Android-д зориулсан програмууд - Хөтөч. Антивирусууд. Харилцаа холбоо. Оффис
  • гэр
  • Нийгмийн сүлжээ
  • 2-р залуу бүлэгт сэдвүүдийг зохион бүтээх. Нарийвчилсан дизайны төлөвлөлт. Нарийвчилсан дизайны төлөвлөлт

2-р залуу бүлэгт сэдвүүдийг зохион бүтээх. Нарийвчилсан дизайны төлөвлөлт. Нарийвчилсан дизайны төлөвлөлт

GCD-ийн 2-р тойм бага бүлэгнийгэм-тоглоомын технологийн аргыг ашиглан дизайн хийх.

Зохиогч: Быкова Наталья Ивановна, багш.
Ажлын байр: MDOU "Хөгжлийн төв хүүхэд-цэцэрлэг№110" Петрозаводск, Карелийн Бүгд Найрамдах Улс

2-р бага бүлгийн дизайны хичээл. Сэдэв: "Мишка болон түүний найзуудын гэр".

Боловсролын чиглэлүүд: « Танин мэдэхүйн хөгжил», « Яриа хөгжүүлэх”, “Нийгэм-харилцааны хөгжил”, “Биеийн хөгжил”.
Зорилтот:бага насны хүүхдүүдэд энгийн бүтээлч чадварыг бий болгох сургуулийн өмнөх насны, хүүхдүүдийн хоорондын харилцан ойлголцлыг хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:
Нийгмийн болон харилцааны хөгжил:Хүүхдүүдийг багаар ажиллах чадварыг сургах, хүүхдүүдийн харилцан ойлголцлыг хөгжүүлэх. Хамтдаа бүтээхэд бие биедээ тусалж, хосоороо ажиллахыг хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн заа. Тухайн дүрийг (баавгай) өрөвдөх сэтгэл, өрөвдөх сэтгэлийг төлөвшүүлэх, түүнд туслах хүсэл эрмэлзэл, хэн нэгний хүсэлтэд сэтгэл хөдлөлөөр хариу үйлдэл үзүүлэх.
Танин мэдэхүйн хөгжил:Харааны болон орон зайн ойлголт, дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, нэгтгэх чадварыг хөгжүүлэх. Барилгын нарийн ширийн зүйлстэй ажиллах явцад бүтээлч ур чадвар, тогтвортой барилга барих чадварыг хөгжүүлэх. Үзэл баримтлалыг бататгах: өндөр, бага. 2 хүртэл тоолох дасгал хий.
Яриа хөгжүүлэх:Хүүхдүүдийн үгсийн санг өргөжүүлэх, баяжуулах, харилцан ярианы ур чадварыг нэгтгэх.
Биеийн хөгжил:Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадваргар, хөдөлгөөний зохицуулалт.
Үзүүлэх, тараах материал:тоглоомон баавгай; тоосго, сүрэл, чулуу, мөчир, самбараар хийсэн байшинг дүрсэлсэн зургууд; жижиг модон барилгачин; багш болон хүүхдүүдэд зориулсан загварт зориулсан том хуванцар бүтээгч (тус бүр 8 том тоосго; хоёр хүүхдэд 6 шоо); тоглоом: үнэг, туулай, хулгана, мэлхий, чоно. I. Урам зоригийн үе шат.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бидэнд зочид ирлээ. Тоглоомоо цэвэрлэж, эмх цэгцтэй болгоё, зочдод очиж, тэдэнтэй мэндчилье.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бидэнд өөр зочин ирлээ! Эргэн тойрноо нүдээрээ хар, манай зочин хаана байна, тэр хаана нуугдаж байсан бэ?
Хэрэв хүүхдүүд олохгүй бол та оньсого таахыг санал болгож болно.
"Үслэг араатан зөгийн бал дуртай.
Хэрэв ямар нэг зүйл ойлгохгүй байвал
Зэрлэгээр архирч магадгүй
Учир нь тэр ... (баавгай)."
Хүүхдүүд тоглоом хайж байна, тавиур дээрээс олж, Мишкатай мэндлээрэй.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, манай Миша ямар нэг гунигтай байна. Түүнээс юу болсныг асууя? (багш баавгайг "сонсодог").
Сурган хүмүүжүүлэгч:Миша "Теремок" үлгэрээс бидэн дээр ирсэн. Цамхагт юу болсныг санаж байна уу? (баавгай цамхаг руу авирч, түүнийг хугалсан) Одоо бяцхан амьтад амьдрах газаргүй, гэр оронгүй болжээ. Юу хийх вэ, Мишенкад хэрхэн туслах вэ? (Мишка болон түүний найзуудад зориулж барьсан шинэ байшин).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та юунаас байшин барьж болох талаар бодох хэрэгтэй.
II. Баримтлалын үе шат.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Мишад зориулж ямар материалаар байшин барих вэ? Зурган дээрээс надад ямар байшингууд байгааг хараарай. Тэд юугаар хийгдсэн бэ? (Тоосго, самбар, мөчир, чулуу, сүрэл гэх мэт).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Үнэн, гэхдээ манай бүлэгт тоосго, самбар, чулуу байхгүй. Юу хийх вэ?
Хүүхдүүд модон барилгачнаас барихыг санал болгож болно, эсвэл багш хүүхдүүдээс жижиг модон барилгачнаас Баавгайд зориулж байшин барих боломжтой эсэхийг асууна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Ийм барилга манай Мишкад тохирох эсэхийг бодоорой (энэ нь ажиллахгүй, байшин нь жижиг, намхан, баавгай нь том, өндөр байх болно). Баавгайд өндөр байшин хэрэгтэй.
III. Гүйцэтгэлийн үе шат. Бид объект үүсгэдэг.
Хүүхдүүд том гадаа барилгачин байшин барихыг санал болгодог (эсвэл багш нь хүүхдүүдийг удирддаг).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, байшин бүрт юу байдаг вэ? (хана, дээвэр, цонх). Юун түрүүнд юуг барих шаардлагатай вэ? (хана). Хана ямар байх ёстой вэ? (хүчтэй, тогтвортой, учир нь энэ нь ямар төрлийн байшин гарахаас хамаарна: найдвартай, хүчтэй эсвэл үгүй).
асран хамгаалагч(дизайнерын дэлгэрэнгүйг харуулав) Энэ юу вэ? (тоосго).
Багш нь ханыг хэрхэн яаж барихыг харуулж байна: та 2 тоосго холбох хэрэгтэй. Багш холбож, тоосго тоолж, хүүхдүүдийг тоолохыг санал болгодог. Тэрээр мөн хананд зориулж өөр нэг хоосон зай хийдэг. Хүүхдүүд хэдэн хэсэг авснаа тоолдог (2).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Би хатуу ханатай, тогтвортой юу? (Тийм). Мөн ийм хананы хагарлыг хараарай (шоу). Юу хийх вэ? (эдгээр хэсгүүдийг шоогаар холбоно). Залуус аа, би өөр юу хийх хэрэгтэй вэ? (цонх). Тиймээс би 2 шоо дөрвөлжин тавина, та цонхтой болно.
Дараа нь багш өөр хана босгож, тэдгээрийг зэрэгцүүлэн байрлуулж, хүүхдүүдэд харуулав.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Миний авсан байшин энд байна. Хүчтэй байшин барихын тулд гараа бэлтгэцгээе.
Хурууны гимнастик:
Тогших, тогших - хаа сайгүй тогшдог. (нударгаараа нударгаараа тогших)
Бид байшин барьж байна, том байшин, (байшингийн дээврийг толгой дээрээ далдуу модоор харуулав)
Мөн үүдний танхим, хоолойтой. (алгаа нийлүүлэх)
Яндангаас утаа гарч байна (бид уруулын хөдөлгөөнөөр утааг харуулдаг)
Хаалганы цоож байна, (гараа цоожтой) Хэн онгойлгож чадах вэ?
Татсан, эрчилсэн, (үгсийн дагуу бид гар хөдөлгөөн хийдэг)
Тэд тогшиж, нээв. Бид хаалгыг онгойлгож, эндээс явна (бид алгаа хажуу тийш нь тараана).
Тоглоом: "Хос ол."
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, нэг хүн байшин барихад нэлээд хугацаа орно. Гэхдээ хэрэв та хамтдаа бүтээвэл энэ нь хурдан бөгөөд хөгжилтэй байх болно. Өөртөө найз олоорой!
Динамик түр зогсолт.
Багш хосоороо даалгавар өгдөг:
Бие бие рүүгээ инээмсэглэ.
Бие бие рүүгээ нуруугаараа зогс.
Эргээд найзынхаа толгойг алгадана.
Найзынхаа нүд рүү хар.
Найзынхаа мөрөн дээр гараа тавь.
Найзыгаа тэвэр.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та нар ямар сайн хүмүүс вэ! Найрсаг залуус! Найзынхаа гараас бариад, дизайнерын хэвтэж буй ширээнд хамт оч. Найзтайгаа байшин барь.
Хүүхдүүд ширээн дээр ирж, ажлыг хамтдаа хийдэг. Дээж дээр анхаарлаа хандуулаарай. Барилга дуусмагц хүүхдүүдийг хивс рүү шилжүүлэхийг урь.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хагарахгүйн тулд болгоомжтой авч яваарай.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, манай байшинд юу дутагдаж байна вэ? (дээвэр).
Дээвэрт (модон хавтан) тохирох зүйлийг эргэн тойрноо харахыг санал болго.
IV. Дүгнэж хэлье. Тусгал.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та нар ямар сайн хүмүүс вэ! Бидэнд нэг теремок гараагүй, гэхдээ олон. Бид ямар байшинг авсан бэ? (том, хүчтэй, тогтвортой, үзэсгэлэнтэй, найдвартай). Та байшин барих дуртай байсан уу? Хөгжилтэй, сонирхолтой юу? Та найзтайгаа байшин барьсан тул хурдан бөгөөд зөв барьсан. Мишка манай байшинд таалагдана гэж та бодож байна уу?
V. Бид объектыг зодсон.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Мишенка, гэртээ ор. Та энд амьдармаар байна уу? Миша инээмсэглэж, аз жаргалтай, шинэ байшиндаа маш их дуртай! Баавгай найзуудаа шинэ гэрт урьж байна.
Багш бусад амьтдыг авчирдаг: хулгана, мэлхий, туулай, чоно, үнэг.
VI. Бие даасан үйл ажиллагаанд гарах.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бид малдаа өөр юу барих вэ? (зам, мөргөцөг, хашаа гэх мэт).
Хичээлийн дараа тоглохыг хүссэн өөр зүйлээ бүтээхэд хүүхдүүдийг урь.

