Android-д зориулсан програмууд - Хөтөч. Антивирусууд. Харилцаа холбоо. Оффис
  • гэр
  • Мультимедиа
  • “Хүний мэдрэхүйн эрхтэн. Ахлах ярианы эмчилгээний бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "бидний бие" хичээлийн хураангуй Манай бие бол ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан мэдлэг юм

“Хүний мэдрэхүйн эрхтэн. Ахлах ярианы эмчилгээний бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "бидний бие" хичээлийн хураангуй Манай бие бол ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан мэдлэг юм

MBDOU Их Октябрийн цэцэрлэг "Белочка"

Тверь мужийн Фировский дүүрэг

"Хүний биеийн бүтэц" ахлах бүлгийн төсөл

Сурган хүмүүжүүлэгчид: Парфенова Ю.А., Конкина М.В.

Үргэлжлэх хугацаа: богино хугацааны (1 долоо хоног).

Хамааралтай байдал:

Одоогоор байнга өвчилсөн хүүхдүүд их байна. Тэдний өвчлөлийн түвшинг бууруулахын тулд маш их ажил хийх шаардлагатай байна. Хүүхдүүд эрүүл мэнддээ анхаарал тавьж сурах нь чухал. эрүүл амьдралын хэв маягхүний ​​​​биеийн бүтэц, бүх чухал тогтолцооны харилцан хамаарал, зарим өвчнөөс хэрхэн зайлсхийх талаархи ойлголтыг өргөжүүлэх шаардлагатай.

Хүний биеийн бүтцийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг баяжуулах;

Дүн шинжилгээ хийх чадвар, багаар ажиллах чадвар, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх;

Бие махбоддоо анхаарал халамж тавих хандлагыг төлөвшүүлэх;

Хэрэгжүүлэх төлөвлөгөө:

1. Чимэглэлийн материал, уран зохиол,

2. "Эрүүл хооллолт", "Авитаминозгүй хавар", "Шүдээ хэрхэн арчлах вэ", "Цэвэр агаарт алхах" сэдвээр эцэг эхчүүдтэй зөвлөлдөх буланд байрлуул.

3. Хүүхдүүдтэй цуврал мэдээлэл өгөх яриа, практик даалгавар, туршилт хийх.

Даваа.Өдрийн 1-р хагас

"Биеэ судлах нь" сэдэвт илтгэл

Зорилго: Хүний бие, түүний бие бүхэлдээ хэрхэн зохион байгуулагдсаныг хэлэх.

D / .: "Миний бие"

Өдрийн 2-р хагас.

Номын зургуудын үзлэг: "Миний анхны эрэгтэй хүний ​​тухай ном"

О.Иванова.

Мягмар гарагийн 1 цаг.

"Амьсгалын тогтолцоо" сэдэвт илтгэл.

Зорилго: Амьсгалын тогтолцооны бүтцийн талаархи ойлголтыг бий болгох.

Туршилт: "Амьсгалах-амьсгалах" - Хүүхдүүд гараа цээжин дээрээ тавиад гүнзгий амьсгаа авсны дараа амьсгалаа гаргана. Тэд юу болж байгааг хэлдэг (цээж дээш доошоо явдаг).

"Хөршийнхөө зүрх сэтгэлийг сонс."

Тоглоомын амьсгалын дасгалууд:

"Онгоцонд цохих", "Завийг үлээх", "Агаарын хөл бөмбөг".

Өдрийн 2-р хагас.

Арьсны яриа.

Зорилго: Арьсны бүтэц, түүний зорилгын талаархи санаа бодлыг бий болгох.

Илтгэл.

"Мойдодыр", "Өө, чи халтар охин!" хүүхэлдэйн кино үзэж байна.

Лхагва гараг.Өдрийн 1-р хагас.

Сэдвийн яриа: "Таван мэдрэхүй"

Зорилго: Мэдрэхүйн эрхтнүүд, тэдгээрийн хоорондын харилцааны талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх.

Туршилтууд:

“Нүдээ аниад яв”, “Нүдээ аниад хамрын үзүүрт хүр”, “Халбагаа амандаа хий”.

P / тоглоом: "Сохор хүний ​​шаргал".

Өдрийн 2-р хагас.

Сэдвийн яриа: "Хоол боловсруулах систем ба ялгаруулах систем"

Зорилго: Хоол боловсруулах, ялгаруулах тогтолцооны бүтэц, тэдгээрийн хоорондын хамаарал, эрүүл хооллолтын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг баяжуулах.

Тоглоом: "Амтлах" (нүдээ аньсан).

Өдрийн 1-ний хагас.

"Цусны эргэлтийн систем" сэдэвт илтгэл.

Зорилго: Зүрх, цусны судас (судал, артери, хялгасан судас), түүний ач холбогдлын талаархи одоо байгаа мэдлэгийг өргөжүүлэх, зураас, үрэлтэд анхны тусламж үзүүлэх талаархи мэдлэгийг идэвхжүүлэх.

Туршилт: "Зүрхээ сонс" - Хүүхдүүд чихээ гараараа таглаж, гүнзгий амьсгална.

"Судасны цохилтыг мэдэр", "5 удаа суугаад зүрх сэтгэлээ сонс. Юу өөрчлөгдсөн бэ?"

Өдрийн 2-р хагас

"Эмнэлэг" дүрд тоглох тоглоом.

Эцсийн зугаа цэнгэл: "In эрүүл бие- эрүүл сүнс!

