван туулсан. Одоо гараа угааж алим идье.


Байршил: Казань

Байгууллага: MBDOU " Цэцэрлэг№7"

Байршил: Казань

Талбай: "Урлаг, гоо зүйн хөгжил".

Сэдэв: Ахлах бүлгийн "Егорын зараа" давсны зуурмагаас загварчлах.

Зорилго, зорилтууд: Төсөөлөл, бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх; Өөрийнхөө тухай, бусад хүмүүс, хүрээлэн буй байгалийн объектуудын талаархи анхны санаа бодлыг бий болгох, хүүхдийн сонирхол, сониуч зан, танин мэдэхүйн сэдлийг хөгжүүлэх.

Урлагийн бүтээлийн дүрүүдэд өрөвдөх сэтгэлийг өдөөх; хүүхдийн бие даасан бүтээлч үйл ажиллагааг хэрэгжүүлэх. -д бэлэн байдлыг бий болгох хамтарсан үйл ажиллагааүе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй.

Зуурсан гурилыг өнхрүүлж, дусал үүсгэж сур. Жижиг нарийн ширийн зүйлийг сийлбэрлэх чадварыг хөгжүүлэх. Үнэн зөв загварчлах чадварыг бэхжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж, материал: зараа тоглоом, давстай зуурмаг(өнгөтэй, саарал өнгөтэй байж болно), халуун ногоо - хумс, хар чинжүү, аяга ус, сойз, стек, зөөврийн компьютер, интерактив самбар, газрын зураг, оньсого бүхий дугтуй, цэцэрлэгт хүрээлэн / ойн үзэмж, массажны бөмбөг.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч. Үйл ажиллагааны сэдэл.

Сайн уу залуусаа! Уулзсандаа баяртай байна. Бие биедээ сайн уу гэж хэлээрэй. Би чамайг өнөөдөр намрын цэцэрлэгт хүрээлэнд очихыг санал болгож байна, гэхдээ тэнд төөрөлдөхгүй, даалгавраа даван туулахын тулд бид анхааралтай, найрсаг байх хэрэгтэй.

(Бүгд дуу нэгтэйгээр ярьдаг.)

Зөвхөн зоригтой, зөрүүд хүмүүс

Зорилгодоо баяртайгаар хүр

Мөн зам дээр танд хэрэгтэй

Байнгын нөхөрлөлийн нууцыг мэд.

(Уншлагын үеэр хүүхдүүд тойрог болж зогсоод гараа нөхдийнхөө мөрөн дээр тавьдаг. Дараа нь хүүхдүүд баруун гараа тойргийн төвд нэгтгэж, нэг гараа нөгөө гараа тавьж, "Нэг нь" гэсэн уриаг хэлдэг. бүгд нэгний төлөө.")

2. Үндсэн хэсэг.

1) Залуус аа, надад энэ цэцэрлэгт хүрээлэнгийн газрын зураг байна. Эхлэхийн тулд бид төөрөхгүйн тулд 1-р байранд байгаа найрсаг хамт олондоо даалгавар олох ёстой. Газрын зургийг харцгаая, даалгавар бүхий дугтуйг хэрхэн олох вэ?

(Маршрутыг газрын зураг дээр харуулав: та цаг руугаа нуруугаараа зогсож, 3 алхам урагшлах, баруун тийш 2 алхам, урагш 7 алхам, зүүн тийш 4 алхам, эргэж, 1 дугаартай дугтуйг олох хэрэгтэй. ). Энэ нь даалгавартай.

Дугтуй 1. Оньсого тааварлаарай:

Нарс дор, модны дор,

Зүүтэй уут байна. (зараа).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, залуус аа, энэ бол зараа. Өчигдөр би цэцэрлэгт хүрээлэнд явж байгаад ийм зараа Егоркатай таарсан. (Интерактив самбар дээр харуулах).

Зараа ганцаараа гунигтай байсан тул би түүнийг манайд ирэхийг урихаар шийдэв. Тэр чамтай найзалж, өөрийнхөө тухай бага зэрэг ярихыг хүсч байна. (Багш хүүхдүүдийг клирингийн талбайд суухыг урьж байна - интерактив самбарын урд хивс).