Светлана Перминова
Хоёр дахь бага бүлгийн дизайны хичээлүүдийн хураангуй

"Шүхэр".

Цаасан барилгын ажил.

Хүүхдүүдийн оригами техникийг сонирхох чадварыг хөгжүүлэх. Зааврын дагуу үйл ажиллагааны төлөвлөлтийг заах; Бөөрөнхий цаасыг хагасаар нугалж, нумуудыг тэгшлээд нугалах шугамыг сайтар индүүд. Хүүхдүүдийн хүсэлтээр зураг дээр хүрэхгүй байгаа элементүүдийг дуусгах. Дүрслэлийн болон логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх, дизайн болон Бүтээлч ур чадварОрон зайн ойлголтын нэрээр дасгал хийх (доор, дээгүүр).

Материал ба тоног төхөөрөмж: дугуй цаас, А6 хуудсан дээр шүхэр (үзэг) наах хоосон зай, өнгөт харандаа (хүүхдийн тоогоор, шүхэр.

Хичээлийн явц.

Борооны дуу бичлэгийг идэвхжүүлнэ.

Залуус аа, над дээр ирээрэй, бороо орж байна!

P / ба "Нар, бороо" тоглоом

"Нар, нар,

Жаахан гэрэлтээрэй!

Хүүхдүүд гадуур зугаалах болно -

Тэд гүйж, тоглох болно"

Хүүхдүүд хивсэн дээр чөлөөтэй алхаж байна

Бороо орлоо. Харин гэртээ харь. (Хүүхдүүд байшин руу гүйдэг)

B. Энэ нь маш уйтгартай болсон! Бороо дусахаа болиоч гэж гуйя!

D. “Бороо, бороо, илүү хөгжилтэй,

Дуслаарай, дуслаарай уучлаарай. (алгаа хуруугаараа цохих)

Зүгээр л биднийг битгий норгоорой

Цонхыг дэмий бүү тогш "(хуруугаараа сэгсэр)

Бороо орохоо больсон эсэхийг харцгаая? (шүхэр доороос гараа гаргах)

Залуус аа, бороо дууслаа, одоо та нар тоглохоор гарч болно!

2 удаа давтана.

А. Залуус аа, бид борооноос юун дор нуугдаж байсан бэ?

D. Шүхэр дор.

B. Тийм шүү. Гагцхүү тэр ганц л байгаа нь харамсалтай, надад байгаа. Бид ч бас чамд шүхэр хийлгэмээр байна уу?

А.Тэгвэл ширээ рүүгээ орцгооё.

Хүүхдүүд суудалдаа сууна

А. Залуус аа, шүхэр ямар хэлбэртэй, ямар хэлбэртэй болохыг надад сануул.

D. Дугуй, дугуй.

Q. Хуруугаараа агаарт тойрог зурцгаая. Тэгээд одоо хоёр гараараа.

Асуулт, хараарай, залуусаа, миний шүхэр сүлжмэл зүүтэй, тэдгээр нь шүхэр хэлбэрээ хадгалж, удаан эдэлгээтэй байх ёстой.

За, одоо бид шүхэр хэрхэн ажилладагийг мэдсэн тул үүнийг хийж эхэлцгээе.

Багшийн зааврын дагуу хүүхдүүд шүхрийн бөмбөгийг нугалж, хоосон цаасан дээр наа.

"Гурвалжин дээвэртэй байшин"

Хөтөлбөрийн агуулга:

Дөрвөлжин цаасыг хагас диагональ байдлаар нугалж сур. "Дөрвөлжин", "гурвалжин", "диагональ" гэсэн ойлголтыг засах. Үлгэрийн баатруудтай харьцаж, бие даасан шийдвэр гаргаж сур.

Урьдчилсан ажил: "Теремок" үлгэрийг унших.

Материал: хүүхдийн тоогоор дөрвөлжин цаасан дүрс, цаасаар хийсэн "Теремок" үлгэрийн баатруудын барималууд,

будсан суурьтай байшинг байрлуулах хоосон зай, үзэх зориулалттай байшингийн бүдүүвч дүрслэл.

Хичээлийн явц

Багшийн өмнө "Теремок" үлгэрийн баатрууд (цаасан дээрээс тэр тэдэнтэй ярьдаг:

"Хүлээ хүлээ! Нэг дор биш, хэн нэгэн таныг хаанаас ирсэн, юу болсныг хэлж чадах уу?"

Q. Би юу ч ойлгохгүй байна, хэн амьдарч байсан, тэр хаана амьдарч байсан, хэн ирсэн, юу няцалсан бэ? Залуус аа, эдгээр дүрүүд юу болсон, ямар үлгэрээс гаралтай болохыг та таах уу?

Хүүхдүүд. Теремок. Баавгай тэдний байшинг дарав.