Цусны эргэлтийн систем.

Ирина Овчинникова
"Хүний мэдрэхүйн эрхтэн" ахлах бүлгийн бичиг үсэг, шинжлэх ухааныг заах нэгдсэн хичээлийн конспект

Ахлах бүлгийн "Хүний мэдрэхүйн эрхтэн" бичиг үсэг, байгалийн ухааны хичээл заах нэгдсэн хичээлийн конспект.

Интеграци боловсролын бүсүүд: "Танин мэдэхүй", "Харилцаа", "Нийгэм", "Эрүүл мэнд".

Даалгаварууд:

Боловсрол: Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг танин мэдэхэд туслах туслахын хувьд хүүхдүүдэд мэдрэхүйн тухай ойлголт өгөх. Янз бүрийн мэдрэхүйгээр объектыг мэдэрч сур. Үгийн дууны дүн шинжилгээ хийж, үгсийг үе болгон хувааж сур. Үг үсгээр унших чадварыг заа.

Боловсрол: Бие махбодоо бүхэлд нь сонирхох.

Яриа: Холбоотой яриаг хөгжүүлэх, хүүхдийн үгсийн санг шинэ үгээр баяжуулах (эрхтэн, мэдрэгч, үнэр)

Хөгжиж байна: Анхаарал, санах ой, логик сэтгэлгээ, ажиглалтыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн материал:

тараах материал: үгийн дууны дүн шинжилгээ хийх картууд, чипс, үсэг, туршилт хийх лонхтой.

Демо: үгийн дууны шинжилгээг үзүүлэх, гүйцэтгэхэд зориулсан зураг, зөөврийн компьютер.

туршилтын хувьд: үнэртэй ус, нимбэг, сонгино, шоколад, сармис, шүдний оо, өргөст хэмх, банана, алим, үр.

Хичээлийн явц:

Залуус аа, Малвина таныг удахгүй сургуульд явах болно гэдгийг мэдэв. Тэгээд би чамайг сургуульд ороход бэлэн байгаа эсэхийг шалгахаар шийдсэн. Тэр танд даалгавруудыг бэлдсэн. Бид тэдгээрийг биелүүлж чадах уу?

(хүүхдийн хариулт)

Өнөөдөр бид хүний ​​таван чухал туслагчийн тухай ярих болно, гэхдээ ямар оньсого нь дараахь зүйлийг тодорхойлоход тусална.

1. Хүн бүрт байдаг

Хоёр сайхан нуур.

Тэдний хооронд уул байдаг

Тэднийг хүүхдүүд гэж дууд! (Нүднүүд)

НҮД - kz гэдэг үгийг казах хэлээр хэлье.

Тэгээд одоо хэлье Англи хэл EYES гэдэг үг - нүд.

Надад хэлээч, бидэнд яагаад нүд хэрэгтэй вэ?

(Бидэнд объект, хүмүүсийг харах, нар, оддыг харах, биднийг хүрээлж буй бүх зүйлийг харах, зайг тодорхойлох, өнгө ялгах зэрэгт нүд хэрэгтэй)

Сайн байна, бүгд зөв хэллээ!

Би нүдээ хамгаалах шаардлагатай юу, хамгаалахгүй бол юу болох вэ?

(Хэрэв та олон хүүхэлдэйн кино үздэг бол өдөржин тогло Компьютер тоглоомнүдний булчингууд хэт ачаалал, ядрах, хараа муудаж болно)

Нүдэндээ тусалцгаая - нүдэндээ дасгал хий.

("нүдэнд зориулсан дасгалын багц" зурагтай слайд дэлгэцэн дээр гарч ирнэ.

Малвинагийн эхний даалгавар: EYES гэдэг үгэнд сайн дүн шинжилгээ хийх.

("нүд"-ийн зурагтай слайд дэлгэцэн дээр гарч ирнэ)

(хоёр хүүхэд самбар дээр тоглодог: нэг нь чипс, нөгөө нь үсгээр, үлдсэн нь ширээн дээр чипс тавьдаг)

Одоо би "Юу өөрчлөгдсөн бэ?" тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

(дэлгэц дээр хоёр зураг гарч ирэх тул та ялгааг олох хэрэгтэй)

Эхнийх нь маш сайн ажилласан.

Дараагийн оньсого:

2. Энд уул, уулын ойролцоо байна

Хоёр гүн нүх.

Эдгээр нүхэнд агаар тэнүүчилж,

Энэ нь орж ирдэг, энэ нь гардаг. (хамар)

("хамар"-ын зурагтай слайд дэлгэцэн дээр гарч ирнэ)

NOS - мрын гэдэг үгийг казах хэлээр хэлье.

Тэгээд одоо англиар NOSE - nose гэдэг үгийг хэлье.

Яагаад бидэнд хамар хэрэгтэй вэ?

(Хамар нь үнэрийг барьж, ялгах, амьсгалахад хэрэгтэй)

Би "Тааламжгүй үнэр ба тааламжгүй" тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

Та лонхтой үнэрийг тодорхойлох хэрэгтэй.

(Савтай үнэртэй ус, нимбэг, сонгино, шоколад, сармис, шүдний оо, өргөст хэмх, банана, алим, үр, нэг хоосон савтай) (Хүүхдүүд савыг онгойлгож, үнэрлэж, үнэрээр нь тодорхойлох)

3. Хүүхдүүд ойд сонсож,

Хөхөөнүүд яаж уйлдаг вэ.