2). Мультимедиа үзүүлэн:

Зараа: Сайн уу залуусаа! Намайг зараа Егорка гэдэг. Бид зараа, цэцэрлэгт хүрээлэн, ойд амьдардаг. Заримдаа, хэрэв энэ нь бүрэн уйтгартай бол бид хөдөө суурьшиж болно. Тэгээд та мэрэгч амьтдаас огт айдаггүй. Мөн бид сүүнд дуртай!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, Егор зараа ямар хөгжилтэй болохыг хараарай. Зараа найзуудтайгаа тоглох дуртай тул танд тоглоомоо заахад бэлэн байна. Гэхдээ эхлээд 2 дугаарт байгаа дугтуйг олоорой. Хэрэв бид цаг руугаа эргэж харвал дугтуй нь өрөөний зүүн буланд байрладаг. Энэ хаана байна? Ер нь зөв.

3). Дугтуй 2. хурууны тоглоом"зараа"

At дасгалыг эхлээд хийдэг баруун гар, дараа нь зүүн талд.

Зараа, зараа, зальтай зараа,

чи бөмбөг шиг харагдаж байна.

(хүүхдүүд массажны бөмбөгийг алган дээрээ өнхрүүлдэг)

Ар талд нь зүү

(эрхий хурууны массажны хөдөлгөөн)

маш, маш хурц.

(долоовор хурууны массажны хөдөлгөөн)

Хэдийгээр зараа жижиг биетэй боловч

(дунд хурууны массажны хөдөлгөөн)

бидэнд өргөсийг үзүүлэв

(бөгжний хурууны массажны хөдөлгөөн)

Мөн өргөс

(жижиг хурууны массажны хөдөлгөөн)

зараа шиг харагдаж байна

(хүүхдүүд массажны бөмбөгийг алгаа хооронд нь өнхрүүлдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ямар хөгжилтэй, хэрэгтэй тоглоом вэ? Залуус аа, надад хэлээч, бидэнд зүү яагаад хэрэгтэй вэ? (хүүхдийн хариулт). Хэрэв зараа зүүгүй байсан бол ойд яаж амьдрах байсан бэ? Яагаад?

дөрөв). Зараа Егорка үргэлж зүү зүүдэггүй байсныг та мэднэ. Би та нарт "Яагаад зараа зүү ургуулсан бэ" үлгэрийг ярихыг хүсч байна (Эмчилгээний үлгэр Хухлаев О.Е., Хухлаева О.В. "Яагаад зараа зүү ургуулсан").

Үлгэр: "Чи хэзээ нэгэн цагт зараа огт зүүгүй байсныг мэдэхгүй байх ...

... Тэр цагаас хойш зараа өргөсийг хэрхэн сайн сайханд ашиглахыг ойлгосон. Тэгээд залуус түүнийг өглөө бүр хашаандаа тэсэн ядан хүлээж байна” хэмээн ярьжээ.

Ийм чухал, хэрэгцээтэй зүүгээр ижил гайхамшигтай зараа сохорцгооё!

5). Зуурсан гурилаас загвар хийх.

Хүүхдүүд ширээн дээр сууна.

Тэд самбар дээрх чимэглэл, зараа тоглоом - дусал хэлбэрээр сунасан биеийг авч үздэг. Хар нүд, хамар, богино хөл, зүү. Багш асуулт асуудаг.

Багш нь бие, нарийн ширийн зүйлийг сийлбэрлэх аргыг харуулж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, эхлээд бид их биеийг (дусал) сохордог, сунасан хэсэг нь ам юм. Эхлээд бид тойрог эргэлддэг (багш өгүүлбэр хэлэх үед)

Зараа ядарсан байна

Тэр алим, мөөг өмссөн.

Бид түүний талыг үрнэ -

Та тэдгээрийг бага зэрэг суллах хэрэгтэй.

Тэгээд бид хөлийг нь цохиж,

Жаахан амрах гэж.

Тэгээд бид гэдсээ маажин,

Бид чихний ойролцоо гижигддэг.

Зараа ой руу гүйв

Бид баярлалаа гэж хашгирав.

Бид зараа гурван талдаа өнхрүүлж, зуурч, зурж, гижигддэг.

Одоо бид сарвууг сийлдэг.

Зараа нуруундаа зүүтэй тул тааварт "зүүтэй уут" гэж нэрлэдэг байв. Та зараа зүү яаж хийх вэ? Зүүг өөр юугаар хийж болох вэ? Интерактив самбарт шүдний чигчлүүр, саваа, шүдэнз, сүрэл, гоймоноор хийсэн зүү бүхий дээжийг үзүүлэв.