V. Одоо би ойлгож байна. Бид үлгэрийн баатруудад хэрхэн туслах вэ? Тэд хаанаас шинэ байшин авч болох вэ?

Хүүхдүүд. Барилга, шинээр бүтээх

B. Тийм шүү. Хараач, залуус аа, ширээн дээр цаасан дүрс, цавуу байна. Одоо бид хамтдаа баатрууддаа болон баавгайд зориулж шинэ байшин барих болно, ингэснээр тэр бусад хүмүүсийн орон сууцыг эвдэхээ болино.

Хүүхдүүд ширээн дээр сууна.

Байшин барихын өмнөхөн ямар хэсгүүдээс бүрддэгийг санацгаая.

Самбар дээр байшингийн зургийг байрлуулсан байна

Хүүхдүүд. Суурь, хана, дээвэр, цонх, хаалга.

B. Зүгээрээ. Манай байшин ямар хэлбэртэй байх вэ, бид үүнийг ямар хэлбэрээр хийх вэ?

D. Дөрвөлжин, дөрвөлжин хэлбэр

А. Дээвэр ямар хэлбэртэй байх вэ, бид ямар хэлбэрийг ашиглах вэ?

D. Гурвалжин, гурвалжин хэлбэртэй.

Q. Мөн цонх, хаалга ямар хэлбэртэй байх вэ?

D. Тэгш өнцөгт.

А. За, барилгаа эхлүүлцгээе! Суурь-тэгш өнцөгт дээр ямар дүрс тавих ёстой вэ?

D. Талбай

B. Зөв, эдгээр нь хана байх болно. Одоо надад гурвалжин дээвэр хэрэгтэй байна, гэхдээ надад гурвалжин байхгүй.

чамд ч бас байхгүй юу? Санаа зоволтгүй, одоо бид үүнийг квадратаас хийх болно.

Гараа амраахын тулд эхлээд тоглоомоо тоглоцгооё.

Е.Карганова "Алгаа өндөрт өргө ..."

Хүүхдүүд дээвэр хийж, байшинд хавсаргаж, дараа нь цонх, хаалгыг хавсаргана.

Асуулт: Та ямар сайхан байшинтай болсон бэ, би тэнд гэр бүлээ хүлээн авах үдэшлэг зохион байгуулж, үлгэрийн баатрууддаа суурьшуулахыг санал болгож байна (хүүхдүүдэд үлгэрийн баатруудын цаасан дүрсийг өг).

Ээждээ зориулсан алтанзул цэцэг

Хөтөлбөрийн агуулга:

Хүүхдүүдийн квадратыг диагональ байдлаар нугалах чадварыг нэгтгэх. Булангийн булангуудыг бие бие рүүгээ нугална.

Материал: Өнгөт улаан өнгийн хоёр талт цаасан дөрвөлжин хуудас, хүүхдийн тоогоор цэцэг наах иштэй хоосон загвар "ил захидал", цавуу, алтанзул цэцгийн дүрс, хүүхдүүдэд үзүүлэх.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд багшийн хажууд хивсэн дээр сууна

А. Залуус аа, бид хаврын улиралд ямар сайхан баяр тэмдэглэдэг вэ?

B. Зөв шүү залуусаа, энэ бол бүх охид, эмэгтэйчүүдийн баяр юм. Хүн бүрийн амьдралын хамгийн чухал эмэгтэй юу вэ?

B. Мэдээж ээж ээ! Ээжийгээ яаж энхрийлэн дуудаж чадаж байна аа?

D. Ээж ээ, ээж ээ.

Асуулт: Өнөөдөр би ээжүүддээ 3-р сарын 8-нд сайхан улаан цэцэг бэлэглэхийг санал болгож байна. Алтанзул цэцгийн зургийг үзүүл. Энэ цэцэг юу гэж нэрлэгддэгийг мэдэх хүн байна уу?

D. Tulip

А. Тийм ээ, алтанзул цэцэг! Би алтанзул цэцгийн тухай маш сайн шүлэг мэддэг, сонсоорой!

П.Синявскийн "Алтанзул" шүлгийг уншиж байна

"Энэ бол миний ээжийн дуртай цэцэг,

Жаахан ч болов томрох хэрэгтэй!

Энд би гахайн банкаа хадгална!

Би ээждээ зуун алтанзул цэцэг авч өгье!"

B. Чамтай тоглоцгооё.

Хурууны гимнастик "час улаан цэцэг"

Зорилго: гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, үйлдлүүдийг үгтэй уялдуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Манай час улаан цэцэгс

Дэлбээ нь нээгдэж байна.

Салхи бага зэрэг амьсгалдаг

Дэлбээ найгана.

Манай час улаан цэцэгс

Дэлбээ хаах.

Чимээгүй унтаж байна

Тэд толгой сэгсэрнэ.

Алга нь алтанзул цэцэг хэлбэртэй холбогдсон, хуруу нь аажмаар нээгддэг; Дараа нь тэдгээрийг гараараа гөлгөр найгах замаар хийдэг бөгөөд үүний дараа хуруунууд нь аажмаар хаагддаг, дүрслэхэд цэцэг хэлбэртэй, цэцгийн "үлийн цагаан оготно" найгадаг.

Мөн бид шүлэгт гардаг хүүхэд шиг алтанзул цэцэгт зориулж мөнгө хадгалахгүй, харин яг одоо цэцэг хийх болно. Ширээн дээр суу, бид таны хайртай ээжид бэлэг барих болно.

Хүүхдүүд багшийн зааврын дагуу ажлыг хийж, "ил захидал" хоосон дээр цэцэг наа.

"Доктор Айболитийн машин

Хүүхдүүдэд таваг, шоо, тоосгоноос ачааны машин барихыг заах. Дүрийн хувьд баяр баясгалан, сонирхол, сайхан мэдрэмжийг төрүүл.

Материал ба тоног төхөөрөмж: Хүүхдийн тоогоор хавтан, шоо, тоосгоны багц, "Доктор Айболит" тоглоом, Африкийн амьтдын багц, К.Чуковскийн "Айболит" бүтээлээс иш татсан захидал.

Урьдчилсан ажил: К.Чуковскийн "Айболит" бүтээлийг унших.

Хичээлийн явц:

Асуулт, Залуус аа, доктор Айболит биднээс тусламж хүссэн. Өнөөдөр тэр Африкт захидал хүлээн авлаа, юу гэж бичсэнийг сонсоорой.

"Эмч ээ, удахгүй Африкт ирээрэй

Мөн авраач, эмч ээ, хүүхдүүдээ!

Тэд angina, час улаан халууралт, холер,

Сахуу, мухар олгойн үрэвсэл, хумхаа, бронхит!

Удахгүй ирээрэй, сайн эмч Айболит!

Мэдээж доктор Айболит ядуу өвчтэй амьтдад туслахаар нэн даруй гүйхийг хүссэн бөгөөд зөвхөн ухаалаг шар шувуу түүнд Африк маш хол, алхахад маш их хугацаа шаардагдана гэж хэлсэн.

Та нар юу гэж бодож байна вэ, доктор Айболит яаж Африкт хурдан очих вэ?

D. Онгоцоор, машинаар, усан онгоцоор

B. Тийм шүү залуусаа! Энэ бүгдийг нэг үгээр яаж дуудах вэ?

D. Тээвэрлэлт

Асуулт. Одоо тоглоом тоглоцгооё, мөн бүх төрлийн тээврийн хэрэгсэлд сууцгаая.

Тоглоом "Тоглоцгооё" (И. Токмакова)

Бид морь унаж, буланд хүрэв.

Тэд машинд суугаад бензин асгав.

Бид машинаар явж, голд хүрэв.

Трр! Зогс! Чиний ээлж. Гол дээр уурын завь байдаг.

Уурын завиар явж ууланд хүрэв.

Уурын хөлөг азгүй байна, чи онгоцонд суух хэрэгтэй.

Онгоц нисч байна, хөдөлгүүр нь дуугарч байна: woo!