Мөн үүний тулд танд хэрэгтэй

Манай хүүхдүүд ... (чих)

("чих"-ийн зурагтай слайд дэлгэцэн дээр гарч ирнэ)

УШИ - ла гэдэг үгийг казах хэлээр хэлье.

Одоо англиар - чих.

Чих нь юунд зориулагдсан вэ?

(Хүмүүсийн ярих, шувуудын дуулах, хөгжмийн чимээ, амьтдын дуу хоолой, хөл доорх цас, борооны чимээ зэргийг сонсоход чих хэрэгтэй)

Бидний чих нь дуу авиаг ялгахад тусалдаг.

Чихэндээ анхаарал тавих шаардлагатай юу, анхаарал халамж тавихгүй бол юу болох вэ?

(Чи чихэндээ анхаарал тавих хэрэгтэй. Чихэндээ хурц зүйл түлхэж болохгүй. Энэ нь чихний бүрхэвчийг гэмтээж, сонсголоо бүрмөсөн алддаг. Чанга, ширүүн дуу, чанга хөгжим сонсголыг муутгадаг)

Чихэндээ анхаарал тавь!

Чиний чих хэрхэн сонсож байгааг шалгахыг хүсч байна.

Тоглоом ""Хөдөлгөөнийг сонс, хий"

Гараа өргө;

Духаа үрэх;

Толгойгоо илэх;

хөлөө дарах;

Чихээ татах;

Гараараа нүдээ аних;

Хацраа үрэх;

Гараараа хамраа таглах;

Алгаа таш;

Хөршийнхөө нурууг алгада.

Сайн байна, та хичнээн анхааралтай, чих чинь ямар сайн сонсдог вэ!

Өөр нэг оньсого сонсоорой:

4. Энд нэг оньсого байна, эрхэм найз минь,

Хялбар - сонсох:

Би халбага авдаг

Би идэхийг хүссэн үедээ!

("гар"-ын зурагтай слайд дэлгэцэн дээр гарч ирнэ)

ГАР - ол гэдэг үгийг казах хэлээр хэлье.

Одоо англиар - гар.

Гар юунд зориулагдсан вэ?

(Объектуудыг авах, зурах, тоглох, хүрэх, мэдрэхийн тулд гар хэрэгтэй)

Малвинагийн өөр нэг даалгавар бол ГАР гэдэг үгэнд хэдэн үе байдаг.

(хүүхдүүд нэг үг дэх үений тоог тодорхойлно)

Энэ бол мэдрэхүйн дөрөв дэх эрхтэн - хүрэлцэх эрхтэн юм.

Бид тоглох уу? хурууны тоглоом"Нугад байшин байна"

(багш гарын хөдөлгөөнийг харуулж, хүүхдүүд давтана)

Энэ байшин нугад зогсож байна

За, байшин руу орох зам хаалттай байна.

Бид хаалгыг онгойлгож байна

Бид таныг энэ байшинд урьж байна.

Дараагийн оньсогыг сонсоорой.

5. Бидний хэл амьдардаг байшин,

Бид бүгд дууддаг ... (ам)

("ам"-ын зурагтай слайд дэлгэцэн дээр гарч ирнэ)

Казах хэлээр ROT - ауыз гэдэг үгийг хэлье.

За, одоо англиар - ам.

Ам нь юунд зориулагдсан вэ?

(Хамар амьсгалж чадахгүй үед бид амаараа амьсгалдаг. Өвлийн улиралд гар даарвал амьсгалаараа дулаацуулж болно)

Яагаад бидэнд хэл хэрэгтэй байна вэ?

(Хэлний тусламжтайгаар бид бүтээгдэхүүний амтыг ялгадаг)

Ам нь бас ярианы эрхтэн юм.

Би танд "Амтыг таах" тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

(хүүхдүүд аяга таваг байгаа ширээ рүү ойртоно. Хүүхэд нүдээ аниад, багш түүнд жимс, ногоо өгнө. Хүүхэд таах ёстой)

Тэгэхээр бид хүний ​​таван мэдрэхүйтэй: харах эрхтэн - нүд, үнэрлэх эрхтэн - хамар, сонсгол - чих, амтлах эрхтэн - ам хэл, хүрэх эрхтэн - бидний гар.

Танай үйлчилгээнд таван туслах байдаг.

Та үүнийг анзааралгүйгээр хошигнол болгон ашигладаг:

Харахын тулд нүдийг танд өгсөн

Мөн чих нь сонсоход үйлчилдэг

Амтыг ойлгохын тулд аманд хэл

Мөн хамар - үнэрийг ялгах,

Гар - энхрийлэх, ажиллах,

Аяганаас ус ууна.

Мөн таны сэтгэлийн зовнил ямар ч хэрэггүй болно

Тэд танд үргэлж туслах болно.

Мэдрэхүйдээ анхаарал тавь!

Холбогдох хэвлэлүүд:

Зорилго: Хүүхдийн хүний ​​мэдрэхүйн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх, хүний ​​амьдрал дахь нүдний утга учир, дүрмийн талаархи мэдлэгийг бий болгох.

"Мэдрэхүйн эрхтэн" ахлах бүлгийн "Өө, чи буртагтай охин" шүлгийг найруулсан хураангуй.Хийсвэр боловсролын үйл ажиллагаа"Мэдрэхүйн эрхтэн" ахлах бүлэгт Агниа Бартогийн "Өө, чи муухай охин" шүлгийг найруулан тавьсан.