Надад ийм анхилуун амтлагч байна, эдгээр үрийг юу гэж нэрлэдэгийг хэн мэдэх вэ? Энэ бол лиш цэцэг юм. Би лиш цэцэгнээс зараа зүү хийхийг санал болгож байна.

Надад өөр амтлагч байна, үүнийг хар чинжүү гэж нэрлэдэг, үүнээс юу хийж болох вэ? Та зараа нүдийг өөр юугаар хийж чадах вэ? (Хүүхдийн хариулт).

(Зараа нь цагаан эсвэл давстай зуурмагаар цутгасан, хэрэв зуурмаг нь цагаан бол хүүхдүүдийг будгаар будахыг урьж байна).

6). Тусгал.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид хичнээн гайхамшигтай зараа сохолсон бэ, би тэднийг наранд (цонхны дэргэдэх ширээ эсвэл дэнлүүний доор) байрлуулахыг санал болгож байна. Энэ хооронд бид цоохор газарт суурьшиж, хүн бүр зараагаа ярина. Влад, чи зараагаа юу гэж нэрлэх вэ? Зарааныхаа тухай бяцхан түүх ярьж өгөөч, тэр хэдэн найзтай, хаана амьдардаг, өвөл юу хийдэг вэ?

Хүүхдүүд ажлынхаа талаар ярьдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та миний найз зараа Егоркатай танилцсандаа маш их баяртай байна, одоо тэр илүү олон найзуудтай болсон. шинэ найз. Та өнөөдөр ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Та юу сурсан бэ? Та зараагийн талаар өөр юу мэдмээр байна вэ? Та зараагийн талаар юу мэдэхийг хүсч байгаагаа эцэг эхээсээ асууж, номноос мэдээлэл олж, номын санд очиж, дараагийн ангид зараагийн тухай мессежийг хэлэхийг зөвлөж байна. Баяртай!

Уран зохиол:

1. Таран О.В. зараа бөмбөг тоглоом -https://nsportal.ru/detskiy-sad/logopediya/2016/09/29/igry-s-myachikom-yozhikom

2. Хухлаев О.Е., Хухлаева О.В. Яагаад зараа зүү ургасан бэ: эмчилгээний үлгэрүүд. - Москва: Проспект, 2017. - 16 х.


Елена Галиуллина
"Заа" загварчлалын хичээлийн хураангуй

Зорилтот: Хүүхдүүдэд зараа дүрслэх, наранцэцгийн үрийг дүрсэнд нааж, хурц үзүүртэй, бие биенээсээ хол зайд байрлуулахыг үргэлжлүүлэн заа.

Боловсролын:

Хүүхдэд анхаарал, тэсвэр тэвчээр, ажиглалтыг хөгжүүлэх.

Хөгжүүлэх идэвхтэй яриахүүхдүүд;

Хөдөлгөөний үйл ажиллагааг сайжруулах;

Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадваргар;

Боловсролын:

Нэгдэлчлэх чадварыг хөгжүүлэх;

Нарийвчлал, бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх

Интеграци боловсролын бүсүүдТанин мэдэхүй, унших уран зохиол, уран бүтээл ( загварчлал, аюулгүй байдал, харилцаа холбоо, эрүүл мэнд.

Материал: тоглоомон зараа, дээж загварчлал

Ажлын маягт: дэлгэц, тайлбар, асуулт, биеийн тамирын боловсрол.

Хүлээгдэж буй үр дүн: багшийн асуултанд хариулт өгөх, хамтарсан үйл ажиллагаанд үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах чадвар.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: бүтээмжтэй.

Гишүүд: багш, нэгдүгээр бага бүлгийн хүүхдүүд.

Атрибутууд: тоглоомон зараа, дээж загварчлал, бэлдэц зараа, наранцэцгийн үр, ялтсууд.

Хичээлийн явц.

асран хамгаалагч: Залуус аа, зөв ​​сууж, нуруугаа тэгшлээд, хөлөөрөө нөхөрлө.

Хаалга тогшиж, зараа тоглоом орж ирэв

Нар: Хэн болохыг хараарай.

Хүүхдүүдийн зөв, энэ бол зараа.

Нар: зараагийн тухай шүлэг сонс

Энэ юун бөөн юм бэ

овойлт хооронд эргэлдэж,

Тэр өөртөө бөөн юм тээж,

Хоёр навч, нэг мөөг.

Нар: зараа залуусаа харцгаая.

Багш хүүхдүүдэд тоглоом авчирч, түүнийг авч үзэхийг санал болгодог.

Нар: Залуус аа, энэ юу вэ?