V. Тиймээс бид цэцэрлэгт ирлээ! Айболит биднийг хүлээж байв. Доктор Айболитт тусалцгаая?

А. Би бүтээгчээс машин хийхийг санал болгож байна. Ширээнүүдэд суу.

Машин нь ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ?

D. Бүхээг, их бие, дугуй

Q. Мөн бид ямар хэсгүүдээс дугуй хийх вэ?

D. Кубууд.

Q. Тэгээд бие?

D. Тавагнаас.

А. Бид бүхээгийг юугаар хийх гэж байна вэ?

D. Тоосгоноос.

Q. Өргөн талдаа тоосго тавих уу, эсвэл нарийхан тал руугаа тавих уу?

D. Өргөн.

V. За, ажилдаа орцгооё!

Хүүхдүүдийг барьж дууссаны дараа Айболит хүүхдүүдийн ажилд талархаж, нэг машинд суув.

Хүүхдүүд тоглоомтой загвараас чөлөөтэй тоглосоор байна.

"Чихэр"

Хөтөлбөрийн агуулга: Квадратыг диагональ байдлаар нугалж сур. Талбайн эсрэг талын булангуудыг талбайн төв рүү нугалав. Үгийн санг баяжуулах - "чихрийн хайрцаг".

Материал ба тоног төхөөрөмж: дөрвөлжин хуудас цаас өөр өөр өнгө, хүүхэлдэй, ширээ, сандал, аяга, таваг (хүүхэлдэйний тоогоор)

Хичээлийн явц

Q. Залуус аа, би хэнтэй уулзсаныг хараарай. Гоёмсог хүүхэлдэйг харуулж байна. Өнөөдөр Танягийн төрсөн өдөр.

Түүнд баяр хүргэж, түүнд "Талх" дууг дуулцгаая!

Хүүхдүүд "Каравай.

Хар даа, гэртээ Катя ширээ засаад найзуудаа цайнд урьсан. Гагцхүү энэ л асуудал, би амттан авахаа мартчихаж. Хүүхдүүд төрсөн өдрөөрөө юу идэх дуртай вэ?

D. Бялуу, чихэр!

А. Тийм ээ, чихэр. Би хүүхэлдэй Таняг аварч, зочдод нь чихэр хийхийг санал болгож байна. Та санал нийлж байна уу?

А.Тэгвэл ширээ рүүгээ орцгооё. Хүүхдүүд "амттан" хийж, чихрийн аяганд хийж, хүүхэлдэйг авчирдаг. Үнэгүй тоглоом эхэлнэ.

Шууд хийсвэр боловсролын үйл ажиллагаа

барилгын материалын зураг төсөл

хоёрдугаар бага бүлэгт

"Байшин" сэдэв

Хөтөлбөрийн агуулга:барилгын нарийн ширийн зүйлстэй ажиллах явцад бүтээлч ур чадварыг хөгжүүлэх, шалыг хэрхэн яаж барихыг заах; өнгө ойлголтыг хөгжүүлэх, тоглоом, ярианы харилцааны хүсэл эрмэлзлийг хөгжүүлэх.

материал : хүүхдийн тоогоор (ойролцоогоор ижил хэмжээтэй) тоглоом, тоосго, призм, хавтан, машин жижиг хэмжээ, Lego багцын мод.

урьдчилсан ажил: байшингийн зургийг харж байна.

Хичээлийн явц:

Багш хүүхдүүдтэй хамт дэлгэц рүү ойртоно.

Түүний ард хэн байгаа вэ? Матрешка бидэнтэй уулзахаар ирлээ!

Багш шүлгийг уншдаг:

Алдарт хүүхэлдэй - матрешка,

Үзэгнүүд хаана байна

Хөл хаана байна?

Өө, ямар хацар, улаан, улаан,

Хормогч, саравчны дээр цэцэг бий.

Та ирсэнд сайн байна! Би танд гэнэтийн бэлэг бэлдсэн: өвлийн улиралд даарахгүйн тулд байшин!

Баярлалаа! Байшин барихад хэцүү байх ёстой!

Мэдээжийн хэрэг! Бүх зүйлийг сурах хэрэгтэй! Тийм ээ, бид одоо залуустай хамт танд үзүүлж, байшин хэрхэн барихыг танд хэлэх болно.

Хүүхдүүд ширээн дээр сууна.

Багш тайлбарлав:

Би байшингаа тоосгоор барьдаг. Хараарай: тоосго нь урт талтай, богино талтай, нарийн талтай, өргөн талтай. (Хүүхдүүдтэй хамт тэрээр тоосгон дээр үзлэг хийж, хуруугаа хажуугаар нь шудрана). Эхлээд би хана босгодог. Би бие биенийхээ хажуугийн нарийн богино тал дээр тоосго тавиад, дараа нь цонх хийнэ: Би тоосгоныг нарийн урт талтай нь тавьдаг. Одоо - тааз. Би тоосгон дээр өргөн талдаа тэгшхэн тавьдаг. Бороо манай байшинг норгохгүйн тулд юу дутагдаж байна вэ? Дээвэр! Би дээврийг урт талд нь тавьсан.

Өө, залуус аа, байшинд салхи орохгүйн тулд байшинг дулаацуулахын тулд өөр юу хэрэгтэй вэ? - Хаалга! Хар даа, би хажуугийн нарийхан хэсэгт нэг тоосго тавиад, хажууд нь нөгөөг нь адилхан тавьдаг. Цонхноос харахад хаалганууд нь хаалттай байна. Матрешка хаалгыг онгойлгохыг хүсч байна, - chik-chik- тэр дотор байна! ойрхон - тэр гадаа байна!

Тэгээд одоо бүү залхуу, цэнэглэж эхлээрэй!

Би байшин барьмаар байна

(Гараа байшин шиг эвхээд, толгой дээрээ өргө)

Цонхтой байхын тулд,

(хоёр гарынхаа хурууг тойрог хэлбэрээр холбоно)

Ингэснээр байшин хаалгатай болно,

(гарын алгаа босоо байдлаар холбосон)

Ургах нарс модны дэргэд.

(нэг гараа дээшээ өргөж, хуруугаа "тэл")

Эргэн тойронд хашаа байсан тул нохой хаалгаа хамгаалав.

(Бид гараа түгжиж, урдуураа тойрог хийдэг).

Нар байсан, бороо орж байсан,

(эхлээд бид гараа дээш өргөөд, хуруунууд нь "тархсан". Дараа нь бид хуруугаа доошлуулж, "сэгсрэх" хөдөлгөөн хийдэг)

Мөн алтанзул цэцэг цэцэрлэгт цэцэглэв!

(Бид алгаа хооронд нь холбож, хуруугаа аажмаар нээдэг - "Алтанзул цэцэг")

Ямар сайн нөхдүүд вэ! Гэхдээ асуудал нь матрешка надад найзууд нь удахгүй ирнэ гэж хэлсэн! Тэд бүгд хоорондоо хэрхэн нийцдэг вэ? Хүүхдүүд ээ, үүрлэсэн хүүхэлдэйний зочдод зориулж байшин барьцгаая! Эхлээд бид тогтоосон гэдгийг санаарай ...

2 бага бүлэг

Сэдэв: "Эдгээр шоо, тоосготой хэрхэн харьцах вэ?"



Тоног төхөөрөмж: ширээний барилгын материал: шоо, тоосго, призм (нэг хүүхдэд төрөл тус бүрээс 10 ширхэг).

Сэдэв: "Ачааны машин" (барилгын материал)


Сэдэв: "Катягийн хүүхэлдэйнд зориулсан слайд" (барилгын материалаас)








Сэдэв: "Байшин - Теремок" (барилгын материал)




Сэдэв: "Амьтдад зориулсан автобус" (барилгын материал)

Барилгыг зодох хүслийг төлөвшүүлэх.