Бэлтгэл бүлэгт бичиг үсэг, математик заах нэгдсэн хичээлийн конспектБоловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх: "Танин мэдэхүйн хөгжил", " Яриа хөгжүүлэх”, “Урлаг ба гоо зүй”, “Бие бялдрын хөгжил”,.

Ахлах бүлгийн "Бидний туслахууд бол мэдрэхүйн эрхтэнүүд" танин мэдэхүйн хичээлийн хураангуйАхлах бүлгийн "Бидний туслахууд бол мэдрэхүйн эрхтэнүүд" танин мэдэхүйн хичээлийн хураангуй. Зорилго: Хүүхдийг хүний ​​мэдрэхүйтэй үргэлжлүүлэн танилцуулах.

"Бидний бие" ярианы хөгжил
Хөтөлбөрийн агуулга:
Биеийн хэсэг, эрхтнүүд, тэдгээрийн үйл ажиллагааны талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэх; объектуудыг, түүний дотор янз бүрийн мэдрэхүйн эрхтнүүдийг мэдрэхийг заах;

Дүрмийн категорийг хөгжүүлэх (Нэр үгэнд өндөр чанартай нэмэлт үг сонгох, объектын үйлдлийг сонгох, генийн тохиолдолд нэр үг үүсгэж сурах). Фонемик ойлголтыг үргэлжлүүлэн хөгжүүл ярианы амьсгал, артикуляторын хөдөлгөөн, ярианы интонацын илэрхийлэл.
Эрүүл мэндээ хамгаалах, бэхжүүлэх хүслийг төлөвшүүл.
Сурган хүмүүжүүлэгчид зориулсан материал: "Хүүхэд" дидактик хүүхэлдэй, "Бидний бие" зурагт хуудас, дуу хураагч.
Хүүхдэд зориулсан материал: нарс зүү, сармис, сүрчигний үнэрээр дэвтээсэн хөвөн ноос бүхий лонхтой; жижиг толь; Хоолны хэсгүүдтэй тавиур, "Зураг зурах газар олох" тоглоомд зориулсан зургийн багц

Хичээлийн явц:
1. Урам зориг өгөх мөч. (Хүүхдүүд хагас тойрогт зогсож байна)
Манай зочин бол хүүхэд, хамар, гар, нүд нь юунд зориулагдсан болохыг хэлэхийг хүсдэг. Тайлбарлах, харуулах, ойлгоход тусална уу.

2. Шинэ материалын тайлбар.
- Биеийн хэсэг, эрхтнүүдийг ялгах шаардлагатай. Зурагт хуудсыг хар.
-Биеийн хамгийн том хэсгийг нэрлэ (Их бие)
Биеийн дотор дотоод эрхтнүүд байдаг - зүрх, уушиг, ходоод гэх мэт. хөл, гар, толгой нь биеэсээ ургадаг.
a) толгой: - Толгой дээрх хамгийн өндөр нь юу вэ? (үс)
Тэдэнд хүрч, тэднийг бутлана.
-Тэд юу вэ? (зөөлөн, сэвсгэр, бараан, цайвар, урт, богино)
-Үс юунд зориулагдсан бэ? (хүйтэн, нарны халуун туяанаас хамгаалах)
- Толгойн ард - толгойны ар тал, урд талд - нүүр.
б) Үсний доор - дух, духан доор - нүд.
-Нүдээ ань. Би юу хийж байна? (номоо аваад гараа даллав)
Одоо нүдээ нээ. Миний хийсэн зүйл энд байна (алхамуудыг давтах).
-Нүд нь юунд зориулагдсан бэ?
в) Ширээн дээр. - Хамар, амаа алгаараа таглана. Суух. Яагаад хамар хэрэгтэй вэ? (амьсгалах). Гэхдээ түүнд өөр үүрэг бий. - Kinder-ийн нээлттэй хэргүүд - гэнэтийн бэлэг, хамар руу авчрах. Та юу мэдэрсэн бэ? (үнэртэй). Юу? (сүнс, зүү, сармис, жүрж).
Тэгвэл яагаад бидэнд хамар хэрэгтэй байна вэ? (амьсгалах, үнэрлэх).
- Нүүрний илэрхийлэл эсвэл нүүрний хувирлаар үнэрт нь таалагдсан эсэхээ харуулаарай, би таахыг хичээх болно.
- Тус тусад нь. Саша Ш., Соня С. Амьсгаагаа гаргахдаа гүнзгий амьсгаа ав: "Таатай үнэр!"
Өөр нэг амьсгал: "Өө, ямар сайхан үнэр вэ!"

3. Физик минут. "Бид хөлөө дэвсэлж, алгаа ташин..."