Хүүхдүүд: толгой!

Нар: тийм ээ, энэ толгой, дээр нь юу байгаа юм бэ?

Хүүхдүүд: чих, нүд, хамар.

Нар: Тийм ээ. Энэ бол их бие, залуусаа, давт

Хүүхдүүд давтана.

Урих: тэгээд энэ юу вэ? Зүү нэхэж байна

Залуус аа, зараа өөрөөсөө том амьтдаас хамгаалахын тулд зүү хэрэгтэй. Бөмбөлөгт орооцолдож, амьтад түүнд хүрч чадахгүй, учир нь зүү нь өргөстэй байдаг.

Залуус аа, манай зочин маш гунигтай байна, түүнд найз байхгүй, түүнд тусалцгаая. Бид түүнд найзтай болж байна.

Биеийн тамирын минут

Нар: Залуус ширээн дээр ирээрэй.

хурууны тоглоом

ЗарааЗам дагуу гишгэж, мөөгийг сагсанд хийж,

Нар: залуусаа хараарай, манай зараа нэг найзтай. Түүнд юу дутагдаж байгааг хараарай.

Хүүхдүүд: зүү

Нар: зараа зүү зүүхэд тусалъя?

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

Нар: нэг үрийг нэг нэгээр нь авч, зарааныхаа нуруун дээр хурц үзүүртэй нааж, бид өргөсттэй байдаг. Зараа ямар үзэсгэлэнтэй болсныг хараарай. Манай зараа найздаа тусалсанд баярлалаа.

Үр дүн хичээлүүд: Залуус бидэн дээр хэн ирсэн бэ?

Бид юу хийж байсан юм. Бид зараа зүүг наахад тусалсан бөгөөд одоо зараа ой руу явахаас айдаггүй. Залуус та нарт таалагдсан уу?

"зараа".

Ахлах бүлгийн GCD-ийн тойм.

"Уран сайхны бүтээлч байдал" боловсролын чиглэл (баримал)

Даалгаварууд:

1. Пластилиныг дугуй хөдөлгөөнөөр хэрхэн өнхрүүлэх талаар үргэлжлүүлэн сурах; үнэн зөв загварчлах ур чадварыг нэгтгэх.

2. Загварын ур чадварыг бэхжүүлэх янз бүрийн арга замууд: өнхрөх, татах, тэгшлэх, тэгшлэх.

3. Юмыг хуваах, боловсруулах дарааллыг ажигла.

4. Бүтээлч үйл ажиллагааны үр дүнд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

Урьдчилсан ажил:Зараагийн тухай үлгэр, үлгэр унших. "Заа юу иддэг вэ" сэдвээр яриа. "Ой дахь зараа" зургийн үзлэг. Оньсого.

GCD-д зориулсан материал: plasticine, овойлт, plasticine өнхрөх зориулалттай самбар, салфетка, стек.

GCD явц

Хүүхдүүд үлгэрийн ойг угсарсан ширээг тойрон зогсдог. Хөгжим нь "Үлгэрийн ой".

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, та ямар ид шидтэй хөгжим сонсогддогийг сонсож байна уу? Эдгээр нь үлгэрийн ойн чимээ юм. Та энэ ойд орохыг хүсч байна уу? Үүнийг хийхийн тулд та оньсого тайлах хэрэгтэй.

Тэр модны доорх ойд амьдардаг,

Хурц зүү зүүдэг.

Хэрэв гэнэт бөмбөгөнд орвол -

Махчин араатан юу ч үгүй ​​буцаж ирнэ.

Шүдэнд, сарвуунд та авахгүй

Түүний нэр хэн байсан бэ? ... (зараа)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Оньсого тааварыг зөв таасан. Чи бид хоёр үлгэрийн ойн цоорхойд ойд ирлээ. Тэр модны доор сууж байгаа хэн бэ?

Энэ нь зөв, энэ бол зараа юм.

Багш зараа тоглоом аваад, зараа гацуур модны доор ганцаараа сууж байгаа бөгөөд яагаад ч юм гунигтай байна гэж хэлэв. Залуус та нар яагаад зараа гунигтай гэж бодож байна вэ? Тэр уйдсан байх. Түүнд зориулж хуванцараар найз нөхөдтэй болцгооё.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэр ямар гайхалтай болохыг хараарай. Залуус аа, түүний биеийн хэсгүүдэд анхаарлаа хандуулаарай. Зараа ямар биеийн хэсгүүдтэй вэ?