Сэдэв: "Тэд зааныг чихэрээр эмчилсэн" (цаасан дизайн - оригами)





Сэдэв: "Найзын хөрөг" (цаасан дээрээс)




Сэдэв: "Хаалгатай гараж" (барилгын материалаас).




Тоног төхөөрөмж: Шалны барилгын материал (тоосго) тус бүр 4 ширхэг, хавтан тус бүр 1 ширхэг, ачааны машин, гаражийн загвар, геометрийн биет - шоо, гурвалжин призм, тоосго; геометрийн дүрсүүд- тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин.

Сэдэв: "Манай гудамжны тээвэр" (барилгын материал)





Сэдэв: "Хүүхэлдэй үүрлэх Теремок" (барилгын материал)




Сэдэв: "Баавгайд зориулсан тавилга" (барилгын материал)





Сэдэв: "Байшингийн эргэн тойрон дахь хедж" (барилгын материал)




Сэдэв: "Завь" (барилгын материалаас).





Сэдэв: "Тоглоомын хашаа" (барилгын материал)




Тоног төхөөрөмж: тоглоом, тоосго.

Сэдэв: "ферм байгуулах" (барилгын материал)





Сэдэв: "Хоёр давхар байшин" (барилгын материал)



Тоног төхөөрөмж: янз бүрийн хоёр давхар байшингийн гэрэл зураг бүхий дугтуй, камер, жижиг тоглоомуудбарилгын дизайн (модны загвар, үүрлэсэн хүүхэлдэй), дөрвөн шоо, 11 тоосго, хоёр призм.

Сэдэв: "Нэгэн цагт онгоц байсан" (цаасан дээрээс)



Барилга барих, зодох, уран зөгнөл, бие даасан байдлыг бий болгох хүслийг төлөвшүүлэх.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Нарийвчилсан дизайны төлөвлөлт

2 бага бүлэг

Сэдэв: "Эдгээр шоо, тоосготой хэрхэн харьцах вэ?"
Даалгавар: Хүүхдэд шоо, тоосго, призмтэй бие даан танилцах боломжийг олгох (дүрсийг ялгах, нэрлэх); материалын функциональ зорилгыг ойлгоход хүргэдэг - янз бүрийн бүтэц барих. Туршилт хийж сурах, барилгын материалын бүтцийн шинж чанарыг бие даан олж мэдэх. Төсөөллийг хөгжүүлэх. Янз бүрийн аргаар орон зайд хэсгүүдийг холбох, байрлуулахыг дэмж.
Тайлбар толь бичгийн ажил: шоо, тоосго, байшин, цамхаг; том, жижиг, шар, улаан, цэнхэр, ногоон.
сонирхлыг төлөвшүүлэх бүтээлч үйл ажиллагаабарилгын материалаас эхлээд бодит объектын хамгийн энгийн загварыг бүтээх хүсэл эрмэлзэл.
Тоног төхөөрөмж: ширээний барилгын материал: шоо, тоосго, призм (нэг хүүхдэд төрөл тус бүрээс 10 ширхэг).

Сэдэв: "Ачааны машин" (барилгын материал)
Даалгавар: хавсралт, давхцах аргыг ашиглан хүүхдүүдэд барилгын материалаар барилга барих, тогтвортой байлгахыг заах. Бүлэг доторх нөхөрлөлийг үргэлжлүүлэн бий болго. Барилгын материалаас ачааны машин барих: нийтлэг зүйлийг хийхийн тулд хамтран ажиллах чадварыг бий болгох. Төсөөлөл, ярианы үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.
Тайлбар толь бичгийн ажил: хүүхдүүдийн ярианд байгаа үгсийг засах - шоо, тоосго, цилиндр, ачаа, бие, кабин.
Дизайн сонирхлыг төлөвшүүлэх.
Сэдэв: "Катягийн хүүхэлдэйнд зориулсан слайд" (барилгын материалаас)
Даалгавар: слайдыг хэрхэн яаж барихыг заах, эд ангиудыг (шоо, призм, тоосго) хооронд нь холбож, барилгыг тогтвортой байлгах. Үндсэн дөрвөн өнгийг ялгаж, нэрлэж сур.
Тоглоомын харилцаа холбоо, ярианы идэвхжил, насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах чадварыг хөгжүүлэх.
Тайлбар толь бичгийн ажил: хүүхдийн ярианд үгсийг идэвхжүүлэх - тоосго, шоо, призм, цэцгийн нэр.
Дизайнерыг хүндэтгэх.
Тоног төхөөрөмж: хүүхэлдэй, хүүхэд бүрт - 3 тоосго, 1 призм, 1 шоо.
Сэдэв: "Шидэт могой" (барилгын материалаас).Даалгавар: Загвар зохион бүтээгчийн дэлгэрэнгүй мэдээллийг үргэлжлүүлэн танилцуулах. Тоосго холбох чадварыг бэхжүүлэх. Хүүхдүүдэд муруй могой барих аргыг танилцуулах. Багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.
Тайлбар толь бичгийн ажил: могой, тоосго, барих.
Тэвчээртэй байх, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: тоглоомын могой, сурган хүмүүжүүлэгчийн цуглуулсан могойн дээж; гайхалтай уут, тоосго, хагас тоосго өөр өнгө, тоглоомон гном.
Сэдэв: "Байшин - Теремок" (барилгын материал)
Даалгавар: хүүхдүүдэд барилгын материалаас барилга байгууламж барих, тоосгоныг бие биентэйгээ ойртуулах, таазтай барилга барихыг заах.
Барилгад танил болсон объектуудын санааг тусгах анхан шатны чадварыг хөгжүүлэх. Тоглоом, ярианы харилцааны хүслийг хөгжүүлэх, ярианы үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх (том - жижиг) шоо. Жүжгийн анхны ур чадварыг хөгжүүлэх.
Тайлбар толь бичгийн ажил: хүүхдийн ярианд үгсийг идэвхжүүлэх - тоосго, хавтан, байшин.
Барилгыг зодох хүслийг төлөвшүүлэх.
Сэдэв: "Амьтдад зориулсан автобус" (барилгын материал)
Даалгавар: хүүхдүүдэд барилга байгууламж барих, эд ангиудыг хавсаргах, бие биенээ давхцуулах, дизайнерын янз бүрийн хэсгүүдийг ашиглах, барилгыг тогтвортой байлгахыг заах. Ярианы үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.
Тайлбар толь бичгийн ажил: хүүхдийн ярианд үгсийг идэвхжүүлэх - тоосго, хавтан, цилиндр.
Барилгыг зодох хүслийг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: жижиг тоглоом, хүүхэд бүрт - 2 цилиндр, 2 хавтан, 6 - 8 тоосго, хоёр тоглоомон туулай, тоглоом - нохой, замын загвар.
Сэдэв: "Тэд зааныг чихэрээр эмчилсэн" (цаасан дизайн - оригами)
Даалгавар: оригамигийн анхан шатны техникийг заах, дөрвөлжин талыг диагональ байдлаар нугалах, дөрвөлжингийн дунд хэсгийг олох, дөрвөлжингийн эсрэг талын булангуудыг дундуур нь нугалах, самбар дээр ажлыг сайтар нааж сургах.
Тууштай байдал, үнэн зөв байдал, шинэ төрлийн үйл ажиллагааны сонирхлыг хөгжүүлэх.
Тайлбар толь бичгийн ажил: чихэр, заан, оригами, цаас.
Ажиллах хүслийг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: 15х15 см хэмжээтэй олон өнгийн цаасан дөрвөлжин, цавуу, картон, зааны нялх хүүхдийн зураг.
Сэдэв: "Найзын хөрөг" (цаасан дээрээс)
Даалгавар: Цуврал цуврал бүтээх аргыг ашиглан өвлийн зугаа цэнгэлийн инээдтэй, хайртай баатрын дүр төрхийг дамжуулж, янз бүрийн хэмжээтэй дугуйлангаас цасан хүний ​​дүрсийг барьж сурах. Хүүхдэд цаасан барилгын сонирхлыг хөгжүүлэх.
Тайлбар толь бичгийн ажил: найз, нөхөрлөл, цаасан барилга, цасан хүн.
Хүүхдэд цаасан дизайны сонирхлыг бий болгох.
Тоног төхөөрөмж: том фланелограф, хавтгай дизайнерын эд ангиудын багц, дэлгэц - цасан шуурга.
Сэдэв: "Хаалгатай гараж" (барилгын материалаас).
Даалгаврууд: Багшийн үйлдлийг үзүүлэх замаар хүүхдүүдэд гарааш барих арга барилыг сургах.
Сэдвийн мэдрэгч-моторын үзлэгээр харааны ой санамж, кинестетик ойлголтыг хөгжүүлэх.
Үгсийн сангийн ажил: гараж, хаалга, ногоон, хавтан.
Хүүхдэд хамтын барилга байгууламжийг хэрэгжүүлэх, тэдэнтэй хамт тоглох сонирхлыг бий болгох.
Тоног төхөөрөмж: Шалны барилгын материал (тоосго) тус бүр 4 ширхэг, хавтан тус бүр 1 ширхэг, ачааны машин, гаражийн загвар, геометрийн биет - шоо, гурвалжин призм, тоосго; геометрийн хэлбэрүүд - тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин.