4. Оньсого тааварлаарай:
Бяцхан амьтан дээр, бидний нүдний доор. (чих)
Чих нь юунд зориулагдсан болохыг шалгацгаая. Чихээ чанга хаа. B - l малгай, машин, хэнгэрэг гэсэн үгсийг чимээгүйхэн дууддаг. Би юу хийсэн? Та яаж таамагласан бэ? Би юу гэж хэлсэн бэ? Чих нь юунд зориулагдсан вэ?
Сонсооч. Уйлж байна хүүхэд. Чанга, чимээгүйхэн, шивнэх замаар давтана.
Хүүхдийг яаж тайвшруулах вэ? (ээж шиг сэгсрэх)

5. Үе мөчний гимнастик.
Толин тусгал авч, хүүхэд хөхөө хэрхэн хөхөж байгааг харуул.
"Шүдээ угаах" дасгал
Би шүдээ угаадаг, шүдээ угаадаг
Мөн би дээр доор байна,
Гялалзах, гялалзах
Хэзээ ч өвдөхгүй.
"Хэл өвчтэй байна" дасгал
Бидний хөгжилтэй хэл
Тэр хөгшин хүн шиг өвдсөн.
Тэр ханиалгаж, гиншиж,
За, би түүнийг таньсан.
Тэр хурдан цай уув ("аяга")
Мөн би чанамалаа мартаагүй (“Амттай чанамал”)
Хэл нь илүү хөгжилтэй болсон ("Инээмсэглэл")
Тэгээд тэр найзуудаа өөр рүүгээ дуудав ("Зүү" - урагш, хойшоо хөдөлгөөн)
-Хүүхдийн ярьж сурсан хамгийн анхны дуу чимээг тааварлаарай (хүүхдүүд дуу авиаг үе мөчөөр тодорхойлдог)
-Яаж таамагласан бэ?
-Энэ ямар дуу чимээ вэ? (эгшиг). Яагаад? (Тэд дуулж болно).
Ямар эрхтнүүд бидэнд ярихад тусалдаг вэ? (хэл, уруул, шүд)

- "Дуу чимээн дээр зогс" тоглоом. Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхаж, in - l дууддаг үеийг дууддаг, дуу чимээтэй үеийг сонсохдоо / Мөн, / тэд зогсох ёстой.

- Дидактик тоглоом"Зураг тавих газар олоорой"
"a" тэмдэгтийн доорх хайрцагт /a/ дуугаар, "y" тэмдэгтийн доор /y/ дуугаар эхэлсэн зургуудыг оруулна.

6. Тавагнаас талх аваад идээрэй. Бусад бүтээгдэхүүнийг туршаад үзээрэй.
-Яаж идсэнээ хэлээч (шүдээ зажилж, залгисан)
Өөр юу мэдэрсэн бэ? (бүтээгдэхүүний амт)
Тэгвэл хүнд ам яагаад хэрэгтэй вэ? (ярих, идэх, хоолны амтыг мэдрэх)

7. Доод шугам. Хонгор минь, та одоо биеийн хэсгүүд, эрхтэнүүд юунд зориулагдсан болохыг мэдэж байна уу?
-Хүнд хэрэггүй биеийн хэсгүүдийг бид олсон уу?
Юу ч хийхгүй биеийг яах вэ? Байгаль нь бүх зүйлийг хангасан боловч бид өөрсдийгөө анхаарч, эрүүл мэндээ хамгаалж, бэхжүүлэхэд л үлддэг. Үүнийг хэрхэн хийх талаар бид өөр хичээл дээр ярих болно.

Эцсийн хичээлийн хураангуй

дээр Танин мэдэхүйн хөгжил

"Хүн. Биеийн хэсэг"

ахлах бүлэгт

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:нийгэм-харилцааны, танин мэдэхүйн-судалгаа, яриа.

Нэгдсэн даалгавар:

  • хүний ​​танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх;
  • Хүний биеийн бүтэц, хүний ​​үндсэн мэдрэхүй, тэдгээрийн утгын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх, биеийн хэсгүүдийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг тодруулах, нэгтгэх; сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн үгсийн санг баяжуулах;
  • Орос хэлний дүрмийн категорийг бүрдүүлэх: олон тооны хэлбэрийг бий болгох. ганц бие нэрээс; TVP хэлбэрийг бий болгох. нэгж болон pl. нэр үг;
  • анхаарал, сэтгэлгээ, артикуляторын моторт ур чадвар, хүрэлцэх мэдрэмж, сонсголын болон харааны мэдрэмжийг хөгжүүлэх;
  • үгсийн санг өргөжүүлэх, хүүхдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх;
  • хүүхдийн бие махбодод үнэ цэнэтэй хандлагыг бий болгох;

Демо материал:чих, нүд, хамар, ам, хүүхдийн хөгжмийн зэмсэг (хэнгэрэг, чимээ, шүгэл, хонх)гүй хүнийг дүрсэлсэн зургууд.

Тараах материал:хүнсний ногоо, жимс жимсгэний хуулбар, сармис, сонгино, мандарин, нимбэгний зүсмэлүүд, даршилсан өргөст хэмх, шоколадны зүсмэлүүд.

Тоног төхөөрөмж: эмнэлгийн халаад, малгай, нүдний шил, чемодан, уут, маркер.

Арга зүйн аргууд:хурууны гимнастик, тоглоомын дасгал, зураг үзэх, биеийн тамирын дасгал, хэлийг эргүүлэх, амьсгалын дасгал хийх.

Хичээлийн явц.

Зохион байгуулах цаг

Амьсгалын дасгалууд:эхлэх байрлал - гараа урдуураа, хамраараа амьсгалах - гараа салгаж, удаан амьсгалах - гараа нийлүүлж, алгаа нийлүүлнэ. (О. И. Крупенчук)

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Бүх хүмүүс адилхан биш, харин бүх хүмүүсижил биеийн бүтэц. Хүний биеийн ямар хэсгүүд байдаг вэ?

Сэтгэл хөдлөлийн байдал. Тоглоом "Надад юу дуудхаа харуулаач"

Хүн бүр маш ухаалаг толгойтой байх ёстой.