Их бие, толгой, хөл.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бие нь ямар хэлбэртэй вэ? Толгой? Хөл үү?

Хүүхдүүд хариулдаг: зууван, дугуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Биеийн аль хэсэг нь хамгийн том вэ?

Их бие. Их биений дараа толгой, дараа нь хөл нь томордог.

Залуус аа, их бие нь бидний хувьд аль хэдийн бэлэн болсон - энэ бол овойлт юм.

Надад хэлээч, толгойг хэрхэн баримал болгох хэрэгтэй вэ? Сарвуу?

Хүүхдүүд (багшийн тусламжтайгаар)

Толгойг нь дараах байдлаар хийх хэрэгтэй: бөмбөлөг болгохын тулд илүү том хэмжээтэй хуванцарыг далдуугаараа дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүлэн, дараа нь шууд хөдөлгөөнөөр конус хэлбэртэй хуванцарыг өнхрүүл.

Сарвууг бага зэрэг дарж жижиг зууван өнхрүүлэн хийдэг.

Залуус бэлтгэсэн хэсгүүдийг хараарай.

Бидэнд юу дутагдаж байна вэ?

Зөв! Бидэнд хамар, нүд дутагдаж байна.

Хамар, нүдний хувьд - нэг ширхэг хуванцарыг алгаа, хамарт нэг хэсэг, нүдэнд хоёр жижиг бөмбөлөгөөр дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүл.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Анхаарна уу. Нэгдүгээрт, толгой нь биед, дараа нь хөл, толгой дээр - хамар, дараа нь нүдтэй холбоотой байдаг. Холбох үед хэсэг бүрийг сайтар тослох ёстой.

Гэхдээ эхлээд дулаацъя.

Биеийн тамирын "зараа".

Зараа зам дагуу гишгэж, мөөгийг нуруун дээрээ үүрэв. (Тойрог тойрон алхах.)

Зараа аажуухан гишгэж, чимээгүйхэн навчаар шуугив. (Газар дээрээ алхаж байна).

Мөн бөжин уулзалт руу үсэрч, урт чихтэй харайдаг.

Хэн нэгний цэцэрлэгт овжиноор би ташуу лууван авлаа. (нэг байрандаа үсрэх)

Одоо ажилдаа орох цаг боллоо. Суудалдаа суу. Бид зараа баримал хийж эхэлнэ.

Залуус аа, бидний биеийн тамирын хичээл "Зараа зам дагуу гишгэж, нуруундаа мөөг барив" гэсэн үгээр эхэлсэн. Зараадаа мөөг, алим хийцгээе.

Багш нь хүүхдүүдийн байрлалд анхаарлаа хандуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Гэхдээ мөөг, алимыг хэвлэхээсээ өмнө хурууны гимнастик хийцгээе.

Хурууны гимнастик "Залуу зараа".

Зальтай хазгай зараа

Өргөст хүрэм оёсон . Хажуу тийшээ цухуйсан хуруунууд)

Бүгд зүү, бэхэлгээгүй, (Нуураа шахаж, нэг нэгээр нь гарга

хуруу.)

Зараа зүү дээр наалдана (Бид гараа онгорхой цоожтой атгадаг.

Лийр, чавга - жимс бүр, Бүх хуруугаа хөдөлгө

Модны доор юу олох вэ (долоовор хуруугаа хажуу тийш нь хөдөлгө)

тал)

Мөн баялаг бэлэгтэй (Бид гараа онгорхой цоожтой атгадаг. Хөвгүүддээ яараарай.Бүх хуруугаа хөдөлгө

Хүүхдэд зориулсан асуултууд:

Зараа ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ? (хүүхдийн хариулт);

Зараа толгой дээрээ юу байдаг вэ? (хүүхдийн хариулт);

Зараа нуруундаа юу өмсдөг вэ? (хүүхдийн хариулт);

Зараа яагаад зүү хэрэгтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт);

Зараа хаана амьдардаг вэ?

Энэ юу иддэг вэ?

Зараа яагаад гунигтай байна вэ?

Бид зараа яаж туслах вэ?

Багш: Сайн байна уу залуусаа! Та зараагийн талаар маш их зүйлийг хэлж чадна. Одоо манай зараа олон найзтай, тэр цаашид гуниглахаа болино. Баярлалаа залуусаа!

Багш хүүхдүүдийн ажлыг "Үлгэр нуга" зураг дээр тавьдаг.



Шилдэг холбоотой нийтлэлүүд