Сэдэв: "Манай гудамжны тээвэр" (барилгын материал)
Даалгавар: хүүхдүүдийн объектын хэлбэрийг ялгах чадварыг нэгтгэх; объектын дүр төрхийг шинжлэх үйлдлийг хөгжүүлэх - хоёр хэсгээс бүрдэх байшин (дөрвөлжин, гурвалжин), дууссан болон дуусаагүй вагон бүхий галт тэрэг, автомашины дуусаагүй дүрсийг барьж дуусгах үйлдлийг эзэмших.
Яриа хөгжүүлэх, насанд хүрэгчдийн асуултанд хариулах чадварыг бий болгох; хүүхдийн моторт туршлагыг баяжуулах; Хүүхдийн санаачилгын илрэл болох бие даасан байдлыг дэмжих.
Тайлбар толь бичгийн ажил: галт тэрэг, тэрэг, туулай, баавгай, ой.
Насанд хүрсэн хүнтэй хамтарсан үйлдэл хийх, харилцах таашаалыг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: барилгын элементүүд, бээлийтэй хүүхэлдэй- туулай, үнэг, чоно, баавгай; баавгайн маск.
Сэдэв: "Хүүхэлдэй үүрлэх Теремок" (барилгын материал)
Даалгаварууд: хүүхдүүдэд таазтай барилга барих, теремок барих, тоосгоныг дөрвөлжин хэлбэрээр босоо байрлуулж, бие биентэйгээ нягт байрлуулахыг заах. Сурган хүмүүжүүлэгчийн тайлбарыг сонсох, түүнийг ойлгох, түүний хүсэлтээр ажиллах, утга учиртай бүтээхийг үргэлжлүүлэн заа.
Гарны булчингийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, барилга байгууламж дахь танил объектуудын талаархи санаа бодлыг тусгах анхан шатны чадварыг хөгжүүлэх.
Толь бичгийн ажил: "урд", "ард", "хажуу", "дээд", "арын хана".
Ажлаа төгсгөлд нь хүргэх хүсэл эрмэлзэл, хариу үйлдэл үзүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: үүрлэх хүүхэлдэй, хүүхэд бүрт - 11 тоосго, 2 призм.
Сэдэв: "Баавгайд зориулсан тавилга" (барилгын материал)
Даалгавар: Хүүхдэд барилга байгууламжийг загварын дагуу барьж, уртасгах, ялгах, нэрлэх замаар өөрчлөхийг заах. Хүүхдийн тавилга, тэдгээрийн зорилгын талаархи санаа бодлыг тодруулах; тавилга бүрдүүлдэг хэсгүүдийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх; тавилга, өрөөг дүрсэлж сурах;
Тоглоомын харилцааны хүслийг хөгжүүлэх, анхаарал, логик сэтгэлгээ, яриаг хөгжүүлэх
Тайлбар толь бичгийн ажил: яриан дахь үгсийг идэвхжүүлэх - барилга, шоо, тоосго, тавилга.
Барилга барих, зодох, уран зөгнөл, бие даасан байдлыг бий болгох хүслийг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: хүүхэлдэй тавилга, "Тавилга" цувралын сэдэвчилсэн зураг, тоглоомон баавгай, "Гурван баавгай" үлгэрийн баавгайн зураг.
Сэдэв: "Байшингийн эргэн тойрон дахь хедж" (барилгын материал)
Даалгавар: Хүүхдэд хашаа барих, тоосгоныг бие биентэйгээ нягт холбох, тэгшхэн холбох, урт нарийхан талд тавихыг заах. Барилгын материалын нарийн ширийн зүйлийг тодруулж сурахыг үргэлжлүүлээрэй: шоо, тоосго, призм. Гарны булчинг хөгжүүлэх; анхаарал, санах ой, нүд. Анги дахь хүүхдийн ярианы үйл ажиллагааг сурталчлах.
Тайлбар толь бичгийн ажил: хүүхдүүдийн ярианд үгсийг идэвхжүүлэх - тал нь нарийн, дизайнерын нарийн ширийн зүйлийн нэр, хашаа, тоосго, урт, богино, нарийн.
Харилцан туслалцах, өрөвдөх сэтгэлийг төлөвшүүлэх; амьтдыг хайрлах, хүндлэх.
Тоног төхөөрөмж: "Тэжээвэр амьтад" тоглоомын багц (муур, нохой, ямаа, морь, үхэр, гахай, хонь). Хүүхэлдэй эмээ - Оньсого. Барилгын материалын багц.
Сэдэв: "Завь" (барилгын материалаас).
Даалгавар: Хүүхдүүдэд зураг дээрх дүрсийг ойлгохыг заах, түүний агуулгын талаархи сурган хүмүүжүүлэгчийн асуултад хариулж, түүний дараа тодорхой хэллэг, үгсийг давт. Бататгах: тоосго, призмээс завь барих ур чадвар; үндсэн өнгөний талаархи мэдлэг: улаан, цэнхэр, шар, ногоон; модон объектын шинж чанарууд - хөвөх, живэхгүй.
Сэтгэн бодох чадвар, ой санамжийг хөгжүүлэх; дууны аппарат, onomatopoeia-г чанга, чимээгүй дуудах чадварыг хөгжүүлэх.
Толь бичгийн ажил: их бие, хамар, призм, тоосго, барилгачин, ахмад, далайчин.
Анхаарал, төвлөрөл, тэсвэр тэвчээрийг төлөвшүүлэх; бүтээн байгуулалтад идэвхтэй оролцох хүсэл.
Тоног төхөөрөмж: барилгын материал бүхий хайрцаг, баавгайн тоглоом, модон банз.
Сэдэв: "Тоглоомын хашаа" (барилгын материал)
Даалгаварууд: хүүхдүүдийн хашаа барих чадварыг нэгтгэх, тоосгоныг босоо байдлаар тойрог хэлбэрээр байрлуулж, бие биентэйгээ нягт байрлуулах.
Хүүхдэд барилга барих хүслийг хөгжүүлэх.
Тайлбар толь бичгийн ажил: хүүхдийн ярианд үгсийг идэвхжүүлэх: тоосго, нарийн тал.
Барилга барих хүслийг төлөвшүүлэх, барилга байгууламж барих.
Тоног төхөөрөмж: тоглоом, тоосго.