I Би чадах чинээгээрээ эргүүлж, толгой хүзүүн дээр минь сууна.

Гэдэс, нуруу, цээжийг бүгдийг нь их бие гэж нэрлэдэг.

Би бүх хоолоо идчихсэн, одоо гэдэс цатгалан байна.

Явган явахдаа цээжээ салхинаас хамгаалахаа бүү мартаарай.

энхрийлэх, ажил хийх, аяганаас ус уух гар.

Хөвгүүд гар дээр сууж, маш нөхөрсөг хуруутай.

Маш дэгжин хөл нь зам дагуу гүйдэг.

Генка дээр бүдэрч, өвдгөө гэмтээсэн.

Та биеийн хэсгүүдийн нэрийг мэддэг үү, гэхдээ тэдгээрийн талаар таавар тааж чадах уу?

Миний дүү уулын ард амьдардаг -

Надтай уулзаж чадахгүй байна. (Нүднүүд)

Үргэлж амандаа, залгихгүй. (Хэл)

Таван ах дүү жилээр тэнцүү боловч өндрөөрөө ялгаатай. (хуруу)

Тэд насан туршдаа уралдаж, гүйцэж түрүүлдэг бие биенээ чадахгүй.(хөл)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, Маша дараахь зүйлийг сонирхож байна.

Хүн хэдэн хөлтэй вэ? (2)

гар? (2)

нэг гарт хуруу? (5)

хоёр гарт уу? (арав)

нэг хөл дээр үү? (5)

нүд? (2)

чих? (2)

хамар? (нэг)

үс? (маш их)

Физминутк а.

Тоглоом "Бид юу хийж байна?"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үүнийг юу, яаж хийхийг танд хэлье.

Бид юу харж байна вэ? (нүдтэй)

бид сонсож байна уу? (чихтэй)

алга таших уу? (гараараа)

идэх үү? (ам)

үнэрлэх үү? (хамар)

зажлах уу? (шүд)

Нэгээс олон тоглоом

Нэг ам, гэхдээ олон уу? (Ам)

Нэг нь хамар, гэхдээ олон уу? (хамар)

Нэг нүд, гэхдээ олон уу? (Нүднүүд)

Нэг чих, гэхдээ олон уу? (чих)

Нэг нь хүзүү, гэхдээ олон (хүзүү)

Нэг мөр, гэхдээ олон уу? (мөрөн)

Тоглоом "Гайхамшигт цүнх"

Хүүхдүүд ээлжлэн цүнхэнд юу байгааг олж тогтооно, ямар нэг зүйлийг гаргаж аваад нэрлэнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та уутны агуулгыг хэрхэн тодорхойлсон бэ?
(гар ашиглан)
.

Хүн яагаад гар хэрэгтэй вэ? (гарын тусламжтайгаар бид хувцаслах, объект барих, зурах гэх мэт).

Гар нь бас бидний гол туслах юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өөрт байгаа зүйлсээ сайтар бодож үзээрэйуутнаас гаргаж авсан. Тэд ямар өнгөтэй вэ? (Улаан лооль улаан, нимбэг шар, өргөст хэмх ногоон гэх мэт)

Та объектуудын өнгийг хэрхэн тодорхойлсон бэ? (нүдтэй)

Хүмүүст нүд яагаад хэрэгтэй вэ? (Нүдний тусламжтайгаар хүн объект, тэдгээрийн өнгө, хэлбэр, хэмжээг хардаг. Нүд нь хүнийг зөв чиглэлд хөдөлгөдөг гэх мэт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нүдээ эрүүл байлгахын тулд бид юу хийх ёстой вэ? (Нүдээ арчлах, дасгал хийх - нүдэнд зориулсан гимнастик хийх, витамин агуулсан хоол идэх гэх мэт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо нүдээ амраахын тулд нүдэнд зориулсан гимнастик

Миний чемодан дотор идэж болох зүйл байна. Юуг таахыг хичээгээрэй, гэхдээ үүний тулд та нүдээ аних хэрэгтэй.

Хүүхдүүд нимбэгний зүсмэлүүд, даршилсан өргөст хэмх, шоколадны зүсмэлүүд зэрэг хоолыг амталж, ямар амттай, ямар амттай болохыг (исгэлэн, давслаг, чихэрлэг) тодорхойлдог.

Багш: Ц Эдгээр хоол нь юу вэ, ямар амттай болохыг та хэрхэн тодорхойлсон бэ? (хэл ашиглах)

Тиймээс хэл бол бидний өөр нэг туслах юм.

Хөрөг дээр амаа зурсан байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэлээрээ тоглоцгооё. Би бидний төлөө эхлэх болно, та үргэлжлүүлэх болно.

Ша-ша-ша - Надад ... гоймон байна.

Са-са-са - соно бидэн рүү нисэв.

Would-be-ould - хашаанд ... багана байдаг.

Та-та-та - халуун ... зуух.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би эдгээр нууцлаг үнэртэй савнуудыг авчирсан. Тэд тус бүрт хэний үнэр "нуугдсан" болохыг таахыг хичээ.

Тоглоом "Үнэрээр нь таах"

Хүүхдүүд бүтээгдэхүүнийг (сармис, сонгино, мандарин) тодорхойлж, нэрлэнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Саванд юу байгааг та яаж таасан бэ?
(Хамрын тусламжтайгаар)

Хүн яагаад хамар хэрэгтэй вэ? (Амьсгалах; хамар нь бидний биеийг тоос шороо, нянгаас хамгаалдаг гэх мэт)

Мөн сайхан ярихын тулд энэ нь бас зайлшгүй шаардлагатай. Хуруугаараа хамраа чимхээд ни-на давтана. Юу болсон бэ? Одоо ээждээ хэлээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид бас хамараа арчлах хэрэгтэй, учир нь энэ нь бидэнд маш их тусалдаг.

Амьсгалын дасгалууд:

1. Гүнзгий амьсгаа аваад хамраараа удаан гаргана. Ам нь хаалттай.

2. Хамараар амьсгалах, амаараа амьсгалах.

Мөн миний чемодан дотор гайхалтай зүйлс бий. Одоо та тэднийг сонсох болно.

Хүүхдүүд, нуруугаараа суугаад тэд хэнгэрэг, чимээ, шүгэл, хонхны дууг тааварлав.

Чи яаж дуу чимээ сонссон бэ? (чих ашиглах)

Чихээ хэрхэн арчлах ёстой вэ? (угаах, цэвэрлэх, хүйтэн бол малгай өмсөх гэх мэт)

Тоглоом "Энэ юу болохыг таах"

Амьсгалах, үнэрлэх ... хамар.

Амьсгалах, идэх, ярих ... ам.

Ажиллах, оёх, бичих, зурах - ... гар.

Сонсох, сонсох - ... чих.

Тэд хардаг, хардаг - ... нүд.

Тиймээс бид хүнд юугаар орлуулашгүй туслагчид байдгийг мэдэж авсан, тиймээс тэдэнд анхаарал тавьж, хамгаалаарай.

Залруулгын дасгал нарийн моторт ур чадвар. Алганыхаа тойм.

Залуус аа, бидний алга бол түүнтэй нөхөрлөлийн шинж тэмдэг юм. Та тэдгээрийг өнгөөр ​​будаж болноямар ч өнгө.

Багш хамгийн идэвхтэй байсан хүүхдүүдийг тэмдэглэв.


Елена Некрасова
Ахмад бүлгийн хүмүүст зориулсан "Биеийн хэсгүүд" хичээлийн хураангуй

Ахлах ангийнханд зориулсан хичээлийн хураангуй

сэдвээр бүлгүүд"Биеийн хэсэг"

Даалгаврууд:

боловсролын:

энэ лексик сэдвээр мэдлэгээ нэгтгэх;

үйлдлийг илэрхийлсэн үгсээр дамжуулан үгсийн санг тодруулах, идэвхжүүлэх

эд зүйлс; сургах

жижигрүүлэгчтэй нэр үг ба

томруулдаг сүүдэр.

хөгжиж байна:

дүн шинжилгээ, синтезийн сэтгэлгээний үйл явцыг хөгжүүлэх;

ярианы сонсгол, харааны ойлголт, анхаарал, ерөнхий моторт ур чадвар.

боловсролын:

халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх

бие.

Тоног төхөөрөмж:

янз бүрийн насны хүмүүсийг дүрсэлсэн гэрэл зураг;

хувь хүний ​​зургууд биеийн хэсэг; цомог; өнгөт харандаа.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч

асран хамгаалагч:

Залуус аа, өнөөдөр Колобок манай цэцэрлэгт ирээд авчирлаа

Зураг. Тэдэн дээр хэн дүрслэгдсэнийг Колобокт хэлье?

Та тэднийг нэг үгээр яаж дуудах вэ? (хүмүүс)

Хүмүүс бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ? Нас, өндөр, жинд анхаарлаа хандуулаарай.

нүдний өнгө, үсний өнгө.

Ийм өөр царайлаг хүмүүст юу нийтлэг байдаг вэ гэж хариулна уу?

хүмүүсийн (хүмүүс хэлбэр дүрсээрээ бие биетэйгээ төстэй байдаг бие)

Колобок:

Би ч гэсэн хүн гэсэн үг үү?

асран хамгаалагч:

Залуус аа, Колобок хүмүүс шиг харагдаж байна уу? Тэр юугаараа ялгаатай вэ?

2. Үндсэн хэсэг

Схемтэй ажиллах.

Хаанаас бидний биеийн хэсгүүд? (толгой, хүзүү, их бие, гар, хөл)

Тус бүр нэгийг нь аваарай хэсгүүд. Тэгээд одоо эдгээрээс хүн цуглуулъя

хэсгүүд. Чи юу гэж бодож байна хамгийн чухал хэсэг? (толгой)

Толгой юун дээр байна вэ? (хүзүүн дээр)

Хамгийн том бидний биеийн хэсэг? (их бие)

Мөн манай гол туслахууд бие, энэ бол.? (гар, хөл)

Хүн хэдэн гар, хөлтэй вэ?

Гар, хөл дээр юу адилхан болохыг анхаарч үзээрэй?

Биеийн тамирын минут

Хөвгүүд амьдардаг - хөгжилтэй хуруунууд

Дэггүй хөл зам дагуу алхдаг

Хүзүү нь толгойгоо баруун тийш, ар талдаа зүүн тийш эргүүлнэ

Хэвлий хаана байгааг надад харуулаач?

Бидний бие нарийхан хус шиг чангарав

Шулуун нуруутай болсон

Тэгээд одоо бүгд боссон

Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэв

Өнөөдөр залуус та нарт зориулж оньсогоо бэлдсэн.

Мөн шидэт толь нь тэдгээрийг шийдвэрлэхэд тусална.