Сэдэв: "ферм байгуулах" (барилгын материал)
Даалгавар: хүүхдүүдийн орон зайг хаах чадварыг нэгтгэх, хавтгай дээр тоосгоныг нарийн богино талтай нь хэмнэлээр зохион байгуулах, өнгөөр ​​сольж, уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх, шаардлагатай нарийн ширийн зүйлийг сонгох, нарийн ширийн зүйлийг харьцуулах.
Сэтгэн бодох чадвар, уран сэтгэмж, яриаг хөгжүүлэх.
Тайлбар толь робот: барилгын материал, хажуу, нарийн, богино, урт, ферм, нохой, муур, үхэр, ямаа гэсэн үгсээр хүүхдийн яриаг идэвхжүүл.
Аливаа зүйлийг хийх чадварыг хөгжүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: модон барилгын багц, тоглоом: нохой, муур, үхэр, ямаа.
Сэдэв: "Хоёр давхар байшин" (барилгын материал)
Даалгаварууд: сурган хүмүүжүүлэгчийн санал болгож буй нөхцлийн дагуу барилгын материалаас барилга барихыг хүүхдүүдэд заах (таазтай өндөр байшин), бүтцийг удаан эдэлгээтэй болгох, эд ангиудыг жигд байрлуулж, бие биенийхээ эсрэг чанга дарж, хэмжээг нь сонгох; хүүхдүүдийг бүтээлч нарийн ширийн зүйлстэй үргэлжлүүлэн танилцуулах. Хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.
Тайлбар толь бичгийн ажил: байшин, хоёр давхар, суурь, шоо, тоосго, призм.
Дизайн сонирхлыг бий болгох.
Тоног төхөөрөмж: өөр өөр хоёр давхар байшингийн гэрэл зураг бүхий дугтуй, камер, барилгыг чимэглэх жижиг тоглоом (модны загвар, үүрлэсэн хүүхэлдэй), дөрвөн шоо, 11 тоосго, хоёр призм.

Сэдэв: "Нэгэн цагт онгоц байсан" (цаасан дээрээс)
Даалгавар: хүүхдүүдэд цаасан гар урлал хэрхэн хийхийг зааж, түүний шинж чанаруудтай танилцуулах. Шүлэг унших баяр баяслыг төрүүлэхийн тулд. Хүүхэд бүрт үр дүнд хүрэхэд нь тусал.
Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, нарийвчлалыг хөгжүүлэх.
Тайлбар толь: онгоц, цаас, оригами.
Барилга барих, зодох, уран зөгнөл, бие даасан байдлыг бий болгох хүслийг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: хүүхэд бүрт 15 * 15 хэмжээтэй дөрвөлжин цагаан цаас, тоглоомын онгоц, оригами онгоц.


Ирина Румянцева
Бага насны хоёрдугаар бүлэгт "Барилгын тоглоом" барих хэтийн төлөвийн төлөвлөлт

урагш төлөвлөлт

насанд хүрэгчдийн хүүхдүүдтэй хамтарсан боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулах

дизайн дээр (барилгын тоглоомууд)

Хоёр дахь бага бүлэг

Сар / Долоо хоног Сэдэв / Даалгавар

Есдүгээр сар

1. Сэдэв: "Хүүхэлдэй үүрлэх замууд"

Даалгаварууд:хүүхдүүдэд тоосгоноос зам барих чадварыг бий болгох; барилга байгууламжийг цохих хүслийг урамшуулах; тоглоомын үйл ажиллагааны үеэр харилцах хүслийг сургах.

2. Сэдэв: "Цэцэрлэгийн тавилга"

Даалгаварууд:төрөл бүрийн тавилгын загварыг бий болгох чадварыг хөгжүүлэх; барилгын материалтай холбоотой үйл ажиллагааны сонирхлыг бий болгох; насанд хүрэгчидтэй хамтарсан үйл ажиллагаанд оролцох сонирхлыг хөгжүүлэх.

3. Сэдэв: "Цэцэрлэг дэх зам"

Даалгаварууд:хүүхдүүдэд дизайны анхан шатны ур чадварыг бий болгоход дэмжлэг үзүүлэх; барилгыг цохих хүслийг урамшуулах.

4. Сэдэв: "Шаттай гулсуур"

Даалгаварууд:дизайны үндсэн ур чадварыг сайжруулах; ойр орчмын объектуудын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх.

Аравдугаар сар

1. Сэдэв: "Ачааны машины зам"

Даалгаварууд:тоосгоноос зам барих чадварыг хөгжүүлэх; барилгыг зодох сонирхлыг төрүүлэх; үе тэнгийнхний барилгыг хүндэтгэхийг хүмүүжүүлэх.

2. Сэдэв: "Хүүхэлдэйнд зориулсан тавилга"

Даалгаварууд:хүүхдэд загварын дагуу барьж байгуулах, барилгад дүн шинжилгээ хийх, барилгын ажилд янз бүрийн өнгөт нарийн ширийн зүйлийг ашиглах чадварыг бий болгох; тоглоом тоглох, ярианы харилцааны хүслийг хөгжүүлэх.

3. Сэдэв: "Ширээ сандал"

Даалгаварууд:Хүүхдэд барилгын эд ангиудыг (шоо, хавтан, тоосго) ялгах, нэрлэх чадварыг хөгжүүлэх, тэдгээрийн бүтцийн шинж чанарыг (тогтвортой байдал, хэлбэр, хэмжээ) харгалзан эд ангиудыг ашиглах чадварыг бий болгох; барилга байгууламжтай хамтран тоглох сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

4. Сэдэв: "Машин"

Даалгаварууд:загварын дагуу барилгын ажлыг гүйцэтгэх чадварыг бүрдүүлэх; дизайны ур чадварыг сайжруулах; ойр орчны объектуудын сонирхлыг хөгжүүлэх.

5. Сэдэв: "Янз бүрийн машинуудын хаалга"

Даалгаварууд:Өөрийнхөө дизайны дагуу нэмэлт материалыг ашиглан загвар зохион бүтээх чадварыг бий болгох; барилга байгууламжтай тоглоомыг бие даан зохион байгуулах чадварыг хөгжүүлэх; Тоглоомын түншүүдтэй эд анги, тоглоом хуваалцах хүслийг төлөвшүүлэх.

Арваннэгдүгээр сар

1. Сэдэв: "Амьтны хүрээлэн" (амьтдын тор барих)

Даалгаварууд:загварын дагуу тоосгоноос амьтны тор барих чадварыг хөгжүүлэх. Тоглоомын үеэр түншлэл, аман харилцааг хөгжүүлэх. Амьтны ертөнцийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

2. Сэдэв: "Хүүхэлдэйнд зориулсан тавилга"

Даалгаварууд:өөр өөр өнгийн хэсгүүдийг ашиглан загварын дагуу барих чадварыг хөгжүүлэх, барилгад дүн шинжилгээ хийх. Тоглоом, ярианы харилцааны хүслийг хөгжүүлэх.

3. Сэдэв: “Цамхаг. "Пирамидын зарчим"-тай танилцах

Даалгаварууд:зураг, гэрэл зургаас дизайн хийх чадварыг хөгжүүлэх. "Өндөр", "бага" гэсэн ойлголтыг бататгах.

4. Сэдэв: "Мишуткагийн ширээ сандал"

Даалгаварууд:хүүхдүүдэд барилгын нарийн ширийн зүйлийг ялгах, нэрлэх чадварыг хөгжүүлэх (шоо, хавтан, тоосго, тэдгээрийг бүтцийн шинж чанарыг харгалзан үзэх чадвар (тогтвортой байдал, хэлбэр, хэмжээ).

Арванхоёрдугаар сар

1. Сэдэв: “Хүүхэлдэйнд зориулсан өрөө”

Даалгаварууд:танилцуулгын дагуу тавилгын загвар бүтээхэд хүүхдүүдэд дасгал хийх. Барилгын эд ангиудын эд ангиудыг солих гэх мэт шинж чанарыг ажилдаа ашиглах чадварыг хөгжүүлэх.