(Хүүхэд бүрт толь өгдөг)

- За сонс.:

1. Ах, ах хоёр замын эсрэг талд амьдардаг.

Тэгээд тэд бие биенээ хардаггүй

(нүднүүд)

Толинд өөрийгөө сайн хар. Та юу гэж бодож байна вэ?

Энэ нь зөв, энэ бол нүд юм. Дараагийн оньсогыг сонсоорой.

2. Хэрэв тэр байгаагүй бол би юу ч хэлэхгүй байсан. (Хэл)

3. Энд уул, уул нь хоёр гүн нүхтэй.

Эдгээр нүхэнд агаар тэнүүчилж, дараа нь орж, дараа нь гардаг.

(хамар)

4. Тэд тарьдаггүй, тарьдаггүй, өөрсдөө ургадаг.

(үс)

5. Би жүчээ нээнэ, цагаан хонь сүрэг үзүүлнэ.

(шүд, ам)

Залуус аа, би та нартай нэг тоглоом тоглохыг хүсч байна

"Засах

алдаа."

Толгойг нь үнэрлэх хэрэгтэй гэж та бодож байна уу? Та надтай санал нийлж байна уу?

Яагаад тайлбарлана уу?

Амьсгалахад нүд хэрэгтэй юу? Чих - ярих уу? Хамар зурах уу?

Алхах гар уу? Хөл - бодох уу? Ам - харах уу?

(Асуулт бүрийн дараа хүүхдүүдийг зөвшөөрөхийн тулд завсарлага өгдөг

үүнийг үгүйсгэж, үндэслэлээ хэлээрэй)

Дараагийн тоглоом бол "Үг хэлэх" юм. Би өгүүлбэрээ эхлүүлж байна, чи

дуусгах.

Бид толгойгоо юу хийж байна вэ? (бодох). Бид чихээрээ юу хийж байна вэ? (сонсох). Нүднүүд.?

(харах). Хамар.? (амьсгалах, үнэрлэх). Ам.? (идэх, уух, ярих). Гар.?

(авах, барих). Хуруу.? (хүрэх, цохих, зурах). Хөл.? (бид алхаж,

гүйх, үсрэх).

Тэгээд Сүүлчийн Тоглоом"Эелдэгээр дуудаарай." Бүгдийг нь нэрлэ биеийн хэсгүүдийг энхрийлэн: гар

(гар, хөл

(хөл, мөр (мөр, хамар (хамар, үс (үс, хуруу))

(хуруу, толгой (толгой, жижиг толгой, хацар (хацар, чих (чих, гэдэс))

(гэдэс, нүд (нүх).

Тоглоом "Надад аварга биетийн тухай яриач"

Колобок:

Залуус аа, гэхдээ би нэг аварга хүн мэддэг, тэр хамаргүй, харин хамартай. Гар биш

а. Өө, би яаж хэлэхээ мэдэхгүй байна уу? Надад туслаач.

Гар биш, гэхдээ. гар; нүд биш, гэхдээ нүднүүд; уруул биш харин балгас; нударга биш харин

нударга; тохой биш, гэхдээ. тохой; хөл биш, гэхдээ хутга; хадаас биш, гэхдээ. хадаас;

шүд биш, гэхдээ шүд, үс биш, харин үс; хөмсөг биш хөмсөг; гэдэс биш харин

Гэдэс.

Нууцлаг эмээ:

Залуус аа, би та нартай баяртай гэж хэлэх цаг болжээ. Баяртай!

3. Доод шугам хичээлүүд

Колобок:

Өө, би ч бас хүмүүс шиг баймаар байна.

асран хамгаалагч:

Залуус аа, Колобок ийм харагдаж байсан гэж төсөөлөөд үз дээ

хүний ​​бүх зүйл биеийн хэсэг. Түүний хөргийг зурж өгье.

Холбогдох хэвлэлүүд:

"Бид биеийн хэсгүүдийг судалдаг" дунд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан GCD-ийн хураангуйХотын захиргааны сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага « Цэцэрлэг No11 "Нарс" Хүүхдэд зориулсан GCD-ийн хураангуй дунд бүлэг.

"Хүн. Биеийн хэсгүүд" сэдвээр гадаад ертөнцтэй танилцах нэгдсэн хичээл. бэлтгэл бүлэг(ярианы эмчилгээ) Зорилго:.

Танин мэдэхүйн хөгжлийн конспект “Хүн. Биеийн хэсэг". (ахлах бүлэг)Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх: нийгэм-харилцааны, танин мэдэхүйн-судалгаа, яриа. Даалгавар: 1. Танин мэдэхүйг хөгжүүлэх.

Дунд бүлгийн толь бичиг боловсруулах хичээлийн хураангуй. "Биеийн хэсэг""Биеийн хэсгүүд" дунд бүлгийн толь бичиг боловсруулах хичээлийн хураангуй. Зорилго: Хүүхдэд хүний ​​биеийн хэсгүүдийг танилцуулах; сургах.

"Биеийн хэсгүүд" хоёрдугаар бүлгийн Валеологийн хичээлийн хураангуйВалеологийн талаархи конспект хоёрдугаарт бага бүлэг"Миний бие" Зорилго, зорилтууд: 1. Хүүхдэд биеийн хэсгүүдийн талаар ойлголт өгөх. 2. Үндсэн төрлүүдийг боловсруулах.



Шилдэг холбоотой нийтлэлүүд