2. Сэдэв: "Хаалга нь өргөн, нарийн"

Даалгаварууд:өгөгдсөн нөхцлийн дагуу төрөл бүрийн барилга байгууламж барих чадварыг сайжруулах. "Өргөн - нарийн" гэсэн ойлголтуудын утгыг тодруул.

3. Сэдэв: "Гирланд - бөгжний гинж"

Даалгаварууд:олон өнгийн цаасан туузаас цагираг наах чадварыг хөгжүүлэх. Шинэ жилийн шинж чанарыг өөрийн гараар бүтээх хүслийг бий болгох. Нарийвчлал, анхаарал халамжийг төлөвшүүлэх; нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

4. Сэдэв: "Цасан охины тавилга"

Даалгаварууд:Цасан охины дүртэй хүүхдүүдийг үргэлжлүүлэн танилцуулах. Хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь танил объектуудын талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх. Барилгатайгаа тоглох чадварыг хөгжүүл.

Нэгдүгээр сар

1. Сэдэв: "Нохойд зориулсан үржлийн газар"

Даалгаварууд:зураг, гэрэл зургийн дагуу дизайн хийх чадварыг сайжруулах. "Өндөр - бага" гэсэн ойлголтын талаархи санаа бодлыг үргэлжлүүлээрэй.

2. Сэдэв: "Хүүхэлдэйнд зориулсан тавилга"

Даалгаварууд:тодорхой дарааллаар барих чадварыг сайжруулах, барилга байгууламж барих замаар барилга байгууламжийг өөрчлөх. Хүүхэлдэйгээр тоглох сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

3. Сэдэв: "Санта Клаусын тавилга"

Даалгаварууд:хүүхдийн талаарх ойлголтыг өргөжүүлэх шинэ жилийн дүр. Хүүхдүүдийн барилгыг зөв дарааллаар дуусгах ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлж, бие даан барилгыг ялах төлөвлөгөө гарга.

4. Сэдэв: "Чантереллэд зориулсан байшин"

Даалгаварууд:үнэгэнд зориулж байшин барьж, барилгаа зодох чадварыг бий болгох. Бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх, үлгэрийн дүрд анхаарал тавих хүсэл эрмэлзэл.

Хоёрдугаар сар

1. Сэдэв: "Хөгжилтэй могойнууд" (цаасан)

Даалгаварууд:Хүүхдэд объектын гоо зүйн өөрчлөлтийн боломжийг олж харах чадварыг бий болгох. Үйл ажиллагаа, бие даасан байдлыг хөгжүүлэх.

2. Сэдэв: "Бүжинд зориулсан байшин"

Даалгаварууд:хүүхдүүдийн өөрийн төлөвлөгөөний дагуу байшин барих, барилга байгууламжаа зодох чадварыг хөгжүүлэх. Тоглоомын үеэр тоглоомын харилцан үйлчлэлийг бий болгох.

3. Сэдэв: "Нисэх онгоц" (цаасан)

Даалгаварууд:цаасан урлал хийх чадварыг бүрдүүлэх. Хэрэглээний дүр төрхийг "сэргээх" хүүхдийн сонирхлыг] хөгжүүлэх.

4. Сэдэв: "Тавилгын дэлгүүр"

Даалгаварууд:хэмжээ, өндөр, өргөнөөр ялгаатай барилга байгууламж барих чадварыг хөгжүүлэх. Хамтарсан тоглоомуудад үе тэнгийнхэнтэйгээ найрсаг харилцааг хөгжүүлэх.

Гуравдугаар сар

1. Сэдэв: "Байшин барих"

Даалгаварууд:объектын хэлбэр, хэмжээ, өнгөний талаархи хүүхдийн санаа бодлыг хөгжүүлэх. Байшингийн дизайны сонирхлыг бий болгох.

2. Сэдэв: "Хүүхэлдэйнд зориулсан тавилга"

Даалгаварууд:загварын дагуу барих чадварыг хөгжүүлэх, барилгад дүн шинжилгээ хийх, янз бүрийн өнгөт нарийн ширийн зүйлийг ашиглах. Тоглоом, ярианы харилцааны хүслийг хөгжүүлэх.

3. Сэдэв: "Матрёшка байшин"

Даалгаварууд:дотоод чөлөөт орон зайтай барилга байгууламжийг бий болгох чадварыг бүрдүүлэх. Дуртай тоглоомондоо баяр баясгаланг авчрах хүслийг нэмэгдүүл.

4. Сэдэв: “Ачааны машины хаалга”

Даалгаварууд:төлөвлөгөөнийхөө дагуу нэмэлт материал ашиглан загвар дагуу барилга барих чадварыг сайжруулах. Барилга байгууламжийг цохих, эд анги, тоглоомыг бусад хүүхдүүдтэй хуваалцах чадварыг хөгжүүлэх.

Дөрөвдүгээр сар

1. Сэдэв: "Амьтны хүрээлэн"

Даалгаварууд:нарийн урт, нарийхан богино тал дээр бие биенээсээ ойрхон эсвэл бие биенээсээ тодорхой зайд байрлуулсан тоосгоноос амьтны тор барих чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. Танин мэдэхүйн сонирхол, ой санамж, төсөөллийг хөгжүүлэх.

2. Сэдэв: "Цамхаг"

Даалгаварууд:зураг, гэрэл зургаас дизайн хийх чадварыг хөгжүүлэх. "Өндөр - бага" гэсэн ойлголтын талаархи ойлголтыг бий болгох. Барилга байгууламжийг цохих, эд анги, тоглоомыг бусад хүүхдүүдтэй хуваалцах чадварыг хөгжүүлэх.

3. Сэдэв: "Бүжинд зориулсан сайхан байшин"

Даалгаварууд:хүүхдүүдэд өөрийн ач холбогдлын талаархи ойлголтыг бий болгох - Би туулайнд тусалж чадна. Хүүхдүүдийн зураг, гэрэл зургийн дагуу дизайн хийх чадварыг хөгжүүлэх.

4. Сэдэв: "Нохойд зориулсан үржлийн газар"

Даалгаварууд:танил объектыг бие даан зохион бүтээх чадварыг хөгжүүлэх, хэрэв хүсвэл зураг, гэрэл зураг ашиглах. "Өндөр - бага" гэсэн ойлголтыг нэгтгэх.

1. Сэдэв: "Манай гудамжны байшингууд"

Даалгаварууд:янз бүрийн өндөртэй байшингийн загвар барих хүүхдийн ур чадварыг дээшлүүлэх. Барилга байгууламжаа үлгэрийн тоглоомд ашиглах чадварыг бий болгох.

2. Сэдэв: "Гномын байшин"

Даалгаварууд:дүрд зориулж байшин барьж, түүнийг зодох чадварыг хөгжүүлэх. Дуртай тоглоомондоо баяр баясгаланг авчрах хүслийг нэмэгдүүл.

3. Сэдэв: "Хот"

Даалгаварууд:хүүхдийн санаачилгын илрэлийг дэмжих; олж авсан бүтээлч ур чадвараа тоглоомд ашиглах хүслийг урамшуулах.

4. Сэдэв: "Гүүрүүд"

Даалгаварууд:схемийн дагуу хүүхдийн ур чадварыг дээшлүүлэх. Барилга байгууламжийг цохих, эд анги, тоглоомыг бусад хүүхдүүдтэй хуваалцах чадварыг хөгжүүлэх.

Уран зохиол:

1. Кутсакова L. V. “Дизайн, урлагийн бүтээл цэцэрлэг", М., "Сфер" худалдааны төв, 2010 он

2. Grisik T. I. et al., Rainbow. 3-4 насны хүүхдүүдтэй цэцэрлэгийн төлөвлөлтийн ажил, М .: Боловсрол, 2012 он.

Анхаарал тавьсанд баярлалаа!



Шилдэг холбоотой нийтлэлүүд